الگوی سر و شانه چیست و چگونه میتواند معامله را سودآور کند؟

3265 بازدید
الگوی سر و شانه

الگوی سر و شانه یک الگوی نموداری برگشتی بوده و بیشتر اوقات در روند های صعودی مشاهده می شود. سر و شانه ها بواسطه سیگنال برگشت روند، نزد معامله گران شناخته شده هستند. در این درس از آموزش فارکس، ما به بحث در مورد الگوهای برگشت روند ادامه می دهیم. ابتدا سرفصل‌های این مقاله را مشاهده کنید.

الگوی سر و شانه چیست و چگونه میتواند معامله را سودآور کند؟
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  الگوی سر و شانه چیست؟

  الگوی سر و شانه نیز یک آرایش برگشت روند است. این الگو از طریق یک قله (شانه) و سپس یک قله بالاتر (سر) و سپس یک قله پایین تر دیگر (شانه) تشکیل می شود. “خط گردن” با اتصال پایین ترین نقاط دو تغار یا فرورفتگی ترسیم می شود. شیب این خط می تواند افزایشی یا کاهشی باشد. در حالت معمول ، وقتی شیب رو به پایین است، سیگنال صادره قابل اطمینان تر است.

  پیش از سر و شانه

  در این مثال، می توان الگوی سر و شانه را به راحتی مشاهده کرد. سر، قله دوم بوده و بالاترین نقطه در این الگو است. دو شانه نیز تشکیل قله می دهند اما ارتفاع آنها از سر فراتر نمی روند. با مشاهده این آرایش، می توان یک سفارش ورود در زیر خط گردن قرار داد. همچنین می توانیم با اندازه گیری نقطه بالای سر تا خط گردن، یک هدف را محاسبه کنیم. این فاصله تقریباً حدی است که قیمت بعد از شکستن خط گردن تا آنجا حرکت می کند.

  پس از الگوی سر و شانه

  می بینید که وقتی قیمت به زیر خط گردن می رود حرکتی که انجام می دهد، حداقل به اندازه فاصله سر تا خط گردن است. می دانیم که الان با خود می گویید ، “البته قیمت حتی پس از رسیدن به هدف نیز همچنان به حرکت خود ادامه داده است.” و پاسخ ما این است: “طمع نکنید!“.

  الگوی سر و شانه معکوس

  اسمش گویای همه چیز است. اساساً یک آرایش سر و شانه است، با این تفاوت که این بار وارونه است. در این الگو یک دره (شانه) تشکیل می شود، و بعد از آن مجدد یک دره پایین تر (سر)، و سپس مجدد یک دره بالاتر (شانه) دیگر تشکیل می شود. این آرایش پس از حرکات ممتد نزولی رخ می دهد.
  پیش از سر و شانه معکوس

  در اینجا می توانید ببینید که این الگو دقیقاً مانند الگوی سر و شانه است، با این تفاوت که وارونه می شود. در این آرایش، ما یک سفارش ورودی خرید را بالای خط گردن قرار می دهیم. نحوه محاسبه هدف، دقیقاً همانند الگوی سر و شانه است. فاصله بین سر تا خط گردن را اندازه بگیرید و این فاصله تقریباً همان مسافتی است که قیمت پس از شکستن خط گردن حرکت می کند.

  پس از الگوی سر و شانه معکوس

  می بینید که قیمت پس از شکستن خط گردن به زیبایی بالا رفته است. اگر هدف شما خورد، به سود خود قانع باشید. با این حال، تکنیک های مدیریت سرمایه وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید مقداری از سود خود را قفل کرده و در صورت ادامه حرکت قیمت به نفع شما، همچنان معامله خود را باز نگه دارید. بعداً در ادامه مباحث به آنها خواهیم پرداخت.

  تنظیم حد ضرر یا استاپ لاس بر مبنای head and shoulder

  مانند آنچه در مورد الگوی سقف دوقلو و کف دوقلو گفتیم، در  الگوی سر و شانه هم دو روش برای تعیین حد ضرر وجود دارد.

  1. قرار دادن حد ضرر بالای شانه راست بعد از شکست خط گردن
  2. قرار دادن حد ضرر بالای سطح سر الگو

  مشکلی که قرار دادن حد ضرر بالای سر الگو دارد نداشتن نسبت ریسک به ریوارد مناسب است. با توجه به اینکه حد سود شما فاصله سر تا خط گردن است، اگر حد ضرر را بالای سر قرار دهید نسبت ریسک به ریوارد کمتر از 1:1 خواهد بود که از نظر مدیریت سرمایه مناسب نیست.

  دیگر مقلات ما

  الپاری

  روبو فارکس

  امارکتس

  ارانته

  فیبوگروپ

  فارکس فکتوری

  الگوی سر و شانه یک الگوی نموداری برگشتی است که اکثرا در روندهای صعودی مشاهده میشود.

  روند رفت و برگشتی در نمودار باعث شکل گیری سه قله مختلف شده که قله‌ی وسط، ارتفاع بیشتی دارد. با نگاه به نمودار، این نوسانات شبیه به یک سر و شانه بوده که به همین دلیل هم به الگوی سر و شانه معروف شده است.

  هنگامیکه سر و شانه تشکیل شود، به احتمال بسیار زیاد، ریزش در بازار مشاهده خواهد شد. به همین جهت میتوان با فروش یا همان Sell، از معامله سود کرد. در نقطه ی مقابل، با تشکیل الگوی سر و شانه معکوس، جهش در قیمت مشاهده شده که میتوان با خرید یا همان Buy دارایی، از این جهت بازار سود کسب کرد.

  برای تنظیم حد ضرر بر مبنای الگوی سر و شانه:

  1- قرار دادن حد ضرر بالای شانه راست بعد از شکست خط گردن

  2- قرار دادن حد ضرر بالای سر الگو

  این الگو در زبان انگلیسی به نام head and shoulder شناخته میشود.

  4.8/5 - (21 امتیاز)
  https://irtrader.net/?p=3529
  اشتراک گذاری:
  واتساپتوییترفیسبوک
  سید محمد تبادکانی
  حدود 15 سال است که در بازار فارکس فعالیت دارم و درآمد اول من هست. معامله گری در فارکس یکی از شغلهای پر ریسک و پر خطر هست که بدون علم و دانش فقط یک قمار سراسر ضرر خواهد بود.
  مطالب بیشتر

  باکس دانلود

  نظرات

  3 نظر در مورد الگوی سر و شانه چیست و چگونه میتواند معامله را سودآور کند؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. با سلام . در صورت امکان حد ضرر ها را با تصویر هم نشان دهید که قابل فهم تر باشد. با تشکر

  2. در خط یکی به اخر حد سود فاصله سر تا شانه است؟ یا سر تا گردن؟ فکر کنم اشتباه نوشتید