برای تبحر یافتن در معاملات باید لذت برد!

517 بازدید

تبحر در فارکس

یک تصور رایج غلط وجود دارد و آن این است که تخصص یافتن در یک زمینه خاص، چه فارکس باشد چه ورزش، صرفاً یک ویژگی ذاتی است و عده کمی نخبه از آن برخوردارند.

بر اساس این طرز فکر چه شما متخصص باشید و چه نباشید اگر آن ویژگی را بالفطره نداشته باشید، هیچ راهی برای کسب تخصص وجود ندارد.

تبحر در فارکس و لذت

درست است که برخی افراد ذاتا دارای خصوصیات یا کارایی بهتر در برخی زمینه ها هستند (به عنوان مثال: قد بلند برای بازیکنان بسکتبال یا هماهنگی خوب چشم و دست برای رانندگان مسابقات اتوموبیل رانی)، اما تخصص چیزی نیست جز یک فرآیند که در طول زمان تکمیل شده و شکوفا می گردد.

این نکته را دکتر بنجامین بلوم استاد ارشد دانشگاه شیکاگو پس از انجام مطالعه بر روی مراحل رشد 120 استعداد جهانی در زمینه های مختلف از پیانیست ها گرفته تا ریاضیدانان و شناگران المپیک کشف کرد.

او در طول مطالعه خود با والدین و مربیان این افراد مصاحبه می کرد. هدف او درک چگونگی دستیابی این افراد به عملکرد برتر بود.

بلوم به این نتیجه رسید که سه مرحله رشد وجود دارد:

 

مرحله اولیه: بازی و اکتشاف

 

مرحله اولیه حول بازی کردن و اکتشاف می چرخد، که طی آن فرد برای کسب لذت خود فعالیت را دنبال می کند.

مربیان یا معلمان به دلیل توانایی آنها در نظام مند کردن روند یادگیری برای کودک انتخاب می شوند و اعضای خانواده و همسالان آنها معمولاً حامی و مشوق آنها هستند.

 

مرحله میانی: رشد تکنیک های خاص

 

در این مرحله، فرد بر جنبه‌های مخصوصی از آن رشته تمرکز می‌کند تا به دنبال کمال و برتری جدی‌تر باشد و تمرین و تلاش در جهت هدایت و رشد تکنیک‌های خاص‌تر است.

به عنوان مثال، یک ورزشکار ژیمناستیک می تواند تصمیم بگیرد تا بر روی یک بخش خاص از این رشته تمرکز کند، مثلا دار حلقه یا پرش از روی خرک. در این مرحله، محرک اصلی او، حس غرور و پاداش های عملکرد اوست.

 

مرحله آخر: بدنبال تبحر

 

در این مرحله است که تبحر پیدا کردن دنبال می شود. هدف فرد عوض می شود و از توانایی بالقوه تبدیل به تخصص واقعی و بالفعل می شود.

در طول این مرحله، کار با یک مربی یا مشاور شناخته شده که در آموزش و راهنمایی افراد نخبه تخصص دارد، ضروری است.

تمرینات فشرده بسیار نیاز است و بیشتر ساعات فرد را به خود اختصاص می دهد، به همین دلیل است که برخی از ورزشکاران جوان در خانه آموزش می بینند تا وقت بیشتری را به تمرینات اختصاص دهند. به طور خلاصه، عملکرد در آن زمینه و تخصص به یک سبک زندگی و بخشی از هویت فرد تبدیل شده است.

جای تعجب نیست که معامله گران جدید معمولاً آرزوی مراحل آخر را در معاملات دارند. با این حال، بلوم هشدار می دهد که عبور از مراحل اولیه پیش از آنکه معامله گران به تبحر برسند ضرورت دارد.

بدون کنجکاوی و لذت بردن از کار، سخت است معامله گر بتواند انگیزه ای برای دنبال کردن تمرین عامدانه و رشد مهارت پیدا کند.

به همین ترتیب، نادیده گرفتن مرحله میانی رشد مهارت، نیز باعث می‌شود که معامله‌گران برای سختی‌ها و خشونت ها و ریاضت های موجود در مسیر رسیدن به تبحر بخوبی آماده نشوند.

به یاد داشته باشید که برای رسیدن به عملکرد برتر نمی توان بصورت ناگهانی شروع کرد. بلکه یک دوره کشف، سرگرمی و لذت از اصول پایه را باید پشت سر گذاشت. اینکه ببینید که آیا واقعاً به آن رشته علاقمندید یا خیر.

در خصوص معاملات فارکس، یادگیری دقیق مبانی سفارش گذاری، نحوه گذاشتن حد ضرر، همبستگی بازارها و مواردی از این دست، رویکردی وارونه برای رسیدن به تبحر است.

چرا بخواهید از آخرین مراحل برای فرآیند رشد شروع کنید؟ آیا شما به فرزندان خود ابتدا گرامر و علائم نگارشی را آموزش می دهید و بعد خواندن و نوشتن را؟!

هیچ راه بهتری برای نابود کردن انگیزه رسیدن به تبحر وجود ندارد جز اینکه فرد را وادار کنید از همان ابتدا تمام کوشش و تلاش خود را روی مراحل پایانی رشد بگذارد.

اگر می‌خواهید انگیزه خود را برای رسیدن به موفقیت حفظ کنید، باید از کاری که انجام می‌دهید لذت ببرید، مهارت‌های لازم را در خود ایجاد کنید و سپس عملکرد برتر و بی نقص را هدف قرار دهید.

هیچ راه دیگری وجود ندارد.

اگر فکر می کنید که سپری کردن و تحمل کل این فرآیند سهمگین است، به خاطر داشته باشید که اکثر افراد نخبه علیرغم همه خشونت ها و سختی های موجود در طول روند آموزشی خود همچنان از کاری که انجام می دهند لذت می برند.

ورزشکاران و موسیقی دانان نخبه داوطلبانه تحت شرایط بسیار سخت با اراده ای پولادین، مشتاقانه ساعت ها خود را وقف تمرین می کنند.

اگر می خواهید به تبحر در معامله گری برسید، داشتن انضباط و شرکت در تمرین عامدانه وظیفه شماست.

می توانید تحلیل بازار را با رویکردی کنجکاوانه تر انجام دهید و مدام به خود یادآوری کنید که چرا از اول به فارکس علاقمند شدید.

میل و شوق واقعی برای یادگیری و انجام بهتر کارها در رشته تخصصی خود، کلید حفظ انگیزه در دستیابی به خبرگی و تبحر است.

3.4/5 - (5 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=8195
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
امیر پورتیمور
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

1 نظر در مورد برای تبحر یافتن در معاملات باید لذت برد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403