استراتژی های معاملاتی با استفاده از کندل هارامی

424 بازدید

کندل هارامی

در مقاله امروز از مجموعه مقالات استراتژی های معاملاتی به معرفی کندل های هارامی و استراتژی های مرتبط با آنها خواهیم پرداخت.

کندل های هارامی بوقت خوانش رفتار قیمت و حجم ها مهم هستند.

همچون سایر الگوهای شمعی ژاپنی، کندل های هارامی می توانند حاکی از این باشند که ممکن است برگشت قیمت قریب الوقوع باشد. در این مقاله ما بر روی این الگوهای این کندل و نحوه معامله آنها متمرکز خواهیم شد.

 

کندل هارامی چیست؟

 

وقتی که الگوی شمعی ژاپنی هارامی ظاهر می شود، وضعیتی را به تصویر می کشد که در آن بازار انرژی خود را در جهت غالب موجود از دست می دهد. الگوی شمعی ژاپنی هارامی از یک بدنه واقعی کوچک که در داخل بدنه واقعی کندل های بزرگ پیش از آن قرار دارد، تشکیل شده است.

اندازه کندل قبلی معمولا نسبت به سایر کندل های اطراف آن بسیار بزرگ است. این مهم است.

عکس1

الگوی هارامی از وضعیت بازار چه می گوید؟ در طول یک حرکت صعودی، کندل هارامی به ما می گوید که قدرت کندل قبلی در حال ضعیف شدن است.

خریدارانی که سودهایی به دست آورده‌اند ممکن است برای خرید بیشتر یا فروش پوزیشن موجود خود کمی بخواهند نفس تازه کنند. کندل بزرگ قبلی در این حالت نشان دهنده شرایط اوج بودن است.

برای درک این موضوع، کندل هارامی بالا را با سه سرباز سفید زیر مقایسه کنید:

عکس2

تفاوت آشکار در اینجا دنبال کردن کندل اول در الگوی سه سرباز در مقابل تردید پس از اولین کندل در هارامی است.

 

یک استثنا

 

گرچه تمایل الگوی هارامی نشان‌دهنده یک برگشت است، اما اگر سقف های کندل قبل از هارامی به سمت بالا شکسته شوند، شکل هارامی می‌تواند کاملاً صعودی باشد.

این نکته نشان می دهد که در واقع واقعیت “خرید گرفتن” در داخل کندل هارامی در جریان بوده است.

 

صلیب هارامی

 

صلیب هارامی نسخه قدرتمندتر کندل هارامی است. مشخصه آن داشتن تنه واقعی بسیار کوچک است که تقریباً در حد یک دوجی است.

عکس3

یک صلیب هارامی

هر چه تنه واقعی کوچکتر باشد، سازه و آرایش بهتر است.

فقدان تنه واقعی پس از یک حرکت قوی در کندل قبلی با قاطعیت بیشتری به ما می گوید که روند قبلی رو به پایان است و ممکن است برگشت روند در دستور کار باشد.

خریداران نتوانستند کنترل اوضاع را که بدست داشتند ادامه دهند و فروشندگان فشار فروش زیادی را وارد می کنند.

سقف و کف تکنیکال صلیب هارامی، برای هرگونه حرکت بیشتر قیمت مقاومت و حمایت ایجاد می‌کند. بیایید نگاهی به یک مثال ساده بیندازیم که یک معامله گر ساعتی می توانسته سود خوبی روی آن شکار کند.

عکس4

مثالی از صلیب هارامی

همانطور که می بینید، تصویر فوق نمایی از یک تکنیکال صلیب هارامی است. اما نکته مهم این است که شاهد بودیم سایر کندل ها سیگنال صلیب هارامی تأیید می‌کردند.

در زمان تفسیر الگوهای کندلستیک، محیط و فضای بازار مهمترین چیز است.

سقف دوقلو که به شکل یک کندل اینگولفینگ نزولی بود، این تایید را به ما داد که ما واقعاً شاهد شکل گیری یک سقف بودیم.

بعداً، یک سقف سه قلو به شکل یک کندل شوتینگ استار ظاهر شد که ما را نیز به این باور رساند که می‌توانیم شاهد یک پولبک دیگر نیز همچنان باشیم.

این نشان دهنده قدرت کندل استیک ها و استفاده از روش های مختلف برای تایید سیگنال آنها است.

 

چگونه با استفاده از هارامی معامله کنیم؟

 

حال که اصول پایه الگوی کندل های هارامی را گفتیم، وقت آن است که به سراغ استراتژی‌های قابل معامله برویم. لطفاً توجه داشته باشید که تمام مثال های بعدی در تایم فریم ۵ دقیقه‌ای هستند، اما قوانین به سایر تایم فریم‌ها نیز به همان اندازه می خورد.

 

شماره ۱ – معامله هارامی با پرایس اکشن

 

از آنجایی که الگوی کندل هارامی به خودی خود یک پرایس اکشن است، باید همواره تحلیل پرایس اکشن را در استراتژی های خود اعمال کنیم.

معامله با پرایس اکشن به معنای اعتماد کامل به رفتار قیمت بر روی نمودار است. این به این معنی است که از هیچ گونه اندیکاتور، اسیلاتور، میانگین متحرک، و غیره استفاده نمی گردد. شما فقط و فقط به الگوهای نموداری، الگوهای کندلستیک، حمایت، مقاومت و سطوح فیبوناچی تکیه می کنید.

این نمودار ۵ دقیقه ای فیس بوک از ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۵ است. در نمودار، خطوط رنگارنگ بسیاری را مشاهده می کنید که الگوهای مختلف پرایش اکشن را به تصویر می کشند.

عکس5

هارامی + معامله پرایس اکشن

 

ابتدا با دایره قرمز اول نمودار کار را شروع می کنیم. این کندل ۱۰۰% هارامی است! با این حال، ما وارد بازار نمی‌شویم، زیرا مجموعه کندل های بعدی، برگشت را تایید نمی‌کنند.

شم معاملاتی خود را بیرون بریزید

ما یک کندل قرمز کوچک می بینیم و کندل بعدی یک کندل صعودی قوی است. با این حال، پس از کندل سبز بزرگ که در ادامه می آید، ما دومین کندل قرمز کوچک را می بینیم.

توجه کنید که چگونه بدنه آن داخل کندل صعودی بزرگتر است. این کندل یک کندل هارامی نزولی است!

 

تائید

 

علاوه بر این، با دو کندل قرمز بعدی، ما الگوی سه کلاغ سیاه را تأیید می کنیم که در دایره سبز نشان داده شده است. اینجاست که روی فیس بوک سل می گیریم و شروع به دنبال کردن پرایس اکشن می کنیم.

در داخل خطوط نارنجی، شاهد تثبیت قیمت هستیم که شبیه یک پرچم سه گوش نزولی است. ناگهان، قیمت فیس بوک پرچم را از پایین می شکند و بنابراین ما پوزیشن فروش خود را نگه می داریم.

عکس6

هارامی + معامله پرایس اکشن

 

مقاومت موقت

سپس ریزش بیشتر قیمت سبب تشکیل یک کف می گردد که با خط سبز مشخص شده است. سپس، ما شاهد بزرگ شدن سطح مقاومت هستیم یعنی خط آبی. اینها سطوح حمایت و مقاومت بعدی ما برای فیس بوک هستند.

اگر قیمت حمایت را بشکند، ما پوزیشن خود را نگه می داریم. اگر قیمت مقاومت را بشکند، از معامله خارج می شویم. جدا به همین سادگی است!

قیمت حمایت سبز را می شکند و ما به نگهداری پوزیشن فروش خود ادامه می دهیم. کف جدید پس از ریزش قیمت، اکنون با یک خط زرد مشخص شده است.

توجه داشته باشید که قیمت به سطح مقاومت آبی اصلاح می کند و باز می گردد و سپس مجدد به آن واکنش نشان می دهد و بر می گردد. آیا توجه کردید که ما اکنون دو سقف بر روی یک خط و دو کف بر روی یک خط داریم؟ کانال نزولی خود را اینگونه ترسیم می کنیم.

قیمت حمایت زرد را در جهت نزولی می شکند و به ما اطمینان می دهد که باید پوزیشن فروش خود را باز نگه داریم.

عکس7

هارامی + معامله پرایس اکشن

سپس قیمت تا سطح پایین کانال کاهش می یابد و شروع به شکل گیری یک کف قیمتی می کند. شبیه یک تصحیح معمولی است، اینطور نیست؟

با این حال، خطوط آبی در انتهای نمودار نشان می دهد که چگونه قیمت الگوی کف دوقلو را تأیید می کند. کف دوقلو نشان می دهد که قیمت احتمالا تثبیت می شود و در ادامه احتمالا یک رالی قیمتی خواهیم داشت.

 

خروج

 

افزایش قیمت بعدی الگوی کف دوقلو را تایید می‌کند و قیمت خارج از کانال نزولی بسته می‌شود، که قیمت را در کل روز معاملاتی نزولی نگه داشته است. در این مرحله با توجه به شواهد، باید از پوزیشن فروش خود خارج شویم.

این پوزیشن فروش روی فیس بوک برای ما سودی معادل ۳,۳۰ دلار به ازای هر سهم در ۵ ساعت به ارمغان آورده است.

 

استراتژی معاملاتی با استفاده از کندل هارامی

 

معامله کندل هارامی با EMA تند و سطوح فیبوناچی

 

حال که الگوی کندل هارامی را مشاهده کردید، در اینجا نکته کلیدی، استفاده از میانگین متحرک برای بدست آوردن یک نقطه ورود است.

اگر قیمت به نفع شما حرکت کرد، در اصلاح ها بدنبال سطوح فیبوناچی باشید. به همین ترتیب، زمانی که قیمت یک سطح حمایت فیبوناچی کلیدی را می شکند یا زمانی که قیمت میانگین متحرک نمایی را در جهت خلاف روند اولیه می شکند، پوزیشن را ببندید.

عکس8

هارامی +  EMA تند + سطوح فیبوناچی

 

این نمودار ۵ دقیقه ای سهام اپل از ۱۹ نوامبر ۲۰۱۵ است. من از یک EMA ۵ در این مثال استفاده می کنم.

اولین خط سیاه روند کلی صعودی را نشان می دهد. ما در بالا، یک الگوی کندل هارامی نزولی را مشاهده می‌کنیم که ما را به قرار دادن سطوح فیبوناچی روی نمودار هدایت می‌کند.

 

تائید گرفتن

 

دو کندل بعد، قیمت اپل، EMA ۵ را به سمت پایین می شکند. اینجاست که ما فروش می گیریم.

توجه داشته باشید که قطعاً یک حمایت قوی در اطراف سطح فیبوناچی ۲۳,۶٪ (ناحیه قرمز تا سبز نمودار) وجود دارد. با این حال، قیمت، با بدنه کامل بالای EMA بسته نمی شود.

به همین دلیل، ما پوزیشن خود را نمی بندیم.

 

خروج

 

در نهایت، اپل سطح ۲۳,۶ درصد را شکست و پایین تر آمد. یک ریزش جدید تا سطح فیبوناچی ۳۸.۲% شکل می گیرد (کف ناحیه سبز). اینجاست که ما باید پوزیشن خود را ببندیم.

دلیل این امر این است که پس از رسیدن قیمت به ۳۸,۲ درصد، شاهد یک کندل همر یا چکش هستیم. این کندل علامت بستن پوزیشن و خروج از معامله است. در غیر این صورت، می‌توانیم تا زمانی که قیمت بالای EMA بسته می شود، پوزیشن را باز نگه داریم.

این معامله در کمتر از یک ساعت برای ما سودی معادل ۷۷ سنت به ازای هر سهم به ارمغان آورد.

 

معامله هارامی با یک اسیلاتور تند

 

از آنجایی که هارامی یک الگوی برگشتی است، ما به روشی برای اندازه گیری احتمال به سود نشستن این سیگنال نیاز داریم تا نویز (سیگنال کاذب) آن را کاهش دهیم. اینجاست که یک اسیلاتور تند می تواند برای تایید گرفتن سیگنال کمک بزرگی برای ما باشد.

 

اسیلاتورها

 

در معاملات ساعتی، یک اسیلاتور تند می تواند سیگنال های بمراتب بیشتری نسبت به اسیلاتور کندتر بدهد، بنابراین روی آنها بیشتر تمرکز کنید.

اگر از اسیلاتور MFI استفاده می‌کنید، شانس مچ کردن کندل هارامی با سیگنال اشباع‌خرید/اشباع فروش چندان بالا نیست. از طرف دیگر اسیلاتور استوکستیک برای معامله روی هارامی ها عالی است.

اگر روند صعودی است و کندل هارامی نزولی مشاهده کردید، سعی کنید این سیگنال را با استوکاستیک تأیید کنید. در این حالت، شما به یک سیگنال اشباع خرید از سمت استوکاستیک نیاز خواهید داشت.

 

تائید

 

هنگامی که این سیگنال اضافی را دریافت کردید، یک پوزیشن باز کنید: بعبارتی یک پوزیشن فروش در مثال ما. سپس می توانید تا زمانی که سیگنال خلاف را از سمت اسیلاتور در انتهای دیگر معامله دریافت می کنید، پوزیشن خود را باز نگه دارید.

حال ببینیم این استراتژی با کمک اندیکاتور استوکستیک چگونه کار می کند:

عکس9

هارامی + اسیلاتور سریع

 

این نمودار ۵ دقیقه ای سهام شرکت سیتی گروپ از ۱۹ نوامبر ۲۰۱۵ است.

پس از یک افزایش مداوم قیمت، کندل هارامی نزولی شکل می گیرد که در دایره سبز روی نمودار نشان داده شده است. در عین حال، استوکاستیک در کف نمودار پیش از این برای تنظیمات ۷ در منطقه اشباع خرید قرار گرفته است.

این یک سیگنال فروش برای ماست.

حال که روی سیتی گروپ فروش گرفتیم، منتظر سیگنال مخالف از سمت استوکاستیک می نشینیم. ۵ دوره بعد، خط آبی استوکستیک برای لحظه ای به داخل منطقه اشباع فروش می رود.

 

خروج

 

این همان سیگنالی است که ما منتظر آن بودیم تا پوزیشن خود را ببندیم. ما از معامله خارج می شویم و به ازای هر سهم ۳۰ سنت سود برای ۲۵ دقیقه کار به تور می زنیم.

 

معامله کندل هارامی با استفاده از باندهای بولینگر

 

در این استراتژی معاملاتی، ما قصد داریم کندل هارامی را با باندهای بولینگر ترکیب می کنیم. تنها کاری که می کنیم این است که فقط هارامی هایی که در باندهای بیرونی تشکیل می‌شوند را معامله می کنیم، و زمانی معامله می‌کنیم که قیمت باند بولینگر بالایی یا پایین را لمس می کند.

 

نقطه ورود و خروج

 

به محض اینکه قیمت باند بالایی بولینگر را لمس کرد و همزمان هارامی شکل گرفت، پوزیشن فروش باز کنید. به همین ترتیب، پوزیشن را تا زمانی که قیمت به باند بولینگر پایینی برسد، نگه دارید.

عکس10

هارامی + باندهای بولینگر

 

این نمودار ۵ دقیقه ای از سهام شرکت IBM از ۸ دسامبر ۲۰۱۵ است.

اولین پیکان سیاه نشان دهنده افزایش سهام IBM و تداخل قیمت با باند بالایی بولینگر است. در دایره سبز، کندل هارامی نزولی را می بینید.

این یک سیگنال فروش بوده و ما پوزیشن خود را باز می کنیم.

ما معامله خود را تا زمانی که قیمت به سطح باند پایینی بولینگر برسد باز نگه می داریم، بعبارتی زمانی که قیمت پس از لمس سطح باند پایینی بولینگر اولین کندل نزولی خود را می بندد، و آنجا پوزیشن خود را می‌بندیم.

این اتفاق ۲۸ دوره بعد، تقریباً ۲ ساعت پس از باز کردن پوزیشن ما رخ می دهد. این معامله باعث می شود در کل ۱,۰۷ دلار به ازای هر سهم IBM سود کنیم.

 

کدام استراتژی بهتر است؟

 

هر چهار استراتژی برای معامله الگوهای برگشتی مانند هارامی عالی هستند. با این حال، به گفته آل هیل، از معامله گران برجسته متخصص در زمینه کندل های هارامی، اگر او ناچار بود یکی را انتخاب کند، معامله هارامی با باندهای بولینگر را ترجیح می داد.

“من معتقدم که باندهای بولینگر به احتمال زیاد سیگنال های اشتباه کمتری به شما می دهند و شما را در معاملات برنده و سودده مدت بیشتری نگه می دارند.”

آل هیل

معامله کردن صرفا با استفاده از پرایس اکشن اغلب برای تصمیم گیری در مورد معاملات کافی نیست، زیرا به سال ها تجربه در تسلط بر الگوهای نمودار نیاز دارد.

استراتژی EMA به علاوه فیبوناچی بسیار سودآور است، اما گاهی اوقات EMA تند می تواند شما را نسبتاً زود از یک معامله برنده پیاده کند.

اگرچه استوکاستیک‌ اندیکاتور تندتری است، اما ممکن است خیلی طول بکشد تا بتوانید الگوی کندل خود را با سیگنال اشباع خرید یا اشباع فروش خود مچ کنید.

 

نکته!

 

یک نکته قابل توجه این است که این چهار استراتژی معاملاتی را می توان در ترکیب با سایر الگوهای برگشتی نیز استفاده کرد.

بنابراین الگوهایی نظیر دوجی، چکش، چکش وارونه، مرد آویزان، شوتینگ استار، ستاره صبحگاهی، ستاره شامگاهی، کندل اینگالفینگ و … نتایج معاملاتی مشابه الگوی هارامی را برای شما به ارمغان می آورد.

 

خلاصه

 

  • الگوی کندل هارامی دارای ویژگی برگشت روند است.
  • ما هارامی را در پایان یک روند تأیید می کنیم. زمانیکه بدنه کندل کاملاً اندازه کندل بعدی را باشد.
  • از آنجایی که هارامی یک الگوی کندل نسبتا ضعیف است، باید سیگنال های آن را با ابزارهای معاملاتی دیگری تأیید کنیم.
  • چهار استراتژی که در این مقاله گفتیم برای سایر الگوهای کندلی برگشتی نیز قابل اجرا هستند.
3.7/5 - (3 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=16116
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
امیر پورتیمور
از سال 1385 معامله زدن در بازارهای مالی بین الملل و فارکس را شروع کردم. در سال های ابتدایی با سرمایه کمی وارد بازار شدم و همانطور که پیش بینی می شد سرمایه را از دست دادم. ابتدا فکر کردم این صنعت چیزی جز قمار نیست اما به مرور متوجه شدم که با مطالعه، استفاده از فرصت ها، طمع نکردن و اندکی شانس می توان در فارکس به موفقیت رسید.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد استراتژی های معاملاتی با استفاده از کندل هارامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403