اندیکاتور تریکس (TRIX) چیست؟

74 بازدید

اندیکاتور تریکس

اندیکاتور تریکس (TRIX) شکلی از اندیکاتور مومنتوم است که به عنوان یک اسیلاتور تحلیل تکنیکال شناخته می شود و توسط جک هاتسون، تحلیلگر و منتقد تحلیل تکنیکال سهام و کالا، در دهه 1980 طراحی و ساخته شد.

هدف اندیکاتور تریکس نشان دادن شیب انشقاقی از میانگین متحرک (برای دانلود pdf میانگین متحرک کلیک کنید) نمایی سه تایی صاف شده برگرفته از قیمت های پایانی است.

از آنجایی که اندیکاتور تریکس حول یک خط صفر نوسان می کند، گزارش به گونه ای طراحی شده است که به طور خودکار نوساناتی که به احتمال زیاد برای روند کلی بازار ناچیز است را فیلتر کند.

در اندیکاتور TRIX نیز، درست مثل هر گزارش اندیکاتور میانگین متحرک دیگری، ماهیت اندیکاتور تریکس دنباله روی روند است و امکان تشخیص آسان روند فعلی را فراهم می کند.

به دلیل هم ترازی با خط صفر، روند صعودی و روند نزولی به راحتی قابل تشخیص است چراکه کراس خط صفر سیگنالی از تغییر روند است.

این نکته به ویژه زمانی مفید است که می بینیم به خط صفر اجازه می دهد تا به عنوان یک خط سیگنال فعال عمل کند، به طوری که یک کراس مثبت روی خط صفر ممکن است به عنوان یک سیگنال خرید و یک کراس منفی یا نزولی روی خط صفر بعنوان یک سیگنال فروش عمل کند.

اندیکاتور تریکس یک اسیلاتور بر اساس میانگین متحرک سه گانه به صورت نمایی است. هدف آن چیزی نیست جز جداسازی تغییرات مهم در قیمت ها از “نویزهای” تصادفی. به لطف این حالت، روند قیمت بسیار آشکارتر می شود. اگر اندیکاتور تریکس در حال افزایش باشد (در حالی که مقادیر آن مثبت است)، مومنتوم افزایش قیمت صعودی است و بالعکس، اگر کاهش یابد، قیمت ها کندتر بالا می روند یا حتی کاهش می شوند (اگر زیر 0 باشد).

اندیکاتور تریکس حول مقدار 0 نوسان می کند، در حالی که کراس و عبور به بالای این مقدار معمولاً سیگنال خرید در نظر گرفته می شود.

برعکس، اگر اندیکاتور تریکس به زیر 0 عبور کند، نشان دهنده سیگنال فروش است.

همچون بسیاری از اسیلاتورها، از اندیکاتور تریکس نیز برای پیدا کردن واگرایی با قیمت استفاده می شود، زیرا به عنوان یک اندیکاتور پیشرو در نظر گرفته می شود.

مزایای اندیکاتور تریکس

دو مزیت اصلی اندیکاتور تریکس نسبت به سایر اندیکاتورهای دنباله روی روند:

1. فیلتر عالی آن برای نویزهای بازار و تمایل آن برای تبدیل شدن به یک شاخص پیشرو است (و نه پسرو). این اندیکاتور، نویز بازار را با استفاده از محاسبه میانگین نمایی سه تایی فیلتر می کند، و از همین رو چرخه های کوتاه مدت که نشان دهنده تغییر جهت بازار هستند را حذف می کند.

2. این اندیکاتور توانایی پیشرویی در بازار را دارد زیرا اختلاف بین نسخه “صاف شده” اطلاعات قیمتی هر کندل را اندازه گیری می گیرد. اندیکاتور تریکس هنگامی که به عنوان یک شاخص پیشرو تفسیر می شود، به بهترین وجه همراه با یک اندیکاتور تایمینگ دیگر استفاده می شود که باعث می شود سیگنال های نادرست به حداقل برسد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
https://irtrader.net/?p=16930
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
امیر پورتیمور
از سال 1385 معامله زدن در بازارهای مالی بین الملل و فارکس را شروع کردم. در سال های ابتدایی با سرمایه کمی وارد بازار شدم و همانطور که پیش بینی می شد سرمایه را از دست دادم. ابتدا فکر کردم این صنعت چیزی جز قمار نیست اما به مرور متوجه شدم که با مطالعه، استفاده از فرصت ها، طمع نکردن و اندکی شانس می توان در فارکس به موفقیت رسید.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد اندیکاتور تریکس (TRIX) چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403