در حد توان خود در معاملات ریسک کنید!

592 بازدید

توان ریسک

در این مقاله از مجموعه مقالات آموزش روانشناسی بازار، قصد داریم در خصوص میزان ریسک پذیری نکات مهمی را به شما آموزش دهیم.

یکی از رایج ترین بحث ها در گروه های فارکسی این است که یک تریدر در هر معامله خود چقدر باید ریسک کند. نظر بسیاری از آنها مقدار استاندارد 1 تا 2 درصد است، این در حالیست که افراد هجومی تر گاهی ریسک پذیری تا 5 درصد را هم مجاز می دانند.

آنچه باید درک کنید این است که ریسک کردن یک کار تک بعدی نیست. مطمئناً یک سری قواعد پایه وجود دارد که باید شما آنها را رعایت کنید، اما در صورتی که علایق و سلایق شخصی خود را نیز در این کار مد نظر قرار دهید، در درازمدت سودآور تر خواهید بود.

توان ریسک پذیری اساساً به شما می گوید که اگر فلان قدر ضرر کنید و فلان قدر هم سود کنید، چقدر احساس راحتی می کنید.

ریسک فارکس

کسانی که درآمد پایدار یا تجربه کافی در بازارهای مالی دارند معمولا هجومی تر هستند، این در حالیست که کسانی که تحت فشار مالی بوده و یا تجربه کمی در معاملات دارند، معمولاً راه کم ریسک تری را در مسیر سودآوری خود در پیش می گیرند.

متأسفانه، چنین چیزی همیشه برای معامله گران فارکس صادق نیست. بسیاری از معامله گران مبتدی با دیدن چشم انداز سودِ سریع و آسان گول می خورند و از آنجا که تجربه معاملاتی چندانی ندارند، معمولاً بیشتر از آنچه توان آن را دارند، ریسک می کنند.

مشکل ريسك کردن بیشتر از مقداری كه با آن احساس راحتي مي كنيد اين است كه احتمال ضرر کردن، ذهنیت معاملاتی شما را خراب كرده و شما را از اتخاذ تصمیمات صحیح معاملاتی باز مي دارد. در نتیجه، تصمیمات شما با تکیه بر مانده حساب شما صورت می پذیرند و نه آنچه آموزش دیده اید و یاد گرفته اید.

به عنوان مثال، تجربه معاملات دمو به شما اینطور می گوید که وقتی حد ضرر خود را با فاصله 100 پیپ از نقطه ورود خود قرار می دهید، بیشترین سودآوری را دارید. اما از آنجا که با ضررهایی که با گذاشتن 100 پیپ حد ضرر متحمل می شوید راحت نیستید، در اولین فرصت، معاملات بازنده خود را می بندید.

سپس وقتی می بنیید قیمت دارد بر می گردد و به جهت مورد نظر اولیه شما می رود، سر خود را محکم روی میز می کوبید. حتی ممکن است دست به معاملات انتقام جویانه زده و ضررهای خود را دو برابر کنید و این کار را انقدر ادامه دهید تا حساب خود را به باد دهید!

پس چگونه می توان فهمید که در هر معامله چقدر باید هجومی بود؟ نکات زیر را مطالعه فرمایید:

 

شیوه زندگی

 

آیا درآمد ثابتی دارید؟ اگر حقوق و یا دریافتی ماهانه دارید، کمی ضرر اینجا و آنجا اشکالی ندارد. می توانید بر مهارت های معاملاتی خود تمرکز کنید.

اما اگر معاملات تنها منبع درآمد شما هستند یا با استفاده از آن می خواهید بدهی ها و سایر تعهدات مالی خود را بپردازید، به احتمال زیاد هزاران تصمیم مبتنی بر ترس/طمع داشته و باید به معامله با استفاده از پوزیشن های کوچک تر روی آورید.

 

سرمایه معاملاتی

 

چقدر در کسب وکار معامله گری خود سرمایه گذاری کرده اید؟ یک حساب معاملاتی بزرگ تر می تواند در هر معامله از پوزیشن های بزرگ تری جان سالم به در ببرد. در نتیجه، معامله گرانی که حساب های کوچک دارند نباید لات های استاندارد یا حتی مینی لات باز کنند که با کوچکترین نوسان شدید و یا تلاطم در بازار، مقدمات مارجین کال شدن آنها فراهم گردد.

 

تایم فریم

 

تا کی قصد دارید معامله خود را باز نگه دارید؟ پوزیشن ها به طور کلی برای معاملات بلند مدت تر اندازه کوچکتری دارند، زیرا باید در برابر نوسان و تلاطم بیشتری استقامت کنند. با این حال اگر علاقمند به معاملات ساعتی یا معاملات سویینگ هستید ، می توانید اندازه پوزیشن خود را از حد میانگین اندکی بالاتر ببرید.

 

تجربه

 

اگر به اندازه کافی در معامله گری تجربه دارید، در اینصورت به شم معامله گری و تصمیمات معاملاتی خود اطمینان بیشتری خواهید داشت. در حقیقت، افزایش اندازه پوزیشن ممکن است گام بعدی شما در جهت بهینه سازی معاملات شما باشد. اما اگر به تازگی وارد کوچه فارکسی ها شده اید و هنوز بر اساس احساسات و هیجانات خود تصمیم گیری می کنید، ممکن است گرفتن پوزیشن های کوچک تر گزینه بهتری باشد.

به یاد داشته باشید که هیچ فرمول جهان شمولی برای میزان ریسک پذیری وجود ندارد. می توانید کتاب ها و بلاگ های مختلف را بخوانید و از سایر معامله گران در گروه ها و فروم ها بپرسید، اما در نهایت، به این نتیجه می رسید که میزان ریسک شما به توان ریسک پذیری خود شما بستگی دارد.

می توانید برای شروع کار 1 درصد حساب خود را در هر معامله ریسک کنید و ببینید کار برای شما چگونه پیش می رود. اگر دیدید نگران موجودی حساب خود هستید به جای آنکه تلاش کنید نقشه های معاملاتی خود را بهتر اجرا کنید، ریسک خود را کاهش دهید. اگر حس کردید که سودهای احتمالی حاصله برای شما انگیزه کافی را بوجود نمی آورند، سایز پوزیشن های خود را بطور میانگین افزایش دهید.

ممکن است به چشم نبینید، اما توان ریسک پذیری شما بر هر تصمیم معاملاتی شما تأثیر می گذارد. یک حد متعادل ریسک را پیدا کنید که هم بتوانید تغییرات قابل توجهی را در موجودی حساب خود ببینید و همزمان بر بهبود مهارات معامله گری خود تمرکز کنید تا بتوانید مسیر خود برای سودآوری مستمر و پایدار را رسیم کنید.

دیگر مقلات ما

الپاری

روبو فارکس

اموزش فارکس

امارکتس

ارانته

فیبوگروپ

فارکس فکتوری

5/5 - (1 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=5223
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
سید محمد تبادکانی
حدود 15 سال است که در بازار فارکس فعالیت دارم و درآمد اول من هست. معامله گری در فارکس یکی از شغلهای پر ریسک و پر خطر هست که بدون علم و دانش فقط یک قمار سراسر ضرر خواهد بود.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد در حد توان خود در معاملات ریسک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403