استفاده از تکنیک ارزیابی مثبت برای بهبود کیفیت معاملات

188 بازدید

نحوه استفاده از تکنیک ارزیابی مثبت برای بهبود کیفیت معاملات

در زندگی، ما اغلب سعی می کنیم کارها را به بخش های کوچکتر تجزیه کنیم تا بتوانیم آنها را بهتر درک کنیم. به عنوان مثال، آنچه که دوست داریم را از آنچه دوست نداریم جدا می کنیم، کاری که در آن خوب هستیم را از کاری که در آن بد هستیم جدا می کنیم، آنچه ما را خوشحال می کند را از آنچه ما را غمگین می کند جدا می کنیم.

در نتیجه این بخش بخش کردن ها، طبیعی است که ما تنها به سمت مواردی گرایش پیدا کنیم که به ما حس خوبی می دهند. ما به شکست ‌ها برچسب «همین یک بار بود»، یا اتفاق بود یا بدشانسی بود می زنیم و اینگونه آنها را کم‌اهمیت می‌شماریم. گاهی اوقات که کلا آنها را نادیده می گیریم!

و درست مثل زندگی، می بینیم که اینها خیلی اوقات در فارکس هم رخ می دهد.

فرض کنید پوزیشن شما ناگهان به دلیل یک گزارش خبری (که یادتان رفته بوده آن را در نظر بگیرید) سرخ رنگ می شود. از سر خستگی و اعصاب خوردی، تصمیم می گیرید حد ضرر خود را دورتر بگذارید و اجازه دهید پوزیشن خود را حفظ کنید. بالاخره، پوزیشن شما به نقطه سر به سر بر می گردد و روز را بدون سود و بدون ضرر به پایان می رسانید. روی نتیجه “مثبت” خود تمرکز می کنید و سراغ معامله بعدی می روید.

این در حالیست که یک سنت هم ضرر نکردید، و از آن نیز درس نگرفتید. دفعه بعد یک حادثه مشابه رخ می دهد، ممکن بود مشابه دفعه پیش کار را تکرار کنید، اما با نتیجه ای بسیار متفاوت، احتمالاً ویرانگر!

از خود بپرسید: “آیا فقط به این دلیل مثبت فکر می کنم که نمی خواهم نقاط ضعفم را ببینم؟”

ای بسا مضر و آسیب زننده به نظر برسد، اما اگر می خواهید رشد کنید باید نقاط ضعف خود را بپذیرید. اینکه تصمیم بگیرید به نقاط ضعف خود نگاه نکنید مثل جارو کردن اشغال و خاک و دادن آن به زیر فرش است بله، ممکن است فعلاً همه چیز “تمیز” به نظر برسد، اما به مرور، خاک و اشغال روی هم جمع می شوند و بزرگ می شوند و کثافت ایجاد می شود.

استقبال از نقوص و کاستی‌ها کاری است که شما به‌عنوان یک معامله‌گر باید آن را بیاموزید، زیرا در فارکس همیشه چیزی برای یادگیری وجود دارد. دنیای فارکس در محیطی پویا فعالیت دارد که به کسانی که سر جای خود ساکن ایستاده اند و حرکت ندارند رحم نمی کند.

ای بسا حتی بگویید که باید از نقاط ضعف و ضرر های خود خیلی بیشتر از اینها یاد بگیرید. نقاط ضعف به شما هدف مشخصی می‌دهد تا روی بهبود آن کار کنید. خلاصه، اگر بتوانید بر پاشنه آشیل خود غلبه کنید به یک معامله گر قوی تر تبدیل می کند.

پس برای “استقبال از ضعف ها” چه می توانید کنید؟

به جای برخورد منفی با نقاط ضعف خود، طی فرآیندی به نام ارزیابی مجدد مثبت آنها را زیر ذره بین برید.

مثلا بیایید معامله‌گری را در نظر بگیریم که عادت دارد حد ضررهای خود را بسیار تنگ و نزدیک می گذارد، زیرا از ضرر زیادی می‌ترسد.

اخیرا، او زیاد استاپش می خورد و با یک ضرر سنگین کار را به پایان می رساند. همین باعث می شود که او از پوزیشن نگه داشتن و ضرر بیشتر وحشت کند. او اکنون خود را در یک چرخه کاملا معیوب می بیند که او را قفل کرده است.

می توان گفت که نگرش این معامله گر نسبت به فارکس منفی است، اما طی فرآیند ارزیابی مجدد مثبت، او می تواند از این نکته به عنوان نقطه قوت استفاده کند.

معامله‌گر به‌جای تمرکز بر ترس ضرر کردن، می‌تواند از این ترس برای ارزیابی مجدد و مثبت معاملات خود استفاده کند و آن را به شکل یک مشکل در سایزبندی پوزیشن ببیند. او می تواند سایز پوزیشن خود را کاهش دهد تا بتواند ریسک های خود را کوچک تر بگیرد و در عین حال حد ضررهای خود را افزایش دهد.

اگر بتوانید یک فکر، گرایش یا خصیصه منفی را تغییر داده و آن را مثبت کنید، می توانید کاری کنید که به جای اینکه علیه شما باشد، به نفع شما کار کند.

توجه شما را جلب می کنم به استیون کوری بازیکن تیم بسکتبال گلدن استیت ووریرز که چگونه با جثه کوچک خود یکی از بهترین هاست. در ورزشی که قد بلند بودن قطعا یک مزیت است، استیون اجازه نمی دهد قد نسبتا کوتاه 6.3 اینچی او برای او یک مانع باشد.

او به جای اینکه آن را یک نقطه ضعف بداند، از سرعت و مهارت های سر ضرب خود استفاده می کند، یا برای ثانیه ای که می خواهد شوت سه امتیازی بزند برای خود فضا ایجاد می کند.

صد البته همین رویکرد مثبت را می توان در فارکس نیز اعمال شود.

فرض کنید وقتی معامله شما در جهت عکس بازار شروع به نوسان می کند، به راحتی احساسات شما بر شما غالب می شوند. در نتیجه، زمانی که معامله شما در ضرر است، تمایل دارید استاپ خود را دورتر برید.

کمی ارزیابی مجدد و مثبت می تواند به شما کمک کند تا بتوانید تمرکز خود را از اینکه چگونه این تمایل برای شما مانع است برداشته و به سمت این برید که چگونه این نکته می تواند به شما کمک کند.

از آنجایی که عمیقاً می‌دانید که این احساسات زمانی که شرایط بازار برای پوزیشن شما نامطلوب می‌شود، جوانه می‌زنند، وقتی می‌بینید که می‌خواهید استاپ های خود را دورتر برید، در واقع می‌توانید از آن به عنوان یک سیگنال برای بستن پوزیشن ضررده یا کاهش سایز پوزیشن خود استفاده کنید.

اساسا، به جای اینکه اجازه دهید پوزیشن، شما را تحت سلطه خود درآورد، شما از احساسات خود به عنوان سیگنالی برای اخذ تصمیم بهتر در معاملات استفاده می کنید.

بنابراین می بینید که نگاه کردن به یک مشکل از زاویه ای متفاوت می تواند کمک زیادی به شما در بهبود معاملات کند. اینگونه می توانید بینش جدیدی را در مورد نحوه برخورد با یک مشکل داشته باشید، و خلاصه می تواند کاری کند نقاط ضعف خود را به نقاط قوت تبدیل کنید!

5/5 - (1 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=17784
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
امیر پورتیمور
از سال 1385 معامله زدن در بازارهای مالی بین الملل و فارکس را شروع کردم. در سال های ابتدایی با سرمایه کمی وارد بازار شدم و همانطور که پیش بینی می شد سرمایه را از دست دادم. ابتدا فکر کردم این صنعت چیزی جز قمار نیست اما به مرور متوجه شدم که با مطالعه، استفاده از فرصت ها، طمع نکردن و اندکی شانس می توان در فارکس به موفقیت رسید.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد استفاده از تکنیک ارزیابی مثبت برای بهبود کیفیت معاملات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403