در مواجه با اصل عدم قطعیت در بازار چه کنیم

236 بازدید

عدم قطعیت در بازار

می توان گفت که تبحر یافتن در بازارهای مالی و بویژه فارکس یکی از چالش برانگیزترین کارهای دنیاست.

عدم قطعیت فارکس

مثل هر جانور وحشی دیگری که 24 ساعت شبانه روز بیدار است، فارکس هم می تواند 24 ساعته کمی غیرمنطقی و چموش شود. و با کوچکترین تهیج و احساسی شدن، این جانور می تواند به طور غیرقابل پیش بینی از حالت رام به وحشی تبدیل شود و در یک لحظه دوباره با حالت قبل بازگردد.

با توجه به اینکه اخیراً شدت تاثیر اخبار و گزارش های اقتصادی مهم بر جو بازار و تمایلات ریسک بیشتر شده است، به نظر می‌ رسد این بیشتر شدن مبحث عدم قطعیت بازار ممکن است بازارهای مالی را بسیار متلاطم تر کند.

حال چه کنیم تا این عدم قطعیت باعث ترس و در نتیجه منفعل شدن ما نشود؟ تجربه به من ثابت کرده، مبارزه با عدم قطعیت بازار و غلبه بر ترس ها نیازمند دو چیز ساده است:

 

پذیرش

 

یکی از دوستان به نام آقای ری دالیو (موسس Bridgewater Associates، یکی از بزرگ‌ترین و بهترین صندوق‌های سرمایه گذاری در جهان) روزی در خصوص نوسان گیری در بازار گفت: «هر چقدر هم که تلاش کنید و سخت کار کنید باز هم ممکن است اشتباه کنید.»

او با بیش از 35 سال تجربه در بازارهای مالی و همکاری با نخبه ترین افراد و انواع و اقسام ابزارهای معاملاتی، همچنان تایید می کند که هیچ گونه جام مقدس یا شاه کلیدی در دنیای معاملات فارکس و سرمایه گذاری وجود ندارد.

اگر در پس ذهن خود اینطور فکر می کنید که مهارت های تحلیلی شما خفن خواهد بود یا می توانید فرمول ریاضی برای ساخت نتایج معاملاتی بی عیب و نقص را پیدا کنید، بدانید سخت در اشتباهید!

واقعیت این است که مگر اینکه بتوانید آینده را ببینید، در غیر اینصورت نمی‌توانید تک تک نوسانات بازار را پیش‌بینی کنید یا سیستم مکانیکی شما قادر نخواهد بود تمامی متغیرهای قابل تصور را در خود منظور کند.

بله، قطعا شما پوزیشن ضررده خواهید داشت و اگر نتوانید این واقعیت را بپذیرید که اگر خود را هم از وسط دو نیم کنید، باز هم نمی توانید همه چیزهایی که اتفاق خواهد افتاد را بدانید، در این صورت نمی توانید خود را با شرایط همیشه متغیر بازار وفق دهید.

حال، هر کسی متفاوت است، از همین رو این الگوی پذیرش ممکن است در زمان مختلفی برای هر یک از ما اتفاق بیفتد. اما قطع به یقین بدانید رخ نخواهد داد مگر بعد از انجام معاملات زیاد و کسب تجربه زیاد…

 

آماده سازی

 

گام دوم کاهش ریسک موارد نامعلوم و ناشناخته، این است که آماده باشیم. کسب و کار جدی نیاز به برنامه ریزی جدی دارد.

برای مثال، آیا ممکن است یک پزشک بگوید: «خب، فکر می‌کنم شما قلب بدی دارید. اجازه دهید بازش کنم و کمی سیخش زنم تا ببینم چه چیزی می توانم پیدا کنم. فقط دراز بکشید، راحت باشید و نگران نباشید. من این کار را میلیون ها بار انجام داده ام…».

اگر این دکتر ما از دعاوی حقوقی خوشش بیاید، ممکن است این طرح و اقدام را پیشنهاد کند.

واقعیت این است که حتی پزشک با سالها تجربه آزمایشات زیادی را در نسخه بیمار می نویسد و سپس در صورت لزوم، تیمی از متخصصان بسیار ماهر را برای انجام عمل جراحی قلب باز آماده می کند و برای هر گونه مورد پیش بینی نشده ای که ممکن است در طول عمل رخ دهد نیز آماده خواهد بود.

فارکس نیز مثل جراحی یک کسب و کار جدی است. و هر چند عوامل غیرقابل پیش بینی همیشه وجود دارند، با این حال عدم قطعیت را می توان به طور قابل توجهی از طریق آماده سازی صحیح کاهش داد.

وقت گذاشتن برای مطالعه و کنترل آنچه می‌توانید کنترل کنید (مثلاً جو بازار و اخبار آتی، واکنش‌های احتمالی بازار، سقف ضرر) عدم قطعیت را تا حد زیادی کاهش می‌ دهد، زیرا شما «بدترین سناریو» ممکن را شناسایی کرده‌اید و برای آن برنامه‌ریزی دارید.

اگر پیشاپیش نتیجه معامله خود را (چه اینکه بازار بالا رود، پایین آید یا ساید باشد) می دانید، پس چرا بترسید؟

پذیرش و آماده‌سازی به نظر راه‌حل ‌های بدیهی جهت غلبه بر احساسات ناشی از رویارویی با عوامل ناشناخته است، با این حال گفتن آن آسان است و انجام آن سخت.

اولی ممکن است برعکس یک سیستم اعتقادی باشد که از قبل عمیقاً در همه ما نهادینه شده است یعنی: پشت هر چیزی یک دلیل منطقی وجود دارد. بنابراین ما با خود می گوییم، “اگر سخت کار کنم و دلایلی که بازار را به نوسان درآورده اند، را پیدا کنم، می توانم از آن استفاده کرده و دست بالا را در بازارها داشته باشم.”

همانطور که مطمئن هستم قبلاً تجربه کرده اید، بازارها می توانند غیرمنطقی باشند و تا مدت ها هم غیرمنطقی باقی بمانند.

راه حل دوم، آماده سازی، صد البته نیاز به کار دارد. همچون سرآشپزی که ساعت 4 صبح از خواب بیدار می شود تا برای یک روز طولانی در رستوران آماده شود، شما هم فقط باید تایم نمودارکشی، مطالعه گزارش های اقتصادی، و سرچ و تست سیستم را در نظر بگیرید تا برای هر آنچه که بازار هر روزه به سمت شما پرتاب می کند آماده باشید.

اما نگران نباشید، اگر بتوانید به مدت کافی در این بازار زنده بمانید، عدم قطعیت بازار به مرور و از طریق تجربه برطرف خواهد شد.

وقتی یک مشت می خورید، فقط سر خود را بالا بگیرید، روی ایجاد عادات معاملاتی خوب (و نه سود) تمرکز کنید و دیری نمی پاید که خواهید گفت: «عدم قطعیت؟ کدام عدم قطعیت؟»

1/5 - (1 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=13788
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
امیر پورتیمور
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد در مواجه با اصل عدم قطعیت در بازار چه کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1402