چرا باید حداکثر ضرر معاملاتی در روز را برای خود تعیین کنیم؟

371 بازدید

محدودیت ضرر

احتمالا تا بحال شده است که احساس کرده اید نیاز به انجام معاملات بیشتری دارید، با اینکه بیش از مقدار معمول روزانه خود متحمل ضرر شده اید.

در چنین شرایطی، اغلب با خود فکر می‌کنید که با بیشتر معامله زدن می‌توانید ضررهای آن روز خود را جبران کنید.

اما اگر اینگونه نشد و ضررها بیشتر شد چه؟ در این حالت، دوست عزیز، فقط درد و رنج خودت را بیشتر کرده ای. بعبارتی خودت را از چاله به چاه انداخته ای!

اگر نمی‌خواهید کار به جایی برسد که شلوار خود را در دیوار آگهی کنید، بدانید مدیریت صحیح ریسک بسیار مهم است، و به ویژه برای معامله‌گران ساعتی که معاملات زیادی را در طول روز انجام می‌دهند اهمیت آن دو چندان است، زیرا احتمال افتادن روی دور باخت بیشتر است.

نیکوی ناامید

ایامی وجود خواهد داشت که شما چنان درگیر نوسانات بازار می شوید که از هدف اصلی خود غافل می شوید: یعنی محافظت از سرمایه خود!

و دقیقاً به همین دلیل است که باید برای ضررهای روزانه خود حد مجاز تعیین کنید. اینگونه هشداری خواهد بود به شما که زیادی کتک خورده اید و وقت آن است که سیستم را خاموش کنید و آن روز را یک روز معاملاتی کم شانس بنامید.

چنین چیزی لزوماً به این معنی نیست که شما یک معامله گر قاراش میش هستید. روزهایی وجود خواهند داشت که مهره شما می سوزد، یا شاید سیستم معاملاتی شما برای فضای بازار آن روز طراحی نشده باشد.

حتی ورزشکاران بزرگی همچون راجر فدرر، رونالدو یا لیونل مسی نیز روز بد داشته اند.

درست مثل ورزشکاران حرفه ای که گاهی اوقات عملکرد دور از انتظاری دارند، معامله گران نیز چنین روزهایی را تجربه می کنند که انگار حرف بازار را نمی فهمند (خلاصه صدا و تصویر فیلم با هم نمی خواند).

تعیین مقدار حداکثر ضرر معاملاتی در روز کار سختی نیست. فقط باید توجه داشته باشید که با توجه به شخصیت معاملاتی و میزان تحمل ریسک شما تعیین شود.

در زیر چند پیشنهاد شخصی معرفی می گردد:

 

ضرر خود را تا مقدار کسری از حد سود خود در هر روز محدود کنید.

 

به عنوان مثال، اگر روزانه هدف 1.5 درصد سود را برای خود تعیین می کنید، می توانید حداکثر ضرر معاملاتی خود را نصف آن یا 0.75 درصد بگذارید.

 

حداکثر ضرر معاملاتی خود را نصف میانگین سود خود تعیین کنید.

 

اگر تازه کار نیستید و تجربه دارید و جزییات دقیق و ثبت شده از معاملات خود دارید، در اینصورت می توانید میانگین برد خود در هر روز را محاسبه کنید و حداکثر ضرر معاملاتی خود را نصف میانگین سود خود تعیین کنید.

فرض کنید میانگین سود شما در هر روز (از میان تمام روزهای سودده شما) معادل 0.5٪ است، پس در اینصورت می توانید حداکثر ضرر معاملات روزانه خود را روی 0.25٪ بگذارید.

 

همچنین می‌توانید آن را روی کسری از یک عدد برای یک بازه زمانی بلند مدت بگذارید، مانند حداکثر ضرر 10٪ در ماه.

 

بعبارتی با میانگین داشتن 20 روز معاملاتی در ماه، می شود 0.50٪ در روز.

اینها را امتحان کنید یا خودتان چیزی بسازید، و فرقی نمی کند که می خواهید دقیقا از یکی از پیشنهادات ما استفاده کنید یا نه، مهم این است که شما ایده ای در ذهن گرفته باشید.

واقعیت این است که همه معامله‌گران بالاخره یک روز زیانده را تجربه خواهند کرد، بنابراین همیشه باید حداکثر سطح ضرر معاملاتی خود در روز را تعیین کنید.

و هنگامی که به این حد رسیدید (قسمت سخت داستان اینجاست) دیگر معامله زدن برای آن روز را متوقف کنید!

به جای اینکه تقلا بزنید تا الگوهای معاملاتی را کشف کنید تا بلکه بتوانید ضررهای خود را جبران کنید، فقط باید غرور خود را قورت دهید و بپذیرید که یکی از آن روزهاست که نباید وارد بازار شوید.

بزرگی می گفت: “بزرگترین افتخار ما این نیست که هرگز زمین نخوریم، بلکه این است که هر بار که شکست می خوریم برخیزیم.”

یاد بگیرید هر چند وقت یکبار شکست را بپذیرید زیرا باید به یاد داشته باشیم که معامله زدن در فارکس یک جنگ دراز مدت است نه یکبار نبرد.

امروز با رام کردن نفس خود و محافظت از حساب خود، اطمینان حاصل می کنید که ضررهای وارده مقداری نیست که فردا کاسه چه کنم چه کنم بدست بگیرید!

5/5 - (1 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=10547
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
امیر پورتیمور
از سال 1385 معامله زدن در بازارهای مالی بین الملل و فارکس را شروع کردم. در سال های ابتدایی با سرمایه کمی وارد بازار شدم و همانطور که پیش بینی می شد سرمایه را از دست دادم. ابتدا فکر کردم این صنعت چیزی جز قمار نیست اما به مرور متوجه شدم که با مطالعه، استفاده از فرصت ها، طمع نکردن و اندکی شانس می توان در فارکس به موفقیت رسید.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد چرا باید حداکثر ضرر معاملاتی در روز را برای خود تعیین کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403