آیا بدون اینکه بدانید دارید ریسک خود را دو برابر می کنید؟

861 بازدید

دو برابر شدن ریسک

در مقاله امروز از مجموعه مقالات آموزش فارکس، از ریسک ها و خطرات نهفته در معامله چندین جفت ارز بصورت همزمان با شما خواهیم گفت!

زمانیکه چندین جفت ارز را همزمان در حساب معاملاتی خود معامله می کنید، همیشه اطمینان حاصل کنید که از پهنه ی ریسک خود (میزان ریسکی که خود را در معرض آن قرار داده اید) آگاه هستید.

به عنوان مثال، بیشتر اوقات، معامله AUD/USD و NZD/USD اساساً همچون باز کردن دو معامله یکسان است زیرا آنها معمولاً همبستگی مثبتی دارند.

شاید فکر کنید که با معامله زدن روی جفت ارزهای مختلف، دارید ریسک خود را پخش می کنید یا به معاملات خود تنوع می بخشید، اما بسیاری از جفت ارزها معمولا هم‌جهت با هم حرکت کنند.

بنابراین به جای پایین آوردن ریسک، دارید ریسک خود را بزرگتر می کنید! در واقع ناآگاهانه، دارید خود را در معرض ریسک بیشتری قرار می دهید.

به چنین حالتی مواجهه ی بیش از حد با ریسک گویند.

بیایید مثالی را مرور کنیم که در آن دو جفت ارز در یک دوره یک هفته‌ای همبستگی بسیار بالا دارند. این دو جفت ارز عبارتند از: EUR/USD و GBP/USD.

جدول همبستگی

بر اساس جدول بالا، با توجه به ضریب همبستگی جذاب 0.94، بدیهی است که همبستگی بالایی بین این دو جفت ارز وجود دارد. می توانیم بگوییم EUR/USD کره بادام زمینی روی حلوا شکری GBP/USD است.

نکته مهم این است که این دو جفت ارز مثل مسابقات قایق رانی دو نفره با هم و همزمان پارو می زنند.

 

مثال شماره 1 از همبستگی ارزی: EUR/USD و GBP/USD

 

برای اینکه به شما ثابت کنیم که ارقام دروغ نمی گویند، در زیر نمودارهای 4 ساعته این دو جفت ارز ارائه می گردد. دقت کنید که چگونه هر دو جفت ارز هم‌جهت حرکت کردند… یعنی نزولی.

همبستگی یورو دلار

همبستگی پوند دلار

با توجه به موضوع درس امروز یعنی ریسک، می‌بینیم که باز کردن یک پوزیشن روی هر دو جفت ارز EUR/USD و GBP/USD مانند دو برابر کردن یکی از پوزیشن هاست.

به عنوان مثال، اگر شما 1 لات یورو/دلار و 1 لات پوند/دلار خرید زدید، اساساً انگار 2 لات یورو/دلار خرید زده اید، زیرا به هر حال هر دو جفت ارز یورو/دلار و پوند/دلار هم‌جهت با هم حرکت می کنند.

به عبارت دیگر، شما دارید ریسک خود را افزایش می دهید. و اگر هم EUR/USD و هم GBP/USD بخرید، دو بار شانس اشتباه کردن را برای خود ایجاد نمی کنید!

فقط و فقط یک شانس برای خود ایجاد کرده اید زیرا اگر EUR/USD ریزش کند و استاپ شما بخورد، GBP/USD نیز به احتمال زیاد ریزش می کند و شما را باز هم استاپ اوت می کند (یا برعکس).

شما همچنین نباید همزمان EUR/USD بخرید و GBP/USD را بفروشید زیرا اگر EUR/USD به پرواز درآید، احتمالا GBP/USD نیز به پرواز در می آید و در چنین حالتی چه خواهد شد؟

اگر فکر می کنید سود یا زیان شما همیشه صفر خواهد بود، بدانید در اشتباه هستید ارزش های پیپ در EUR/USD و GBP/USD متفاوت است و فقط به این دلیل که دو جفت ارز همبستگی بالایی با هم دارند به این معنی نیست که همیشه آنها دقیقا به یک مقدار پیپ با هم نوسان می کنند.

نوسانات در داخل جفت ارزها ثابت نیستند.

EUR/USD می تواند 200 پیپ بالا رود، در حالی که GBP/USD تنها 190 پیپ افزایش یابد. اگر این اتفاق بیفتد، ضررهای حاصل از معامله پوند/دلار شما (به دلیل پوزیشن فروش)، اگر همه سود را خنثی نکند، بیشتر سود حاصل از معامله یورو/دلار شما را از بین خواهد برد.

حالا بیایید تصور کنیم که EUR/USD جفت ارزی بود که 190 پیپ افزایش می یافت و GBP/USD نوسان بزرگتر 200 پیپ را داشت. قطعا ضرر شناسایی می کردید!

خرید گرفتن روی یک جفت ارز و فروش گرفتن روی یک جفت ارز دیگر که همبستگی بالایی با هم دارند، به شدت بی فایده و بی ثمر و شاید زیان آور باشد.

علاوه بر اینکه دو بار اسپرد می پردازید، سود خود را نیز به حداقل می‌رسانید زیرا ضرر یک جفت ارز سود جفت ارز دیگر می بلعد و خنثی می کند.

و حتی بدتر از آن، ممکن است به دلیل تفاوت در ارزش پیپ و نوسانات همیشه متغیر جفت ارز ها، ضرر شناسایی کنید.

 

مثال شماره 2 از همبستگی ارزی: EUR/USD و USD/CHF

 

بیایید مثال دیگری را با هم مرور کنیم. این بار EUR/USD و USD/CHF.

لحظاتی پیش همبستگی مثبت قوی یورو/دلار و پوند/دلار را شاهد بودیم، اما در همین حال یورو/دلار همبستگی بسیار منفی با USD/CHF دارد.

اگر ما به همبستگی هفتگی آنها نگاهی اندازیم، می بینیم که آنها دارای ضریب همبستگی کامل -1.00 است. بعبارتی ای ایهاالناس دیگه ازین بیشتر نمی شود دو جهت ارز خلاف هم باشند! مثل تام و جری!

تام و جری

EUR/USD و USD/CHF مثل آتش و آب هستند، مثل مرد عنکبوتی و گرین گابلین، مثل پرسپولیس و.. باشه. باشه. گرفتید.

این دو جفت ارز کاملاً در جهت خلاف هم حرکت می کنند. نگاهی به نمودارهای آنها اندازید:

همبستگی 3

همبستگی دلار فرانک

گرفتن پوزیشن های برعکس بر روی دو جفت ارز با همبستگی بالا و منفی شبیه به گرفتن یک پوزیشن روی دو جفت ارز با همبستگی بسیار بالا و مثبت است.

خرید زدن روی EUR/USD و فروش گرفتن روی USD/CHF مشابه دو برابر کردن یک پوزیشن است.

به عنوان مثال، اگر شما 1 لات یورو/دلار خرید زده و 1 لات دلار/فرانک فروش بگیرید، اساساً دارید 2 لات یورو/دلار می خرید، زیرا اگر یورو/دلار بالا برود، USD/CHF کاهش می یابد و شما روی هر دو جفت ارز کسب سود می کنید.

با این حال مهم است بدانید که اگر چنین کاری را انجام دهید، دارید ریسک خود را افزایش می دهید.

اگر به مثالی که در آن روی EUR/USD خرید و روی USD/CHF فروش گرفته اید بازگردیم، در صورتیکه EUR/USD ریزش کند، به احتمال زیاد هر دو معامله شما استاپ اوت شده و منجر به دو بار ضرر می‌شوند.

شما می‌توانید براحتی روی یورو/دلار خرید گرفته و یا روی دلار /فرانک فروش بگیرید و ریسک خود را به حداقل برسانید. (بعبارتی هر دو کار را با هم نکنید).

از سوی دیگر، خرید (یا فروش) گرفتن روی هم EUR/USD وهم USD/CHF به طور همزمان معمولاً بی فایده و بی ثمر و شاید زیان آور باشد زیرا شما با گرفتن هر دو پوزیشن اساساً دارید یکی از معامله ها را برای خود خنثی می کنید.

از آنجایی که هر دو جفت ارز خلاف جهت هم حرکت می کنند، انگار از هم متنفرند، یک معامله به سود می نشیند، اما معامله دیگر ضرر می شود.

بنابراین شما یا در نهایت سود کمی خواهید داشت زیرا یکی از جفت ارزها سود جفت ارز دیگر می بلعد و از بین می برد،

یا ممکن است به دلیل اختلاف در ارزش پیپ و مقدار نوسان و تلاطم خیلی مجلسی ضرر شناسایی کنید.

دیگر مقلات ما

الپاری

روبو فارکس

اموزش فارکس

امارکتس

ارانته

فیبوگروپ

فارکس فکتوری

4/5 - (3 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=7703
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
سید محمد تبادکانی
حدود 15 سال است که در بازار فارکس فعالیت دارم و درآمد اول من هست. معامله گری در فارکس یکی از شغلهای پر ریسک و پر خطر هست که بدون علم و دانش فقط یک قمار سراسر ضرر خواهد بود.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

باکس دانلود

نظرات

0 نظر در مورد آیا بدون اینکه بدانید دارید ریسک خود را دو برابر می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403