چه چیزی در واقع در فارکس معامله می کنید؟

163 بازدید

چه چیزی را معامله کنیم؟

به عنوان یک معامله گر خرد فارکس، در واقع چه چیزی را دارید معامله می کنید؟

معامله گران جدید فارکس شاید تعجب کنند که چطور می شود ارزهایی که به طور فیزیکی در اختیار ندارند را معامله کنند. آنها همچنین تعجب می کنند که چطور می شود چیزی را پیش از اینکه بخرند، بفروشند!

بیایید بخشی از داستان درس قبل در مورد بت من و مرد عنکبوتی را دوباره با هم مرور کنیم:

مرد عنکبوتی: جدا؟ پس بیا شرط ببندیم.

بت من: چه نوع شرطی؟ بازی چطوریه؟

مرد عنکبوتی: اگر پوند/دلار افزایش یافت، مابه‌التفاوت قیمت فعلی و هر قیمتی که روی آن تصمیم به خاتمه دادن شرط می‌گیری را به تو می‌پردازم. اما اگر GBP/USD کاهش یافت، مابه التفاوت را تو به من پرداخت خواهی کرد. پرداخت ها به صورت نقدی خواهد بود. همچنین هر زمان که بخواهی می توانی شرط بندی را خاتمه بدی. چی گفتی؟

بت من: مشکلی نیست! قبوله.

گفتگوی بالا باید جرقه هایی را در ذهن شما زده باشد.

اگر با داستان بالا آشنا نیستید، یعنی که درس قبلی ما در مورد ساز و کار بروکر فارکس با بازی بت من و مرد عنکبوتی را نخوانده اید. قویا توصیه می شود که ابتدا این درس را بخوانید.

آیا هنگام خرید EUR/USD، یورو به حساب معاملاتی شما واریز می شود؟

یا هنگامی که شما “GBP/USD می فروشید”، چگونه چنین چیزی ممکن است؟ در حالیکه هیچ گونه پوندی در جیب شما نیست!

شاید فکر کنید که دارید ارزهای واقعی می خرید یا می فروشید، اما اینطور نیست.

شما هیچ چیز فیزیکی یا ملموسی نمی‌خرید و نمی‌فروشید، شما صرفاً روی نرخ تبدیل ارزها دارید سفته‌بازی می‌کنید.

سفته‌بازی را می‌توان اینگونه توصیف کرد: «معتقد بودن» به جابجایی جهت‌دار نرخ تبدیل جفت ارز.

پیش بینی پوند دلار

به عنوان یک سفته باز، شما اساساً دارید پیش بینی می کنید.

نرخ تبدیل نشان دهنده قیمت دو جفت ارز نسبت به یکدیگر است.

معاملات خرد فارکس، خرید یا فروش ارز نیست، بلکه معامله بر روی تغییر نرخ تبدیل بین دو ارز است… افزایش می  یابد یا کاهش؟!

برای مثال، نرخ تبدیل EUR/USD عبارتست از قیمت یورو نسبت به دلار آمریکا.

اگر نرخ تبدیل EUR/USD برابر با 1.1050 باشد، به این معنی است که برای خرید 1 یورو به 1.1050 دلار نیاز دارید.

نرخ تبدیل تعیین می کند که به چند واحد ارز، برای خرید یک واحد از ارز دیگر نیاز است.

بنابراین اگر همه اینها را کنار هم بگذاریم، معامله در فارکس به عنوان یک معامله گر خرد چیزی نیست جز معامله روی نرخ آتی تبدیل یک ارز در برابر ارز دیگر.

پیش بینی اینکه که یورو نسبت به دلار آمریکا قوی تر می شود به این معنی خواهد بود که بر روی یورو در مقابل دلار آمریکا روی «خرید هستید» یا «یورو/دلار آمریکا» را خریداری کرده اید.

پیش بینی اینکه یورو نسبت به دلار آمریکا ضعیف تر می شود به این معنی خواهد بود که بر روی یورو در مقابل دلار آمریکا روی «فروش هستید» یا «یورو/دلار آمریکا» را فروخته اید.

اکنون که فهمیدیم فقط داریم افزایش یا کاهش نرخ ارز پیش بینی می کنیم، حال ببینیم این نرخ‌های تبدیل ارز دقیقاً از کجا می‌آیند؟

نرخ های تبدیل ارزها از کجا می آیند؟

 

نرخ‌های تبدیل ارز از بازار لحظه ای و نقدی فارکس برگرفته می شوند.

در بازار نقدی فارکس، “معاملات لحظه ای”، بین معامله گران سازمانی یعنی دیلر های فارکس رخ می دهد.

چه چیزی دقیقاً در بازار نقدی فارکس معامله می شود؟

قراردادها. به طور خاص، قراردادهای نقدی و لحظه ای تبدیل ارزها.

قراردادهای نقدی و لحظه ای فارکس، تبادل فیزیکی ارزهای تحت توافق را با یک نرخ مبادله ای مشخص، تصریح می کنند.

ذکر این نکته اهمیت دارد که شما خود ارزهای مورد توافق را معامله نمی کنید، بلکه قراردادی است که شامل تبادل فیزیکی ارزهای مورد توافق است.

در بازار نقدی فارکس، یک دیلر فارکس قراردادی را برای تبادل فیزیکی یک ارز در ازای ارز دیگر می‌خرد یا می‌فروشد.

این بدان معنی است که یک “معامله نقدی” تعهدی الزام آور برای خرید یا فروش مقدار معینی ارز خارجی با قیمت توافقی (یا نرخ مبادله) است.

بنابراین اگر بخواهید یورو/دلار در بازار نقدی و لحظه ای فارکس بخرید، دارید قراردادی را معامله می‌کنید که مشخص می‌کند در ازای پرداخت مقداری دلار آمریکا، مبلغ مشخصی یورو را با یک قیمت توافقی دریافت خواهید کرد.

این قیمت توافقی را “نرخ لحظه ای” گویند.

این قیمت در لحظه معامله تعیین می شود و تبادل فیزیکی جفت ارز، درست در نقطه معامله یا “در لحظه” معامله انجام می شود. (اگرچه در واقعیت، تسویه اکثر معاملات معمولاً ۲ روز کاری طول می‌کشد.)

نرخ نقدی که به آن “قیمت لحظه ای” نیز گفته می شود، “قیمت فعلی بازار” (نرخ مبادله) یک جفت ارز است.

نکته کلیدی که باید به آن توجه کرد این است که هیچ “قیمت بازار” واحدی برای یک جفت ارز وجود ندارد. این به این دلیل است که بازار فارکس غیرمتمرکز است.

بازار لحظه ای فارکس را همچون رفتن به میدان بار در نظر گیرید.

فرض کنید می خواهید یک فرش بخرید و 10 بازرگان مختلف دارند آن فرش را می فروشند.

شما از دکان هر بازرگان دیدن می‌کنید و می‌پرسید که قیمت فروش فرش چقدر است. هرکدام مستقل از دیگری «قیمت لحظه ای» خود را به شما می گوید (با این فرض که صحبت شما با سایر بازرگانان را نمی‌شنوند).

بازار فرش

بعد از اینکه دوری زدید و قیمت گرفتید، بازرگان فرشی را انتخاب می کنید که بهترین قیمت را به شما داده است. این همان “قیمت لحظه ای” شما برای فرش است.

دیلر های فارکس ممکن است نرخ‌های نقدی مختلفی را به شرکت‌کنندگان مختلف در بازار ارائه کنند. «قیمت لحظه ای» با پرسیدن هم‌زمان از چند دیلر مختلف فارکس خودش در می آید. بنابراین نرخ نقدی واقعاً به این بستگی دارد که «از چند نفر می‌پرسید».

از همین نرخ‌های لحظه ای است که بروکر شما (امیدوارم) وقتی قیمت‌های خود را در پلتفرم معاملاتی خود نمایش می‌دهد تا شما در آن معامله کنید، به عنوان یک مرجع استفاده می‌کند.

می گوییم “امیدواریم” زیرا به عنوان یک معامله گر خرد فارکس، مهم است که بدانید شما در بازار لحظه ای فارکس معامله نمی کنید.

معامله لحظه ای عبارتست از تسویه حساب فیزیکی، به این معنی که اگر یورو/دلار خریداری کرده اید، باید طبق قرارداد عمل کنید و دلار آمریکا را به صورت فیزیکی تحویل دهید و یورو تحویل بگیرید.

اگر یک تولیدکننده اروپایی باشید که صادر کننده کالا به امریکا است یا اگر یک گردشگر آمریکایی باشید که در حال رفتن به اروپا برای تعطیلات تابستانی است، چنین چیزی بسیار عالی است. اما فرض ما اینست که شما هیچ یک از آنها نیستید!

مفهوم معاملات نقدی فارکس شبیه به معاملات آتی است که در آن معامله‌گر در حال خرید و فروش قراردادهایی برای تحویل دادن یا تحویل گرفتن یک دارایی مورد توافق برای زمان مشخصی در آینده است. فقط بازه های زمانی این دو مدل بسیار متفاوت است. گرچه فارکس لحظه ای ظرف چند روز تحویل می شود، معاملات آتی ماه ها بعد تحویل می شود.

به عنوان یک معامله گر خرد فارکس، ما علاقه ای به در اختیار داشتن واقعی ارزهای خارجی نداریم، تنها چیزی که برای ما مهم است این است که چه بر سر نرخ مبادله EUR/USD می آید.

به یاد داشته باشید، ما صرفاً نوسانات نرخ تبادل جفت ارزها را پیش بینی می کنیم (و سعی می کنیم از آن سود ببریم).

بنابراین نرخ مبادله (“قیمت”) که می خواهید آن را پیش بینی کنید (“معامله”) بر اساس “نرخ های لحظه ای” حاصل از “معاملات لحظه ای” در “بازار لحظه ای و نقدی فارکس” است، اما از آنجاییکه شما یک معامله گر خرد فارکس هستید، خودتان در “بازار نقدی فارکس”  معامله نمی کنید.

اگر معاملات نقدی و لحظه ای انجام نمی دهید، پس دقیقاً چه چیزی را معامله می کنید؟

 

اعداد روی تابلو

 

شما به معنای واقعی کلمه این را پیش بینی می کنید که آیا اعداد روی تابلو بالا می روند یا پایین می آیند.

در زیر یک قیاس خوب ارائه می گردد:

فرض کنید که وب سایتی وجود دارد که در آن می توانید آیفون بخرید یا بفروشید.

فروش اپل

در این وب سایت، قیمت آیفون به طور مداوم بر اساس تعداد افرادی که آیفون می خرند و تعداد افرادی که آیفون می فروشند، تغییر می کند.

بلحاظ تخصصی، اگر قیمت فعلی آیفون 1000 دلار باشد، می توانید آن را به صورت زیر بنویسید:

iPhone/USD = 1000

1 آیفون در قبال 1000 دلار آمریکا مبادله می شود.

اگر آیفون به یورو قیمت گذاری می شد هم همین اتفاق افتاد. اگر قیمت فعلی آیفون 900 یورو است، می توانید آن را به صورت زیر بنویسید:

آیفون/یورو = 900

1 آیفون با 900 یورو مبادله می شود.

در این مثال، فرض می‌کنیم قیمت آیفون به دلار آمریکا است.

وقتی قیمت ها بالا و پایین می روند، محو تماشای تابلو هستید.

البته شما یک کاربر راستین گوشی های اندرویدی هستید و حتی یک تتو سبز بزرگ از لوگوی اندروید روی سینه خود زده اید، بنابراین هر چند شخصا از آیفون متنفر هستید، اما معتقدید به دلیل تقاضای شدید و هجوم طرفداران بی کله اپل، قیمت آیفون همچنان بالا می رود. از این رو تلاش می کنید با این پیش بینی پول در آورید.

اما نمی خواهید سراغ خرید فیزیکی آیفون روید و بعد منتظر افزایش قیمت بمانید و باز مجبور شوید آن را به صورت فیزیکی بفروشید تا سود کنید.

شما دوست ندارید آیفون به دست بگیرید. اصلا دوست ندارید صفحه آن را هم لمس کنید. فکرش هم حالتان را به هم می زند.

فقط می خواهید پیش بینی کنید که قیمت از قیمت فعلی بالاتر می رود.

حال تصور کنید یک وب سایت کاملاً مجزا وجود دارد که تنها کاری که انجام می دهد رصد تغییرات قیمت آیفون از وب سایت اول است.

قیمت ایفون

فکر کنید این وبسایت یک «تابلو اعلانات» است که صرفا آنچه در وب‌سایت دیگر در جریان است را نشان داده و بصورت لحظه ای آن را بروز رسانی می کند.

اما نه تنها قیمت فعلی آیفون را نشان می دهد، بلکه به شما این امکان را می دهد افزایش یا کاهش قیمت نشان داده شده را پیش بینی و روی آن معامله کنید.

ساز و کار این معامله و پیش بینی اینگونه است:

  • شما و وب سایت توافق می کنید که تغییر قیمت آیفون را به یکدیگر بپردازید.
  • بسته به اینکه قیمت به چه جهتی حرکت می کند، یکی از طرفین مابه التفاوت قیمت در زمان باز کردن معامله و زمان خاتمه دادن معامله را به دیگری می پردازد.
  • اگر این تفاوت مثبت باشد، شما برنده پیش بینی هستید و وب سایت سود شما را به شما می پردازد.
  • اگر این تفاوت منفی باشد، پیش بینی را باخته اید و باید به وب سایت پول پرداخت کنید.

مثلا می بینید که قیمت فعلی 900 دلار است. شما فکر می کنید قیمت از اینجا بالاتر می رود، بنابراین معامله را باز می کنید.

برای اینکه وب‌سایت پیش بینی شما را بپذیرد، از شما 100 دلار «سپرده ضمانت» درخواست می کند. این سپرده فقط برای این لازم است که در صورتی که اشتباه کردید و قیمت شروع به کاهش کرد، نزد وبسایت ضمانت باشد.

افرادی که پیش بینی را می‌بازند معمولا «قطع رابطه» می کنند و به جای پرداخت هزینه، غیب می‌شوند. این وب‌سایت می‌خواهد از خود در برابر چنین ریسکی محافظت کند تا دستش تو پوست گردو نماند!

اگر قیمت آیفون کاهش یافت و به 800 دلار رسید، معامله شما به طور خودکار بسته می شود و وب سایت 100 دلار را برای پوشش ضرر شما نگه می دارد. اما اگر برنده شوید، سپرده خود را پس خواهید گرفت.

خوشبختانه، قیمت بالا می رود و به 1100 دلار می رسد و شما تصمیم می گیرید که معامله خود را ببندید.

وب سایت 200 دلار به شما می پردازد: یعنی تفاوت بین قیمت زمانی که معامله را باز کرده اید (900 دلار) و زمانی که معامله را بسته اید (1100 دلار). سپرده ضمانت شما نیز به شما برگردانده می شود.

همانطور که می بینید، وقتی در این وب سایت دومی پیش بینی و معامله می کنید، در واقع در وب سایتی اولی که خرید و فروش آیفون های فیزیکی بصورت واقعی انجام می گیرد، شرکت نمی کنید.

شما صرفاً جهت قیمت را پیش بینی می کنید.

شما هرگز یک آیفون واقعی را نمی خرید یا نمی فروشید!

اکنون تابلوی اعلانات (اسکوربرد) را که قیمت‌های «iPhone/USD» را نشان می‌دهد با «EUR/USD» جایگزین کنید و حال ساز و کار معاملات خرد فارکس را نزد خود دارید!

شما در حال معامله یک “اسکوربرد” از نرخ های فارکس هستید که بروکر شما در پلت فرم معاملاتی خود به شما نشان می دهد.

اسکوربرد

برای مثال، اگر فکر می‌کنید EUR/USD بالا می رود، روی «buy» کلیک کنید.

وقتی “خرید” می کنید، در بروکر خود پیش بینی می کنید که قیمت از نرخ فعلی بالاتر می رود.

شما در واقع ارزی در اختیار ندارید. مثل معاملات سهام نیست، که وقتی اپل را می‌خرید، در واقع مالک سهام اپل هستید.

وقتی روی یورو/دلار «خرید» می گیرید یا «فروش» می گیرید، در واقع یورو فیزیکی نمی‌خرید یا دلار فیزیکی نمی‌فروشید.

کاری که شما در واقع انجام می دهید این است که روی خود نرخ تبدیل ارز (یا قیمت) معامله می کنید.

این کار از طریق استفاده از ابزار مالی معروف به قرارداد مشتقه مالی انجام می شود.

ابزار مشتقه یک ابزار مالی است که معامله‌گران را قادر می‌سازد تا در مورد جابجایی قیمت (“تغییر قیمت”) دارایی‌ها بدون اینکه خودشان آن دارایی را خریداری کنند، سفته بازی کنند.

ارزش یک قرارداد مشتقه به ارزش دارایی مورد توافق آن بستگی دارد، می تواند شامل اوراق قرضه، سهام، کالا، رمزارز یا ارزها باشد. در این مثال خاص، دارایی مورد توافق EUR/USD است.

از آنجایی که هنگام باز شدن پوزیشن های مشتقه هیچ چیز به صورت فیزیکی معامله نمی شود، آنها فقط به شکل یک قرارداد بین دو طرف وجود دارند.

بنابراین هنگامی که یورو/دلار را «خرید» می گیرید، بروکر شما یک قرارداد مشتقه بین خودش و شما «ایجاد» یا «صادر» می کند.

این قرارداد قرارداد مابه التفاوت یا CFD نام دارد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
https://irtrader.net/?p=9317
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
سید محمد تبادکانی
حدود 15 سال است که در بازار فارکس فعالیت دارم و درآمد اول من هست. معامله گری در فارکس یکی از شغلهای پر ریسک و پر خطر هست که بدون علم و دانش فقط یک قمار سراسر ضرر خواهد بود.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد چه چیزی در واقع در فارکس معامله می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403