سه تفاوت عمده بین معاملات واقعی و دمو بلحاظ روانشناسی

300 بازدید

زنده و دمو

زمانیکه یک معامله‌گر تازه‌کار هستید، دائماً تشویق می شوید که پیش از آغاز هر گونه فعالیت در حساب ریل، ابتدا در یک حساب معاملاتی دمو تمرین کنید.

از رهگذر معاملات دمو، می‌توانید مهارت‌های معاملاتی پایه خود را تقویت کنید، یک برنامه معاملاتی ایجاد کنید، مدیریت ریسک را تمرین کنید و مبحث روان‌شناسی معاملات را درک کنید (حداقل امیدواریم که اینطور باشد!) آنهم بدون اینکه پول حاصل از دسترنج خود را به خطر بیندازید.

پس از آنکه موفق شدید به سودآوری پایدار برسید و در معاملات به اعتماد به نفس رسیدید، وقت آن است که خود را به آب بزنید و یک حساب معاملاتی زنده باز کنید.

از آنجایی که قبلاً در نسخه ی دمو پشت سر هم برنده می شدید، کسب سودهای هنگفت با پول واقعی نباید چندان دشوار باشد، نه؟

اشتباه است!

هنگامی که بیشتر افراد تازه کار از نسخه دمو به نسخه ریل می آیند، معمولاً فکر می کنند که نتایج معاملات دموی آنها به راحتی در یک حساب واقعی قابل تکرار است.

به همین دلیل، برخی از آنها وقتی متوجه می شوند که همیشه چنین نیست، بسیار ناامید می شوند. در مقاله امروز به دلایل آن اشاره می کنیم:

 

پول واقعی یعنی احساسات واقعی

 

ما به عنوان معامله‌گر، سعی می‌کنیم هنگام تصمیم‌گیری در معاملات، مانند یک ربات بی‌احساس باشیم. با این حال، حذف کامل احساسات از نظر انسانی امکان پذیر نیست و باید دانست که آسیب پذیری در برابر احساسات و عواطف زمانی که پول واقعی در خطر است افزایش یابد.

برای نشان دادن این امر، احساس خودتان هنگام معامله در یک حساب دمو برای اولین بار را با حسی که در اولین معامله حساب ریل خود داشتید مقایسه کنید.

ضربان قلب شما تندتر بود؟ آیا دل تان مثل سیر و سرکه می جوشید؟ آیا دستان شما کمی لرزش داشت؟ اگر چنین است، پس یا شما یک دل نه صد دل عاشق بودید یا اینکه در لحظه آغاز انجام معاملات در حساب معاملاتی زنده شوق عصبی داشتید!

 

نسخه ی دمو هیچ ریسک مالی واقعی ندارد

 

حتی اگر سعی کرده باشید با حساب دمو همچون یک حساب واقعی رفتار کنید، حقیقت این است که نسخه آزمایشی یا دمو هیچ ریسک مالی ندارد. شاید شما این‌جا و آنجا چند باری ضرر کنید، اما در پس ذهن خود، می‌دانید که هر زمان که بخواهید می‌توانید حساب دموی خود را مجدد با پول الکی شارژ کنید.

اگر در نسخه ی دمو مرتکب اشتباهات زیادی شوید، با توجه به این نکته که می توانید به راحتی دوباره همه چیز را از نو شروع کنید و اینگونه فشار زیادی را از روی شانه های خود بردارید، آرامش پیدا می کنید.

برعکس، در زمان بازار خرابی معامله با پول واقعی می تواند به اعتماد به نفس معاملاتی شما آسیب برساند و در ادامه تصمیمات معاملاتی شما را مخدوش کند.

 

وسوسه ارتکاب اشتباهات مهلک معاملاتی در معاملات زنده قوی تر است

 

از آنجایی که شما پول واقعی خود را در معرض خطر قرار داده اید، در نتیجه در معاملات خود بلحاظ احساسی بیشتر سرمایه گذاری خواهید داشت. در نتیجه، وسوسه بازگشت به عادات بد معاملاتی بسیار قوی تر خواهد بود.

درست زمانی که فکر می کردید بالاخره بر آن عادات غلبه کرده‌اید، شاید متوجه شوید که دارید گناهان رایج معاملاتی مرتکب می شوید! مواردی همچون جابجایی حد ضرر، زود بستن معاملات سودده و یا انجام معاملات انتقام جویانه هستید.

برای برخی از معامله گران، شوق آنها برای اثبات اینکه حساب های زنده آنها می تواند به اندازه حساب های دموی آنها سودآور باشد، می تواند منجر به مشکلات جدیدی همچون اورتریدینگ و یا نادیده گرفتن برنامه های معاملاتی شود.

پس چگونه می توان با این تفاوت ها کنار آمد؟

یک راه خوب برای پر کردن شکاف بین معاملات دمو و معاملات زنده، کپی کردن حالت ذهنی معامله زدن بدون احساسی است که در نسخه ی دمو تمرین کرده بودید.

شما می توانید این کار را با تمرکز بر روی روند و کلیت کار و نه سود انجام دهید. هر بار فقط یک پوزیشن بگیرید و روی پایبندی به برنامه خود و اجرای مدیریت صحیح ریسک تمرکز کنید. اطمینان حاصل کنید که با پولی معامله می زنید که با از دست دادن آن مشکلی ندارید. اینگونه مقداری از فشار از روی شما برداشته می شود و به شما کمک می‌کند بتوانید بهتر روی معاملات خود تمرکز کنید.

یکی دیگر از راه های خوب برای تکرار موفقیت معاملات دمو، حفظ عادات معاملاتی خوب همچون ثبت معاملات در دفترچه ثبت معاملات روزانه است.

آنچه در معاملات واقعی شما در جریان است را یادداشت کنید. تفاوت آنها با معاملات دمو چیست؟ آیا واکنش ها و تصمیمات معاملاتی شما هنگام معامله با پول واقعی متفاوت است؟ چه کاری را می توانستید بهتر انجام دهید؟

با دقت کردن در اشتباهاتی که در یک حساب معاملاتی زنده مرتکب شده اید که معمولاً آنها را در نسخه دمو مرتکب نمی شوید، ذهنیتی در خصوص مشکلاتی که دقیقا باید روی آنها کار کنید، ایجاد خواهید کرد.

انتقال از حساب دمو به حساب زنده سخت است و غالبا در ابتدا منجر به ضرر می شود، اما نباید مانع از بازگشت شما شود. باید سبک گام بردارید و مطمئن شوید که از تعهد احساسی مورد نیاز برای انجام معاملات زنده آگاه هستید و برای آن آمادگی دارید.

3.7/5 - (3 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=8795
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
سید محمد تبادکانی
حدود 15 سال است که در بازار فارکس فعالیت دارم و درآمد اول من هست. معامله گری در فارکس یکی از شغلهای پر ریسک و پر خطر هست که بدون علم و دانش فقط یک قمار سراسر ضرر خواهد بود.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد سه تفاوت عمده بین معاملات واقعی و دمو بلحاظ روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403