الگوی گارتلی

روزی روزگاری ، تریدر باهوش و مجنونی به نام هارولد مک کینلی گارتلی زندگی می کرد.

او در اواسط دهه 1930 مدیر یک مجموعه خدمات مشاوره ای بورس بود که طرفداران زیادی هم داشت.

این مرکز خدمات مشاوره ای یکی از اولین مجموعه هایی بود که از روش های علمی و آماری برای تحلیل رفتار بازار سهام استفاده می کرد.

به گفته گارتلی ، وی در نهایت موفق شده بود دو مورد از بزرگترین مشکلات معامله گران را حل کند: اینکه چه چیزی را و چه زمانی بخرند.

دیری نپایید ، معامله گران دریافتند که این الگوها را می توان در سایر بازارها نیز استفاده کرد. از آن زمان به بعد ، کتاب های متنوع ، نرم افزارهای معاملاتی و الگوهای مختلف (که در زیر بحث می شود) بر اساس گارتلی ها ساخته شده اند. بله هارولد مبدع الگوی گارتلی بود.

 

الگوی گارتلی موسوم به الگوی “222”

 

الگوی “222” گارتلی بر اساس شماره صفحه ای که این الگو در کتاب وی ، یعنی “سود در بازار سهام” آمده بود ، نام گذاری شده است.

گارتلی ها الگوهایی هستند که شامل الگوی پایه ABCD که قبلاً در مورد آنها صحبت کردیم هستند ، با این تفاوت که پیش از الگو ، سقف و کف های مهم و قابل توجهی پدیدار می شوند.

این الگوها به طور معمول وقتی شکل می گیرند که تصحیح روند کلی در حال انجام است ، و ظاهر آن شبیه حرف M برای الگوهای صعودی و یا “W” برای الگوهای نزولی است.

با استفاده از این الگوها معامله گران می توانند نقاط مناسب ورود برای سوار شدن بر روی روند کلی را پیدا کنند.

الگوی معاملاتی گارتلی

زمان تشکیل الگوی گارتلی

 

یک الگوی گارتلی زمانی تشکیل می شود که قیمت اخیرا در یک روند صعودی (یا نزولی) در حال پیشروی باشد ، اما کم کم نشانه هایی از تصحیح را نشان دهد.

آنچه باعث می شود گارتلی پس از شکل گیری به چنین آرایش زیبایی بدل شود ، این است که نقاط برگشتی ، همان سطح فیبوناچی اصلاحی و سطح فیبوناچی گسترشی هستند. این نشانه ای قوی است که این جفت ارز ممکن است برگشت کند.

شناسایی این الگو ممکن است کمی دشوار باشد و بعد از اینکه الگو را شناسایی کردید ، با انداختن ابزارهای فیبوناچی روی آن ، احتمالا کار دشوار تر هم می شود. نکته اصلی برای جلوگیری از این همه سردرگمی این است که کارها را مرحله به مرحله انجام دهید.

در هر صورت ، این الگو شامل یک الگوی ABCD صعودی یا نزولی است ، اما یک نقطه (X) که فراتر از نقطه D قرار دارد نیز ، پیش از آن می آید.

الگوی “دقیق” گارتلی دارای ویژگی های زیر است:

 1. حرکت AB باید اصلاح 618. از حرکت XA باشد.
 2. حرکت BC باید اصلاح 382. یا 886. از حرکت AB باشد.
 3. اگر اصلاح حرکت BC معادل 382. از حرکت AB باشد ، در اینصورت CD باید معادل 1.272 از حرکت BC باشد. اگر حرکت BC معادل 886. از حرکت AB باشد ، در اینصورت CD  باید برابر با 1.618 امتداد حرکت AB باشد.
 4. حرکت CD باید اصلاح 786. از حرکت XA باشد.

 

گونه های جهش یافته گارتلی: حیوانات

 

با گذشت زمان ، محبوبیت الگوی گارتلی افزایش یافت و مردم در نهایت انواع گونه ها را با ایجاد تغییراتی ارائه دادند.

به دلایلی عجیب ، کاشفان این گونه ها تصمیم گرفتند آنها را به نام حیوانات نامگذاری کنند (شاید عضو انجمن مقابله با حیوان آزاری بودند!). وراجی بس است ، این مجموعه حیوانات عبارتند از…

 

الگوی خرچنگ

 

کرب صعودی و نزولی

در سال 2000 ، اسکات کارنی ، از پیروان متعصب مکتب الگوهای هارمونیک ، الگوی “خرچنگ” را کشف کرد.

به گفته وی ، خرچنگ صحیح ترین حالت در میان همه الگوهای هارمونیک است و آن به این دلیل است که در دورترین منطقه بالقوه برگشتی از حرکت XA  است. (این منطقه گاهی اوقات به نام “قیمت برنگردد لباسم را می فروشم” نیز نامیده می شود!)

نسبت پاداش به ریسک این الگو بالاست زیرا شما می توانید حد ضرر بسیار تنگی قرار دهید. الگوی “دقیق” خرچنگ باید جنبه های زیر را داشته باشد:

 1. حرکت AB باید 0.382 یا 618. اصلاح از حرکت XA باشد.
 2. حرکت BC می تواند 382. یا 886. اصلاح از حرکت AB باشد.
 3. اگر اصلاح حرکت BC برابر با 382. از حرکت AB باشد ، در اینصورت CD باید 2.24 از حرکت BC باشد. اگر حرکت BC  برابر با 0.886 از حرکت AB باشد ، در اینصورت CD باید گسترش 3.618 از حرکت BC باشد.
 4. CD باید گسترش 1.618 از حرکت XA باشد.

 

الگوی خفاش

 

خفاش صعودی و نزولی

سال 2001 ، اسکات کارنی الگوی قیمتی هارمونیک دیگری را با نام “خفاش” پایه گذاری کرد.

الگوی خفاش با اصلاح 0.886 از حرکت XA به عنوان منطقه بالقوه برگشتی تعریف می شود. الگوی خفاش دارای مشخصه های زیر است:

 1. حرکت AB باید اصلاح 0.382 یا 0.500 از حرکت XA باشد.
 2. حرکت BC می تواند اصلاح 382. یا 886. از حرکت AB باشد.
 3. اگر اصلاح حرکت BC برابر با 0.382 از حرکت AB باشد ، در اینصورت CD  باید گسترش 1.618 از حرکت BC باشد. اگر حرکت BC برابر با 0.886 از حرکت AB باشد ، در اینصورت CD  باید گسترش 2.618 از حرکت BC باشد.
 4. CD باید اصلاح 886. از حرکت XA باشد.

 

الگوی پروانه

 

پروانه صعودی و نزولی

می رسیم به الگوی پروانه!

اگر این آرایش را شناسایی کنید ، مطمئناً به خاطر پیپ های خفنی که قرار است شکار کنید یک جشن می گیرید!

الگوی دقیق پروانه که توسط برایس گیلمور ابداع شد ، با اصلاح 0.786 از حرکت AB نسبت به حرکت XA تعریف می شود.

الگوی پروانه شامل ویژگی های زیر است:

 1. حرکت AB باید اصلاح 0.786 از حرکت XA باشد.
 2. حرکت BC می تواند اصلاح 0.382 یا 886. از حرکت AB باشد.
 3. اگر اصلاح حرکت BC برابر با 0.382 از حرکت AB باشد ، در اینصورت CD  باید امتداد 1.618 از حرکت BC باشد. اگر حرکت BC برابر با 0.886 از حرکت AB باشد ، در اینصورت CD  باید گسترش 2.618 از حرکت BC باشد.
 4. CD باید برابر با گسترش 1.27 یا 1.618 از حرکت XA باشد.