اندیکاتور RVI

81 بازدید

اندیکاتور RVI

اندیکاتور RVI یک اندیکاتور تکنیکال است که برای تعیین سطح انرژی یا قدرت در بازار استفاده می شود.

این اندیکاتور یک اسیلاتور بر اساس این فرض است که در روندهای صعودی قیمت ها بالاتر از قیمت های بازگشایی بسته می شوند و در روندهای نزولی پایین تر از قیمت بازگشایی بسته می شوند.

هنگامی که بازار صعودی است، قیمت پایانی به طور کلی در سطح بالاتری نسبت به قیمت باز شدن بازار است، در حالی که عکس آن برای بازار نزولی صادق است.

با استفاده از اندیکاتورRVI  برای تحلیل نوسانات سطح قیمت بین باز و بسته شدن بازار و با مقایسه آن با نتایج به دست آمده در روزهای بعد و قبل، می‌توانیم قدرت کلی بازار را به نحو بهتری تشخیص دهیم و بتوانیم نتیجه روندهای خاص را بهتر پیش بینی کنیم.

 

اندیکاتور RVI به شما چه می گوید؟

 

اندیکاتور RVI به روشی مشابه با اندیکاتور استوکستیک محاسبه می شود، اما قیمت پایانی را نسبت به قیمت بازگشایی می سنجد و نه اینکه قیمت پایانی را نسبت به قیمت کف بسنجد . معامله گران انتظار دارند که مقدار RVI با افزایش شتاب روند صعودی افزایش یابد، زیرا در چنین شرایط مثبتی، قیمت پایانی یک سهم در سقف رنج قرار می گیرد در حالی که قیمت بازگشایی نزدیک به کف رنج است.

تفسیر و نحوه خوانش اندیکاتورRVI  مانند بسیاری از اسیلاتورهای دیگر مانند (MACD) یا (RSI)  است. هرچند اسیلاتورها تمایل به نوسان بین سطوح معین دارند، با این حال ممکن است در طول یک دوره زمانی طولانی در سطوح اشباع باقی بمانند، بنابراین تفسیر باید در یک دید وسیع و کلی انجام شود تا قابل اعتماد باشد.

در عوض RVI یک اسیلاتور مرکزی است و نه یک نوسانگر باندی (پیروی روند)، که به این معنی است که معمولاً در بالا یا پایین نمودار قیمت نمایش داده می‌شود و حول یک خط مرکزی نوسان می‌کند. بهتر است که از اندیکاتور RVI همراه با سایر اشکال تحلیل تکنیکال برای پیدا کردن پوزیشن های دارای بالاترین شانس موفقیت استفاده کنید.

 

مثالی از نحوه استفاده از اندیکاتور (RVI)

 

یک معامله گر ممکن است تغییرات احتمالی در یک روند را با استفاده از اندیکاتور RVI و با مشاهده واگرایی بین این اندیکاتور و قیمت و سپس شناسایی نقاط ورودی و خروجی با خطوط روند عرف و الگوهای نمودار بررسی کند.

دو سیگنال معاملاتی محبوب با استفاده از این اندیکاتور عبارتند از:

  1. واگرایی های RVI: واگرایی بین اندیکاتور RVI و قیمت نشان می دهد که یک تغییر کوتاه مدت در راستای جهت روند RVI وجود خواهد داشت. بنابراین، اگر قیمت سهام در حال افزایش باشد و اندیکاتور RVI در حال کاهش باشد، پیش ‌بینی می شود که سهام در کوتاه مدت برگشت خواهد زد.
  2. کراس RVI: همچون بسیاری از اسیلاتورها، RVI دارای یک خط سیگنال است که اغلب محاسبه آن با استفاده از ورودی های قیمت صورت می گیرد. یک کراس بالای خط سیگنال نشانه بازار صعودی است، در حالی که یک کراس زیر خط سیگنال یک علامت نزولی است. این کراس ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که اندیکاتورهای پیشرو جهت قیمت آینده باشند.

 

محدودیت های استفاده از اندیکاتور (RVI)

 

اندیکاتورRVI  در بازارهای روند دار کارایی بهتری دارد و معمولا سیگنال های نادرست را در بازارهای رنج از خود تولید کند. نتایج را می‌توان با اصلاح و تنظیم پریودهای بلندمدت بهبود بخشید که به کاهش تأثیر نویزها و روندهای برگشتی کوتاه‌مدت کمک می‌کند.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
https://irtrader.net/?p=16909
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
امیر پورتیمور
از سال 1385 معامله زدن در بازارهای مالی بین الملل و فارکس را شروع کردم. در سال های ابتدایی با سرمایه کمی وارد بازار شدم و همانطور که پیش بینی می شد سرمایه را از دست دادم. ابتدا فکر کردم این صنعت چیزی جز قمار نیست اما به مرور متوجه شدم که با مطالعه، استفاده از فرصت ها، طمع نکردن و اندکی شانس می توان در فارکس به موفقیت رسید.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد اندیکاتور RVI

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403