بررسی اقتصاد نیوزیلند

1570 بازدید

نیوزیلند

در مقاله امروز از مجموعه مقالات آموزش فارکس، قصد داریم به معرفی یکی دیگر از اقتصادهای مهم جهان بپردازیم: نیوزیلند!

اگر فیلم ارباب حلقه ها را دیده باشید، باید بدانید که “سرزمین میانی” در این فیلم در امتداد تپه های نیوزلند واقع شده است.

نیوزلند علاوه بر اینکه وطن هابیت ها است، همسایه دیوار به دیوار استرالیا در اقیانوسیه (منطقه جنوبی اقیانوس آرام) نیز می باشد.

این کشور از دو جزیره اصلی، یعنی جزیره شمالی و جزیره جنوبی و نیز چند جزیره کوچکتر تشکیل شده است.

نیوزلند که بیشتر شهرت آن به دلیل میزبانی از گله های بزرگ گوسفندان است، حدود چهار میلیون نفر ساکن دارد. برای درک بیشتر این مقدار جمعیت، جالب است بدانید شهر نیویورک به تنهایی دارای 8.4 میلیون نفر جمعیت است.

گوسفندان نیوزیلند

نیوزیلند با نام Aotearoa نیز شناخته می‌شود که در زبان مائوری به معنی سرزمین ابرهای سفید و طولانی است. مائوری یکی از زبان‌های اصلی در این کشور است.

نقشه نیوزیلند

 

نیوزلند: آمار و ارقام و ویژگی ها

 

همسایگان: استرالیا، فیجی، تونگا

مساحت: 104483 مایل مربع

جمعیت: 4,537,081 (123)

تراکم: 42.7 نفر در هر مایل مربع

پایتخت: ولینگتون (جمعیت شهر 179466 نفر)

رئیس حکومت: ملکه الیزابت دوم

رئیس دولت: نخست وزیر جاسیندا آردرن

واحد پول: دلار نیوزلند (NZD)

واردات اصلی: ماشین آلات و تجهیزات، وسایل نقلیه و هواپیما، نفت، الکترونیک، منسوجات، پلاستیک

صادرات اصلی: هابیت ها، راسل کرو، سنگ معدن، فلزات، پشم، غذا و حیوانات زنده؛ سوخت، ماشین آلات حمل و نقل و تجهیزات

شرکای وارداتی: چین 16.4٪، استرالیا 15.2٪، امریکا 9.3٪، ژاپن 6.5٪، سنگاپور 4.8٪، آلمان 4.4٪

شرکای صادراتی: استرالیا 21.1٪، چین 15٪، امریکا 9٪، ژاپن 7٪

منطقه زمانی: GMT +12

وب سایت: https://www.govt.nz/

 

بررسی اجمالی اقتصادی

 

با توجه به جمعیت بسیار کم، اقتصاد نیوزلند نیز نسبتاً کوچک است. تولید ناخالص داخلی آن که در سال 2018 ارزش 203 میلیارد دلار داشت، رتبه 51 را در بین اقتصادهای جهان دارد.

پرچم نیوزیلند

اما نیوزلند را دست کم نگیرید… این کشور به سهم خود در تجارت بازیگر قدرتمندی است.

فعالیت اقتصادی آن‌ها شدیدا به بازرگانی وابسته است، که عمدتاً با استرالیا (اوسی ها)، سرزمین آفتاب تابان (ژاپن) و عمو سام (ایالات متحده) است.

این کشور یک اقتصاد صادرات محور است و صادرات اصلی آن یعنی سنگ معدن، فلزات و پشم یک سوم تولید ناخالص داخلی آن را تشکیل می دهد. همچنین بخش عمده ای از گله ها و محصولات لبنی خود را نیز صادر می کند.

صنایع نخست آن کشاورزی و گردشگری است و بخش‌ تولیدی و فناوری آنها کوچک است.

به همین دلیل واردات آن از سایر کشورها بیشتر عبارتند از: ماشین آلات سنگین، تجهیزات، وسایل نقلیه و محصولات الکترونیکی.

از آنجایی که این کشور بسیاری از موانع بر سر راه سرمایه گذاری خارجی را از میان برداشته است، بانک جهانی، نیوزلند را به دلیل اینکه دوستانه ترین کشور جهان در زمینه تجارت پس از سنگاپور است، مورد تمجید قرار داده است.

 

سیاست پولی و مالی

 

بانک مرکزی نیوزلند (RBNZ) مسئول سیاست های پولی و مالی کشور است.

بانک مرکزی نیوزلند که در حال حاضر ریاست آن برعهده آلن بولارد است، هشت بار در سال جلسات سیاست پولی تشکیل می دهد. وظیفه بانک مرکزی نیوزلند حفظ ثبات قیمت ها، تعیین نرخ بهره و نظارت بر تولید و نرخ ارز است.

برای دستیابی به ثبات قیمت، بانک مرکزی نیوزلند باید اطمینان حاصل کند که تورم سالانه همان مقدار هدف بانک مرکزی یعنی 1.5 درصد می باشد… در غیر این صورت، دولت این حق را دارد که رییس بانک مرکزی نیوزلند را از سمت خود برکنار کند (شوخی نمی کنیم).

بانک مرکزی نیوزلند ابزارهای زیر را در زرادخانه سیاست پولی خود در اختیار دارد:

نرخ نقدی رسمی (OCR)، که بر نرخ های بهره کوتاه مدت تأثیر می گذارد، توسط رییس بانک مرکزی نیوزلند تعیین می شود.

بانک مرکزی با اعطای وام ۲۵ نقطه پایه، بالاتر از این نرخ و استقراض ۲۵ نقطه پایه، می‌تواند نرخ سود قابل ارائه به افراد و مشاغل را کنترل کند.

از عملیات بازار باز برای دستیابی به هدف نقدی یا مقدار ذخایر پارک شده در بانک های تجاری استفاده می شود.

با پیش‌بینی هدف نقدی بصورت روزانه، بانک مرکزی نیوزلند می‌تواند محاسبه کند که برای دستیابی به هدف، چه مقدار پول لازم است به اقتصاد تزریق شود.

 

آشنایی با دلار نیوزیلند

 

دلار نیوزلند با نام مستعار “کیوی” شناخته می شود. کیوی یک پرنده است!

کیوی

کیوی نماد ملی کشور نیوزلند نیز می باشد…حال بیایید به ویژگی های جالب آن بپردازیم:

 

کالاها را نشانم دهید!

 

از آنجایی که اقتصاد نیوزلند بیشتر به صادرات کالا و محصولات کشاورزی وابسته است، عملکرد کلی اقتصادی منطقه به قیمت کالاها پیوند خورده است.

اگر قیمت کالا افزایش یابد، مقدار پولی که در ازای صادرات به نیوزلند پرداخت می‌شود نیز افزایش می‌یابد که در اینصورت سهم آن در تولید ناخالص داخلی این کشور نیز بیشتر می شود. از آنجایی که تولید ناخالص داخلی بالاتر نشان دهنده عملکرد قوی اقتصادی است، این می تواند منجر به بالا رفتن دلار نیوزیلند شود.

برعکس، کاهش قیمت کالاها منجر به کاهش ارزش صادرات می شود که سبب می شود سهم کمتری در تولید ناخالص داخلی پیدا کند. سطح تولید ناخالص داخلی پایین تر می تواند سبب پایین آمدن دلار نیوزیلند شود.

 

دست در دست دلار استرالیا حرکت می کنم

 

از آنجایی که استرالیا شریک تجاری نامبر وان نیوزلند است، عملکرد اقتصادی استرالیا تأثیر زیادی بر عملکرد اقتصادی نیوزلند دارد.

به عنوان مثال، وقتی حال اقتصاد استرالیا خوب است، شرکت‌های استرالیایی فعالیت‌های وارداتی خود را افزایش می‌دهند و حدس می زنید چه کسی از آن نفع می‌برد؟ صد البته نیوزلند!

 

و درست مانند دلار استرالیا، از کری ترید خوشم می آید!

 

درست مانند استرالیا، نیوزیلند نیز در مقایسه با سایر اقتصادهای بزرگ مانند امریکا، بریتانیا یا ژاپن از نرخ بهره بانکی بالاتری برخوردار است.

تفاوت نرخ بهره بین اقتصادها اغلب همچون شاخصی برای نشان دادن جریان پول عمل می کند.

از آنجایی که سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند بازدهی بالاتری دریافت کنند، سرمایه‌گذاری‌های با بازده پایین‌تر را در برابر دارایی‌ها یا ارزهای با بازده بالاتر می‌فروشند. به عبارت دیگر، هر چه نرخ بهره بالاتر باشد، پول بیشتری وارد می شود.

 

مهاجر بیشتری میل دارم، لطفا.

 

از آنجایی که جمعیت نیوزیلند کمتر از نیمی از جمعیت شهر نیویورک است، افزایش مهاجرت به این کشور تأثیر زیادی بر اقتصاد آن دارد. زیرا با افزایش جمعیت، تقاضا برای کالاها و مصرف کلی افزایش می یابد.

 

راستی، منم به آب و هوا حساسم.

 

موتور اقتصاد نیوزلند نیز عمدتاً توسط بخش کشاورزی آن به حرکت در می آید، به این معنی که شرایط آب و هوایی خشک و سخت تأثیر منفی زیادی بر اقتصاد آنها دارد.

امواج گرما در استرالیا نیز شایع است، که بیشتر به شکل آتش‌سوزی‌ در جنگل ها خود را نشان می دهد و ثمره آن خسارتی نزدیک به 1 درصد از تولید ناخالص داخلی است! این چیز خوبی برای دلار نیوزیلند نیست…

 

شاخص های اقتصادی مهم برای دلار نیوزیلند

 

تولید ناخالص داخلی – همچون هر کشور دیگری، تولید ناخالص داخلی (GDP) به عنوان یک گزارش اقتصادی برای نیوزیلند عمل می کند. این گزارش که همچون معیاری برای عملکرد کلی اقتصادی نیوزیلند است، بر تقاضا برای دلار نیوزیلند تأثیر می گذارد.

شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) – شاخص قیمت مصرف کننده تغییر سطح قیمت ها را اندازه گیری می کند. این گزارش به عنوان معیاری برای سنجش تورم بوده و به شدت توسط بانک مرکزی نیوزیلند نظارت می شود تا تغییرات متناسب در سیاست پولی اعمال شود. به هرحال باید ثبات قیمت را حفظ کنند، یادتان هست؟

تراز تجاری – از آنجایی که نیوزلند یک اقتصاد صادرات محور است، معمولا تجار نگاهی به تراز تجاری می اندازند تا تقاضای بین المللی برای محصولات نیوزلند را ارزیابی کنند.

 

چه چیزی دلار نیوزیلند را به حرکت در می آورد؟

 

رشد اقتصادی

 

رشد مثبت تولید ناخالص داخلی نشان دهنده موقعیت قوی اقتصادی نیوزیلند است که سبب افزایش تقاضا برای پول آن می شود. رشد منفی تولید ناخالص داخلی عملکرد ضعیف اقتصادی کشور را نمایان می کند و تقاضا برای دلار نیوزیلند را کاهش می دهد.

 

افزایش صادرات

 

تقاضای بالاتر برای محصولات نیوزلند اغلب منجر به تولید ناخالص داخلی بالاتر می شود که خود سبب بالا رفتن ارزش دلار نیوزیلند می شود. در مقابل، صادرات کمتر، سهم کمتری در تولید ناخالص داخلی دارد و باعث کاهش ارزش دلار نیوزیلند می شود.

 

افزایش قیمت کالاها

 

افزایش قیمت کالاها باعث می شود ارزش پولی صادرات نیوزلند افزایش یافته و تولید ناخالص داخلی این کشور بالاتر رود. از سوی دیگر، کاهش قیمت کالاها سبب کاهش ارزش پولی صادرات می شود که تولید ناخالص داخلی کشور را نیز پایین می آورد.

 

معامله NZD/USD

 

از آنجایی که در این جفت ارز واحد پول مقابل دلار آمریکا است، تغییرات در ارزش به دلار امریکا اندازه‌گیری می‌شود.

در پوزیشن 100000 واحد NZD/USD، هر یک پیپ حرکت 10 دلار آمریکا ارزش دارد در حالی که در پوزیشن 10000 NZD/USD، هر یک پیپ حرکت 1 دلار آمریکا ارزش دارد.

محاسبات مارجین بر اساس دلار آمریکا است.

به عنوان مثال، اگر نرخ فعلی NZD/USD 0.7000 باشد و لوریج 100:1 باشد، برای یک پوزیشن 100000 به 700 دلار مارجین نیاز است. و نیز برای یک پوزیشن 10000 به 70 دلار مارجین نیاز است.

همانطور که می بینید، به دلیل ارزش نسبتاً پایین دلار نیوزیلند در برابر دلار آمریکا، به کمترین مارجین در مقایسه با سایر ارزهای اصلی نیاز است. این بدان معناست که معامله دلار نیوزیلند ارزان تر است!

 

تاکتیک های معاملاتی NZD/USD

 

گزارش‌های قوی اقتصادی از سمت نیوزلند منجر به بالا رفتن دلار نیوزیلند می‌شود، بنابراین اگر احتمال این وجود داشته باشد که انتشار آمار اقتصادی بتواند فراتر از اجماع و پیش بینی کارشناسان را باشد، می‌تواند سیگنالی برای خرید گرفتن روی NZD/USD باشد.

از سوی دیگر، گزارش‌های اقتصادی ضعیف، دلار نیوزیلند را پایین می آورد. اگر گزارش آتی احتمالاً ضعیف‌تر از حد انتظار باشد، می‌تواند فرصتی برای فروش گرفتن روی NZD/USD باشد.

گذشته از رصد گزارش های اقتصادی، توجه به عملکرد قیمت کالاها نیز می تواند بر رفتار قیمت NZD/USD تاثیر گذار باشد.

همیشه عرف این بوده است که، زمانی که تقاضا برای دارایی‌های پرریسک‌تر قوی است، قیمت کالاها نیز معمولا افزایش می‌یابد. امروزه، سرمایه‌گذاران پول خود را در دارایی‌های با بازده بالاتر مانند طلا و سایر کالاها قرار می‌دهند و دلار آمریکا با بازده پایین‌تر را می‌فروشند. در نتیجه، ارزش دلار نیوزیلند که مبتنی بر کالا است به شدت در برابر دلار امریکا (که مامن دارایی است) افزایش می یابد.

از سوی دیگر، زمانی که ریسک گریزی، سرمایه گذاران را مجبور به فرار به سوی مامن دارایی می کند، ارزش دلار نیوزیلند در برابر دلار امریکا کاهش می یابد.

درست همچون دلار استرالیا، دلار نیوزیلند نیز گزینه خوبی برای کری ترید است. از آنجایی که کری ترید عبارتست از خرید ارز با نرخ بهره بالا و فروش ارز با نرخ بهره پایین، نرخ بهره نسبتاً بالای نیوزیلند پشتوانه خوبی برای دلار نیوزیلند است.

دیگر مقلات ما

الپاری

روبو فارکس

اموزش فارکس

امارکتس

ارانته

فیبوگروپ

فارکس فکتوری

3.3/5 - (9 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=5987
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
سید محمد تبادکانی
حدود 15 سال است که در بازار فارکس فعالیت دارم و درآمد اول من هست. معامله گری در فارکس یکی از شغلهای پر ریسک و پر خطر هست که بدون علم و دانش فقط یک قمار سراسر ضرر خواهد بود.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

باکس دانلود

نظرات

1 نظر در مورد بررسی اقتصاد نیوزیلند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام جناب حسینی . این جمله:
    بانک مرکزی نیوزلند با اعطای وام ۲۵ نقطه پایه، بالاتر از این نرخ و استقراض ۲۵ نقطه پایه ، میتواند نرخ سود قابل ارائه به افراد و مشاغل را کنترل کند. یعنی چی؟؟؟؟
    اصلا موضوع رو متوجه نشدم بخصوص (۲۵ نقطه پایه)رو…..
    ممنون میشم توضیح کاملی راجبش بدید🌹🙏 پیشاپیش تشکر از پاسخگوییتون

    24

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403