آموزش کامل الگوی کف دوقلو و سقف دوقلو ❤️ تحلیل تکنیکال

2444 بازدید
الگوی کف دوقلو و سقف دوقلو

الگوی کف دوقلو چیست؟

وقتی الگوی سقف دوقلو یا کف دوقلو در نمودار ظاهر می‎شود، بدین معناست که تغییر یا برگشت روند شروع شده است. بیایید ببینیم که چگونه می‌توان این الگوهای نموداری را شناسایی و معامله کرد. این الگو، یکی از الگوهای مهم نموداری است که در دوره آموزش فارکس بررسی می شود.

در این مقاله، ابتدا الگوی سقف دوقلو و سپس کف دوقلو را توضیح داده و نمونه‌های واقعی آن را نشان خواهیم داد.

سرفصل آموزش کف دوقلو و سقف دوقلو
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  الگوی سقف دوقلو

  سقف دوقلو یک الگوی برگشتی است که پس از یک حرکت افزایشی یا صعودی ممتد، شکل گرفته و “سقف ها” قله‌هایی هستند که با رسیدن قیمت به سطحی مشخص و در صورتی که این سطوح شکسته نشوند، شکل می‌گیرند. پس از برخورد با این سطح، قیمت اندکی به آن واکنش داده و از آن برگشت خواهد کرد، اما پس از آن، دوباره برگشته تا مجددا این سطح را آزمایش کند. اگر دوباره قیمت واکنش نشان داده و از آن سطح بازگردد، اینجاست که شما یک سقف دوقلو دارید!

  سقف دوقلو
  در نمودار بالا می‌بینید که دو قله یا دو “سقف” پس از یک حرکت صعودی قوی تشکیل شده است. دقت کنید که چطور قله دوم نتوانسته سقف قله اول را بشکند. این یک نشانه قوی است مبنی بر اینکه برگشت روند نزدیک بوده، چراکه به ما می‌گوید فشار خرید تقریبا تمام شده است. در سقف دو قلو، ما سفارش ورودی خود را در زیر خط گردن قرار داده، چراکه پیش‌بینی و انتظار برگشت روند صعودی را داریم.
  پس از سقف دوقلو

  وای! شاید ما کف بین باشیم! اینطور که به نظر می‌رسد، همیشه حق با ماست! با نگاهی به نمودار می‌توانید ببینید که قیمت، خط گردن را شکسته و حرکت خوبی به سمت پایین داشته است. به یاد داشته باشید که سقف‌های دو قلو، یک آرایش برگشت روند بوده، بنابراین شما باید پس از یک روند صعودی قوی، دنبال این موارد بگردید. همچنین متوجه خواهید شد که مقدار ریزش تقریبا برابر با قامت سازه سقف دو قلو است. این نکته را بخاطر داشته باشید، زیرا در تعیین حد سود بدرد خواهد خورد.

  کف دوقلو

  کف دو قلو - باسن های بزرگ
  الگوی کف دوقلو نیز یک آرایش برگشت روند بوده، اما این بار ما به دنبال خرید هستیم و نه فروش گرفتن. این آرایش پس از روند نزولی ممتد هنگامی که دو دره یا دو “کف” تشکیل شده‌اند، رخ می‌دهد.
  کف دوقلو
  در نمودار بالا مشاهده می‌کنید که پس از روند نزولی قبلی، قیمت دو دره را شکل داده، چراکه قادر به پایین رفتن به زیر سطح خاصی نبوده است. دقت کنید که چگونه کف دومی قادر به شکست معنادار کف اول نبوده است. این نشانه‌ی آن است که فشار فروش تقریبا به پایان رسیده و برگشت روند در شرف وقوع است.
  پس از کف دوقلو
  نگاه کنید! قیمت خط گردن را شکسته و حرکت قشنگی به سمت بالا داشته است. ببینید چطور قیمت تقریبا با همان ارتفاع آرایش کف دوقلو بالا پریده است! به یاد داشته باشید، درست مانند سقف دوقلو، کف دوقلو نیز آرایش برگشت روند است. شما باید پس از یک روند نزولی قوی، به دنبال چنین مواردی بگردید.

  استاپ لاس در الگوی سقف و کف دوقلو

  در مورد اینکه در الگوی سقف دوقلو استاپ لاس کجا قرار گیرد، اختلاف وجود دارد. آنچه در بین معامله گران رایج‌تر است، اینست که استاپ را بالای سقف پایینتر قرار می‌دهند. به این ترتیب، تقریبا اندازه حد سود و حد ضرر شما برابر می‌شود. به عبارتی دیگر، نسبت ریسک به ریوارد شما 1:1 خواهد بود. برخی از معامله‌گران حرفه‌ای اما این روش را قبول نداشته و به اعتقاد آنها، نسبت ریسک به ریوارد 1:1 با توجه به اینکه دقت این الگو چیزی حدود 65% تا 70% است، چندان مناسب نیست.

  به علاوه اینکه حتی این نسبت کمتر از 1 هم خواهد شد، زیرا شما اسپرد پرداخته و چند پیپی استاپ را بالاتر از سقف می‌گذارید. راهکار این دسته از معامله گران این است که در فاصله سقف و خط گردن، دنبال یک موج کوچکتر و یا یک کندل شاخص باشید و حد ضرر خود را بالای آن قرار دهید. اگر چنین موج یا کندلی نیافتید می‌توانید استاپ لاس را در نصف فاصله سقف تا خطر گردن قرار دهید. به این ترتیب حد ضرر شما به نقطه ورود شما نزدیکتر بوده و معامله شما، نسبت سود به ضرر مناسب‌تری خواهد داشت. در مورد کف دوقلو هم عکس این عمل کنید.

  الگوی کف دوقلو در ارز دیجیتال

  تقریبا تمامی ابزارهای تحلیل تکنیکال در بازار رمزارزها نیز کاربرد دارند. به همین جهت، اگر دوره‌ی آموزش فارکس را به خوبی بگذرانید، نه تنها آماده‌ی ترید در بازار فارکس هستید، بلکه برای ورود به دنیای ارز دیجیتال نیز آماده خواهید بود. به یاد داشته باشید که هر کجا که قیمت و حجم معامله وجود داشته باشد، تحلیل تکینکال نیز حضور خواهد داشت. در درس بعدی در خصوص یکی از مهمترین الگوهای بازار فارکس، یعنی سر و شانه توضیح خواهیم داد.

  دیگر مقلات ما

  الپاری

  روبو فارکس

  امارکتس

  ارانته

  فیبوگروپ

  فارکس فکتوری

  سوالات متداول

  سقف دو قلو یک الگوی برگشتی است که پس از یک حرکت صعودی ممتد شکل می‌گیرد. هنگامیکه دو قله در نمودار مشاهده شوند، اما شکسته نشوند، سقف دو قلو شکل گرفته و هنگامیکه قیمت دوباره به خط گردن برسد، به همان ارتفاع (میان قله تا خط گردن)، ریزش اتفاق خواهد افتاد.

  دقیقا برعکس سقف دو قلو، هنگامیکه قیمت پس از یک روند نزولی قوی، دو بار به یک سطح قیمت برخورد کرده، اما از آن رد نشده و تا خط گردن افزایش یابند، الگوی کف دوقلو شکل گرفته و به اندازه عمق قله‌ها (تا خط گردن)، افزایش قیمت را شاهد خواهیم بود.

  بله. هر دو الگو جزو ابزارهای تحلیل تکنیکال بوده و هم در بازار فارکس و هم در بازار رمزارزها کاربرد دارند.

  4.5/5 - (21 امتیاز)
  https://irtrader.net/?p=3520
  اشتراک گذاری:
  واتساپتوییترفیسبوک
  امیر پورتیمور
  مطالب بیشتر
  برچسب ها:

  باکس دانلود

  نظرات

  4 نظر در مورد آموزش کامل الگوی کف دوقلو و سقف دوقلو ❤️ تحلیل تکنیکال

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام واقعا بخاطر سایت بسیار مفید و کاربردی که دارید از شما سپاسگزارم
   ببخشید ممکنه در خصوص خط گردن و نحوه تشکیل آن توضیح دهید.

   29

   1. سلام دوست گرامی،
    خط گردن حمایت یا مقاومتی است که در الگوی سقف دوقلوی روی آخرین کف تشکیل شده رسم می شود و در الگوی کف دو قلو روی آخرین سقف تشکیل شده رسم می شود.

    23

  2. سلام خسته نباشید، من نماد US WALL TS30 در تایم فریم یک ساعته بررسی میکردم و متوجه شدم که در گذشه بازار یک الگو کف دو قلو شکل گرفته که قسمت دره الگو، به تنهایی از الگوی کف دو قلو تشکیل شده. سوال من این هست که خاصیت فرکتال بودن در الگو های کندلی هم وجود داره؟

   34