با ضررهای ناشی از رویداد قوی سیاه چگونه برخورد کنیم؟

307 بازدید

قوی سیاه

این روزها به نظر می‌رسد که فعالان بازار هر چه بیشتر نگران وقوع رکود جهانی دیگری هستند و هرگونه گزارشی که تأیید کننده این فرضیه باشد ممکن است بازارها را متلاطم کند.

رفراندوم بریتانیا برای برگزیت یا زمانی را که بانک ملی سوئیس (SNB) بازارها را با تصمیم خود مبنی بر عدم بستن کف 1.2000 EUR/CHF شگفت زده کرد، به خاطر دارید؟

ضرر ناشی از قوی سیاه

این نوسان به عنوان یک رویداد قوی سیاه در تاریخ ثبت شد، رویداد قوی سیاه (برگرفته از کتاب قوی سیاه آقای طالب) یک رویداد غیرقابل پیش بینی است که تأثیر قابل توجهی در سراسر بازارهای مالی دارد.

تصمیم SNB هزینه زیادی برای بسیاری از بازیگران بازار داشت و حتی سبب شد برخی از بروکرها و مؤسسات مالی به دلیل کم آوردن سرمایه در جبران خسارات، درب دکان خود را تخته کنند.

معامله گران خرد نیز از تصمیم طوفانی SNB بی نصیب نماندند. داستان‌هایی از پوزیشن هایی را شنیده‌ایم که صدها پیپ دورتر از سفارشات آنها فعال شده اند، یا بروکرهایی که اکنون کسی به آنها نگاه هم نمی کند و یا سرمایه‌گذارانی که همه چیز به جز شلوار پای خود را از دست داده‌اند.

بنابراین چگونه می توانید از خود در برابر ضررهای ناشی از رویداد قوی سیاه محافظت کنید؟ چگونه می توانید خود را از داخل ضررهای معاملاتی خود بیرون بکشید؟

در زیر سه ​​کار برای انجام این کار به شما معرفی می گردد:

 

ریسک خود را مدیریت کنید

 

این مورد که هیچ شکی درش نیست. اولین دژ دفاعی در برابر رویدادهای غیرقابل پیش بینی و پیش بینی نشده، محدود کردن پتانسیل ضرر است.

برای هر معامله از حد ضرر استفاده کنید و همیشه از پهنه ی ریسک حساب خود (میزان ریسک که خود را در معرض آن قرار داه اید) آگاه باشید. اطمینان حاصل کنید که تمام تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار نمی دهید.

در هر صورت، اگر پوزیشن های کوچک (و نامرتبط با هم) زیادی باز کردید، تنها در صورتی حجم آن را بیشتر کنید که معامله مطابق میل شما پیش برود و شما هم انتظار دارید روند ادامه پیدا کند. مهمتر از همه، هرگز پولی که استطاعت از دست دادن آن را ندارید، را به خطر نیندازید.

 

مطلع باشید

 

بررسی های خود را انجام دهید و از بروکر خود بخواهید تا هر گونه نگرانی شما را بصورت کاملا شفاف توضیح دهد. اگر نمی‌توانید، در اینصورت با بروکر خود تماس بگیرید، سعی کنید با گروه ها یا انجمن‌های معاملاتی تعامل داشته باشید. شاید کسی اطلاعات بیشتری نسبت به شما داشته باشد.

اگر شما یکی از افراد بدشانسی هستید که متحمل ضررهای قابل توجه شده‌اید و کارگزارانی دارید که ناگهان غیب می شوند، اولین گام این است که با آژانس‌ها و رگوله های نظارتی صحبت کنید تا از حقوق خود به عنوان مشتری مطلع شوید.

فقط به این دلیل که نمی‌توانید بازارها را پیش‌بینی کنید، به این معنی نیست که در صورت رخ دادن یک رویداد قوی سیاه دیگر، نمی‌توانید پیش‌بینی کنید چه بر سر سودهای بزحمت به دست آمده‌تان می‌افتد.

 

حساب پشتیبان بسازید

 

وقتی ضررهای خود را پذیرفتید و مشق شب (تحلیل و برنامه ریزی) خود را برای معاملات آینده انجام دادید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که خود را جمع و جور کرده و یک حساب پشتیبان بسازید.

اگر هنوز استطاعت مالی باز کردن یک حساب واقعی دیگر را ندارید، روی حساب های دمو معامله کنید. به این ترتیب شما هنوز هم می توانید روند کار خود را اصلاح و میزان کنید و مهارت های معاملاتی خود را بهینه کنید.

طبق تعریف، رویدادهای قوی سیاه غیرمنتظره بوده و پیش بینی آنها بی نهایت دشوار است. این امکان وجود دارد که شاهد گپ های قیمتی بزرگ، نوسانات وحشیانه و افزایش تلاطم در طول رویدادهای بزرگ باشیم… یا اصلاً شاهد هیچ نوسانی نباشیم!

در هر صورت، بهترین راه برای محافظت از حساب معاملاتی این است که تا می توانیم برای سناریوهای مختلف آماده باشیم و همیشه ریسک خود را مدیریت کنیم.

5/5 - (2 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=8599
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
سید محمد تبادکانی
حدود 15 سال است که در بازار فارکس فعالیت دارم و درآمد اول من هست. معامله گری در فارکس یکی از شغلهای پر ریسک و پر خطر هست که بدون علم و دانش فقط یک قمار سراسر ضرر خواهد بود.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

1 نظر در مورد با ضررهای ناشی از رویداد قوی سیاه چگونه برخورد کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. واقعا محتوای مقالات عالی است.
    تمام آموزشها و تمام مقالات سایت رو با دقت خوندم. جا داره از زحمات استاد گرانقدر جناب آقای تبادکانی تشکر و قدردانی کنم.

    11

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403