3 گام برای گنجاندن روانشناسی معاملات در دفترچه معاملاتی

448 بازدید

روانشناسی معاملاتی

مطمئنا، ثبت کردن نتایج و آمار معاملاتی کاری عالی است. اما اعداد فقط اعداد خواهند بود و در واقع کل ماجرا را بیان نمی کنند.

اگر تا بحال شده که فکر کنید کاری را دارید بارها و بارها اشتباه انجام می دهید، اما نمی دانید آن کار چیست، شاید وقت آن رسیده باشد که یک دفترچه روانشناسی نیز برای خود داشته باشید!

آیا می دانید که بازار چه گرایش هایی دارد؟

خوب، به همان صورت که معمولا بازار به رویدادهای خبری و فضاهای مختلف بازار به صورت های خاصی واکنش نشان می دهد، معامله گران فردی نیز واکنش ها و تمایلات رفتاری تکراری دارند. با این حال، ما اغلب این نکته که چگونه ممکن است آنها بر عملکرد معاملاتی ما تأثیر بگذارند را نادیده می گیریم.

پیپ و روانشناسی

ببینید، در طول زندگی، برای کمک به مواجهه با تشویش ها و نگرانی ها ما یک سری مکانیسم‌های مقابله‌ای درون خود پرورش داده ایم.

به عنوان مثال، اولین باری که به داخل استخر پریدید، متوجه شدید که آب می تواند شدیدا برای بدن سرد باشد. برای جلوگیری از تکرار این تجربه تکان دهنده، یاد گرفته اید که پیش از پریدن، ابتدا انگشتان پای خود را در آب فرو ببرید.

بالاخره، چنین مکانیسم‌های مقابله‌ای تبدیل به عادت می‌شوند و وقتی در موقعیت‌های مشابهی قرار می گیریم، خود به خود نمود می یابند.

اگرچه ما ناخودآگاه این واکنش‌های غیر ارادی را در خود ایجاد می‌کنیم تا از احساس درد جلوگیری کنیم، اما چنین چیزهایی ممکن است ما را به سمت اخذ تصمیمات معاملاتی بد و غیر مسئولانه سوق دهند.

بیشتر راجع به آن فکر کنید. تا حالا چند بار شده که شما یک معامله سودده را به مجرد اینکه بازار چند پیپ علیه پوزیشن شما حرکت کرده است، بسته اید؟

و احتمالاً خودتان را به خاطر انجام چنین کاری بارها و بارها مورد سرزنش قرار داده اید، با وجود اینکه می دانستید که اگر به برنامه معاملاتی خود پایبند بودید، می شد معامله خود را با یک سود بزرگ تر به پایان برسانید.

به همین دلیل است که می گوییم باید یک دفترچه روانشناسی نیز داشته باشید. دفترچه روانشناسی ابزاری است که به شما کمک می کند بتوانید الگوهای شخصیتی خود را بشناسید.

اگر نمی دانید چگونه کار را شروع کنید، در مقاله امروز چند نکته در این رابطه با شما ارائه می گردد:

 

وضعیت فعلی بازار را تشریح کنید

 

سعی کنید وضعیت فعلی بازار و اینکه چرا تحلیل و الگوی معاملاتی مورد نظر شما می تواند در آن فضای خاص جواب دهد را توصیف کنید.

سوالات زیر را از خود بپرسید:

  • مضامین غالب بازار در حال حاضر کدامند؟
  • آیا چراغ ریسک خاموش است یا روشن است؟
  • آیا پوزیشنی که می گیرم مطابق با این مضامین و تمایلات ریسکم است یا خیر؟

 

به حس خود توجه داشته باشید

 

جدای از فضای بازار، افکار و احساسات و عواطف خود را نیز حین معامله منظور کنید.

شاید در ابتدا نوشتن از احساسات و عواطف خنده دار باشد، اما در ادامه مسیر، متوجه برخی الگوهای رفتاری خواهید شد.

اگر دوست دارید در مورد پشت سر گذاشتن یک روز ولنتاین بد یا نوشیدن بیش از حد قهوه در صبح بنویسید، مشکلی ندارد. بنویسید! آنچه مهم است این است که تمام عواملی که ممکن است بر روند تصمیم گیری شما تأثیر بگذارد، را یادداشت کنید.

 

نتایج را یادداشت کنید

 

نتایج تصمیمات معاملاتی خود را یادداشت کنید تا بفهمید چه احساساتی تأثیر مثبت یا چه احساساتی تاثیر منفی دارند. برای مشخص کردن مشکلات احتمالی، این پرسش ها را از خود بپرسید:

  • آیا پوزیشن خود را خیلی زود بستید چون آن روز شدیدا کم طاقت بودید؟
  • آیا تمرکز کردن برای شما سخت بود و چرا؟
  • آیا به دلیل اینکه تشنه سود زدن بودید حد ضرر خود را جابجا کردید و دورتر گذاشتید؟
  • آیا چون از تحلیل معاملاتی خود اطمینان داشتید تصمیم گرفتید سایز پوزیشن خود را سنگین تر کنید؟

به خاطر داشته باشید که هدف شناخت الگوهای رفتاری و پیامدهای آنهاست.

اینگونه می‌توانید سناریوهایی که بر روند تصمیم‌گیری شما تأثیر منفی می‌گذارند را شناسایی کرده و در صورت تکرار آن الگوها، از معامله زدن خودداری کنید.

دیری نمی پاید که خواهید توانست این الگوهای رفتاری را شناسایی کنید، به وضوح از آنچه باعث تشویش شما می‌شود مطلع شوید، تا چنین موقعیت‌هایی نتوانند به حساب معاملاتی شما آسیب زنند.

5/5 - (1 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=10684
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
امیر پورتیمور
از سال 1385 معامله زدن در بازارهای مالی بین الملل و فارکس را شروع کردم. در سال های ابتدایی با سرمایه کمی وارد بازار شدم و همانطور که پیش بینی می شد سرمایه را از دست دادم. ابتدا فکر کردم این صنعت چیزی جز قمار نیست اما به مرور متوجه شدم که با مطالعه، استفاده از فرصت ها، طمع نکردن و اندکی شانس می توان در فارکس به موفقیت رسید.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد 3 گام برای گنجاندن روانشناسی معاملات در دفترچه معاملاتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403