تفاوت کلیدی بین پیش بینی و سوگیری در فارکس چیست؟

82 بازدید

تفاوت کلیدی بین پیش بینی و سوگیری در فارکس چیست؟

تفاوت بین پیش بینی و سوگیری در معاملات فارکس چیست؟

پیش‌بینی عبارتست از یک بیانیه پیشنگری پیرامون اینکه اوضاع در آینده چگونه خواهد بود. پیش بینی کردن به این معنی است که شما انتظار یک نتیجه مشخص را دارید.

در فارکس، مثلا اینکه بگوییم فلان جفت ارز روی فلان قیمت در فلان زمان معامله می شود، نمونه ای از یک پیش بینی است.

پیش بینی های معاملاتی

اما سوگیری یک تمایل یا یک دیدگاه است.

سوگیری به این معنی است که شما فکر می کنید احتمال وقوع فلان رفتار خاص نسبت به سایر گزینه‌ها (رفتارها) بیشتر است.

در فارکس، نظر صعودی یا نزولی داشتن روی یک ارز نوعی سوگیری است.

همانطور که احتمالا متوجه شده اید، تفاوت کلیدی بین پیش بینی و سوگیری در فارکس این است که تایید شدن یا تایید نشدن دومی با بازارها است.

در واقع می توان گفت هر چند پیش‌بینی‌ در فارکس، بعبارتی پیشنگری نوسانات آتی بازار است، با این حال سوگیری‌ عبارتست از باورها یا تمایلاتی که درست بودن یا نادرست بودن آن‌ها با نتایج واقعی بازار اثبات می شود. تایید شدن یا رد شدن سوگیری ها بر عهده امار و داده های دنیای واقعی و رفتار بازار است.

به‌عنوان یک معامله‌گر، شما باید به جای زیاد پیش‌بینی کردن، روی سوگیری ها کار کنید و آنها را توسعه دهید.

داشتن سوگیری در مورد ارزها چیزی طبیعی است، به خصوص زمانی که عوامل تکنیکال و بنیادی دیدگاه شما را تایید می کنند. با این حال، مهم است که تشخیص دهید آیا رفتار بازار، سوگیری های شما را تایید می‌کند یا نه، و بعد اقدام به پوزیشن گرفتن کنید.

جناب مارک داگلاس در کتاب سترگ معامله گر منضبط می‌گوید: “اگر فکر می‌کنید که قضاوت شما احتمالاً اثر صعودی یا نزولی مشخصی از نظر بازار خواهد داشت، روی قضاوت خود پوزیشن نگیرید مگر اینکه بازار خودش نظر شما را تأیید کند.”

مایک بلافیوره در کتاب خود با نام “یک معامله خوب” One Good Trade می نویسد: “حتی اگر سوگیری درستی را هم در مورد جهت بازار داشته باشید، همچنان باید مجهز به مهارت های معاملاتی برای شکار نوسانات ناشی از آن باشید.”

“هدر دادن وقت برای پیش‌بینی کردن‌ چیزی نیست جز انرژی و زمان از دست رفته! آنچه واقعاً تفاوت ایجاد می‌کند، چیزی نیست جز توسعه مهارت.”

پیش‌بینی چشم بسته در مورد یک ارز بدون در نظر گرفتن رفتار بازار یا تغییرات جو بازار می‌تواند بسیار مخرب باشد.

اگر به تلاش برای اثبات درستی پیشنگری خود ادامه دهید، و بازار هم موافق شما نباشد، احتمالاً یکی پس از دیگری چیزی جز ضرر نصیب تان نخواهد شد.

جان مینارد کینز، اقتصاددان، به بهترین شکل آن را گفته است: “بازارها ممکن است بیش از مدتی که شما می توانید منابع مالی کافی در اختیار داشته باشید غیر عقلانی باقی بمانند”.

خلاصه باز هم می رسیم به مثل معروف اینکه، از یاد نبرید که بازار آقای رییس است. اینکه شما فکر کنید قیمت به کجا می رسد به چپش هم نیست. بازار هر کجا که حال کند خواهد رفت.

اشتباه رایجی که معامله گران تازه کار مرتکب می شوند این است که معتقدند معاملات موفق چیزی نیست جز پیش بینی کردن! و اینکه می توانند با نظرات یا معاملات خود بر بازارها تأثیر بگذارند.

به دلیل ناتوانی یا لجبازی در تشخیص و اقدام کردن روی جو متغیر بازار، آنها ممکن است رگباری ضرر کنند و فرصت های خوب شکار را از دست بدهند.

به عنوان یک معامله گر فارکس، شما باید همیشه اطلاعات را با ذهنی باز پردازش کنید و انعطاف پذیر باشید. اگر بخواهید فقط سیگنال‌هایی را ببینید که پیش‌بینی‌های شما را تایید می‌کنند، احتمالا هم نوسانات ساعتی را از دست خواهید داد و هم روندهای بلندمدت را.

دکتر برت استین بارگر، روانشناس مورد علاقه خودم، می گوید: «همان چیزی که بازار دارد انجام می دهد را معامله کنید، نه آنچه را که در تخیلات پوچ خود برای خود می پرورانید که آن را بازار انجام دهد!”

در فارکس ما پیش بینی نداریم بلکه معامله کردن داریم!

خلاصه اینکه نتایج معاملاتی شما منعکس کننده پیش بینی های شما نیست، بلکه نتایج معاملاتی منعکس کننده توانایی شما در وفق پیدا کردن با بازارها و معامله زدن روی پرایس اکشن است!

5/5 - (1 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=17756
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
امیر پورتیمور
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد تفاوت کلیدی بین پیش بینی و سوگیری در فارکس چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1402