چگونه با استفاده از کندل دوجی معامله کنیم؟

518 بازدید

کندل دوجی

کندل های دوجی یا سنجاقک کمیاب هستند، اما اگر بتوانید آنها را شکار کنید، می توانند فرصت های معاملاتی بسیار خوبی را در اختیار شما گذارند. این مقاله به این موضوع می پردازد که کندل دوجی چیست. و در ادامه همچنین استراتژی کندل دوجی به شما معرفی خواهد شد که می تواند سودهای خوبی با خود به همراه داشته باشد.

 

کندل دوجی چیست؟

 

کندل دوجی یا کندل ستاره دوجی با توجه به شکل “صلیب” مانند آن شناسایی می شود. در چنین حالتی یک جفت ارز فارکسی یا هر ابزار معاملاتی دیگری در یک سطح یکسان باز و بسته می‌شود و در نتیجه بدنه این کندل بسیار کوچک بوده یا اصلا بدنه ندارند و بلندی فتیله ها در بالا و پایین نیز یکی است.

الگوی دوجی زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت‌ باز و بسته شدن بازار تقریباً یکی باشد. چنین چیزی ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که بازار باز شود و خریداران قیمت ها را بالا ببرند، در حالی که فروشندگان موافق بالا بردن قیمت نبوده و در نتیجه قیمت را پایین می آورند. همچنین ممکن است فروشندگان تلاش کنند تا جاییکه جا دارد قیمت ها پایین بیاورند، در حالی که خریداران مقاومت می کنند و قیمت را بالا می برند. نوسانات بالا و پایین که بین قیمت باز و بسته شدن اتفاق می افتد، سبب تشکیل فتیله می شود. در نتیجه بدن صاف است یا به قول حرفه ای ها کندل اصلا بدنه ندارد.

در حالت عادی، یک کندل دوجی نشان دهنده عدم تصمیم گیری در بازار است، اما می تواند نشانه ای از کند شدن شتاب یا قدرت پیشران موجود در یک روند نیز موجود باشد.

 

انواع الگو های کندلستیک دوجی

 

کندل های سنجاقک

 

دوجی معمولی یا ستاره دوجی

 

این نوع کندل دوجی رایج ترین نوع الگوی کندلستیک دوجی است. زمانیکه خرید و فروش تقریباً یکسان است، این الگو رخ می دهد. همانطور که این الگوی دوجی نشان می دهد، جهت روند آتی نامشخص است. دوجی معمولی یک کندل مستقل است که به تنهایی معنای خاصی ندارد. برای درک معنای این کندل، معامله گران پرایس اکشن قبلی را رصد می کنند.

 

دوجی لنگ دراز

 

دوجی پایه بلند یا لنگ دراز دارای خطوط عمودی بلندتری در بالا و پایین خط افقی است. این الگو نشان می دهد که در طول دوره زمانی شکل گیری کندل، قیمت به شکل تند و تیزی بالا و پایین حرکت کرده است، اما تقریباً در همان سطحی که باز شده است، بسته شده است. این الگو نشان دهنده بلاتکلیفی بین خریداران و فروشندگان است و نسبت به دوجی معمولی شور و شوق بیشتری از خود نشان می دهد.

 

دوجی سنگ قبر

 

دوجی سنگ قبر برعکس دوجی سنجاقک است و زمانی شکل می گیرد که پرایس اکشن در کف دامنه یا رنج معاملاتی باز و در همان سطح بسته می شود. پس از باز شدن کندل، خریداران قادر بوده اند قیمت را بالاتر ببرند، اما در پایان و در زمان بسته شدن، نتوانستند حرکت صعودی را حفظ کنند. در سقف یک حرکت صعودی، چنین چیزی یک سیگنال نزولی است.

 

دوجی سنجاقک

 

دوجی سنجاقک می تواند در سقف یک روند صعودی یا در کف یک روند نزولی ظاهر شود و نشان دهنده امکان تغییر جهت است. هیچ خطی در بالای میله افقی وجود ندارد، که سبب می شود یک علامت “T” شکل ایجاد شود و دلالت بر این دارد که قیمت ها از قیمت آغازین بالاتر نرفته اند. تشکیل فتیله بسیار طویل در پایین کندل دوجی، در پایان یا کف یک حرکت نزولی، حاکی از یک سیگنال بسیار صعودی است.

 

مزایای استفاده از کندل دوجی در تحلیل تکنیکال

 

ستاره دوجی می تواند ارزشمند باشد زیرا لحظه “مکث و تامل” را در اختیار معامله گران فارکس قرار می دهد. اگر با ظاهر شدن یک الگوی دوجی، بازار به سمت بالاتر حرکت کند، می تواند نشانه ای از کاهش قدرت خرید یا قدرت گرفتن فروشندگان باشد. معامله گران ممکن است چنین چیزی را نشانه ای برای خروج از معامله خرید خود تلقی کنند.

با این حال، مهم است که این سازه کندلستیک را همراه با یک اندیکاتور تکنیکال یا استراتژی مخصوص خروج در نظر بگیرید. معامله گران تنها زمانی باید از چنین معاملاتی خارج شوند که مطمئن باشند اندیکاتور یا استراتژی خروج آنها آنچه کندل دوجی می گوید را تأیید می کند.

به یاد داشته باشید، این امکان وجود دارد که بازار به مدت کوتاهی دو به شک باشد و سپس به حرکت در جهت روند ادامه دهد. بنابراین، انجام یک تحلیل دقیق پیش از بستن پوزیشن بسیار مهم است.

 

چگونه کندل دوجی را معامله کنیم؟

 

کندل دوجی معمولاً نشانه خوبی از بلاتکلیفی است، با این حال، دو دوجی پشت سر هم نشانه بزرگ‌تری از این است که احتمال شکست قوی از یک سمت وجود دارد. به نظر می رسد استراتژی دوجی مضاعف یا دوجی دوگانه از برگشت روند قوی که پس از دوره عدم تصمیم گیری رخ می دهد، استفاده می کند. معامله گران می توانند منتظر بمانند تا بازار بلافاصله پس از تشکیل دوجی دوگانه،  بالا یا پایین رود.

در نمودار BTCUSD زیر، نقطه ورود می تواند زیر دو کف دوجی و حد ضرر می تواند بالای دو سقف دوجی قرار گیرد. حد سود می تواند روی سطح حمایت اخیر قرار گیرد.

نمودار بیت کوین دلار

 

 

نتیجه گیری

 

اگر معامله‌گران بخواهند بازار را بهتر درک کنند، الگوهای کندلستیک دوجی می‌توانند بسیار مفید و پرمعنی باشند. با این حال، کندل های دوجی زمانی بهتر جواب می دهند که همراه با سایر ابزارهای تکنیکال و روند استفاده شوند.

به طور کلی، هرچه استراتژی معاملاتی دوجی شما پیچیده تر و تکامل یافته تر باشد، احتمال اینکه تصمیمات معاملاتی آگاهانه بگیرید، بیشتر است. البته اگر نمی‌خواهید به جایی برسید که موجودی حسابتان خسارت خورده باشد، اطمینان حاصل کنید که کاری که می خواهید انجام دهید را حتما از پیش تست می کنید.

دیگر مقلات ما

الپاری

روبو فارکس

اموزش فارکس

امارکتس

ارانته

فیبوگروپ

فارکس فکتوری

5/5 - (1 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=8756
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
سید محمد تبادکانی
حدود 15 سال است که در بازار فارکس فعالیت دارم و درآمد اول من هست. معامله گری در فارکس یکی از شغلهای پر ریسک و پر خطر هست که بدون علم و دانش فقط یک قمار سراسر ضرر خواهد بود.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد چگونه با استفاده از کندل دوجی معامله کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403