با تشخیص این 4 مرحله از تغییر، عادات معاملاتی جدیدی بسازید

174 بازدید

مراحل تغییر

شاید یکی از دلایلی که چرا در ایجاد تغییر در عادات معاملاتی مشکل دارید این باشد که برای آنها آماده نیستید.

شاید با خود فکر کنید که برای تغییر آماده هستید، اما به احتمال زیاد فقط پست های جذاب صفحات اجتماعی هستند که شما را تحت فشار قرار می دهند تا به سمت تغییر بروید.

ایجاد تغییر به گونه ای موفقیت آمیز مستلزم داشتن انضباط و تکرار است و اگر برای تغییر عادات خود مشتاق و علاقمند نباشید، به هیچ یک نخواهید رسید. به همین دلیل اولین کاری که باید انجام دهید این است که ببینید چقدر برای تغییرات آماده هستید.

چند دهه پیش، دو محقق معروف در زمینه اعتیاد به نام های Carlo C. DiClemente و J. O. Prochaska، مدلی از ایجاد تغییر را برای کمک به مشتریان در حل مشکلات اعتیادشان معرفی کردند.

ایده آنها اینگونه بود که شناسایی افراد معتاد آماده برای اصلاح به پزشکان کمک می‌کند آنها بتوانند درمان‌ها را برای هر فرد بهتر و دقیق تر مشخص کنند.

گرچه معامله‌گران معتاد نیستند (حداقل امیدوارم که چنین نباشد)، اما مدل مراحل تغییر رفتارهای اعتیادی را می‌توان برای عادات معاملاتی نیز بکار برد:

 

پیش تامل

 

بیایید این مرحله از تغییر را مرحله “انکار” بنامیم. در این مرحله است که شما حتی نمی دانید (یا از پذیرش آن امتناع می کنید) که مشکلی وجود دارد که باید برطرف شود.

در این مرحله، شما معتقدید که نیاز به کمک یا مداخله ای ندارید، حتی اگر حساب معاملاتی شما خلاف آن را نشان کند. شما همچنان بازار، بروکر، رایانه یا گربه همسایه را به خاطر ضررهای خود سرزنش می کنید.

اگر متحمل ضررهای سنگین و مستمر شده‌اید، اما قادر نیستید که مشخص کنید مشکل معاملات شما کجاست، در اینصورت وقت آن است که کمک بخواهید.

یک مربی یا مشاور معاملاتی پیدا کنید یا از سایر معامله گران سؤال بپرسید. ببینید کجای کار اشتباه است و برای بهبود عملکرد معاملاتی خود باید چه کاری انجام دهید.

 

تامل

 

آیا تا به حال تجربه پرش از ارتفاع یا سرسره پارک آبی داشته اید؟ اگر تجربه آن را دارید، لحظه ای را به یاد بیاورید که درست قبل از پرش یا سر خوردن به پایین نگاه می کنید.

شما می دانید چه باید بکنید و می دانید که باید آن کار را انجام دهید، اما یک بازه زمانی مختصر وجود دارد که انگار نمی توانید بپرید. این مرحله از مراحل تغییر نیز همان مرحله است.

معامله گرانی که در مرحله تامل هستند نیز دقیقاً می دانند که مشکل آنها چیست و باید چه کنند. اما موانعی مانند نداشتن سرمایه، نداشتن وقت و تنبلی وجود دارد که آنها را از پرش یا سر خوردن باز می دارد.

به عنوان مثال، شما می خواهید در سشن معاملاتی لندن معامله کنید اما نمی توانید چندان زود از خواب بیدار شوید تا به آن برسید. یا مثلا با خود فکر می کنید که معاملات روند پیپ های بیشتری عاید شما می کند اما هنوز زیاد در مورد آن مطالعه نکرده اید.

در این مرحله، شما یا مربی معاملاتی شما باید بر روی ریزتر کردن اهداف و تبدیل آنها به موارد دست یافتنی تر و بر روی اقدام عملی تمرکز کنید.

 

اقدام

 

وقتی تصمیم گرفتید باید اقدامی انجام دهید، تمرکز شما باید بر فراگیری مهارت ها یا ایجاد انضباط لازم برای پیشبرد هدف خود باشد.

اینجاست که در واقع برای معاملات خود حد ضرر می گذارید، به برنامه معاملاتی خود پایبند می‌مانید یا زمانی که احتمالات به نفع شما نیست وارد بازار نمی شوید.

به یاد داشته باشید که تمایل به تغییر کردن کافی نیست. شما باید مجهز به مهارت های مورد نیاز و یک برنامه مستحکم و تعریف شده نیز باشید. و اگر برنامه های ابتدایی شما جواب نداد، در طول مسیر اصلاحاتی صورت دهید.

 

نگهداشت

 

آخرین و قطعا سخت ترین بخش ایجاد عادات جدید، همراه بودن با آنهاست. آیا موافقید که مردم معمولا تصمیمات سال نو خود را هنوز نرسیده به پایان فروردین فراموش می کنند؟

بمحض اینکه اعمال تغییرات را آغاز کردید، تمرکز شما به سمت خودکار کردن آنها می رود.

اینجاست که شما یک سیستم پاداش برای خود ایجاد می کنید یا برای دریافت کمک و یا حمایت به گروه های معاملاتی مراجعه می کنید. اگر به اندازه کافی در تصمیم خود مصمم باشید، قوانین جدید خود را به عادات معاملاتی خوب تبدیل خواهید کرد.

بسیاری از معامله‌گران در راه اجرای برنامه‌های خود برای تغییر شکست می‌خورند، زیرا اغلب بدون تدارکات و برنامه آماده‌سازی مناسب، یکراست به سمت ایجاد تغییرات می‌روند.

اما اگر آگاهانه به هدف خود توجه داشته باشید و اگر سخت بکوشید تا این تغییرات را ملکه ذهن خود سازید، شانس بیشتری خواهید داشت که سال آینده دوباره همان تصمیمات را در فهرست کارهای سال آتی خود قرار ندهید.

5/5 - (1 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=10702
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
سید محمد تبادکانی
حدود 15 سال است که در بازار فارکس فعالیت دارم و درآمد اول من هست. معامله گری در فارکس یکی از شغلهای پر ریسک و پر خطر هست که بدون علم و دانش فقط یک قمار سراسر ضرر خواهد بود.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد با تشخیص این 4 مرحله از تغییر، عادات معاملاتی جدیدی بسازید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1402