سرمایه روانشناختی چیست؟ و چرا باید آن را در خود ایجاد کنید؟

457 بازدید

سرمایه روانی

شخصا معتقدم ما در معاملات فارکس، چیزی داریم به نام “سرمایه روانشناختی” که شما باید علاوه بر آموختن سرمایه گذاری به روش علمی و محاسبات موجودی حساب، آن را نیز در خود ایجاد کنید.

چند لحظه بهش فکر کنید.

هرگاه که معامله‌گران فارکس تسلیم شده و تصمیم به ترک بازی می‌گیرند، معمولاً دلیل آن این نیست که پول آنها تمام نشده است. آنچه واقعاً رخ داده این است که سرمایه روانشناختی آنها ته کشیده و مانع پیشرفت آنها شده است.

سرمایه روانشناختی

بیشتر از پولی که به حساب خود واریز می کنید، شما ذهن خود را نیز در معاملات فارکس می گذارید. به این ترتیب، شما باید سرمایه روانشناختی خود را نیز درست همچون سرمایه پولی خود رشد دهید.

گیج نشوید، اجازه دهید ابتدا دقیقاً توضیح دهیم که سرمایه روانشناختی چیست.

میزان سرمایه روانشناختی یک معامله گر نشان دهنده توانایی او برای مقاومت در برابر تأثیرات روانی ناشی از معامله زدن است. سرمایه روانشناختی به معامله گر فرمان می دهد که در هنگام باخت یا برد او چگونه واکنش نشان دهد و برد و باخت و سود و زیان چه تأثیرات منفی بر او خواهد داشت.

باید به یاد داشته باشیم، اگر مراقب نباشیم، معاملات ضعیف می تواند سرمایه روانی ما را نیز کاملا از بین ببرد.

دقت کنید که من به هیچ وجه کلمه “باخت” را به تنهایی استفاده نمی کنم. دلیل آن این است که هم برد و هم باخت می تواند تأثیر مخربی بر سرمایه روانی معامله گر داشته باشد.

به عنوان مثال، یک معامله گر فارکس، اگر پس از سود کردن بیش از حد مغرور شود و جزئیات ساده اما مهم (همچون تعیین استاپ مناسب در معاملات) را فراموش کند، ممکن است به سرمایه روانی خود آسیب برساند.

از سوی دیگر، معامله‌گری که دچار افت سرمایه (دراوداون) می‌شود، زمانی که زیادی افسرده می‌شود و از نگاه کردن به معاملات خود و عبرت گرفتن از آنها امتناع می‌کند، ممکن است او نیز سرمایه روانی خود را از دست بدهد.

وظیفه شما به عنوان یک معامله گر، این است که نه تنها سرمایه معاملاتی خود را افزایش دهید، بلکه سرمایه روانی خود را نیز زیاد کنید. علاوه بر این، باید بیاموزید که چگونه می توانید سرمایه روانی خود را هم از طریق باخت و هم از طریق برد رشد دهید.

زمانی که ضرر می کنید، تلاش کنید تا با هر معامله جداگانه رفتار کنید و اجازه ندهید که معامله بعدی شما را تحت تاثیر قرار دهد، حتی اگر بصورت گسترده ای روی دور باخت و ضرر باشید.

وقتی سود می کنید، مهم است که به هر معامله نگاه کنید و ببینید دلایل برنده شدن شما چه بوده است. اینگونه در مورد شخصیت معاملاتی خودتان و اینکه کدام سیستم معاملاتی برای شما مناسب تر است، اطلاعات بیشتری کسب می کنید.

اهمیت رشد سرمایه روانشناختی شاید حتی مهمتر از افزایش موجودی حساب شما باشد بویژه وقتی صحبت از موفقیت بلند مدت در معاملات فارکس است.

سرمایه روانشناختی شما را قادر می سازد در صحنه معاملات باقی بمانید و تمام فراز و نشیب های معاملات فارکس را تحمل کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=8156
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
سید محمد تبادکانی
حدود 15 سال است که در بازار فارکس فعالیت دارم و درآمد اول من هست. معامله گری در فارکس یکی از شغلهای پر ریسک و پر خطر هست که بدون علم و دانش فقط یک قمار سراسر ضرر خواهد بود.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد سرمایه روانشناختی چیست؟ و چرا باید آن را در خود ایجاد کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1402