معامله فارکس با قراردادهای CFD

151 بازدید

قرارداد فارکس

CFD چیست؟

CFD مخفف عبارت “Contract For Difference”  به معنای قرارداد مابه التفاوت است.

CFD یک ابزار مالی قابل معامله است که آینه ای از (منعکس کننده) نوسانات قیمت دارایی مورد توافق آن است.

آینه

قرارداد مابه التفاوت (CFD) توافقی است بین یک «خریدار» و یک «فروشنده» برای مبادله تفاوت بین قیمت فعلی یک دارایی مورد توافق و قیمت آن در زمان خاتمه دادن قرارداد.

کاری که یک CFD به شما اجازه می دهد انجام دهید این است که می توانید احتمال افزایش یا کاهش قیمت یک دارایی را بدون نیاز به در اختیار داشتن فیزیکی آن دارایی پیش بینی کنید.

منطق پشت معاملات CFD ساده است.

اگر قیمت یک دارایی 5 درصد افزایش یابد، CFD شما نیز 5 درصد افزایش خواهد یافت. از طرف دیگر، اگر قیمت 5 درصد کاهش یابد، CFD شما نیز 5 درصد از ارزش خود را از دست می دهد.

CFD ها شما را قادر می سازند تا بتوانید روی افزایش یا کاهش قیمت ها بدون در اختیار داشتن دارایی مورد توافق معامله کنید و می توان از آنها برای معامله طیف وسیعی از بازارها همچون فارکس، سهام، شاخص ها، کالاها و ارز های دیجیتال استفاده کرد.

در این درس، ما بر روی CFD های فارکس متمرکز خواهیم بود.

CFD های فارکس به شما این امکان را می دهند که بر اساس قدرت گرفتن (یا تضعیف) یک ارز در مقابل ارز دیگر بتوانید معامله کنید.

معامله CFD عبارت است از خرید و فروش قراردادهای مابه التفاوت (“CFD”) از طریق یک ارائه دهنده معاملات آنلاین که در بازار به نام “فراهم کننده CFD” آن را می شناسند.

هنگامی که یک پوزیشن CFD را از طریق یک “فراهم کننده CFD” باز می کنید، این فراهم کننده یک قرارداد CFD بین خود و شما ایجاد یا صادر می کند. بنابراین نام دقیق‌تر برای «ارائه‌دهنده CFD»، صادرکننده CFD است. آژانس‌های نظارتی و رگوله ها در واقع از اصطلاح «صادرکننده CFD» استفاده می‌کنند.

در زمان معامله در فارکس، یک قرارداد CFD عبارتست از یک توافق (یک “قرارداد”) برای مبادله تفاوت در قیمت یک جفت ارز، بین زمانی که یک قرارداد باز می شود و زمانی که بسته می شود.

هنگامی که قرارداد خاتمه یافت، مابه التفاوت قیمت بسته شدن و قیمت آغازین CFD را شما دریافت یا پرداخت خواهید کرد.

  • اگر تفاوت مثبت باشد، صادرکننده CFD به شما پول می پردازد.
  • اگر تفاوت منفی باشد، شما باید به صادرکننده CFD پول پرداخت کنید.

به لطف CFD ها، شما می توانید تغییرات قیمت در هر جهت را پیش بینی کنید.

“buy” و “sell” در معاملات CFD اصطلاحاتی هستند که به پوزیشنی اشاره دارند که در یک معامله می گیرید.

می توانید یک پوزیشن CFD ” را buy” یا “sell” بزنید.

بنابراین هنگام باز کردن یک CFD، این انتخاب را خواهید داشت که:

  • CFD را با قیمت درخواستی مشخص شده بخرید.
  • CFD را به قیمت پیشنهادی مشخص شده بفروشید.

انتخابی که در اینجا بر می گزینید، دیدگاه شما را نسبت به جهتی که فکر می‌کنید قیمت دارایی مورد توافق به آن جهت حرکت خواهد کرد، را منعکس می‌کند.

این بدان معنی است که:

  • پوزیشن خرید به معنای وارد شدن به قرارداد CFD با این انتظار است که قیمت دارایی مورد توافق افزایش یابد. (“پیش بینی می کنم که قیمت از اینجا بالاتر می رود.”)
  • پوزیشن فروش به معنای وارد شدن به قرارداد CFD با این انتظار است که قیمت دارایی مورد توافق کاهش یابد. (“معتقدم که قیمت از اینجا پایین می آید.”)

برای خاتمه دادن معامله، برعکس معامله ورود و باز کردن عمل می کنید.

مثالی از معاملات

در هر دو مورد، وقتی پوزیشن CFD خود را می بندید، سود یا زیان شما تفاوت بین قیمت بسته شدن و قیمت باز شدن پوزیشن CFD است.

میزان سود یا ضرر بیانگر این تفاوت ضرب در سایز (تعداد واحدها) پوزیشنی است که معامله کرده اید.

(به علاوه هر گونه کارمزد و سایر هزینه ها همچون هزینه بهره شبانه پوزیشن های باز).

همانطور که از نام آن پیداست، CFD قراردادی است بین دو طرف برای مبادله تفاوت قیمت یک دارایی مورد توافق، بین زمانی که یک قرارداد باز می شود و زمانی که بسته می شود.

  • اگر قیمت دارایی افزایش یابد، خریدار از فروشنده پول دریافت می کند.
  • در صورت کاهش قیمت دارایی، فروشنده باید به خریدار پول بپردازد.

به عنوان مثال، اگر فکر می کنید قیمت GBP/JPY کاهش خواهد یافت، شما یک قرارداد CFD را بر روی GBP/JPY می فروشید. شما همچنان تفاوت قیمت بین زمانی که پوزیشن خود را باز می کنید و زمانی که آن را می بندید را مبادله خواهید کرد، اما در صورت کاهش قیمت پوند/ین، سود و در صورت افزایش قیمت پوند/ین، ضرر خواهید داشت.

CFD ها نقدا تسویه می شوند، اما مبلغ فرضی هرگز به صورت فیزیکی مبادله نمی شود. تنها وجه نقدی که در واقع دست به دست می‌شود، تفاوت بین قیمت دارایی مورد توافق در زمان باز شدن CFD و بسته شدن CFD است.

تفاوت بین قیمت باز شدن و قیمت بسته شدن معامله به صورت نقدی بر حسب همان ارزی که حساب شما در آن است تسویه می شود. هیچ گونه دارایی فیزیکی تحویل داده نمی شود.

به عنوان مثال، هنگامی که یک پوزیشن CFD شامل EUR/USD را می بندید، هیچ یورو یا دلار واقعی به صورت فیزیکی مبادله نمی شود.

با CFD ها، شما اساساً روی افزایش یا کاهش قیمت دارایی مورد توافق، در مقایسه با قیمت زمانی که قرارداد CFD باز می شود، دارید معامله می کنید.

در امریکا، CFD ها ممنوع هستند، بنابراین معامله گران خرد فارکس در امریکا محصولی به نام “قراردادهای معاملاتی فارکس لحظه ای” را معامله می کنند. از نقطه نظر فنی، آنها با CFD ها متفاوت هستند، اما از نقطه نظر کارکرد، آنها یکی هستند. هر دو قرارداد در یک جفت ارز خاص بصورت نقدی تسویه می شوند که به شما امکان می دهد با تغییرات قیمت آن جفت ارز معامله کنید.

زمانی که قرارداد خاتمه یافت، مابه التفاوت قیمت پایانی و آغازین قرارداد را دریافت یا پرداخت خواهید کرد. هر دو به شما این امکان را می‌دهند که بصورت غیرمستقیم دارایی  (جفت ارز) مورد توافق را معامله کنید، به این معنی که شما هرگز در واقع مالک ارزهای مورد توافق نخواهید بود، اما ممکن است در نتیجه تغییرات قیمت در دارایی مورد توافق، سود کسب کنید یا متحمل ضرر شوید. انگار که مالک آن دارایی بودید.

CFD ها به عنوان اوراق مشتقه خارج از بورس (OTC) شناخته می شوند، زیرا آنها به طور مستقیم بین دو طرف معامله می شوند و نه در یک بورس.

دو طرف دخیل عبارتند از: شما و بروکر شما.

به جای خرید یا فروش ارزهای فیزیکی، شما در حال معامله CFD هستید، که قراردادی است که به شما امکان می دهد با توجه به افزایش یا کاهش قیمت یک جفت ارز سفته بازی کنید.

 

CFD ها = مشتقات اهرم دار

 

قبلاً بحث کرده‌ایم که چگونه CFD‌ ها محصولات مالی به شکل مشتقه هستند که معامله‌گران خرد را قادر می‌سازد تغییرات قیمت یک دارایی را بدون در اختیار داشتن خود دارایی پیش بینی کنند، اما یکی دیگر از ویژگی‌های مهم CFD‌ ها این است که آنها با مارجین معامله می‌شوند که خود سبب فراهم آمدن اهرم می شود.

CFD ها مشتقات اهرم دار هستند.

معامله با اهرم به این معنی است که شما می توانید یک پوزیشن بزرگ را بدون نیاز به وسط گذاشتن کل مبلغ باز کنید.

فرض کنید می خواهید یک پوزیشن GBP/USD معادل یک لات استاندارد (100000 واحد) باز کنید. بدون اهرم، شما باید تمام هزینه را پیشاپیش وسط بگذارید. اما با یک محصول اهرم دار مانند CFD، شاید فقط 3٪ از هزینه (یا کمتر) را مجبور باشید وسط بگذارید.

این بدان معنی است که شما می توانید یک پوزیشن CFD را باز کنید، در حالی که تنها درصد کمی از ارزش کل پوزیشن را به عنوان سپرده (“مارجین”) مجبور هستید وسط قرار دهید.

مقدار پول مورد نیاز برای باز کردن و نگه داشتن یک پوزیشن اهرم دار “مارجین” نامیده می شود و بیانگر کسری از ارزش کل یا کسری از سایز کل پوزیشن است.

مارجین

در زمان معامله CFD، دو نوع مارجین وجود دارد.

  1. مارجین اولیه، سپرده اولیه مورد نیاز برای باز کردن یک پوزیشن است.
  2. مارجین نگهداری، مارجین اضافی است که اگر پوزیشن شما نزدیک به ضرر شود لازم است در حساب باشد زیرا مارجین اولیه قادر به پوشش آن نیست.

اگر نتوانید مارجین مورد نیاز برای معامله خود را نگه دارید، با کال مارجین از سوی ارائه دهنده CFD مواجه خواهید شد که به این معنی است که پوزیشن شما به طور خودکار بسته می شود و تمام ضرر ها از حالت شناوری درآمده و محقق می شوند.

به چنین چیزی “معامله با مارجین” گویند.

مارجین و لوریج

به عنوان مثال، برای یک قرارداد CFD با نسبت اهرمی 50:1، که مارجین مورد نیاز 2٪ است، شما فقط باید یک مارجین اولیه 200 دلاری را سپرده گذاری کنید تا قادر باشید 10000 دلار یورو/دلار معامله کنید.

نسبت اهرمی، نسبت بین کل ارزش پوزیشن CFD فرضی (که معامله‌گر خرد می تواند آن را معامله کند) و مبلغ سپرده‌شده توسط معامله‌گر خرد (مارجین اولیه مورد نیاز) است.

شما عملاً دارید 98 درصد دیگر ارزش CFD را «قرض می‌گیرید».

سود یا زیان بر اساس تغییرات در ارزش سایز کل پوزیشن (یا “ارزش فرضی”) محاسبه می شود.

این بدان معناست که اگرچه شما فقط کسری از ارزش فرضی کل پوزیشن CFD آنها را پرداخت می‌کنید، اما مستحق همان مقدار سود و زیان هستید انگار که 100٪ از کل ارزش فرضی را پرداخت کرده اید.

به عنوان مثال، اگر ارزش کل پوزیشن اولیه شما در یک معامله CFD برابر با 10000 پوند باشد و نسبت اهرم ارائه شده توسط یک شرکت 100:1 باشد، مارجین مورد نیاز اولیه برای شما 1% از 10000 پوند خواهد بود، بنابراین شما باید 100 پوند واریز کنید.

نوسان 0.5 درصدی بازار علیه پوزیشن شما، که در ابتدا 10000 پوند ارزش داشت، منجر به زیان 50 درصدی (50 پوندی) روی مارجین سپرده شده شما می شود.

ماهیت اهرمی CFD ها به این معنی است که معامله گران خرد می توانند در معرض ضررهایی فراتر از مقدار وجه سپرده شده باشند. بسته به اهرم استفاده شده و نوسانات قیمت دارایی مورد توافق، سرعت و حجم ضرر می تواند قابل توجه باشد.

ما معمولاً شاهد نسبت های اهرمی تا 500:1 برای CFD های فارکس هستیم. با نسبت اهرمی 500:1، یک معامله گر خرد می تواند یک پوزیشن CFD به ارزش 1,000,000 دلار با سپرده اولیه (“مارجین مورد نیاز”) فقط 2000 دلار باز کند!

چنین نسبت های اهرمیِ بالایی، CFD ها را به قیمت بسیار حساس می کند.

در بازارهایی که در آنها قیمت به سرعت نوسان می کند، قیمت ها می توانند گپ قیمتی داشته باشند و ضرر ها از میزان سپرده اولیه هم بیشتر شود.

گپ قیمتی

بسیاری از معامله گران خرد ممکن است حساب آنها منفی شود و در بسیاری از موارد هم چنین خواهد شد. این بدان معناست که ممکن است تمام پول خود را از دست بدهید و علاوه بر آن پول بیشتری هم به ارائه دهنده CFD خود بدهکار شوید.

اهرم یا لوریج دقیقا همان چیزی است که سبب جذابیت معاملات فارکس می شود زیرا معامله گران را قادر می سازد تا پوزیشن های بزرگتری نسبت به آنچه استطاعت مالی آن را دارند باز کنند، اینگونه پتانسیل بازدهی های عظیمی فراهم می شود.

تازه با اصطلاحات مربوط به مارجین آشنا شده اید؟ درس های ما در مورد مارجین را مطالعه کنید که همه چیز را به خوبی و به آرامی برای شما توضیح می دهد.

 

خلاصه

 

معامله گران جدید شاید تعجب کنند که چگونه ممکن است معامله گران فارکس ارزهایی که در اختیار ندارد را بخرند یا بفروشند.

آنها همچنین با مفهوم “فروش چیزی قبل از خرید آن” گیج می شوند.

کلید پاسخ به این مساله در این نهفته است که معامله گر در حال معامله یک قرارداد مشتقه است، نه خود ارزهای واقعی.

از آنجایی که شما و بروکر شما به جای دارایی های واقعی، تنها قراردادهایی را دارید با یکدیگر مبادله می کنید، نیازی به “در اختیار داشتن” چیزی پیش از فروش آن نیست.

این قراردادهای مشتقه “قراردادهای مابه التفاوت” یا “CFD” نامیده می شوند.

ابزار مشتقه یک ابزار مالی است که قیمت آن برگرفته از نوسانات قیمت دارایی مورد توافق است.

CFD قراردادی است که بر اساس آن دو طرف توافق می کنند که مابه التفاوت قیمت بین قیمت آغازین و قیمت پایانی قرارداد را با هم مبادله کنند.

در زمان معامله CFD، شما در واقع روی افزایش یا کاهش آتی قیمت دارایی مورد توافق، در مقایسه با قیمت زمانی که قرارداد CFD باز می شود، معامله می کنید.

هرچه قیمت دارایی در جهتی که پیش‌بینی کرده‌اید بیشتر حرکت کند، سود بیشتری خواهید برد. و برعکس هرچه قیمت دارایی بیشتر علیه شما حرکت کند، بیشتر ضرر خواهید کرد.

شما می توانید یک CFD باز کنید در حالی که تنها درصد کمی از ارزش معامله را وسط می گذارید. به چنین چیزی “معاملات اهرمی” یا “معامله با مارجین” گویند.

بروکر های فارکس این قراردادهای مشتقه یا CFD را برای معامله‌گران خرد ایجاد می‌کنند.

از آنجایی که معامله‌گران خرد نمی‌توانند به بازار نقدی فارکس دسترسی داشته باشند یا در آن معامله کنند، این تنها راهی است که با استفاده از آن می‌توانیم روی قیمت جفت ارزها سفته بازی کنیم (بعبارتی «در بازار فارکس به معامله بپردازیم»).

اما اگر در داخل بازار لحظه ای و نقدی فارکس معامله نمی‌کنید، پس دقیقاً کجا دارید معامله می‌کنید؟

5/5 - (1 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=9327
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
امیر پورتیمور
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد معامله فارکس با قراردادهای CFD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403