آموزش اندیکاتور ایچیموکو و نحوه انجام معامله با Ichimoku

2253 بازدید
ایچیموکو

اندیکاتور ایچیموکو کینکو هیو؟

بله، شما همچنان در حال مطالعه دروس مربوط به آموزش فارکس سایت ما هستید. سراغ سایت موسیقی یا انیمیشن ژاپنی نرفته اید. نه، “Ichimoku Kinko Hyo” یا همان ایچیموکو کینکو هیو معادل ژاپنی “انشالله که پیپ ها به شما خیر و برکت دهند” نیست. با این حال می تواند به شما کمک کند بتوانید پیپ ها را شکار کنید. ابتدا نگاهی به سرفصل های مقاله‌ی اندیکاتور ایچیموکو بیندازید: (فایل PDF مقاله را می توانید در انتهای مقاله دانلود کنید)

آموزش ویدیویی ایچیموکو در 8 دقیقه

آموزش اندیکاتور ایچیموکو و نحوه انجام معامله با Ichimoku
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  اندیکاتور ایچیموکو چیست؟

  اندیکاتور Ichimoku Kinko Hyo (IKH) اندیکاتوریست که مومنتوم قیمت در آینده را اندازه گیری کرده و مناطق حمایت و مقاومت را تعیین می کند. خب پس 3 تا چیز شد یکی! همچنین، بهتر است بدانید که از این اندیکاتور عمدتا در جفت ارز های دارای JPY استفاده می‌شود. برای اینکه چند کلمه ژاپنی هم به گنجینه واژگان شما اضافه کنیم، بهتر است بدانید کلمه ichimoku به معنی “یک نگاه”، kinko  به معنی “تعادل” و hyo در زبان ژاپنی به معنی “نمودار” است. حال اگر کلمات را در کنار هم قرار دهیم، عبارت ichimoku kinko hyo مخفف کلمه “نگاهی به نمودار در حالت تعادل” بدست می آید. چی! اینها یعنی چه؟ احتمالا یک نمودار توضیح همه چیز را آسان تر می سازد …
  ایچیموکو کینکو هیو

  اوه. کمکی نکرد که هیچ! بدتر هم شد و خط های بیشتری اضافه کرد. نتیجه بیشتر شبیه دستگاه لرزه نگاری زلزله شد. پیش از اینکه درس امروز را قلمبه سلمبه بنامید و از جای خود بلند شوید و بروید، بیایید اجزای Ichimoku Kinko Hyo را از هم باز کنیم تا درک آن آسان شود.

  از اندیکاتور ایچیموکو کجا می توان استفاده کرد؟

  اما قبل از انجام این کار ، ابتدا 2 مورد در خصوص این اندیکاتور را باید بدانید:

  • از ایچیموکو می توان در هر بازه زمانی و برای هر دارایی قابل معامله استفاده کرد. (در اصل از آن برای معاملات برنج استفاده می شده است!)
  • از ایچیموکو می توان هم در بازارهای صعودی و هم بازارهای نزولی استفاده کرد.

  خب چه زمانی نمی توان از ایچیموکو استفاده کرد؟ وقتی هیچ روند مشخصی وجود نداشته باشد. اساساً، وقتی بازار رنج یا خنثی معامله می شود یا بعبارتی بدون روند است. وقتی قیمت در دو طرف ابر در حال نوسان است و برای مدت زیادی خارج از ابر باقی نمی ماند ، شما می دانید که بازار بی روند است. فهمیدید! افرین.

  آموزش اندیکاتور ایچیموکو (اجزای Ichimoku)

  حال بیایید ببینیم که معنی هر یک از این خط ها چیست.

  Kijun Sen (خط آبی): از آن با نام خط استاندارد یا خط پایه یا مبنا نیز یاد می شود ، این خط از طریق میانگین گرفتن بالاترین سقف و پایین ترین کف قیمت در 26 دوره گذشته محاسبه می شود.

  Tenkan Sen (خط قرمز): از این خط به نام خط چرخشی نیز یاد می شود و از طریق میانگین گرفتن بالاترین سقف و پایین ترین کف برای 9 دوره گذشته بدست می آید.

  Chikou Span (خط سبز): به این خط ، خط تاخیری نیز گفته می شود. این خط قیمت بسته شدن امروز است که روی 26 امین کندل پشت سر ترسیم می شود. در واقع اگر چیکو اسپن را 26 کندل جلو بیاوریم دقیقا با نمودار قیمت مطابقت خواهد داشت.

  Senkou Span (خطوط نارنجی): خط Senkou اولی با میانگین گرفتن Tenkan Sen و Kijun Sen محاسبه شده و روی 26 امین کندل جلوتر از کندل فعلی رسم می شود.

  خط دوم سنکو با میانگین گرفتن بالاترین سقف و پایین ترین کف برای 52 دوره گذشته تعیین می شود و روی 26 امین کندل جلوتر از کندل فعلی رسم می شود.

  اندیکاتور Ichimoku
  گرفتید چی شد؟ خب ، لازم نیست حفظ کنید چطور هر یک از خط ها را محاسبه کنید. مهمترین نکته این است که بدانید چگونه این خطوط تفننی را تفسیر کنید.

  نحوه معامله با استفاده از Ichimoku Kinko Hyo

  سنکو

  اجازه دهید ابتدا نگاهی به چرخه سنکو بیندازیم.
  اگر قیمت بالای چرخه سنکو باشد ، خط بالایی به عنوان اولین سطح حمایت و خط پایین به عنوان سطح حمایت دوم عمل می کند.
  اگر قیمت زیر چرخه سنکو باشد ، خط پایین بعنوان اولین سطح مقاومت و خط بالایی ، بعنوان سطح مقاومت دوم عمل می کند.

  کیجون سن

  در همین حال، Kijun Sen به عنوان شاخصی برای پیشبینی آینده قیمت عمل می کند.
  اگر قیمت بالاتر از خط آبی باشد، می تواند به صعود ادامه داده و بالاتر رود.
  اگر قیمت زیر خط آبی باشد، احتمال اینکه نزول بیشتری داشته باشیم وجود دارد.

  تنکان سن

  Tenkan Sen شاخصی برای تعیین روند است.
  اگر خط قرمز در حال حرکت به سمت بالا یا پایین باشد، نشان دهنده روند گرفتن بازار است.
  اگر به صورت افقی حرکت کند، نشان دهنده این است که بازار رنج یا بدون روند است.

  چیکو اسپان

  و در آخر ، اگر Chikou Span یا خط سبز از پایین به بالا قیمت را قطع کند، سیگنال خرید است.
  اگر خط سبز از بالا به پایین قیمت را قطع کند ، سیگنال فروش است.
  در اینجا نموداری که ایچیموکو روی آن قرار داده شده است را یکبار دیگر ببینید. این بار همراه با توضیحاتی از بخش های مختلف اندیکاتور:

  مثال اجزای مختلف ایچیموکو

  مطمئناً در ابتدا پیچیده به نظر می رسد اما این بچه ، سطوح حمایت و مقاومت، کراس اوورها، اسیلاتورها و اندیکاتور های روند همگی با هم را در خود دارد! شگفت انگیز است، نه؟ از Ichimoku به عنوان یک اندیکاتور دنباله روی روند می توان در هر بازار و در هر بازه زمانی استفاده کرد. فارغ از بازار، ایچیموکو تأکید می کند که معامله در جهت روند انجام شود و نه بر خلاف آن.

  ایچیموکو با پیروی از روندها، می تواند مانع از ورود شما در سمت اشتباه بازار شود. خب ، تا اینجا یک میز شام با مخلوطی از اندیکاتور ها را خدمت شما فراهم آوردیم. بیایید ببینیم که چگونه می توانیم همه چیزهایی که یاد گرفتید را در کنار هم قرار دهیم…

  کاربرد اندیکاتور ایچیموکو در کجاست؟

  همانطور که تا الان متوجه شدید، اندیکاتور ایچیموکو می‌تواند به شناسایی خطوط حمایت و مقاومت کمک کرده و همچنین، خط روند را مشخص کند. با استفاده از این اندیکاتور می‌توان در تایم فریم‌های مختلف، نقاط ورود و خروج را بهتر تشخیص داد. البته فراموش نکنید که این اندیکاتور می‌تواند مومنتوم و جهت بازار را نیز مشخص کرده و مانع از انجام معاملات در سمت اشتباه بازار شود. به صورت خلاصه، کاربردهای Ichimoku به شرح زیر هستند:

  • تشخیص روند حرکت دارایی
  • تشخیص خطوط حمایتی و مقاومتی
  • تشخیص مومنتوم و جهت بازار
  • تشخیص نقاط ورود و خروج از معاملات
  • تشخیص نقاط اصلاح دارایی

  البته به هیچ وجه نمی‌توان تنها با استفاده از یک اندیکاتور، بازار را تحلیل کرد. به همین جهت است که باید بر مبنای استراتژی معاملاتی، چند اندیکاتور را با یکدیگر ترکیب نمود تا سیگنال‌های بهتری از بازار دریافت کرد. این موضوع، سرفصل مقاله‌ی بعدی است که خواهید خواند.

  نکته طلایی ایچیموکو

  یکی از ویژگی‌های ایچیموکو این است که برای تحلیل‌های میان مدت و بلند مدت، کاربرد دقیق‌تری دارد. همانطور که وبسایت رسمی متاتریدر بیان کرده است، این اندیکاتور در تحلیل‌های هفتگی و یا حداقل روزانه، سیگنال‌های بهتری را در اختیار تریدرها قرار می‌دهد. این قانون طلایی در کمتر مرجع آموزش فارکس فارسی زبان بیان شده است.

  مزایای استفاده از Ichimoku

  1. از ایچیموکو میتوان در تمامی بازارهای مالی شامل سهام، بازار آتی یا فیوچر، آپشن مارکت، فارکس، شاخص‌ها، رمزارزها، فلزات گران بها و حتی بورس ایران استفاده کرد.
  2. با استفاده از این اندیکاتور می‌توان در کمترین زمان ممکن، بیشترین اطلاعات را در خصوص حرکت، احساسات معامله‌گران، مومنتوم و قدرت روند به دست آورد.
  3. تصویری که ایچیموکو از روند نشان می‌دهد کاملا واضح بوده و اطلاعات بسیار زیادی را در دل خود داده تا حدی که بعضی از تریدرها معتقدند این اندیکاتور، قابل اعتمادتر از پرایس اکشن هست.
  4. با استفاده از این اندیکاتور می‌توان شکست جعلی را با دقت بسیار بالایی تشخیص داد.

  آموزش راه اندازی ایچیموکو در متاتریدر

  از آنجاییکه متاتریدر 4 رایج‌ترین پلتفرم معاملاتی است، بنابراین در این مقاله راه اندازی این اندیکاتور در MT4 را آموزش می‌دهیم. از آنجاییکه ایچیموکو در خود متاتریدر وجود دارد، نصب و راه‌اندازی آن بسیار ساده بوده و نیاز به دانلود فایلی ندارد. ابتدا وارد پنجره Navigator شده و سپس پوشه‌ها را مطابق تصویر زیر باز کنید و نهایتا بر روی Ichimoku Kinko Hyo دابل کلیک کنید.

  بعد از کلیک کردن بر روی این اندیکاتور، یک صفحه‌ی جدید باز شده تا مقادیر را تنظیم کرده و یا رنگ‌بندی خطوط مختلف را تغییر دهید. به طور پیش فرض، مقادیر تکان سن بر روی 9، کیجون سن بر روی 26 و سنکو اسپن بی برروی 52 تنظیم شده است.

  در صورتی که مایل هستید آموزش اندیکاتور ایچیموکو را به صورت PDF داشته باشید روی لینک زیر کلیک کنید.

  دیگر مقلات ما

  الپاری

  روبو فارکس

  امارکتس

  ارانته

  فیبوگروپ

  فارکس فکتوری

  کلمه ichimoku به معنی "یک نگاه"، kinko  به معنی "تعادل" و hyo در زبان ژاپنی به معنی "نمودار" است. حال اگر کلمات را در کنار هم قرار دهیم، عبارت ichimoku kinko hyo مخفف کلمه "نگاهی به نمودار در حالت تعادل" بدست می آید.

  کیجون سن - تنکان سن - چیکو اسپن - سنکو اسپن

  ایچیموکو با پیروی از روندها، میتواند مانع از ورود تریدر در سمت اشتباه بازار شود. از Ichimoku به عنوان یک اندکاتور دنباله روی روند در بازار استفاده میشود.

  این اندیکاتور، با تشخیص جهت و روند بازار، به معامله گر کمک میکند که در سمت درست بازار معامله کرده و بر خلاف روند اصلی بازار، معامله نکند. علاوه بر آن، ایچیموکو میتواند در موارد زیر نیز مفید باشد:

  • تشخیص روند حرکت دارایی
  • تشخیص خطوط حمایتی و مقاومتی
  • تشخیص مومنتوم و جهت بازار
  • تشخیص نقاط ورود و خروج از معاملات
  • تشخیص نقاط اصلاح دارایی

  به نقل از وبسایت رسمی متاتریدر، بهترین تایم فریم برای استفاده از اندیکاتور ایچیموکو، تایم فریم‌های میان مدت و بلند مدت است. به نقل از این سایت، بازه‌ی زمانی هفتگی و یا حداقل روزانه، تایم فریم‌های مناسبی برای این اندیکاتور هستند.

  از آنجاییکه ایچیموکو در خود متاتریدر وجود دارد، نصب و راه‌اندازی آن بسیار ساده بوده و نیاز به دانلود فایلی ندارد. ابتدا وارد منوی Navigator شده و سپس پوشه‌ها را مطابق تصویر زیر باز کنید و نهایتا بر روی Ichimoku Kinko Hyo دابل کلیک کنید.

  راه اندازی اندیکاتور ایچیموکو

  4.5/5 - (26 امتیاز)
  https://irtrader.net/?p=3408
  اشتراک گذاری:
  واتساپتوییترفیسبوک
  امیر پورتیمور
  مطالب بیشتر
  برچسب ها:

  باکس دانلود

  نظرات

  6 نظر در مورد آموزش اندیکاتور ایچیموکو و نحوه انجام معامله با Ichimoku

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام خسته نباشد دو تاسوال داشتم اگه لطف کنید راهنمایی کنید متشکرم
   یکی راجب بازرهای مالی که در بالا گفتید (بازار آتی یا فیوچر، آپشن مارکت، فارکس، شاخص‌ها، رمزارزها، فلزات گران بها)راجب اینها و تفاوت هاشون ممکنه یکم راهنمایی کنید و یا اگر مقاله ای در سایت موجود هست بفرماید تا مطالعه کنم.ممنون میشم

   سوال بعدر در موردن نحویه تشخیص شکست های جعلی با این اندیکاتور ایچیموکو هست که به چه صورت تشخیص میدیم
   ممنون از راهنمایی های ارزنده شما

   45

   1. سلام دوست گرامی،
    بازار فیوچر و آپشن متاسفانه در دسترس تریدرهای ایرانی نیستند. فارکس که مشخصه، منظور از شاخص، شاخص سهام بورس‌های معروف دنیاست، رمز ارزها هم که بیتکوین و اتریوم و … و فلزات گرانبها هم که معمولا طلا و نقره منظور هست.
    در درس های بعدی در مورد نحوه تشخیص شکست جعلی توضیح دادیم.

    41

  2. “وقتی قیمت در دو طرف ابر در حال نوسان است ، شما می دانید که بازار بی روند است”
   در دو طرف یا داخل ابر نوسان کند بازار بی روند است؟

   12

   1. سلام دوست گرامی،
    منظور از نوسان در دو طرف ابر اینه که به یک طرف ابر نوسان کنه قیمت و دوباره به طرف دیگه برگرده. در واقع این عبارت شما هم صحیح هست اما ما با توجه به اینکه از سورس اصلی ترجمه کردیم مجبور شدیم به این شکل بنویسیم اما تذکر شما هم به جاست و این توضیح رو به مطلب اضافه می کنیم.

    43

  3. سلام اولا تشکر میکنم از توضیحات مفید و روشن شما ، من کلی فیلم اموزشی و مطلب خونده بودم ولی هیچکدوم به این روانی توضیح نداده بودن واقعا لذت بردم

   میخواستم بدونم شما خودتون از این اندیکاتور زیاد استفاده میکنید ؟ چون پیچیدگی زیادی داره و صفحه رو خیلی شلوغ میکنه از طرفی من خصوصا در تایم فریم های 15 و یکساعتی در حالت دمو دنبال سیگنال های مفیدی میگردم به اون صورت چه از نظر تعداد سیگنال و چه دقت سیگنال دقیق و فوق العاده به نظر نمیرسه

   یجورایی اینگار همه این خطوط و ابرها و اسامی پر زرق و برق در نهایت همون دو سه مووینگ اوریج و یک اندیکاتور pivot روزانه هستند ، ایا اشتباه میکنم ؟

   13

   1. سلام دوست گرامی،
    اندیکاتور ایچیموکو طرفداران دو آتشه زیادی داره، اونها معتقدند که ایچی تنها یک اندیکاتور نیست بلکه یک سیستم معاملاتی و یک استراتژی ترید هست. از طرفی خیلی ها معتقدند که ایچی هم مثل بسیاری از اندیکاتورها صرفا چندتا خط و رسم هست و چیزی بیشتری نداره. ما معتقدیم که اصلا نباید تعصب داشت، اندیکاتور ایچیموکو ممکنه که در بعضی موارد مفید باشه اما یک ابزار جادویی و طلایی نیست و اگر قصد دارید از اون استفاده کنید، فقط به عنوان کمک تریدر باشه.

    12