5 عادت معاملاتی فارکس که میزان ریسک شما را پایین می آورند

454 بازدید

عادات کاهش ریسک پذیری

بسیاری از معامله گران هستند که در زمان معاملات خود را گم می کنند. شما پشت نرم افزار معاملاتی می نشینید، سعی می کنید چند پیپ شکار کنید، و در طول این فرایند، اصول بسیار پایه و ابتدایی مدیریت ریسک را فراموش می کنید.

در ادامه مجموعه مقالات آموزش رواشناسی فارکس، امروز قصد داریم پنج عادت متداول که می توانند آسیب پذیری شما در برابر ریسک را کاهش دهند را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

 

سفارشات خود را دو باره، سه باره، حتی چهار باره بررسی کنید

 

معاملات الکترونیک باعث شده است که اجرای معاملات برای معامله گران بسیار آسان باشد. با این حال، به دلیل سهولت و پیچیده نبودن فرایند معامله زدن بصورت آنلاین، احتمال ارسال سفارشات اشتباه نیز به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

اگر نتوانید سفارشات خود را به درستی وارد سیستم کنید، داشتن یک برنامه معاملاتی سنجیده و دقیق بی فایده خواهد بود.

در ماه می 2010، بازار سهام امریکا به دلیل اشتباه سهوی یکی از معامله گران سقوط بزرگی را تجربه کرد.

انگشت

یک معامله گر در یک شرکت بزرگ تجاری اشتباه مهلکی را مرتکب شد و به جای فروش 16 میلیون دلار قرارداد آتی به اشتباه 16 میلیارد دلار قرارداد آتی را فروخت!

سایر معامله گران که چنین سفارش عظیمی را دیدند تصور کردند که خبر بزرگی در راه است، بنابراین آنها نیز اقدام به فروش کردند.

این امر جمعا منجر به سقوط 1 تریلیون دلار طی چند ساعت در بازار سهام امریکا شد. صد البته شرکت بازرگانی مذکور و آنهایی که در سهام روی خرید بودند، ضرر هنگفتی کردند.

بررسی دوباره، سه باره، حتی چهارباره سفارش برای جلوگیری از وقوع اشتباهات لپی پرهزینه و غیر ضروری، بسیار مهم است.

بررسی مجدد سفارشات را بخشی از عادات و برنامه همیشگی خود کنید. چند ثانیه از وقت شما را بیشتر نمی گیرد!

 

همیشه یک برنامه معاملاتی داشته باشید

 

شاید فکر کنید که همه معامله گران همینک یک برنامه معاملاتی دارند. ما بارها در مقاله های گذشته در مورد اهمیت داشتن یک برنامه معاملاتی صحبت کرده ایم.

برنامه

متأسفانه، بسیاری از معامله گران هنوز بدون فکر و نسنجیده اقدام به معامله زدن می کنند.

معامله گرانی هستند که کاملاً بر اساس احساسات معامله می کنند و بدون هیچ گونه منطق یا فکری اقدام به باز کردن پوزیشن می کنند.

در بدترین حالت، شما باید برنامه ای برای سطح باز کردن یا بستن پوزیشن های خود داشته باشید.

با این کار، شما از واکنش های احساسی فاجعه بار در برابر نوسانات نامطلوب قیمتی جلوگیری می کنید.

 

روی معاملات برنده خود حفظ سود کنید

 

یکی دیگر از روش های مدیریت ریسک که معمولاً نادیده گرفته می شود این است که اگر حرکت قیمتی به نفع شما است، بهتر است مقداری از سود خود را از بازار خارج کنید.

می دانم وسوسه انگیز است که وقتی روند به نفع شماست، می خواهید به سواری گرفتن تا رسیدن به هدف قیمتی مورد نظر ادامه دهید و پوزیشن خود را نگه دارید، اما بستن قسمتی از پوزیشن باعث می شود ریسک شما در برابر نوسانات احتمالی به میزان زیادی کاهش یابد.

سود

به هر حال، می گویند “روند دوست شماست … تا زمانی که به پایان برسد”، نه؟

برای مثال می توانید استراتژی STA یا هر استراتژی اسکالپ دیگری را در نظر بگیرید. فرض کنید برنامه معاملاتی شما بدین صورت است که طبق آن باید به پوزیشن اصلی خود اضافه کنید و حد ضرر خود را پس از مقدار پیپ مشخصی جابجا کنید.

اگر در وسط ماجرا مقداری از پوزیشن خود را بستید، در اینصورت حتی اگر روند ناگهان به ضرر شما برگردد، حداقل با سود از بازار خارج می شوید.

 

از اتفاق بد جلوگیری کنید

 

آیا احساس می کنید در یک دست انداز معاملاتی افتادید؟ آیا بیشتر تحلیل های بنیادی و تکنیکال شما پوچ می شود؟

اگر به این پرسش ها پاسخ “بله” دادید، در اینصورت احتمالاً بهتر است مدتی از معامله کردن دست بکشید.

برگشت

نکته خوب در خصوص بیرون بودن از بازار این است که بصورت احساسی در هیچ پوزیشنی سرمایه گذاری نمی کنید.

با این کار می توانید خود را ریست کرده تا فضای بازار و الگوهای نموداری را از نقطه نظر جدیدی مشاهده کنید. و گاهی اوقات، ایجاد یک وقفه به شما کمک می کند تا بفهمید در چند معامله آخر خود چه اشتباهاتی را مرتکب شدید.

بنابراین یک گام عقب رفته و سعی کنید برای مدتی در برابر وسوسه شکار پیپ ها مقاومت کنید. به احتمال زیاد با ذهنی بازسازی شده و یک برنامه معاملاتی جدید و بهینه شده به بازار باز خواهید گشت.

 

پول خود را به طور منظم برداشت کنید

 

گرچه تبدیل حساب چند هزار دلاری به یک حساب چند صد هزار دلاری اعتماد به نفس در معاملات را مثل موشک به بالا پرتاب می کند، اما همیشه توصیه می شود که مقداری از پول خود را به طور منظم برداشت بزنید.

یک دلیل آن این است که، معمولاً سرمایه اضافی شما را در معرض تصمیمات بدون فکر و نسنجیده ای همچون معامله زدن با لات های سنگین یا اورتریدینگ قرار می دهد.

کیف پول

مگر اینکه هدف معاملاتی شما افزایش مقدار لات ها یا افزایش تعداد دفعات معاملات را توجیه کند، در غیر اینصورت خارج کردن بخشی از سود یکی از بهترین گزینه ها برای کاهش ریسک است.

علاوه بر این، فکر می کنم به اندازه کافی تا به حال تاکید کرده ام که برای رسیدن به سودآوری پایدار باید بر روی روندِ کار تمرکز کنید و نه بر سود!

هر از چند گاهی مقداری از پول خود را بیرون بکشید. با همسر یا دوستان خود به تعطیلات بروید؛ یک چیز با حال یا شیک برای خود بخرید و از نتیجه سختی کشیدن خود لذت ببرید!

4.5/5 - (4 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=5550
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
سید محمد تبادکانی
حدود 15 سال است که در بازار فارکس فعالیت دارم و درآمد اول من هست. معامله گری در فارکس یکی از شغلهای پر ریسک و پر خطر هست که بدون علم و دانش فقط یک قمار سراسر ضرر خواهد بود.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد 5 عادت معاملاتی فارکس که میزان ریسک شما را پایین می آورند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403