خطرناک ترین احساس برای معامله گران فارکس

644 بازدید

خطرناکترین احساس

آدم طماع و آدم گدا عملاً فرقی با هم ندارند.

در این مقاله از مجموعه مقالات آموزش رواشناسی بازار فارکس، قصد داریم از خطرناک ترین احساس برای یک معامله گر با شما سخن بگوییم!

ضرب المثل بالا برای ما معامله گران به شدت صدق می کند. همانطور که می دانید، حرص و طمع برای بسیاری از معامله گران فارکس (و حساب های آنها) دردسرساز است. معامله گران بورس می گویند: “گاوها و خرس ها سود ساز می شوند. گرازها ذبح می شوند”. هیچ حیوانی بهتر از گراز نمی تواند تداعی کننده حرص و طمع باشد. و در دنیای فارکس، بازارها هیچ رحمی به گرازها ندارند.

 

حرص چیست؟

 

در فرهنگ لغت حرص اینگونه تعریف شده است: “میل خودخواهانه و افراطی به هر چیزی (همچون پول) بیش از آنچه نیاز است”. بنظرتان آشناست؟

طمع فارکسی

بیایید بیشتر به آن بپردازیم، در واقع همین میل ما برای به دست آوردن بازدهی های دلپذیر است که ما را به سمت معاملات فارکس می کشاند، اما وقتی این میل افراطی شود، ناگهان ناسالم – حتی خطرناک – می شود.

به همین دلیل است که از حرص و طمع اغلب بعنوان خطرناک ترین نوع احساس برای معامله گران یاد می شود، حتی بدتر از ترس! ترس می تواند شما را از کار انداخته و از معامله کردن باز دارد، نکته این است که مادامی که دستتان در جیب تان باشد سرمایه شما محفوظ است. از سوی دیگر، حرص و طمع شما را به عمل وا می دارد! بویژه در مواقعی که نباید عملی انجام دهید شما را به شدت وسوسه می کند. و به همین دلیل است که می گوییم خطرناک است.

 

خطرات حرص و طمع

 

حرص زدن موجب می شود که شما غیر منطقی رفتار کنید. در خصوص معامله گران، حرص معمولاً به شکل هایی از قبیل موارد زیر خود را نشان می دهد: اورتریدینگ، اضافه کردن بیش از حد لوریج، دنباله روی از بازارها یا نگه داشتن پوزیشن هایی که مدتها پیش باید از آنها خارج می شدید.

حرص و طمع چندان با الکل متفاوت نیست. وقتی مقدار آن در سیستم شما بیش از حد شود، می تواند شما را وادار به انجام کارهای احمقانه ای کند. وقتی به نقطه ای می رسیم که حرص و طمع قضاوت و تصمیمات معاملاتی شما را تحت الشعاع قرار می دهد، عملاً شما کنترلی روی خود ندارید!

 

چگونه بر حرص غلبه کنیم؟

 

همچون هر کار ارزشمند دیگری، غلبه بر حرص و طمع نیز به تلاش زیاد و انضباط نیاز دارد. آسان نیست، اما می توان آن را انجام داد. موضوع این است که بتوانید ضمیر خود را رام کنید.

شما باید بپذیرید و اعتراف کنید که تصمیمات شما همیشه درست نیستند. مواردی وجود خواهد داشت که شما نمی توانید کل نوسان قیمت را بگیرید، یا مواقعی خواهد بود که یک الگوی تکنیکال خوب را کلا ممکن است از دست بدهید.

اما معاملات همین است. وقتی می پذیرید که بازار از شما بزرگتر است و این اشتباه کردن ها طبیعی است، آن وقت است که می توانید تمرکز بیشتری بر دنبال کردن برنامه های معاملاتی خود داشته و تسلیم حرص و طمع نشوید.

بسیاری از معامله گران موفق گفته اند که ترجیح می دهند یک معامله گر خوش شانس باشند تا یک معامله گر خوب! برای آنها، بهتر این است که موفقیت را به شانس نسبت دهند تا مهارت های معاملاتی خودشان. چنین چیزی شاید برای نفس و ضمیر خوب نباشد، اما قطعاً برای روح و روان معاملاتی شما خوب است. و این احتمالاً یکی از رازهای ترید کردن است. پس اگر می خواهید ذبح نشوید، سعی کنید گراز نباشید!

دیگر مقلات ما

الپاری

روبو فارکس

اموزش فارکس

امارکتس

ارانته

فیبوگروپ

فارکس فکتوری

3/5 - (2 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=5356
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
سید محمد تبادکانی
حدود 15 سال است که در بازار فارکس فعالیت دارم و درآمد اول من هست. معامله گری در فارکس یکی از شغلهای پر ریسک و پر خطر هست که بدون علم و دانش فقط یک قمار سراسر ضرر خواهد بود.
مطالب بیشتر

نظرات

2 نظر در مورد خطرناک ترین احساس برای معامله گران فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام ممنون از مطالب خیلی مفیدتون واقعا عالی و مفید
    یه درخواست داشتم اگر امکان داره در مورد صرافی بلم belem هم یه بررسی کنین که آیا اسکم هست یا نه

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403