معاملات هیبرید چیست؟ آیا معاملات هیبرید بهتر جواب می دهند؟

541 بازدید

معاملات هیبرید

در مقاله امروز از مجموعه مقالات آموزش روانشناسی فارکس، می خواهیم از یک سیستم دوگانه با شما بگوییم! با ما همراه باشید.

برای آن دسته از دوستانی که با سیستم های کاملاً مکانیکی راحت نیستند یا افرادی که هنگام استفاده از رویکرد 100٪ دستی، جو زده عمل می کنند، شاید روش معاملاتی هیبرید یا ترکیبی بهتر جواب دهد.

اگر بتوان این نوع از معاملات را به درستی و بموقع اجرا کرد، می توان با یک تیر دو نشان زد و هم از توبره خورد و هم از آخور!

 

باری.. تفاوت بین سیستم معاملاتی مکانیکی و دستی چیست؟

 

تصمیم گیری

یک سیستم کاملاً مکانیکی، معامله گر را ملزم می کند که به سیگنال هایی که بر اساس شاخص ها و اندیکاتور های مبتنی بر قیمت صادر می شوند، اعتماد کند تا نقاط ورود/خروج معتبری را داشته و بتواند در دراز مدت سودآور باشد.

از آنجا که تنها کاری که باید انجام دهید این است که صبر کنید تا یک سیگنال معتبر صادر شود و بعد معامله را انجام دهید، استفاده از یک سیستم مکانیکی می تواند جنبه های روانی (از قبیل ترس و حرص و طمع) را از تصمیمات معاملاتی شما حذف کند.

گرچه معاملات بدون احساس می تواند روشی بسیار عالی باشد، با این حال مواقعی وجود خواهد داشت که سیستم مکانیکی، سیگنال هایی صادر می کند که با سوگیری و گرایشات بنیادین (فاندامنتال) یا فضای بازار همخوانی ندارد.

از سوی دیگر، یک رویکرد معاملاتی کاملاً اختیاری شامل انجام معاملات بر اساس تحلیل بنیادی شخصی شما، پرایس اکشن و بر اساس روح ریسک پذیری شماست.

گرچه چنین معاملاتی، فضای لحظه ای بازار را لحاظ قرار می دهد، با این حال می تواند برای معامله گری که به راحتی تحت تأثیر احساسات و یا سوگیری های شخصی خود قرار می گیرد، منجر به کسب نتایج ناهمگون شود.

 

چگونه یک رویکرد ترکیبی می تواند پاسخگوی همه اینها باشد؟

 

معاملات ترکیبی، قواعد عینی معاملاتی یک سیستم مکانیکی را با تصمیمات مصلحتی معامله گر بر اساس مضمون حاکم بازار، روح ریسک پذیری فعلی بازار، پرایس اکشن و اخبار اقتصادی ترکیب می کند.

مزیت استفاده از سیستم ترکیبی این است که این سیستم بر اساس درک شما از بازار و شخصیت معاملاتی خود شما طراحی شده و توسعه یافته است.

در حالت ایده آل، این سیستم، اندیکاتورها و پارامترهایی که با آنها بیشتر راحت هستید و به صورت غریزی و شمی درک می کنید را با هم ادغام می کند.

با استفاده از سیستم ترکیبی، می توانید معاملاتی را که منطقی ترین هستند را انتخاب کرده و روی آنها پوزیشن بگیرید. به یاد داشته باشید که نقص استفاده از یک سیستم کاملاً مکانیکی این است که چنین سیستمی نمی تواند تغییر در فضای معاملاتی را تشخیص دهد.

فرض کنید بازار اخیراً در حالت رنج بوده و شما سیگنالی مبنی بر فروش گرفتن دریافت می کنید. با این حال، سیستم شما یک سیستم بر اساس روند (پیروی روند) است و احساس می کنید که اگر این سیگنال را بگیرید، شاید به فنا روید.

از طریق ایجاد یک سیستم ترکیبی، می توانید از قابلیت انطباق پذیری خود با شرایط فعلی بازار استفاده کرده و کنترل چنین سیگنالی را بدست بگیرید. و اینگونه کیفیت سیستم معاملاتی خود را ارتقا داده و از ضررهای احتمالی جلوگیری کنید.

با این حال مراقب هم باشید، زیرا در چنین مواقعی کار می تواند بسیار چالش برانگیز و غلط انداز باشد. اگر بخواهیم همه سیگنال های معاملاتی (مثلا سابقه پرایس اکشن) را بدون هیچگونه مبنایی به راحتی نادیده بگیریم، پس اصلا چه معنی می دهد سراغ یک سیستم رویم؟!

همیشه به خاطر داشته باشید که هدف بخش ذهنی و اختیاری یک سیستم ترکیبی، تکمیل و ارتقای قوانین معاملاتی سیستم است تا بتوان به حداکثر سودآوری رسید. پس نباید آن را به طور کامل نادیده گرفت!

 

خب ، به نظر این کار شدنی می رسد. پس از کجا شروع کنم؟

 

گرچه ایجاد سیستم ترکیبی می تواند چالش برانگیز  باشد، اما آماده سازی برای ساخت آن بسیار ساده است.

شما می توانید با ثبت سابقه نحوه واکنش قیمت به گزارش های خبری و نحوه واکنش قیمت به مضمون های مختلف بازار کار را شروع کنید.

ثبت و مستند کردن رفتار قیمتی و پرایس اکشن شاید در ابتدا خسته کننده و سخت باشد، اما با تمرین زیاد، می توانید فوت و فن جدیدی را برای تشخیص الگوهای تکنیکالی مشابه در آینده، برای خود کسب کنید. به هر حال، اینکه می گویند “تاریخ خود را تکرار می کند” بی دلیل نیست.

البته، شناسایی الگوهای تکنیکالی مشابه تنها نیمی از راه است. از آنجا که شما معاملات مکانیکی و اختیاری را با هم ترکیب می کنید، باید بر روی بخش ذهنی و اختیاری تصمیم گیری خود نیز کار کنید.

یکی از راه های خوب آماده سازی این است که پرسش هایی از جنس زیر از خود بپرسید: “آیا فضای فعلی بازار مشابه همان الگویی است که من ثبت کرده ام؟ در صورتی که قیمت به همان صورتی که برای الگوی قبلی ثبت کرده ام واکنش نشان نداد، چه می کنم؟”

با تأیید نظر خود در رابطه با رفتار قیمت قبلی، می توانید با استفاده از رویکرد معاملاتی هیبرید، احتمال صحیح بودن تصمیمات معاملاتی را افزایش دهید.

5/5 - (2 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=5472
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
سید محمد تبادکانی
حدود 15 سال است که در بازار فارکس فعالیت دارم و درآمد اول من هست. معامله گری در فارکس یکی از شغلهای پر ریسک و پر خطر هست که بدون علم و دانش فقط یک قمار سراسر ضرر خواهد بود.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد معاملات هیبرید چیست؟ آیا معاملات هیبرید بهتر جواب می دهند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403