صرافی رمزینکس (Ramzinex)| آموزش صفر تا صد

423 بازدید
بررسی کامل صرافی رمزینکس

با توجه به پیشرفت چشمگیر صنعت کریپتوکارنسی در دهه های اخیر، خرید و فروش ارز های دیجیتال در  تمام کشور ها از جمله ایران، از محبوبیت ویژه ای برخوردار است و مخاطبین این صنعت برای انجام معاملات خرید و فروشِ خود، به یک پلتفرم معاملاتی یا یک صرافی ارز دیجیتال نیاز دارند (مانند بایننس، والکس، رمزینکس و غیره) اما در کشور ایران، به دلایل سیاسی، استفاده از پلتفرم های معاملاتی بین المللی که در سراسر جهان شناخته شده اند، امکان پذیر نیست. این موضوع باعث شده است که بسیاری از متخصصانِ کشورمان با راه اندازی صرافی های آنلاین داخلی، امکان دسترسی به بازار ارز دیجیتال را برای هموطنان فراهم کنند. 

در میان صرافی های ارز دیجیتال ایرانی ، رمزینکس (Ramzinex) یکی از نام های آشنا است که با دو میلیون کاربرِ فعال، یکی از موفق ترین پلتفرم های معاملاتی داخلی محسوب می‌شود. در این مقاله از سایت معامله گر ایرانی قصد داریم به معرفی و آموزش استفاده از صرافی ارز دیجیتال رمزینکس بپردازیم.

نمایی از صفحه نخست صرافی رمزینکس

تفاوت صرافی ارز دیجیتال و بروکر فارکس:

معاملات فارکس و ارز دیجیتال، شباهت ها و تفاوت های زیادی با هم دارند. معامله گر برای خرید و فروش جفت ارز ها در بازار فارکس از یک بروکر استفاده می‌نماید و از آنجایی که بازار فارکس نسبت به بازار ارز دیجیتال نوسان های کوچکتری دارد، معمولا تمام معامله گران خرد (Retail Trader) از اهرم ها استفاده می‌نمایند. به همین دلیل همه بروکر های فارکس امکان انجام معاملات اهرم دار را برای کاربران خود فراهم کرده اند اما در بازار ارز های دیجیتال معامله گر در صرافی می‌تواند معاملات خود را به صورت اسپات (بدون اهرم) یا با استفاده از اهرم ها انجام دهد. (البته استفاده از اهرم ها در بازار ارز های دیجیتال بسیار پر ریسک تر از بازار فارکس است).

 همچنین از آنجایی که بازار ارز های دیجیتال همه روزه و 24 ساعته باز است، صرافی های ارز دیجیتال همیشه فعال هستند و کاربر می‌تواند با استفاده از آنها در هر ساعتی از شبانه روز معاملات خود را انجام دهد. این در حالی است که بازار فارکس در روز های شنبه و یکشنبه تعطیل می‌باشد و در طی این دو روز هیچ معامله ای در این بازار انجام نمی‌گیرد. 

یکی از شباهت های بازار رمز ارز ها و بازار فارکس در این است که هر دو از اخبار و گزارشات اقتصادی تاثیر می‌پذیرند بنابراین یک معامله گر ارز دیجیتال درست مانند یک تریدر فارکس می‌بایست این گزارشات را مطالعه نماید و تاثیر آن ها را روی بازار بررسی کند. سایت تریدر ایرانی در صغحه فارکس فکتوری فارسی این امکان را برای همه کاربران فارسی زبان، فراهم کرده است. همچنین اگر به بازار مالی فارکس علاقه مندید، مطالب آموزشی این سایت را از دست ندهید.

معرفی صرافی ارز دیجیتال رمزینکس (Ramzinex):

رمزینکس (شرکت نو آوران تجارت الکترونیک رمزینه) یک پلتفرم معاملاتی رمز ارز است که توسط متخصصان و نخبگان دانشگاه های تهران و شریف راه اندازی شده است. این صرافی، در کنار امکانات پیشرفته ای که به کاربران خود ارائه می‌دهد، از امنیت بالایی برخوردار است و امکان معامله بیش از 130 رمز ارز را فراهم نموده است. علاوه بر آن، رمزینکس 24 ساعت در شبانه روز به مشتریان خود خدمات پشتیبانی ارائه می‌دهد و همچنین کاربران می‌توانند به صورت حضوری به دفتر این صرافی مراجعه کنند. لازم به ذکر است که معامله گران با استفاده از اندروید، ios و نسخه وب، می‌توانند به رمزینکس دسترسی داشته باشند و از خدمات متنوع آن استفاده نمایند. 

قوانین استفاده از پلتفرم معاملاتی رمزینکس:

استفاده از یک صرافی ارز دیجیتال قوانین و چارچوب هایی دارد که ممکن است در هر پلتفرم متفاوت باشند. لازم است کاربر قبل از شروع استفاده از یک پلتفرم معاملاتی، قوانین آن را مطالعه کند تا از حقوق و مسئولیت های خود و پلتفرمِ مذکور با خبر شود. رمزینکس در صفحه قوانین، اطلاعات و جزئیات گسترده ای راجع به این موضوع ارائه داده است که در ادامه مهمترین موارد آن را بررسی نموده ایم.

 • حداقل سن مجاز برای استفاده از صرافی رمزینکس 18 سال است.
 • کاربر قبل از احراز هویت صرفا می‌تواند رمز ارز های خود را واریز یا برداشت نماید. (واریز و برداشت ریال برای کاربری که هویتش احراز نشده باشد، امکان پذیر نیست)
 • رمزینکس هیچ مسئولیتی در قبال ضرر و زیان معامله گر و نوسانات بازار ارز های دیجیتال نخواهد داشت.
 • کارمزد واریز در صرافی رمزینکس صفر است اما برای هر برداشت، 4500 تومان کارمزد دریافت می‌شود.
 • حداقل مقدارِ ریالی قابل برداشت 20 هزار تومان می‌باشد و حداکثر 500 میلیون تومان می‌باشد.
 • حداقل میزان واریز ریالی 100 هزار تومان می‌باشد.
 • حداقل حجم معامله در این صرافی 10هزار تومان می‌باشد.
 • در واریزِ ریالی شناسه دار، برداشت ها تا 36 ساعت مسدود می‌شوند اما اگر کاربر با استفاده از درگاه بانکی واریز خود را انجام دهد، محدودیتی در زمان برداشت وجود نخواهد داشت.

احراز هویت در صرافی رمزینکس:

همانطور که اشاره کردیم، کاربر برای دسترسی به امکانات مختلف صرافی، می‌بایست هویت خود را احراز کند. این کار در صرافی رمزینکس در دو سطح انجام می‌گردد که عبارت اند از سطح پایه و سطح ویژه

اطلاعات مورد نیاز برای احراز هویت سطح پایه شامل موارد زیر است.

 • نام
 • نام خانوادگی
 • کد ملی (باید با مالکیت شماره تلفن همراه مطابقت داشته باشد)
 • تاریخ تولد

احراز هویت سطح پایه، به صورت لحظه ای انجام می‌شود و کاربر پس از ارائه اطلاعات خواسته شده، بلافاصله به سطح پایه ارتقا می‌یابد. 

برای انجام احراز هویت سطح ویژه کاربر می‌بایست از قبل احراز هویت سطح پایه را انجام داده باشد. اطلاعات و مدارک مورد نیاز برای احراز هویت سطح ویژه شامل موارد زیر است.

 • عکس یا ویدیو سلفی
 • عکس یکی از مدارک شناسایی
 • آدرس
 • کدپستی
 • شماره سریال کارت ملی

در جدول زیر تمام امکانات و محدودیت های سطوح مختلف احراز هویت، ارائه شده است.

سطوح کاربری احراز نشده احراز پایه احراز ویژه
واریز ریال
برداشت ریال
واریز رمز ارز
برداشت رمز ارز
مجموع سقف برداشت روزانه (ارز + ریال) 500 میلیون تومان (فقط رمزارز) 500 میلیون تومان 500 میلیون تومان
خرید و فروش در بازارهای معاملاتی نامحدود نامحدود نامحدود
محدودیت واریز - ریالی روزانه نامحدود نامحدود

برای انجام احراز هویت، مطابق تصویر زیر، در قسمت داشبورد، وارد بخش حساب کاربری (1) شده و سپس روی احراز هویت (2) کلیک کنید. سپس مراحل خواسته شده را به کمک راهنمایی های سایت، قدم به قدم انجام دهید.

پیشنهاد ویژه : آموزش صفر تا صد فارکس

بخش احراز هویت در صرافی رمزینکس

کارمزد های معاملاتی در صرافی رمزینکس:

کارمزد دریافتی توسط پلتفرم رمزینکس، در شرایط مختلف متفاوت می‌باشد و مقدار آن به دو عامل بستگی دارد که عبارت اند از حجم معالات کاربر در 30 روز اخیر و میکر (Maker) یا تیکر (Taker) بودن معاملات. (به معاملاتی که در قیمت لحظه ای بازار انجام می‌شود Taker و به معاملاتی که مانند Limit در لیست انتظار قرار دارند، Maker اطلاق می‌شود و معمولا کارمزد های معاملات Maker ارزان تر هستند)

کارمزد های معاملاتی در این صرافی، از هر دو طرف خریدار و فروشنده کسر می‌گردد و مقدار آن حداقل 0.07 درصد و حداکثر 0.2 درصد از حجم کل معامله می‌باشد. در جدول زیر جزئیات دقیق کارمزد های معاملاتی در صرافی ارز دیجیتال رمزینکس مشاهده می‌شود.

حجم معاملات ماهیانه کارمزد میکر (Maker) کارمزد تیکر (Taker)
کمتر از 100 میلیون 0.2 % 0.25 %
100 تا 500 میلیون تومان 0.18 % 0.225 %
500 میلیون تا 1 میلیارد تومان 0.16 % 0.2 %
1 تا 4 میلیارد تومان 0.14 % 0.18 %
4 تا 10 میلیارد تومان 0.125 % 0.17 %
10 تا 20 میلیارد تومان 0.12 % 0.15 %
20 تا 100 میلیارد تومان 0.1 % 0.135 %
100 تا 500 میلیارد تومان 0.075 % 0.12 %
500 میلیارد تومان و بیشتر 0.07 % 0.12 %

امکانات پلتفرم معاملاتی رمزینکس:

صرافی رمزینکس، امکانات متنوعی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد که باعث می‌شود تا حد زیادی نیاز های معامله گر برطرف شود. این امکانات شامل پنل معامله گری حرفه ای، معامله آسان، انواع سفارشات، امکان استفاده از اهرم ها و ارائه API می‌باشند که در ادامه مهمترین موارد آن را بررسی خواهیم نمود.

کیف پول:

در این بخش، علاوه بر اینکه کاربر می‌تواند موجودی دارایی های خود را مشاهده نماید، تمام امور مربوط به واریز و پرداخت ریالی و ارزی، در آن انجام می‌گیرد. پس از ثبت نام در سایت و تکمیل مراحل احراز هویت، برای دسترسی به کیف پولِ خود، مطابق تصویر زیر از بالای صفحه به قسمت کیف پول (1) مراجعه کرده و بر روی نمای کلی (2) کلیک کنید.

دسترسی به کیف پول در پلتفرم معاملاتی رمزینکس

در بالای صفحه باز شده، مجموع موجودی تمام دارایی ها به ریال تبدیل شده و نمایش داده می‌شود و در قسمت پایینی، اطلاعات تمام دارایی های کاربر و موجودی آن در دسترس است. اگر کاربر تعداد زیادی رمز ارز در کیف پول خود داشته باشد می‌تواند با جستجوی نام آن در نوار جستجو به آن دسترسی پیدا کند. همچنین این امکان برای کاربر فراهم شده است که برای واریز و برداشت هر ارز ، در سمت چپ صفحه، به بخش مورد نظر مراجعه کند. 

واریز و برداشت ریالی و ارزی در رمزینکس

واریز ریالی:

 برای واریز ریال به کیف پول صرافی رمزینکس، بر روی واریز (که روبروی ریال قرار گرفته) کلیک می‌کنیم. همانطور که در تصویر زیر قابل مشاهده است، در رمزینکس دو روش واریز ریالی وجود دارد که عبارت اند از واریز با استفاده از درگاه پرداخت و واریز با استفاده از شناسه (روش دوم مربوط به پرداخت های بالای 25 میلیون تومان است). همچنین کاربر می‌بایست برای واریز و پرداخت، از حساب بانکی به نام خودش استفاده نماید.

 

واریز ریالی در رمزینکس

واریز ارز دیجیتال:

همچنین برای واریز ارز های دیجیتال از کیف پول ها یا صرافی دیگر، در قسمت کیف پول، ارز مورد نظر را پیدا کرده و روی واریز (روبروی آن) کلیک می‌کنیم. به عنوان مثال در تصویر زیر، صفحه مربوط به واریز تتر را مشاهده می‌کنیم. در این صفحه، در قسمت شبکه های واریز، بلاکچین مورد نظر برای انتقال تتر را انتخاب کرده و سپس بر روی ساخت آدرس کلیک می‌کنیم تا آدرس مقصد مطابق تصویر زیر برای ما ساخته شود. سپس آدرس را کپی کرده و در پلتفرم مبدا از آن برای ارسال استفاده می‌کنیم.

واریز ارزی در رمزینکس

برداشت ریال:

برداشت ریالی در رمزینکس

برای برداشت ریال از صرافی رمزینکس، در قسمت کیف پول و بخش نمای کلی، روی برداشت کلیک می‌کنیم و سپس در صفحه باز شده، پس از ورود اطلاعات بانکی و تعیین مقدار مورد نظر برای برداشت، روی ثبت کلیک می‌کنیم.

برداشت ریالی در پلتفرم معاملاتی رمزینکس

برداشت ارز دیجیتال:

برداشت ارزی در رمزینکس

همچنین برای برداشت ارز های دیجیتال، نام ارز مورد نظر خود را در نوار جستجو تایپ کرده و سپس بر روی برداشت کلیک می‌کنیم. سپس در صفحه باز شده، پس از انتخاب بلاکچین مورد نظر، آدرس کیف پول مقصد و تعیین مقدار برداشت، بر روی ثبت کلیک می‌کنیم.

برداشت ارزی اتریوم

بخش معامله آسان و حرفه ای:

مهمترین قسمت یک صرافی آنلاین، بخشی است که کاربر در آن می‌تواند با استفاده از ابزار هایی که صرافی در اختیار او قرار داده است، معاملات خود را انجام دهد.  در صرافی رمزینکس، برای انجام معاملات، دو بخش معامله آسان و معامله پیشرفته در نظر گرفته شده است.

 

بخش معامله آسان:

 بخش معامله آسان، برای کاربرانی طراحی شده است که قصد دارند ارز دیجیتال خود را در قیمت فعلی بازار و با استفاده از ریال خرید و فروش کنند. برای دسترسی به این بخش مطابق تصویر زیر، ابتدا در بالای صفحه به قسمت خرید و فروش مراجعه کرده و سپس روی معامله آسان کلیک نمایید.

بخش معامله آسان در رمزینکس

در صفحه باز شده، مطابق تصویر زیر، در قسمت 1 ارز دیجیتال مورد نظر برای خرید و فروش مشخص می‌شود و کاربر در قسمت 2 مقدار  مورد نظر را برای خرید یا فروش وارد می‌کند. همچنین در بالای صفحه می‌توان نوع معامله (خرید یا فروش) را تعیین نمود. 

به عنوان مثال در تصویر زیر قصد داریم به اندازه 10 میلیون تومان، ارز دیجیتال اتریوم خریداری کنیم. پس از ورود تمام اطلاعات بر روی خرید اتریوم کلیک می‌کنیم.

خرید اتریوم با استفاده از بخش معامله آسان

بخش معامله حرفه ای:

در بخش معامله حرفه ای، کاربر برای انجام معاملات خود به امکانات گسترده تری از جمله انواع جفت ارز ها و انواع سفارشات دسترسی دارد. برای دسترسی به این بخش، به قسمت خرید و فروش مراجعه نموده و بر روی معامله حرفه ای کلیک کنید.

بخش معامله حرفه ای در پلتفرم آنلاین رمزینکس

در صفحه باز شده، امکانات مختلفی نظیر نمودار قیمتی، سفارشات ثبت شده (Order Book)، بخش جستجوی جفت ارز ها (1) و بخش سفارشات (2) مشاهده می‌شود. 

نمایی از بخش معامله حرفه ای در صرافی رمزینکس

کاربر ابتدا می‌بایست جفت ارز مورد نظر را در بخش  (1) جستجو کرده و روی آن کلیک نماید. به عنوان مثال در تصویر زیر قصد داریم جفت ارز اتریوم-تتر (ETHUSDT) را یافته و بر روی آن معامله انجام دهیم. برای این کار در نوار جستجو واژه اتریوم را به زبان فارسی تایپ کرده و روی بر پایه تتر کلیک می‌کنیم. سپس مطابق تصویر زیر روی اتریوم کلیک می‌نماییم.

جستجوی رمز ارز ها در بخش معامله حرفه ای
انواع سفارشات در صرافی رمزینکس:

در صرافی آنلاین رمزینکس، کاربر برای انجام معاملات خود می‌تواند از سه نوع سفارش استفاده نماید که عبارت اند از سفارش محدود (Limit)، سفارش بازار (Market Order) و سفارش حد ضرر (Stop Limit). در ادامه، انواع این سفارش ها را بررسی کرده و نحوه استفاده از آن ها را آموزش خواهیم داد.

سفارش محدود (Limit Order):

سفارشات محدود، زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که کاربر قصد دارد ارز دیجیتال مورد نظر را در قیمتی بالاتر یا پایین تر از قیمت فعلی خرید و فروش کند. پس از آنکه قیمت بازار به قیمت تعیین شده توسط معامله گر می‌رسد، سفارشِ ثبت شده فعال می‌شود و عمل خرید یا فروش انجام می‌شود. بنابراین اگر بخواهیم یک ارز دیجیتال را در قیمت پایین تری خریداری کنیم از سفارش محدودِ (Buy Limit Order) خرید و بلعکس چنانچه قصد فروش یک ارز را در قیمت بالاتری از قیمت فعلی داشته باشیم از سفارش محدودِ فروش (Sell Limit Order) استفاده خواهیم کرد. 

به عنوان مثال فرض کنید قیمت فعلی هر اتریوم، 1700 تتر است. حال اگر بخواهیم 2 اتریوم در قیمت 1500 تتر خریداری کنیم مطابق تصویر زیر (سمت راست)، در قسمت (1) قیمتی که می‌خواهیم در آن سفارش فعال شود (1500 تتر) را وارد می‌کنیم. در قسمت (2) تعداد اتریوم مورد نظر برای خرید را مشخص می‌کنیم و در نهایت روی خرید (3) کلیک می‌کنیم.

حال اگر 2 اتریوم داشته باشیم که بخواهیم آنرا در قیمت 1900 تتر به فروش برسانیم، مطابق تصویر زیر (سمت چپ) در قسمت (1) قیمتی را وارد می‌کنیم که می‌خواهیم سفارش در آن انجام شود. همچنین در قسمت 2، تعداد اتریومی که قصد داریم در قیمت مشخص شده فروخته شود را معین کرده و در نهایت بر روی فروش (3) کلیک خواهیم کرد. 

 

استفاده از سفارش خرید و فروش محدود (Limit)
سفارشات بازار (Market Order):

کاربر جهت خرید و فروش انواع ارز های دیجیتال در قیمت فعلی بازار، می‎‌بایست از سفارشات بازار استفاده نماید. در این نوع سفارش، معمولا بلافاصله پس از ثبت، عملیات خرید و فروش انجام می‌شود. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌شود، کاربر برای خرید یا فروش 2 عدد اتریوم، تنها کافیست تعداد را در قسمت مشخص شده وارد کرده و سپس روی خرید یا فروش کلیک نماید.

استفاده از سفارش بازار در پلتفرم رمزینکس
سفارشات حد ضرر (Stop Limit Orders):

سفارشات حد ضرر خرید در معاملاتِ بدون اهرم زمانی استفاده می‌شوند که از قبل یک ارز دیجیتال را خریده ایم و برای آنکه در صورت ریزش قیمت، بیش از حد ضرر نکنیم، از سفارش حد ضرر فروش استفاده خواهیم کرد. به عنوان مثال فرض کنید در قیمت فعلی بازار (مثلا 1700 تتر) 2 اتریوم خریده ایم. در این شرایط می‌توانیم روی قیمت 1600 تتر یک سفارش حد ضرر فروش قرار دهیم که اگر بازار ریزش کرد بیش از این ضرر نکنیم. سفارش حد ضرر دارای سه پارامتر است که باید توسط معامله گر تعیین شود. به تصویر زیر توجه کنید.

سفارش حد ضرر در رمزینکس
سفارش حد ضرر فروش:

قسمت (1) سمت چپ مربوط به حد توقف است که از آن به عنوان شرط فعال شدن معامله استفاده می‌شود. اگر قیمت بازار با این قیمت (1600 تتر) برسد سفارش فعال می‌شود. در قسمت (2) قیمتی که کاربر قصد دارد در آن معامله فروش انجام شود، وارد می‌شود و در قسمت (3) تعداد مورد نظر برای فروش تعیین می‌شود. بدین ترتیب با کلیک روی فروش از صرافی می‌خواهیم که اگر قیمت اتریوم به 1600 تتر رسید، 2 اتریوم را به قیمت 1599 تتر در بازار بفروشد تا بیش از این متضرر نشویم. (قیمت فروش معمولا کمی از قیمت توقف کمتر در نظر گرفته می‌شود تا سفارش بلافاصله پر شود) 

 

سفارش حد ضرر خرید:

همچنین استفاده از سفارش های حد ضرر خرید، در بازار های دو طرفه و معاملات اهرم دار کاربرد دارد. زمانی که معامله گر وارد پوزیشن Short می‌شود، برای آنکه در صورت بالا رفتن بازار، ضرر های خود را محدود کند از این نوع سفارش استفاده می‌نماید.

 در قسمت (1) سمت راست تصویر، قیمت توقف سفارش تعیین می‌شود و در قسمت (2) قیمت خرید تعیین می‌شود. همچنین در قسمت (3) معامله گر تعداد ارز دیجیتال مورد نظر برای خرید را وارد می‌کند و با کلیک بر روی خرید، از صرافی درخواست می‌کند که اگر قیمت به 1900 تتر رسید، 2 اتریوم به قیمت 1901 ترر خریداری شود. (قیمت خرید را معمولا کمی بالاتر از قیمت توقف در نظر می‌گیریم که سفارش سریعا پر شود)

همچنین در بخش معامله حرفه ای، کاربر می‌تواند سفارش هایی که معامله گران دیگر در قیمت های مختلف ثبت کرده اند را در قسمت Order Book مشاهده نماید. علاوه بر آن، امکان استفاده از نمودار قیمت تریدینگ ویو برای کاربر فراهم شده تا معامله گر بتواند در کنار ابزار معامله گری، به مطالعه و بررسی چارت بپردازد. این قابلیت، باعثِ بالاتر رفتن سرعت عمل معامله گر خواهد شد.

معاملات با استفاده از API:

یکی دیگر از امکانات منحصر به فرد صرافی رمزینکس این است که برای کاربران خود، امکان استفاده از API را فراهم نموده است. با استفاده از API، معامله گر می‌تواند حساب کاربری خود را به ربات های معامله گر متصل نموده یا بخشی از روند معاملاتی خود را به کمک زبان های برنامه نویسی به صورت خودکار انجام دهند. برای دسترسی به این قابلیت از بخش خرید و فروش وارد معامله با API شوید. 

لازم به ذکر است که برای دسترسی به این بخش، کاربر می‌بایست از قبل، کد دو عاملی (2FA) را از طریق نرم افزار Google Authenticator فعال کرده باشد.

دسترسی به معاملات با API

جمع بندی:

با توجه به امکانات و ابزاری که معامله گر در پلتفرم معاملاتی رمزینکس در اختیار دارد و همچنین ارائه خدمات پشتیبانی با کیفیت که 24 ساعت در شبانه روز و 7 روز در هفته پاسخگوی کاربران هستند، این پلتفرم می‌تواند نیاز های یک معامله گر در بازار ارز های دیجیتال را تا حد مطلوبی برآورده کند. اگرچه این صرافی نیز مانند صرافی های دیگر داخلی، ممکن است فاقد قابلیت های پیشرفته نمونه های خارجی باشد، اما همه امکانات مورد نیاز برای تریدر آماتور در این پلتفرم ارائه شده است. 

5/5 - (1 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=15252
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
تیم تولید محتوا
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد صرافی رمزینکس (Ramzinex)| آموزش صفر تا صد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.