آنچه باید در مورد الگوی کندلستیک توییزر (انبرک) سقف بدانید!

745 بازدید

انبرک سقف

الگوی کندلستیک توییزر یا انبرک سقف نخستین بار توسط استیو نیسون مطرح شد. او این الگو را در کتاب خود بنام “تکنیک های نمودارهای شمعی ژاپنی” ارائه کرد. الگوهای توییزر بلحاظ ظاهری انواع متفاوتی دارند، اما در ویژگی های خاصی نیز همه آنها اشتراک دارند. ظاهر و شکل آنها در نقاط برگشت بازار، استفاده از آنها را برای تحلیل ممکن می سازد. گاها، آنها احتمال برگشت قیمت را برای ما مشخص می کنند. هنگامی که جهت قیمت یک دارایی تغییر می کند، به آن برگشت روند گویند.

نمودارهای کندلستیک در قرن هفدهم توسط ژاپنی ها برای معامله انواع کالا ها استفاده می شده است. آنها قیمت کالاها را به شیوه ای زیبا و دلپذیر رصد می کردند.

 

تشخیص الگوی توییزر سقف

 

این الگو یک الگوی برگشتی است که ماهیت نزولی دارد و زمانی که یک روند صعودی پایان می یابد شکل می‌گیرد. این الگو از دو کندل تشکیل شده است. کندل اولی باید کندل صعودی و دومی باید یک کندل نزولی باشد. سقف یا قله هر دو کندل باید تقریباً یکسان باشد. دره یا کف هر دو کندل باید یکی بوده یا از بالا به پایین باشد. هنگام استفاده از الگوی توییزر سقف، ابتدا باید روند صعودی قیمت را شناسایی کنید. این الگو همچنین نشان می دهد که روند صعودی به نقطه اوج یا قله خود رسیده است و به نظر نمی رسد بیشتر از این روند ادامه یابد.

 

کندل های صعودی و نزولی

 

کندل های صعودی و نزولی نام خود را از شکل خود می گیرند. کندل های صعودی سبز هستند و در پایین باز می شوند و در بالا بسته می شوند. کندل های نزولی قرمز هستند و در بالا باز می شوند و در پایین بسته می شوند. روند های صعودی سبب شکل گیری الگوی توییزر سقف نزولی می شود و در این حالت خریداران قیمت را بالا و بالاتر می برند. در این حالت، روز معاملاتی نزدیک به سقف قیمت بسته می شود.

 

الگوی توییزر سقف را درک کنید

 

الگوی توییزر سقف پس از یک روند صعودی شکل می گیرد. در روز اول، شما شاهد یک روند توییزر سقف صعودی هستید که به نظر می رسد ادامه روند صعودی فعلی باشد. در روز دوم، سقف کندل نزولی در برخورد با مقاومت شکل می گیرد. خریداران سبب افزایش قیمت ها می شوند اما تمایلی برای خرید با قیمت های بالاتر وجود ندارد. کندل هایی که در سقف قرار دارند و ارتفاع و قله های تقریباً یکسانی دارند، نشان دهنده قوی بودن مقاومت هستند. آنها همچنین نشانه دهنده برگشت احتمالی روند صعودی و تشکیل روند نزولی هستند. شکل گیری کندل نزولی در روز دوم، برگشت روند و نزولی شدن آن را تایید می کند.

 

تشخیص بازار از روی الگوی توییزر سقف

 

هر الگوی کندلستیک متفاوت است و دلالت های خاص خود از بازار را دارد. الگوی توییزر سقف پس از یک روند صعودی شکل می گیرد و منجر به جو صعودی بازار می شود. با توجه به فشار خرید موجود، بازار بالاتر می رود. درک روند های بازار با استفاده از الگوی کندلستیک توییزر سقف در صورتی که الگو واضح باشد، آسان است. از آنجایی که روند اشباع خرید است، مردم می ترسند که بازار برگردد. چنین چیزی خود سبب افزایش فشار فروش شده و جلوی ادامه روند را می گیرد.

هر زمان که خریداران بازار را تا سطح سقف قبلی بالا برند، فروشندگان همه آماده هستند تا آن را مجدد تا سطح کف برگردانند. از آنجایی که سرمایه گذاران مشاهده می کنند که بازار نمی تواند به سقف قبلی خود برسد، احساس می کنند که روند صعودی در حال خاتمه یافتن است. مردم دست به فروش های سنگین می زنند که باعث کاهش بیشتر بازار و شدت یافتن روند منفی می گردد.

 

معامله با استفاده از توییزر سقف

 

توییزر سقف معمولاً پایان یک روند صعودی است. متأسفانه، به اندازه کافی این الگو مستدل نیست و به همین دلیل نمی توان به تنهایی بر اساس آن اقدام به خرید یا فروش کرد. بیشتر سرمایه گذاران برای جلوگیری از داشتن معاملات بد، باید از شروط یا فیلترهایی استفاده کنند. باید اطمینان حاصل شود که زمانی می توان بر اساس این الگو معامله کرد که در قالب و تایم فریم مورد نظر بخوبی جواب دهد. یکی از روش هایی که می‌توان تشخیص داد آیا چنین است یا خیر این است که پیش از اقدام به سرمایه‌گذاری، آن را بارها تست و آزمایش کنید. تست یا بک تست سابقه ای از نحوه عملکرد الگو در فرصت های معاملاتی قبلی را به شما ارائه می دهد. چند روش دیگر نیز وجود دارد که می تواند به شما در جلوگیری از داشتن معاملات بد کمک کند.

 

حجم

 

وقتی به معاملات خود اضافه می کنید، دارید اطلاعاتی را به تحلیل خود اضافه می کنید. حجم نه تنها به شما ذهنیت نسبتا خوبی از نوسانات بازار می دهد، بلکه از ایده پشت آن نیز اطلاعاتی ارائه می دهد. حجم بالا نشان دهنده فعالیت زیاد در بازار است. بنابراین، در این حالت حجم اهمیت بیشتری پیدا می کند. با این حال، خاطر نشان می شود که اگر حجم کم باشد، الگو یا استراتژی احتمالاً بهتر جواب می دهد.

 

مناطق اشباع خرید یا اشباع فروش

 

اندیکاتور های مومنتوم که در استراتژی ها استفاده می شوند به شما می گویند که آیا بازار اشباع خرید یا اشباع فروش است. این عبارات برای بازارهایی استفاده می شود که یا زیادی بالا رفته اند یا زیادی پایین. بازاری که اشباع خرید باشد، قیمت را به سقف هایی سوق می دهد که از آن محدوده ها بازار ناچار است به سمت پایین برگردد. یک بازار اشباع فروش قیمت را تا سطوح و کف های بی‌سابقه‌ای می برد که احتمال زیادی وجود دارد بازار از آنجا برگردد و صعودی شود.

مطالعه دقیق و تحلیل الگوی توییزر سقف برای جلوگیری از داشتن معامله بد بسیار مفید است. برای افرادی که به بازار سهام علاقه دارند، درک صحیح این الگوی کندلستیک بسیار ضروری است. نه تنها جلوی فجایع مالی برای حساب معاملاتی شما را گرفته و به شما کمک می کند تا در دام های بزرگ نیفتید، بلکه با استفاده از آنها می توانید در معاملات خود سود زیادی نیز کسب کنید. حتی یک فرد معمولی نیز می تواند اصول پایه آن را بدون زیادی وارد شدن به جزئیات تکنیکال، آن را درک کند. پس خود را با این الگو بطور کامل آشنا سازید و از معاملات خود نهایت لذت را ببرید.

دیگر مقلات ما

الپاری

روبو فارکس

اموزش فارکس

امارکتس

ارانته

فیبوگروپ

فارکس فکتوری

3/5 - (2 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=8741
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
سید محمد تبادکانی
حدود 15 سال است که در بازار فارکس فعالیت دارم و درآمد اول من هست. معامله گری در فارکس یکی از شغلهای پر ریسک و پر خطر هست که بدون علم و دانش فقط یک قمار سراسر ضرر خواهد بود.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد آنچه باید در مورد الگوی کندلستیک توییزر (انبرک) سقف بدانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1402