این 3 درس زندگی را می توانید از فارکس بیاموزید

149 بازدید

درس زندگی

صد البته مردم معمولاً فارکس را به این دلیل شروع می کنند که می خواهند پول در بیاورند.. باری، چه اشکالی دارد که بخواهید پول حاصل از دسترنج خود را چند برابر کنید؟

اما آیا فارکس واقعاً فقط و فقط پول زدن است؟

همانگونه که بسیاری از معامله گران تا امروز کشف کرده اند، فارکس مزایای غیر پولی زیادی هم همراه است که ای بسا اگر نه نگوییم گرانبهاتر از سود و پول و سرمایه هستند، کمتر نیستند.

فارکس مشوق انضباط است.

برخلاف تبلیغاتی که اینجا و آنجا می بینیم که «ماهی 100 میل کاسب شوید!» فارکس اصلا آسان نیست.

درست مثل ورزش های حرفه ای و سایر مشاغل با کیفیت، فارکس نیز یک حرفه است که باید روز به روز در آن پیشرفت کرد. و درست مثل سایر مشاغل، فارکس نیاز به انضباط دارد.

ایجاد انضباط مستلزم برنامه ریزی، تمرین فراوان و تبدیل وظایف برنامه ریزی شده به عادت است.

در فارکس، انضباط با وقت گذاشتن و مطالعه مباحث بنیادی بازار و نمودارها، پایبندی به برنامه معاملاتی و حتی ثبت معاملات و نکات در دفترچه معاملاتی به دست می آید.

به یاد داشته باشید که فارکس بدون انضباط یک نام دیگر دارد: قمار.

 

فارکس ما را وادار می کند تا از دایره آسایش خود پا را فراتر نهیم

 

برای اکثر مردم، ریسک کردن با پول بسیار ناراحت کننده است، دلیل آن هم واضح است زیرا هیچ کس نمی خواهد پول که به سختی به دست آورده است را از دست بدهد.

همین امر منجر به سناریوهای معاملاتی ناراحت کننده ای می شود، مثلا (الف) زود بستن پوزیشن های در سود از ترس تبدیل شدن آنها به پوزیشن های ضررده، یا (ب) نبستن سریع پوزیشن های ضررده به امید اینکه در سود روند.

به عبارت دیگر، نگه داشتن پوزیشن های ضررده و بستن سریع معاملات سودده کار راحت‌تر است و این دقیقا برعکس کاری است که معامله‌گران باید انجام دهند!

همانطور که روانشناس بزرگ دکتر برت استینبرگر می گوید:

رشد شما همیشه در آنسوی “راحت نبودن” شما قرار دارد. چه در اتاق وزنه زدن باشد و چه در تصمیمات شغلی، ماندن در دایره آسایش هرگز باعث رشد شما نمی شود.

بنابراین، چه هدف شما این باشد که سود معاملاتی خود را بهبود بخشید، و چه اینکه سلامت باشید و تناسب اندام داشته باشید، باید تمرکز داشته باشید و به خودتان فشار بیاورید تا مدت بیشتری پوزیشن سودده را حفظ کنید (در مورد ورزش: بیست دقیقه بیشتر روی تردمیل بدوید).

 

فارکس تعادل روانی را به ما می آموزد

 

من مطمئن هستم که بسیاری از شما تجربه سیلی خوردن از اعتماد به نفس زیادی را داشته اید. معتقدید که روی دور موفقیت هستید و امکان ندارد ببازید، و نتیجه اش چیزی نیست جز گرفتن پوزیشن بدون وقت گذاشتن برای تحلیل مناسب.

نتیجه چیزی نیست جز گرفتن پوزیشن های معاملاتی احمقانه یا ریسک کردن های غیر منطقی، و پیش از اینکه متوجه شوید، حساب شما با ضرر هنگفتی مواجه می شود.

همچنین مطمئنم که آفت نداشتن اعتماد به نفس را نیز خورده اید (نگرفتن پوزیشن روی الگوهای معاملاتی خوب).

شما یک ستاپ عالی را مشاهده می‌کنید که معمولاً روی آن پوزیشن می گیرید، اما از آنجایی که 5 معامله آخر خود را ضرر داده اید، تصمیم می‌گیرید معامله را نگیرید. و البته، این جفت ارز در نهایت به همان سمت تحلیل شما می رود و به نقطه سود شما را هم می زند. بله!

در فارکس یاد می‌گیریم که وقتی برنده می‌شویم، نمی‌توانیم خیلی در بادش بخوابیم و وقتی می‌بازیم هم نباید خیلی به خودمان سخت بگیریم. معامله‌گران می‌آموزند که بهترین حالت ذهنی، حالتی است که هم خونسرد و هم آرام باشد.

این نکته در سایر جنبه های زندگی نیز صادق است. مردم از روی احساسات تصمیم گیری می کنند، تصمیمات ضعیفی می گیرند. زمانی که اعتماد به نفس زیادی دارند از آنها سواستفاده می شود یا وقتی می ترسند فرصت های خوب را از دست می دهند.

مربی بزرگ فیل جکسون همیشه می گفت: “هیچ وقت نه زیاد بالا برو و نه زیاد پایین.”

اگرچه در فارکس سخت می توان از سودهای عظیم احتمالی چشم پوشی کرد، اما باید به خاطر داشته باشیم که فارکس سودهای معنوی ارزشمندی را نیز به همراه دارد.

شما نباید صرفاً روی سود و زیان نهایی تمرکز کنید، بلکه باید روی نحوه معامله و چگونگی به حداکثر رساندن درس های بالقوه زندگی که می توانید از این رهگذر بیاموزید نیز تمرکز کنید.

4.2/5 - (5 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=16969
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
امیر پورتیمور
از سال 1385 معامله زدن در بازارهای مالی بین الملل و فارکس را شروع کردم. در سال های ابتدایی با سرمایه کمی وارد بازار شدم و همانطور که پیش بینی می شد سرمایه را از دست دادم. ابتدا فکر کردم این صنعت چیزی جز قمار نیست اما به مرور متوجه شدم که با مطالعه، استفاده از فرصت ها، طمع نکردن و اندکی شانس می توان در فارکس به موفقیت رسید.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد این 3 درس زندگی را می توانید از فارکس بیاموزید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403