آیا می توانید به سودها اجازه پیشروی دهید؟

172 بازدید

پیشروی سودها

یکی از رایج ترین مشکلات معامله گران این است که چگونه بدانند چه زمانی جلوی ضرر را بگیرند و چگونه به سودهای خود اجازه پیشروی دهند. بیایید امروز در مورد دومی صحبت کنیم.

پول در دست

آیا تا به حال وسط پوزیشن باز از خود پرسیده اید: “الان بهتر است سودم را ببندم یا به پوزیشن خود دست نزنم و بگذارم سودم بیشتر شود؟”

شاید مواقعی وجود داشته باشد که بستن سود تصمیم بهتری باشد. اما احتمالا مواردی نیز بوده است که به دلیل زود بستن پوزیشن دو دستی بر سر خود زده اید.

راستی واقعا چرا معامله گران تمایل دارند سود خود را زودتر ببندند؟ در مقاله امروز سه دلیل احتمالی برای این کار را به شما می گوییم:

 

آنها هیچ حد سود مشخصی در ذهن ندارند.

 

البته هیچ اشکالی ندارد که حین معامله ناگهان تصمیم بگیرید سود شما باید کجا بسته شود. بویژه وقتی به این نتیجه می رسید که روند بازار تغییر کرده است. اما بد نیست بدانید که باز نگه داشتن پوزیشن وقتی حد سود تعریف شده و مشخصی برای آن داریم بسیار راحت تر است! همانطور که در انجام هر کاری وقتی هدفی برای آن در ذهن داریم کار آسان تر است.

 

تحمل ریسک آنها پایین است.

 

عدم تمایل معامله گر به پذیرفتن ریسک نیز ممکن است یکی از دلایل زود بستن سودها باشد.

برخی معامله‌گران ترجیح می‌دهند این حس اطمینان را داشته باشند که با بستن سود 100 دلاری همه چیز را برای خود قفل و تضمین کنند تا اینکه روی بخشی از سودهای نبسته خود به خاطر زدن مثلا 50 دلار بیشتر ریسک کنند.

 

آنها به تحلیل یا مهارت های معاملاتی خود اطمینان ندارند.

 

نبستن پوزیشن تا زمانی که قیمت حد سود شما را بزند، نه تنها به صبر و بردباری زیادی نیاز دارد، بلکه اطمینان و اعتماد زیاد به تحلیل را نیز می طلبد.

در طول مسیر، تردید ها و عدم قطعیت زیادی وجود خواهد داشت، به این معنی که مطمئن بودن از تحلیل ها برای ما چالش برانگیزتر می شود.

همینطور که شاهد پیشروی سود خود هستید، وسوسه انگیزتر اینست که بخواهید سودهای خود را ببندید، تا اینکه بخواهید با باز نگه داشتن پوزیشن روی آنها ریسک کنید.

حتما شنیدید که می گویند نقد رو بچسب نسیه رو ول کن.

اما باید توجه داشت که بیشتر از ترس به باد دادن سودها، این خستگی و عدم صبوری است که اغلب سبب می شود معامله گر جلوتر نرود.

ما به عنوان معامله گر، به خصوص زمانی که سودِ روی کاغذ ما دود می شود، معمولا زیادی به خود سخت می گیریم. شاید برای جلوگیری از سرزنش بعدی خودمان که مبادا سودها دوباره به فنا روند، سود خود را سریعتر می بندیم.

احتمالاً به همین دلیل است که روانشناس معروف، دکتر برت استین بارگر، خاطرنشان می کند که برای باز نگه داشتن یک معامله سودده، که به نفع شما در حال حرکت است، باید رفته رفته اطمینان بیشتری به تحلیل خود داشت. اما دقیقاً چگونه می توان به این سطح از اطمینان و اعتماد به نفس رسید؟

 

به خودتان اعتماد کنید.

 

بله، گرچه به همین سادگی است. اما متأسفانه، چندان هم آسان نیست. شما باید بتوانید به تحلیل خود طوری اعتماد کنید که به برنامه خود پایبند باشید و پوزیشن خود را تا رسیدن به حد سود در نظر گرفته شده نبندید.

دکتر Steenbarger می گوید که اعتماد به خود می تواند به دو روش ایجاد شود:

 

ذهنیت اعتماد به نفس را به خود القا کنید

 

در این بخش شما از نظر ذهنی خود را آماده می کنید تا در صورت برگشت قیمت و پاک شدن سودِ روی کاغذ شوکه نشوید .

به عنوان مثال، وقتی یک پوزیشن باز دارید، نواحی احتمالی اصلاح را مشخص می کنید و بر اساس آن، حد ضرر خود را تریل می کنید.

گاهی مواقع ممکن است شادوهای قیمتی یا شکست های جعلی استاپ شما را بزنند. به خاطر سودهای از دست رفته خود را مورد ملامت و سرزنش قرار ندهید. در عوض، به خود یادآوری کنید که تعهد لازم را داشته و به نوعی راستی آزمایی کرده اید و فرصت های دیگری نیز وجود دارند که می توانید دفعه بعد از آنها استفاده کنید.

 

تغییرات کوچک را مبنای رشد و پیشرفت قرار دهید

 

منظور دکتر Steenbarger این است که شما باید هر دفعه مقداری از رویه کار خود را اصلاح کنید تا اینگونه کم کم و به مرور بر آن اساس تغییرات بزرگ‌تری ایجاد کنید.

به عنوان مثال، می‌توانید مقداری از سود خود را در نقطه‌ای ببندید و بقیه پوزیشن را باز بگذارید تا یا حد سود شما بخورد یا حد ضرر شما. به این ترتیب شما می توانید همزمان هم سود خود را داشته باشید و هم بر روی اعتماد به نفس خود تمرین کنید تا ببینید که معامله چطور پیش خواهد رفت.

خلاصه اینکه اینطور نیست که نوسان بازار هر روز به نفع ما باشد. اما وقتی چنین باشد، آیا بهتر نیست از آن نهایت استفاده را ببریم؟!

2.7/5 - (3 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=10411
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
امیر پورتیمور
از سال 1385 معامله زدن در بازارهای مالی بین الملل و فارکس را شروع کردم. در سال های ابتدایی با سرمایه کمی وارد بازار شدم و همانطور که پیش بینی می شد سرمایه را از دست دادم. ابتدا فکر کردم این صنعت چیزی جز قمار نیست اما به مرور متوجه شدم که با مطالعه، استفاده از فرصت ها، طمع نکردن و اندکی شانس می توان در فارکس به موفقیت رسید.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد آیا می توانید به سودها اجازه پیشروی دهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403