حوزه یورو: بزرگترین منطقه اقتصادی دنیا

1601 بازدید

منطقه یورو

در مقاله امروز از سری مقالات آموزش فارکس، قصد داریم به یکی دیگر از اقتصادهای مهم در دنیا یعنی منطقه یورو بپردازیم.

اتحادیه اروپا، انجمن برادری 27 کشور عضو آن است که آغاز آن از یک گروه کوچک مشتمل بر شش کشور همسایه در سال 1951 بود.

با استفاده از قدرت های شگفت انگیز معاهده ماستریخت، این انجمن در سالهای بعد به یک بلوک بزرگ اقتصادی و سیاسی تبدیل شد که آن را به بزرگترین منطقه اقتصادی جهان تبدیل کرد.

صحبت از ایفای یک نقش بسیار بزرگ در تجارت بین المللی و امور اقتصادی جهان است!

از میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، 19 کشور یورو (EUR) را به عنوان واحد پول مشترک خود پذیرفته اند.

این کشورها منطقه یورو را تشکیل می دهند که به آن اتحادیه پولی اروپا (EMU) یا یورولند گویند.

اعضای این باشگاه برتر عبارتند از: اتریش، بلژیک، قبرس، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی و اسپانیا.

علاوه بر پذیرش یک واحد پول مشترک، این کشورها از سیاست پولی مشابهی که توسط بانک مرکزی اروپا (ECB) تعیین شده است، استفاده می کنند.

اتحادیه اروپا

 

منطقه یورو: آمار و ارقام

 

کشورهای عضو: اتریش، بلژیک، قبرس، استونی ، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی و اسپانیا

اندازه: 1،691،658 مایل مربع

جمعیت: 505،665،73 نفر

تراکم: 300.9 نفر در هر مایل مربع

رئیس کمیسیون اروپا: اورسولا فون در لاین

رئیس پارلمان اروپا: دیوید-ماریا ساسولی

رئیس شورای اروپا: دونالد توسک

واحد پول: یورو (EUR)

واردات اصلی: ماشین آلات، وسایل نقلیه، هواپیما، پلاستیک، نفت خام، مواد شیمیایی، منسوجات، فلزات

صادرات اصلی: ماشین آلات، وسایل نقلیه موتوری، هواپیما، پلاستیک، داروسازی و سایر مواد شیمیایی

هنرمندان: آنتونیو باندراس، پنه لوپه کروز، ژان کلود ون دام

شرکای وارداتی: چین 15.89، ایالات متحده 11.97، روسیه 11.22، نروژ 6.13، سوئیس 5.14

شرکای صادراتی: ایالات متحده 19.07، روسیه 8.03، سوئیس 7.49، چین 6، ترکیه 4.14

منطقه زمانی: GMT ، GMT+1 ، GMT+2

وب سایت: https://europa.eu/

 

مروری بر اقتصاد

 

منطقه یورو، که بیش از نیمی از کشورهای اتحادیه اروپا را شامل می شود، با تولید ناخالص داخلی 18.45 تریلیون دلار جایگاه اول را به عنوان بزرگترین اقتصاد در سال 2011 را در اختیار دارد. با توجه به اقتصاد خدمات محور، بخش خدمات 70 درصد از تولید ناخالص داخلی آن را تشکیل می دهد!

علاوه بر این، منطقه یورو با افتخار بعنوان دومین بازار جذاب برای سرمایه گذاری در میان سرمایه گذاران داخلی و بین المللی محسوب می شود.

پرچم اتحادیه اروپا

به عنوان یک اتحادیه اقتصادی، منطقه یورو دارای یک سیستم قوانین استاندارد، به ویژه برای تجارت است. اندازه کل اقتصاد حوزه یورو، این منطقه را به بازیگر اصلی در عرصه تجارت بین المللی تبدیل کرده است.

این نکته که هر یک از کشورها به عنوان یک موجودیت مستقل گروه بندی شده اند، آنها را قادر می سازد با شریک تجاری شماره یک خود یعنی امریکا راحت تر تجارت کنند.

این مشارکت فعال در تجارت بین الملل همچنین تأثیر قابل توجهی بر نقش یورو به عنوان ارز ذخیره دارد.

دلیل این امر آن است که کشورهایی که با منطقه یورو معامله می کنند، به منظور کاهش ریسک نرخ ارز و به حداقل رساندن هزینه های معاملات، باید مقدار قابل توجهی ارز ذخیره داشته باشند.

 

سیاست پولی و مالی

 

بانک مرکزی اروپا (ECB) به عنوان نهاد حاکم بر سیاست های پولی اتحادیه اروپا عمل می کند. هیئت اجرایی بانک نیز به رهبری رئیس فعلی بانک مرکزی اروپا کریستین لاگارد، از نایب رئیس بانک مرکزی اروپا و چهار سیاست گذار دیگر تشکیل شده است.

آنها به همراه مهم ترین افراد بانک های مرکزی ملی در منطقه یورو، شورای حکام بانک مرکزی اروپا را تشکیل می دهند که در خصوص تغییرات سیاست پولی رای می دهند.

هدف اصلی بانک مرکزی اروپا حفظ ثبات قیمت ها در کل منطقه است. که کار حضرات فیل است! برای دستیابی به این هدف، منطقه یورو معاهده ماستریخت را امضا کرد که طی آن مجموعه ای از معیارها را برای کشورهای عضو اعمال می کرد. در اینجا به برخی از الزامات این معاهده اشاره می کنیم:

  • نرخ تورم کشور نباید بیش از 1.5 درصد از نرخ میانگین تورم سه کشور با بهترین عملکرد (کمترین نرخ تورم) باشد.
  • نرخ بهره بلندمدت آنها نباید بیش از 2 درصد از میانگین نرخ کشورهای کم تورم باشد.
  • نرخ ارز باید حداقل چند سال در محدوده سازوکار نرخ ارز فعلی باقی بماند.
  • کسری بودجه دولت آنها باید کمتر از 3 درصد تولید ناخالص داخلی آنها باشد.

اگر کشوری این شرایط را برآورده نکند، با یک جریمه هنگفت مجازات خواهد شد. بله!

بانک مرکزی اروپا همچنین از حداقل نرخ فروش و عملیات بازار باز به عنوان ابزارهای سیاست پولی خود استفاده می کند. حداقل نرخ فروش بانک مرکزی یا نرخ بازخرید، نرخ بازدهی است که بانک مرکزی به بانک های مرکزی کشورهای عضو خود ارائه می دهد. آنها از این نرخ برای کنترل تورم استفاده می کنند.

از سوی دیگر، از عملیات بازار باز برای مدیریت نرخ بهره، کنترل نقدینگی و ایجاد یک سیاست پولی استفاده می شود. این گونه عملیات از طریق خرید یا فروش اوراق بهادار دولتی در بازار انجام می شود.

به منظور افزایش نقدینگی، بانک مرکزی اروپا، اوراق بهادار را خریداری کرده و یورو پرداخت می کند، که این یورو سپس گردش می کند. برعکس، برای جمع کردن نقدینگی اضافی، بانک مرکزی اروپا اوراق بهادار را در ازای یورو می فروشد.

به غیر از استفاده از این قبیل ابزارهای سیاست پولی، بانک مرکزی اروپا همچنین می تواند تصمیم بگیرد که در بازار ارز برای محدود کردن بیشتر تورم مداخله بیشتری کند یا خیر. به همین دلیل، معامله گران توجه زیادی به نظرات اعضای شورای حکام می کنند، چراکه می تواند بر یورو تأثیرگذار باشد.

 

آشنایی با یورو

 

علاوه بر لقب ضد دلار، یورو همچنین با نام “فیبر” نیز شناخته می شود.

برخی می گویند که این نام مستعار از فیبر نوری که از داخل اقیانویس اطلس می گذرد برگرفته شده است، اما برخی نیز معتقدند که مدتها پیش از آن از کاغذی به همین نام استفاده می شد که در آن زمان برای چاپ اسکناس های اروپایی از آن استفاده می شده است!

در زیر به برخی دیگر از ویژگی های یورو اشاره می کنیم:

 

به من می گویند ضد دلار!

 

با توجه به اینکه یورو اساسا به عنوان ضد دلار شناخته می شود، EUR/USD پرمعامله ترین جفت ارز است. به این ترتیب، این جفت ارز همچنین نقد شونده ترین جفت ارز اصلی است و دارای کمترین میزان اسپرد نیز می باشد.

 

در سشن لندن سرم شلوغ است

 

یورو بیشترین فعالیت را در ساعت 8 صبح به وقت گرینویچ، در آغاز سشن لندن دارد. اغلب در نیمه دوم سشن امریکا، حدود ساعت 5 بعد از ظهر به وقت گرینویچ، نوسانات کمی دارد.

 

و من چندین باری رابطه برقرار کرده ام.

 

EUR/USD اغلب به حرکت بازارهای سرمایه مانند اوراق قرضه و سهام پیوند خورده است. این جفت ارز با حرکت شاخص S&P500 که نشان دهنده عملکرد بازار سهام امریکاست، همبستگی منفی دارد.

با این حال این همبستگی پس از بحران مالی سال 2007 از بین رفت. در حال حاضر، EUR/USD با S&P 500 اندکی همبستگی مثبت دارد.

EUR/USD همچنین با USD/CHF رابطه منفی دارد و نشان می دهد که چگونه فرانک سوئیس تقریباً در رکاب یورو حرکت می کند.

 

شاخص های مهم اقتصادی برای یورو

 

تولید ناخالص داخلی – تولید ناخالص داخلی معیار اصلی برای ارزیابی رشد اقتصادی در منطقه است. از آنجا که آلمان بزرگترین اقتصاد در منطقه یورو است، تولید ناخالص داخلی آن بیشترین تاثیر را بر یورو دارد.

تغییر اشتغال – یورو همچنین نسبت به تغییر وضع اشتغال، به ویژه در بزرگترین اقتصادهای منطقه یورو همچون آلمان و فرانسه نیز حساس است.

تولید صنعتی آلمان – این شاخص تغییر در حجم تولیدی و برونداد صنایع تولیدی، معدنی و استخراج آلمان را اندازه گیری می کند. به همین دلیل، این شاخص نشان دهنده قدرت فعالیت صنعتی آلمان در کوتاه مدت است.

شاخص فضای کسب و کار IFO آلمان – این شاخص یکی از مطالعات مهم و کلیدی در زمینه کسب و کار این کشور است. این شاخص که بصورت ماهانه انجام می شود، وضعیت تجاری فعلی آلمان و همچنین انتظارات برای شرایط آینده را در نظر می گیرد.

کسری بودجه– به یاد داشته باشید که یکی از معیارهای معاهده ماستریخت الزام می کند که اقتصادهای منطقه یورو نسبت بدهی خود به تولید ناخالص داخلی را زیر 60 درصد و کسری خود را کمتر از 3 درصد از تولید ناخالص داخلی خود در سال حفظ کنند.

عدم دستیابی به این اهداف می تواند منجر به بی ثباتی مالی در منطقه یورو شود.

شاخص قیمت مصرف کننده CPI – از آنجا که یکی از اهداف بانک مرکزی اروپا حمایت از ثبات قیمت هاست، آنها شاخص های تورم از قبیل CPI را تحت نظر دارند.

در صورت انحراف CPI سالانه از هدف بانک مرکزی، بانک مرکزی اروپا می تواند از ابزارهای پولی خود برای کنترل تورم استفاده کند.

 

چه چیزی یورو را به حرکت در می آورد؟

 

اصول بنیادین منطقه یورو

 

گزارش های قوی از عملکرد اقتصادی کل منطقه یورو یا از کشورهای عضو آن می تواند ارزش یورو را بالاتر ببرد. به عنوان مثال، گزارش های تولید ناخالص داخلی بهتر از حد انتظار از سمت آلمان یا فرانسه می تواند معامله گران را تشویق به خرید یورو کند.

 

حرکت های ایولا از عمو سام

 

تغییرات ناگهانی در جو بازار، که عمدتاً با آمار اقتصادی امریکا نیز پشتیبانی می شود، تأثیر شدیدی بر EUR/USD دارد.

یورو که ضد دلار محسوب می شود، تحت تاثیر گفتگوهای تنوع بخشی ذخایر، در برابر دلار آمریکا نوسان کرده و پرچمش به اهتزاز در می آید. یورو به عنوان ارز ذخیره جدید، کسی پایه هست؟!

 

تفاوت در نرخ بازدهی

 

اسپرد بین اوراق قرضه 10 ساله دولت امریکا و اوراق 10 ساله آلمان معمولاً جهت EUR/USD را نشان می دهد.

اگر اختلاف بین بازده اوراق قرضه امریکا و اوراق قرضه آلمان افزایش یابد، EUR/USD به نفع ارز با بازده بالاتر حرکت می کند.

مشابه بازده اوراق قرضه، اختلاف نرخ بهره ها نیز به عنوان یک نماگر عالی برای حرکت EUR/USD عمل می کند. به عنوان مثال، معامله گران معمولاً نرخ آتی یوریبور را با نرخ آتی یورودولار مقایسه می کنند.

بیشتر بدانید: “یوریبور” مخفف عبارت نرخ پیشنهادی بین بانکی یورو است، همان نرخی که بانک های منطقه یورو برای معاملات بین بانکی استفاده می کنند، و یورودولار به سپرده هایی گویند که به دلار آمریکا ثبت می شوند.

 

معامله EUR/USD

 

EUR/USD در صورت کسر یورو معامله می شود. اندازه لات های استاندارد 100،000 یورو و اندازه های مینی لات 10000 یورو است.

ارزش پیپ، که به دلار آمریکا ثبت می شود، با تقسیم 1 پیپ EUR/USD (که 0.0001 است) بر نرخ EUR/USD محاسبه می شود.

سود و زیان به دلار آمریکا نشان داده می شود.

برای پوزیشن یک لات استاندارد، هر حرکت پیپ 10 دلار ارزش دارد.

برای پوزیشن یک مینی لات، هر حرکت پیپ 1 دلار ارزش دارد.

محاسبه مارجین بر اساس دلار آمریکا است.

به عنوان مثال، اگر نرخ فعلی EUR/USD 1.4000 و لوریج آن 100: 1 باشد ، 1400.00 دلار آمریکا باید در مارجین موجود باشد تا بتوانید یک پوزیشن استاندارد 100.000 یورویی بگیرید.

با افزایش نرخ EUR/USD، به مارجین دلاری بیشتری نیاز است. هرچه نرخ EUR/USD پایین تر باشد، به مارجین دلاری کمتری نیاز است.

 

تاکتیک های معاملاتی EUR/USD

 

حرکت های به نفع یورو، که معمولاً با انتشار آمار و ارقام قوی اقتصادی از سمت منطقه یورو رخ می دهد، فرصت های خوبی را برای خرید روی EUR/USD ایجاد می کند.

حرکت های ضد یورو، که معمولاً هنگام انتشار گزارش های ضعیف اقتصادی از سمت منطقه یورو رخ می دهد، دلیلی برای فروش گرفتن روی EUR/USD است.

از آنجا که EUR/USD معمولاً به عنوان معیاری برای سنجش نظر معامله گران در مورد دلار آمریکا عمل می کند، باخبر شدن از جهت دلار آمریکا می تواند استراتژی های معاملاتی خوبی را برای EUR/USD ایجاد کند.

به عنوان مثال، وقتی گزارش خرده فروشی امریکا نتایج بهتر از حد انتظار را نشان داد؛ اگر در چنین حالتی انتظار می رود معامله گران دلار بخرند، می توان به دنبال فرصتی برای فروش گرفتن روی EUR/USD بود.

علاوه بر انکه می توان صبر کرد تا جفت ارز EUR/USD سطوح حمایت و مقاومت مهم را مجدد آزمایش کند یا آنها را بشکند، انجام معامله روی اصلاح ها نیز برای این جفت ارز جواب می دهد.

EUR/USD بسیار مستعد اصلاح مجدد است، به این معنی که گذاشتن سفارش خرید یا فروش در سطوح مهم فیبوناچی می تواند سودهای خوبی بهمراه داشته باشد.

با سفارش گذاری در اصلاح ها، شاید بتوانید با قیمتی بهتر از این که فقط در جهت حرکت قیمت وارد بازار شوید، پوزیشن بگیرید.

اگر کمی حس ماجراجویی تان هم گل کرده است، جفت های ارزهای یورویی دیگری مانند EUR/JPY ، EUR/CHF و EUR/GBP وجود دارند که می توانید آنها را نیز در نظر بگیرید! هر کراس یورویی دارای ویژگی های جالب و منحصر به فرد خود است.

به عنوان مثال، EUR/JPY، که نوسانات شدیدتری نسبت به EUR/USD دارد، معمولا در سشن آسیا و لندن پر معامله تر است.

EUR/GBP و EUR/CHF بیشتر اوقات بصورت رنج معامله می شوند. هر چند مورد دومی بدلیل نقد شوندگی پایین تر، بیشتر مستعد شادو یا اسپایک های قیمتی است.

اسپانیا

5/5 - (9 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=5750
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
سید محمد تبادکانی
حدود 15 سال است که در بازار فارکس فعالیت دارم و درآمد اول من هست. معامله گری در فارکس یکی از شغلهای پر ریسک و پر خطر هست که بدون علم و دانش فقط یک قمار سراسر ضرر خواهد بود.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

باکس دانلود

نظرات

0 نظر در مورد حوزه یورو: بزرگترین منطقه اقتصادی دنیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1402