لوریج و نحوه محاسبه آن

128 بازدید

لوریج و نحوه محاسبه آن

لوریج یکی از ویژگی های کلیدی در معاملات فارکس و CFD است و می تواند ابزار قدرتمندی در اختیار شما باشد. مقاله امروز راهنمایی است کاربردی برای استفاده حداکثری از لوریج: یعنی نحوه عملکرد، زمان استفاده و نحوه کنترل ریسک.

 

لوریج در معاملات به چه معناست؟

 

لوریج در معاملات به شما این امکان را می دهد که بتوانید پوزیشنی را باز کنید که ارزش آن بسیار بیشتر از پولی است که سپرده یا واریز می کنید. برای مثال، ای بسا بتوانید اندازه پوزیشن خود را  5 برابر 10 برابر 20 برابر یا حتی 33 برابر مقدار مبلغ واریزی اولیه خود کنید.

هنگام معامله، شما به جای اینکه مستقیماً این دارایی ها را در مالکیت داشته باشید، به امید به دست آوردن سود، بر روی نوسانات قیمت بازارها و دارایی ها پیش بینی و سفته بازی می کنید. وقتی این کار را با لوریج انجام می‌دهید، به این معنی است که بیشتر سرمایه توسط بروکر شما متقبل می‌شود، و شما سپرده‌ای به ارزش کسری از سایز معامله را برای باز کردن پوزیشن بزرگ‌تر وسط می‌گذارید.

به عنوان مثال، معامله بر روی سهام با استفاده از لوریج به معنای باز کردن پوزیشن نزد یک بروکر و وام گرفتن بیشتر مبلغ ارزش پوزیشن (بسته به مقدار لوریج) از آن بروکر است. برای مقدار لوریجی که استفاده می کنید هیچ گونه هزینه ای از شما دریافت نمی شود: چه 5 برابر سپرده شما باشد و چه 20 برابر مبلغ سپرده شما.

بنابراین، برای مثال، می‌توانید یک پوزیشن روی سهام تسلا به ارزش 1000 دلار باز کنید در حالیکه تنها 200 دلار سپرده می کنید. بروکر شما 800 دلار دیگر را ابتدا قرار می دهد و به شما این امکان را می دهد که پوزیشنی 5 برابر سپرده اولیه خود باز کنید.

 

لوریج چگونه کار می کند؟

 

ساز و کار لوریج با استفاده از سپرده ای است که مارجین نام دارد، اینگونه پهنه ی قرار گرفتن شما در معرض یک دارایی بالاتر می رود.

اساساً، شما دارید کسری از ارزش کامل پوزیشن خود را وسط می گذارید و خدمات دهنده شما بقیه را دارد به شما وام می دهد. اگرچه شما فقط درصد کمی از ارزش کامل معامله را پیشاپیش پرداخت می کنید، با این حال سود یا زیان کل شما بر اساس اندازه پوزیشن کامل محاسبه می شود، نه مقدار مارجین شما.

میزان کل پهنه قرارگیری شما در برابر نوسانات دارایی در مقایسه با مارجین شما به عنوان نسبت لوریج شناخته می شود.

 

معاملات لوریج: مثال

 

فرض کنید می خواهید 1000 سهم یک شرکت که قیمت هر سهم آن 100 سنت است را خریداری کنید. برای باز کردن یک معامله عرف با یک بروکر، باید 1000 را در 100 سنت ضرب کنید تا بتوانید پهنه ی قرارگیری 1000 دلار (بدون در نظر گرفتن کمیسیون یا هزینه های دیگر) را داشته باشید.

با این حال، با استفاده از لوریج، می توانید کسری از این هزینه را پیشاپیش پرداخت کنید. اگر مقدار مارجین 20 درصد باشد، برای باز کردن پوزیشنی به ارزش 1000 دلار فقط 200 دلار پرداخت می کنید. با این حال، سود و زیان شما بر روی 1000 دلار کامل محاسبه می شود.

اگر روی سهام شرکت خرید گرفته باشید و قیمت سهام شرکت 40 سنت افزایش یابد، 1000 سهم شما اکنون 140 سنت ارزش دارند. اگر پوزیشن خود را ببندید، 400 دلار سود خواهید داشت: بعبارتی دو برابر میزان مارجین اولیه که 200 دلار بود.

برعکس اگر شما خرید می گرفتدید و قیمت سهام 40 سنت کاهش می یافت، 400 دلار ضرر می کردید: یعنی دو برابر مبلغ اولیه پرداختی خود. بنابراین، ریسک سود یا زیان بمراتب بیشتر از میزان مارجین شما است.

 

لوریج دار

 

شکل 1

معاملات اهرمی با یک تصویر مثلثی توضیح داده شده است.

 

ساز و کار معاملات بدون لوریج:

 

هنگام باز کردن پوزیشن های بدون لوریج، باید ارزش کامل پوزیشن خود را از قبل متقبل شوید. به عنوان مثال، فرض کنید می خواهید 10 سهم از یک شرکت را با قیمت هر سهم 100 سنت خریداری کنید. برای باز کردن یک معامله عرف بدون لوریج ، باید کل 1000 دلار را پیشاپیش پرداخت کنید.

چنین چیزی به معنای واریزی اولیه بیشتر است، اما ریسک شما را نیز محدود می کند. به این دلیل که برخلاف معاملات لوریج دار، ریسک ضرر در معاملات بدون لوریج برابر با مبلغ پرداختی برای باز کردن پوزیشن است.

بنابراین، در مثال قبلی ما، پتانسیل ضرر نیز محدود به 1000 دلاری است که برای این پوزیشن پرداخت کرده‌اید. اگرچه شما فقط 200 دلار برای باز کردن یک پوزیشن (با همان سایز) با یک معامله لوریج دار پرداخت کرده اید، با این حال سود شما می تواند به اندازه قیمت سهام افزایش یابد، اما از طرفی شما فقط می توانید به همان میزان مبلغی که در ابتدا برای باز کردن پوزیشن پرداخت کرده اید ضرر کنید: بعبارتی 1000 دلار در حالت حداکثر!

 

بدون لوریج

 

معاملات اهرمی در مقابل غیر اهرمی

مثالی از سرمایه مورد نیاز و پهنه ی قرار گرفتن در معرض قیمت.

 

نسبت لوریج چیست؟

 

نسبت لوریج اندازه گیری کل پهنه ی قرار گیری شما در معرض معامله در مقایسه با نیاز مارجین آن است. نسبت لوریج شما بسته به بازاری که در آن معامله می کنید، اینکه با چه کسی معامله می کنید و سایز پوزیشن شما متفاوت خواهد بود.

با استفاده از مثال قبلی، مارجین 10% ارائه دهنده سرمایه گذاری 1000 دلاری با تنها 100 دلار مارجین خواهد بود. اینگونه نسبت لوریج 10:1 ارائه می شود.

غالباً هر چه بازار دارای نوسانات بیشتری باشد یا نقدشوندگی آن کمتر باشد، لوریج پیشنهادی کمتر خواهد بود تا اینگونه از شما در برابر حرکات سریع قیمت محافظت به عمل آید. از سوی دیگر، بازارهای با نقدشوندگی بالا، مانند فارکس، می توانند نسبت های لوریج بالایی داشته باشند.

در زیر نحوه تأثیر درجات مختلف لوریج بر میزان قرار گیری شما در معرض دارایی (و پتانسیل سود یا زیان شما) در مثال سرمایه گذاری اولیه 1000 دلار ارائه شده است:

جدول

هنگام بررسی در مورد ارائه دهندگان معاملات لوریج دار، ای بسا با نسبت های لوریج دار بالاتری مواجه شوید: اما توجه داشته باشید، استفاده از لوریج زیادی می تواند تأثیر منفی بر پوزیشن های شما داشته باشد.

 

مزایا و ریسک های استفاده از لوریج

 

  • سودهای درشت تر. فقط کافیست شما کسری از ارزش معامله خود را وسط بگذارید تا سودی مشابه در یک معامله عرف دریافت کنید. از آنجایی که سود با استفاده از ارزش کامل پوزیشن شما محاسبه می‌شود، مارجین ها می‌توانند بازده شما را چند برابر کند اما ضرر شما را نیز در معاملات ناموفق درشت تر می کنند.
  • ضررهای درشت تر. مارجین ها همچون سود ضرر را نیز افزایش می دهند و از آنجایی که واریزی اولیه شما نسبتاً کمتر از معاملات عرف است، به راحتی می توانید مقدار سرمایه ای که در معرض ریسک قرار می دهید را به ورطه فراموشی بسپارید. شما نمی توانید بیش از موجودی حساب خود را ضرر کنید، همیشه باید معامله خود را بلحاظ ارزش کامل و پتانسیل نزولی آن تحت در نظر بگیرید و اقداماتی را برای مدیریت ریسک خود انجام دهید.
  • افزایش فرصت ها. استفاده از لوریج می تواند منجر به آزاد شدن سرمایه ای شود که خود می تواند منجر به سرمایه گذاری های دیگر شود.
  • هزینه های واریز. هنگام استفاده از لوریج، عملاً به شما پول قرض داده می شود تا بتوانید یک پوزیشن کامل را با سپرده خود باز کنید. اگر می خواهید پوزیشن خود را در طول شب باز نگه دارید، هزینه ای برای پوشش هزینه این کار از شما دریافت می شود.
  • فروش گرفتن. استفاده از محصولات لوریج دار برای سفته بازی در مورد نوسانات بازار به شما این امکان را می دهد که هم از بازارهایی که در حال سقوط هستند سود ببرید و هم از بازارهایی که در حال افزایش هستند بعبارتی می توانید علاوه بر پوزیشن خرید پوزیشن فروش نیز بگیرید.
  • معامله 24 ساعته. اگرچه ساعات معاملات از بازاری به بازار دیگر متفاوت است، برخی از بازارها (از جمله بازارهای فارکس) شبانه روز برای خرید و فروش در دسترس هستند.
  • مارجین کال. اگر بازار علیه پوزیشن شما حرکت کرد، ارائه دهنده خدمات شما ممکن است از شما بخواهد که برای باز نگه داشتن پوزیشن خود، وجوه اضافی واریز کنید. به این امر مارجین کال گفته می شود، و برای کاهش پهنه ی قرار گیری خود در معرض دارایی، یا باید سرمایه واریز کنید یا پوزیشن های خود را ببندید.

 

لوریج و مدیریت ریسک

 

معاملات لوریج دار می توانند ریسکی باشند زیرا ضرر ممکن است از واریزی اولیه شما فراتر رود، اما ابزارهای مدیریت ریسک زیادی وجود دارد که می توان از آنها برای کاهش ضرر استفاده کرد، از جمله:

 

حد ضرر

 

اگر قیمت بر خلاف شما حرکت کند، گذاشتن حد ضرر روی پوزیشن می تواند ضررهای شما را محدود کند. با این حال، بازارها سریع حرکت می کنند و برخی شرایط ممکن است باعث شود که حد ضرر شما با قیمتی که تعیین کرده اید فعال نشود.

 

استاپ های تضمینی

 

استاپ های تضمینی مانند حد ضرر معمولی عمل می کنند، اما همیشه دقیقاً در سطحی که شما تعیین کرده اید اجرا می شوند، حتی اگر گپ یا اسلیپیج روی قیمت بازار داشته باشیم. اگر حد ضرر شما فعال شود، علاوه بر کارمزد عادی معاملات، هزینه کارمزد کم دیگری نیز وجود خواهد داشت که باید پرداخت کنید.

 

حفاظت از جساب یا موجودی منفی

 

اگر موجودی شما منفی شود، آن را بدون هیچ هزینه‌ای برای شما به صفر برگردانده می شود.

استفاده از استاپ ها روشی محبوب برای کاهش ریسک لوریج است، اما ابزارهای متعدد دیگری نیز از جمله الرت و یا سفارشات لیمیت نیز وجود دارد.

به یاد داشته باشید، بخش مهمی از مدیریت ریسک شامل اطمینان از وجود وجوه کافی در حساب است. دلیل آن این است که کل سود یا ضرر که باید به شما پرداخت شود بر اساس سایز کامل پوزیشن شما محاسبه می شود، نه میزان مبلغ مارجین شما.

بیایید مثالی را مرور کنیم. فرض کنید حساب خود را با 800 دلار شارژ می کنید. اگر یک پوزیشن شاخص فوتسی که دارای 5 درصد مارجین است را با سپرده 500 دلاری باز کنید، آنگاه سایز واقعی پوزیشن شما 10000 دلار خواهد بود (20 برابر).

حتی گرچه 300 دلار در حسابتان باقی مانده است، اما هر نوسانی در پوزیشن شما ارزش کامل سایز پوزیشن 10000 دلار را دارد. بنابراین، اگر بازار بیش از 2 درصد علیه شما حرکت کند، شما پول کافی برای پوشش زیان و باز نگه داشتن پوزیشن در حساب خود را نخواهید داشت.

به همین دلیل است که بخش مهمی از معاملات لوریج دار، داشتن وجه کافی در حساب است.

 

لوریج شمشیر دو لبه

 

یکی از دلایلی که بسیاری از مردم جذب معاملات فارکس می شوند این است که در فارکس، معمولاً می توانید لوریج بسیار بالاتری نسبت به سهام داشته باشید. هر چند بسیاری از معامله گران کلمه ” لوریج ” را شنیده اند، اما تعداد کمی از آنها هستند که می دانند که لوریج چگونه کار می کند و چگونه می تواند به طور مستقیم بر سود آنها تأثیر بگذارد.

مفهوم استفاده از پول دیگران برای ورود به معامله را می توان در بازارهای فارکس نیز به کار برد. در اینجا قصد داریم مزایای استفاده از وجه قرض گرفته شده برای معامله زدن را بررسی کنیم و نیز بررسی خواهیم کرد که چرا استفاده از لوریج در استراتژی معاملاتی فارکس می تواند یک شمشیر دولبه باشد.

 

تعریف لوریج

 

لوریج عبارتست از قرض گرفتن مقدار معینی پول که برای سرمایه گذاری در چیزی لازم است. در مثال ما یعنی فارکس، پول معمولاً از یک بروکر قرض گرفته می شود. فارکس لوریج بالایی را ارائه می دهد اینگونه که برای نیاز اولیه مارجین، معامله گر می تواند مقدار پول زیادی را ایجاد و کنترل کند.

برای محاسبه لوریجِ مبتنی بر مارجین، باید ارزش کل معامله را بر مبلغ مارجینی که نیاز است اضافه کنید تقسیم کنید:

لوریج مبتنی بر مارجین = ارزش کل معامله تقسیم بر مارجین مورد نیاز

به عنوان مثال، اگر نیاز است که شما 1٪ از ارزش کل معامله را به عنوان مارجین اضافه کنید و شما قصد دارید یک لات استاندارد USD/CHF را که معادل 100000 دلار آمریکا است معامله کنید، مارجین مورد نیاز 1000 دلار آمریکا خواهد بود. بنابراین، لوریج مبتنی بر مارجین شما 100:1 (100000/1000) خواهد بود. برای نیاز مارجینِ 0.25٪، لوریج مبتنی بر مارجین با استفاده از همان فرمول، 400:1 خواهد بود.

جداول

با این حال، لوریج مبتنی بر مارجین لزوماً بر ریسک تأثیر نمی‌گذارد و اینکه معامله‌گر باید 1 درصد یا 2 درصد از ارزش معامله را به عنوان مارجین اضافه کند، ممکن است بر سود یا زیان وی تأثیری نداشته باشد. دلیل آن این است که سرمایه‌گذار همیشه می‌تواند بیش از مارجین مورد نیاز، برای هر پوزیشن تخصیص دهد. چنین چیزی نشان می دهد که لوریج واقعی، و نه لوریج مبتنی بر مارجین، شاخص قوی تری برای نشان دادن سود و زیان است.

برای محاسبه لوریج واقعی که در حال حاضر استفاده می کنید، کافی است ارزش اسمی کل پوزیشن های باز خود را بر سرمایه معاملاتی خود تقسیم کنید:

لوریج واقعی = ارزش کل معامله تقسیم بر کل سرمایه معاملاتی

به عنوان مثال، اگر 10000 دلار در حساب خود دارید و یک پوزیشن 100000 دلاری (که معادل یک لات استاندارد است) باز می کنید، دارید با لوریج 10 برابری در حساب خود معامله می کنید (100000/10000). اگر دو لات استاندارد معامله کنید که ارزش اسمی آن 200000 دلار است و 10000 دلار در حساب شما وجود دارد، در اینصورت لوریج شما در حساب 20 برابر خواهد بود (200000/10000).

چنین چیزی به این معنی است که لوریج مبتنی بر مارجین برابر با حداکثر لوریج واقعی است که یک معامله گر می تواند استفاده کند. از آنجایی که اکثر معامله گران از کل حساب های خود به عنوان مارجین برای هر یک از معاملات خود استفاده نمی کنند، لوریج واقعی آنها با لوریج مبتنی بر مارجین متفاوت است.

به طور کلی، یک معامله گر نباید از تمام مارجین های موجود خود استفاده کند. یک معامله گر تنها زمانی باید از لوریج استفاده کند که شانس موفقیت به وضوح به نفع او باشد.

زمانی که میزان ریسک بر حسب شمار پیپ مشخص شد، می توان میزان ضرر بالقوه سرمایه را تعیین کرد. به عنوان یک قاعده کلی، این ضرر هرگز نباید بیش از 3 درصد از سرمایه معاملاتی باشد. اگر پوزیشنی تا حدی لوریج دار شود که ضرر احتمالی آن مثلاً 30 درصد سرمایه معاملاتی باشد، لوریج باید تا این حد کاهش یابد. معامله گران سطح تجربه و پارامترهای ریسک خود را خواهند داشت و ممکن است از دستورالعمل کلی 3 درصد منحرف شوند.

معامله گران همچنین ممکن است سطح مارجینی که باید استفاده کنند را محاسبه کنند. فرض کنید 10000 دلار در حساب معاملاتی خود دارید و تصمیم دارید 10 مینی لات USD/JPY معامله کنید. هر یک پیپ نوسان در یک حساب مینی تقریباً 1 دلار ارزش دارد، اما هنگام معامله 10 مینی لات، هر یک پیپ حرکت تقریباً 10 دلار ارزش دارد. اگر 100 مینی لات معامله می کنید، هر یک پیپ حرکت حدود 100 دلار ارزش دارد.

بنابراین، حد ضرر 30 پیپ می تواند ضرر بالقوه 30 دلار را در فقط یک مینی لات ، و 300 دلار برای 10 مینی لات و 3000 دلار برای 100 مینی لات را برتابد. بنابراین، با یک حساب 10000 دلاری و حداکثر ریسک 3 درصدی در هر معامله، باید نهایتا تا 30 مینی لات لوریج داشته باشید، حتی اگر امکان معامله بیشتر را داشته باشید.

 

لوریج در معاملات فارکس

 

در بازارهای فارکس، لوریج معمولاً 100:1 است. این بدان معناست که به ازای هر 1000 دلار در حساب خود، می توانید تا 100،000 دلار ارزش معامله کنید. بسیاری از معامله گران معتقدند دلیل اینکه بازارسازان فارکس چنین لوریج بالایی را در اختیار قرار می دهند این است که لوریج تابعی از ریسک است. آنها می دانند که اگر حساب به درستی مدیریت شود، ریسک نیز کاملا قابل مدیریت خواهد بود، در غیر این صورت آنها لوریج را ارائه نمی دهند. همچنین، از آنجایی که بازارهای نقدی فارکس (و نه آتی) بسیار بزرگ و نقدشونده هستند، امکان باز کردن و بستن پوزیشن در سطح مطلوب بسیار آسان تر از سایر بازارهای با نقدشوندگی پایین تر است.

در معاملات، ما حرکات ارز به پیپ را رصد می کنیم که کمترین تغییر در قیمت ارز است و بستگی به جفت ارز دارد. این نوسانات در واقع فقط کسری از یک سنت هستند. به عنوان مثال، زمانی که یک جفت ارز مانند پوند/دلار 100 پیپ حرکت می کند یعنی نرخ ارز فقط یک سنت حرکت می کند.

به همین دلیل است که معاملات ارزی باید در مقادیر قابل توجهی انجام شوند و این امکان را فراهم می‌کند که این نوسانات قیمتی جزئی در صورت استفاده از لوریج، به سودهای برجسته تر تبدیل شوند. هنگامی که با مبلغی مانند 100000 دلار کار می کنید، تغییرات جزئی در قیمت ارز می تواند منجر به سود یا ضرر قابل توجهی شود.

 

ریسک داشتن لوریج افراطی در معاملات فارکس

 

اینجاست که شمشیر دولبه وارد می شود، لوریج واقعی این پتانسیل را دارد که سود یا زیان شما را به همان میزان افزایش دهد. هر چه میزان لوریجی که روی پول خود اعمال می کنید بیشتر باشد، شما ریسک بیشتری را متحمل خواهید شد. توجه داشته باشید که این ریسک لزوماً به لوریج مبتنی بر مارجین مربوط نمی شود، با این وجود اگر معامله گر مراقب نباشد می تواند تأثیر بگذارد.

اجازه دهید این نکته را با یک مثال توضیح دهیم. هر دو معامله‌گر A و معامله‌گر B دارای سرمایه معاملاتی 10000 دلار آمریکا هستند و با یک بروکر مشابه معامله می‌کنند که سپرده مارجین 1٪ را طلب می کند. پس از مقداری تحلیل‌، هر دوی آنها موافق هستند که USD/JPY سقف خود را زده است و باید کاهش یابد. بنابراین، هر دوی آنها روی USD/JPY در 120 فروش می گیرند.

معامله‌گر A لوریج 50 را انتخاب می‌کند در این معامله با فروش گرفتن 500,000 دلار USD/JPY (50 x 10,000 دلار) بر اساس سرمایه معاملاتی 10,000 دلاری خود اعمال کند. از آنجایی که نرخ تیدیل USD/JPY برابر با 120 است، یک پیپ USD/JPY برای یک لات استاندارد تقریباً معادل 8.30 دلار ارزش دارد، بنابراین یک پیپ USD/JPY برای پنج لات استاندارد تقریباً 41.50 دلار آمریکا ارزش دارد. اگر USD/JPY بالا رود و به 121 برسد ، معامله‌گر A صد پیپ در این معامله ضرر می کند که معادل از دست دادن 4150 دلار آمریکا است. این ضرر معادل تنها 41.5٪ از کل سرمایه معاملاتی آنها است.

معامله‌گر B یک معامله‌گر محتاط تر است و تصمیم می‌گیرد تا لوریج پنج در این معامله با فروش گرفتن 50,000 دلار USD/JPY (5 x 10,000 دلار) بر اساس سرمایه معاملاتی 10,000 دلاری خود اعمال کند. این 50000 دلار USD/JPY معادل فقط نیمی از یک لات استاندارد است. اگر USD/JPY بالا رود و به 121 برسد، معامله گر B صد پیپ در این معامله ضرر خواهد کرد که معادل ضرر 415 دلار است. این ضرر تنها 4.15 درصد از کل سرمایه معاملاتی آنها را تشکیل می دهد.

جدول زیر نشان می دهد که حساب های معاملاتی این دو معامله گر پس از ضرر 100 پیپی در چه حال و روزی هستند.

جدول

 

آیا بازارهای فارکس بی ثبات هستند؟

 

بازارهای فارکس از نقد شونده ترین بازارهای جهان هستند. از این رو، نسبت به سایر بازارها، مانند املاک و مستغلات، نوسانات کمتری دارند. نوسانات یک ارز خاص تابع عوامل متعددی از جمله سیاست و اقتصاد کشور آن است. بنابراین، رویدادهایی مثل بی‌ثباتی اقتصادی یا ناترازی در روابط تجاری با ارز دیگر می‌تواند منجر به نوسانات شدید شود.

 

چقدر لوریج استفاده کنم؟

 

معامله گران باید سطح لورجی را انتخاب کنند که کار را برای راحت تر می کند. اگر محافظه‌کار هستید و دوست ندارید ریسک‌های زیاد کنید، یا اگر هنوز دارید یاد می‌گیرید که چگونه باید ارزها را معامله کنید، لوریج پایین مانند 5:1 یا 10:1 ممکن است برای شما مناسب‌تر باشد. معامله گران باتجربه یا ریسک پذیرتر ممکن است با لوریج 50:1 یا 100:1+ راحت باشند.

 

سخن پایانی

 

هنگامی که یاد گرفتید چگونه لوریج را مدیریت کنید، دیگر نیازی به ترس از لوریج نیست. تنها زمانی که نباید هرگز از لوریج استفاده کرد زمانی است که رویکردی خلاف جهت برای معاملات خود داشته باشید. در غیر این صورت با مدیریت صحیح می توان از لوریج با موفقیت و سودآوری استفاده کرد. مانند هر ابزار تیز دیگری، لوریج باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرد: یعنی وقتی آن را یاد گرفتید، دیگر دلیلی برای نگرانی نیست.

مقادیر کمتر لوریج اعمال شده برای هر معامله، با گذاشتن استاپ بازتر اما معقول‌تر و جلوگیری از ضرر بیشتر، فضای تنفس بیشتری را فراهم می‌کند. یک معامله با لوریج بالا می‌تواند به سرعت حساب معاملاتی شما را در صورت حرکت بازار در خلاف جهت پوزیشن شما تخلیه کند، زیرا به دلیل سایز لات بزرگ‌تر ضرر بیشتری خواهید داشت. به خاطر داشته باشید که لوریج کاملاً انعطاف پذیر و قابل تنظیم با نیازهای هر معامله گر است.

5/5 - (1 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=17893
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
امیر پورتیمور
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد لوریج و نحوه محاسبه آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403