چه چیزهایی را باید در دفترچه معاملات روزانه ثبت کنیم؟

1506 بازدید

چه بنویسیم

در مقاله امروز از مجموعه مقالات آموزش فارکس، مهمترین چیزهایی که در دفترچه معاملاتی خود باید آنها را یادداشت کنید با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

پاسخ به پرسش عنوان مقاله ساده است… همه چیز!!!

شما باید هر آنچه را که پیش از معامله، در طول معامله و بعد از بستن پوزیشن خود حس می کنید و انجام می دهید را ثبت کنید.

معامله گری مهارتی است که در میدان عمل خودش را نشان می دهد، صرف نظر از هر گونه سبک یا روش معاملاتی.

اینکه چقدر خوب فضای بازار را تحلیل می کنید، چقدر خوب آن برنامه را اجرا می کنید و توانایی شما در طراحی یک برنامه یا روش معاملاتی چقدر خوب است، همگی روی‌هم‌رفته نتیجه کار شما را مشخص می کنند. البته عامل شانس نیز مقداری نقش دارد.

متغیرهای زیادی وجود دارد که منجر به موفقیت می شود، از همین رو باید همه چیز را یادداشت کنید تا بتوانید نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کنید.

نوشتن در دفترچه معاملاتی

در دفترچه معاملات خود چه بنویسیم؟

 

معامله گران فارکس باید موارد زیر را در دفترچه معاملاتی خود ثبت کنند:

  • شما چه کسی هستید و انگیزه شما از انجام معاملات فارکس چیست. برای پیدا کردن یک روش معاملاتی مناسب برای خود، باید ابتدا خود را شناخته و ملاحظات مربوط به سبک زندگی و انگیزه های پشت کارهای خود را بدانید.
  • دیدگاه و فلسفه شما از بازار. درک شما از بازارها چگونه است! در واقع بازار را از چه دریچه ای می بینید، و چگونه تصمیم می‌گیرید تا بر مبنای آن ریسک حسابتان را مدیریت کنید.
  • مشاهدات بازار. هر روز در بازار با روز دیگر متفاوت است، اما این بدان معنا نیست که یک سری “رویکردها” یا “رفتارها” وجود دارد که می توانید از آنها سود ببرید. با مشاهده دقیق و مداوم، می توانید این “رویکردها” را پیدا کنید و استراتژی های خود را بر اساس آنها ایجاد یا تنظیم کنید. همچنین، اگر فضای بازار هم تغییر کند، شما نبض اوضاع را بدست دارید و براحتی با آن تطابق پیدا خواهید کرد!
  • اشتباهات معاملاتی و فرصت های از دست رفته. اشتباهات و فرصت های از دست رفته به همان اندازه در مسیر موفقیت شما مضر هستند که وقتی بازار خلاف پوزیشن شما حرکت می کند! بستن زودتر از موعد پوزیشن، پوزیشن نگرفتن روی الگوهای تکنیکالی معتبر و مجاز، وارد کردن سطوح ورود اشتباه یا اندازه پوزیشن اشتباه و … همگی باید در دفترچه معاملاتی شما ثبت شوند تا مبادا در آینده اشتباهات مشابهی مرتکب شوید.
  • آمار و نتایج. بسیاری از جنبه های عملکرد معاملاتی را می توان با آمار و ارقام اندازه گیری کرد. اینگونه یک تصویر کاملا واقعی و نه الکی از عملکرد خود خواهید داشت. اعداد و ارقام به ما دروغ نمی گویند، همچون اندام خانم شکیرا.. و گاهی اوقات دیدن صحنه ای از واقعیت می تواند تلنگر و ضربه ای به ما باشد برای آغاز بازی!

خوب، پرحرفی کردیم.

پس برای اینکه شروع کار را برای شما آسان‌تر کنیم، در زیر حداقل ها را خدمت شما ارائه می کنیم: یعنی موارد “ضروری” از نظر ما برای ثبت در یک دفترچه معاملاتی.

قبل از اینکه لیست خود را فاش کنیم، فقط می خواهیم به این نکته اشاره کنیم که این فهرست همان چیزی است که ما معتقدیم باید در یک برنامه معاملاتی گنجانده شود.

فقط این لیست را به شما ارائه می دهیم تا بتوانید ذهنیت بهتری داشته باشید از آنچه باید در برنامه معاملاتی خود بگنجانید، بعبارتی مجبور نیستید دقیقاً همین موارد را اجرا کنید.

حداقل چیزهایی که باید در دفترچه معاملاتی خود ثبت کنید

 

بسیار خوب، شیپور را بنوازید. در زیر 5 مورد “ضروری” که باید در یک دفترچه معاملاتی قید شود ارائه می گردد:

  1. منطقه معاملاتی مستعد برای گرفتن پوزیشن
  2. فعال کننده ایده ورود به معامله (ماشه)
  3. اندازه پوزیشن
  4. قوانین مدیریت سرمایه
  5. سوابق معاملاتی

باز هم میگوییم. همه چیز کاملا به خودتان بستگی دارد.

دفترچه معاملاتی شما مخصوص خود شماست.

دقیقاً مانند بازیکنانی که خودتان برای تیم منتخب جهان در بازی فیفا انتخاب می کردید، شما نیز باید دفترچه معاملاتی خود را به دلخواه خود و طبق سلیقه خود ایجاد کنید.

به یاد داشته باشید، این شما هستید که از دفترچه معاملاتی خود باید سود برید. پس آنچه که فکر می کنید بدردبخور تر است، را یادداشت کنید.

دیگر مقلات ما

الپاری

روبو فارکس

اموزش فارکس

امارکتس

ارانته

فیبوگروپ

فارکس فکتوری

4.7/5 - (10 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=7034
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
سید محمد تبادکانی
حدود 15 سال است که در بازار فارکس فعالیت دارم و درآمد اول من هست. معامله گری در فارکس یکی از شغلهای پر ریسک و پر خطر هست که بدون علم و دانش فقط یک قمار سراسر ضرر خواهد بود.
مطالب بیشتر

باکس دانلود

نظرات

0 نظر در مورد چه چیزهایی را باید در دفترچه معاملات روزانه ثبت کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403