چگونه از اینکه عدم قطعیت بازار سبب ترس و انفعال ما شود جلوگیری کنیم؟

373 بازدید

ترس معامله گر

می توان گفت فارکس  یکی از چالش برانگیزترین بازارها برای تبحر یافتن در آن است. با توجه به اینکه اخیراً رویدادهای مهم خود را زیاد به بازارهای مالی می زنند، به نظر می رسد که این عدم قطعیت بازار بطور فزاینده دارد این جانور را وحشی تر و بی ثبات تر می کند.

چه کنیم تا این عدم قطعیت بازار باعث ترس و انفعال ما نشود؟ تجربه به من نشان داده است که مبارزه با عدم قطعیت بازار و غلبه بر ترس ها نیاز به دو چیز ساده دارد:

 

1- پذیرش

ری دالیو (موسس صندوق Bridgewater Associates، که یکی از بزرگ‌ترین و برترین صندوق‌های تامینی در جهان است) روزی در رابطه با سفته بازی و نوسان گیری در بازارهای مالی نوشت: «هر چقدر هم که سخت کار کنید، باز هم ممکن است اشتباه کنید.»

با بیش از 35 سال تجربه فعال در بازارهای مالی و کار با زبده ترین افراد و ابزارهای معاملاتی، او همچنان تایید می کند که هیچ گونه وحی منزل یا شاه کلیدی برای موفقیت در معاملات فارکس و سرمایه گذاری وجود ندارد.

اگر در ذهن خود اینگونه می پرورانید که مهارت های تحلیلی شما بقدری است که می توان با آنها فرمول ریاضی بی نقصی برای ساخت یک سیستم معاملاتی بی غلط را ساخت، بدانید در اشتباهید!

مگر اینکه پیشگو باشید و یا بتوانید آینده را ببینید، در غیر اینصورت قادر نخواهید بود تمام نوسانات و حرکت های بازار را پیش‌بینی کنید و سیستم ربات شما نیز نمی‌تواند تمامی متغیرهای قابل تصور را در خود لحاظ کند.

بله، شما قطعا معاملات بازنده نیز خواهید داشت و اگر نتوانید این حقیقت را بپذیرید که “هر کاری هم بکنید، باز هم نمی توانید از همه چیزهایی که قرار است رخ دهد مطلع شوید”، قادر نخواهید بود خود را با شرایط همیشه متغیر بازار وفق دهید.

حالا، هر کسی یک طوری است، بنابراین عامل کلیدی تغییر الگو و رفتن به سمت پذیرش این حقیقت ای بسا در زمان متفاوتی برای هر یک از ما اتفاق بیفتد. اما قطع به یقین معمولاً رخ نمی دهد تا اینکه تجربه و معاملات زیادی صورت گیرد…

پیشنهاد ویژه : آموزش صفر تا صد فارکس بصورت تخصصی

 

2- آماده سازی، برای اینکه عدم قطعیت بازار سبب ترس و انفعال ما نشود :

گام دوم پایین آوردن ریسک عدم قطعیت بازار، آماده شدن است. کسب و کار جدی نیاز به برنامه ریزی جدی دارد.

برای مثال، آیا یک پزشک به بیمار خود اینطور می‌گوید: «خب، فکر می‌کنم شما قلب بدی دارید. بازش می کنم و کمی به اطرافش سیخ می زنم تا ببینم مشکل چیست. راحت دراز بکشید، ریلکس باشید و نگران چیزی نباشید. هزاران بار این کار را انجام داده ام…». اگر دکی از دعاوی حقوقی خوشش بیاید، ای بسا پیشنهاد چنین معالجه ای را بدهد.

حتی یک پزشک با سالیان سال تجربه ابتدا آزمایشات زیادی را انجام می دهد و سپس در صورت لزوم، با تیمی از متخصصان بسیار ماهر برای انجام عمل جراحی قلب باز تماس می گیرد و برای هر گونه عارضه پیش بینی نشده ای که ممکن است در طول عمل رخ دهد نیز آماده خواهد بود.

فارکس نیز همچون عمل جراحی قلب باز یک کسب و کار جدی است. و گرچه عوامل غیرقابل پیش بینی همیشه وجود دارند، اما عدم قطعیت را می توان از طریق آماده سازی و تدارکات مناسب به طور قابل توجهی کاهش داد.

وقت گذاشتن و مطالعه کردن و کنترل آنچه در توان شماست (مثلاً جو بازار و اخبار آتی، واکنش‌های احتمالی بازار، حداکثر ضرر شما) بخش زیادی از این عدم قطعیت را کاهش می‌دهد، زیرا شما «بدترین سناریو» را شناسایی و برای آن برنامه‌ریزی کرده‌اید. و اگر از پیش نتیجه معامله خود را (چه بازار بالا رود، چه پایین بیاید چه خنثی باشد) بدانید پس چرا ترس داشته باشید؟

پذیرش و آماده‌سازی به نظر دو راه حل بدیهی برای غلبه بر ترس رویارویی با ناشناخته‌ها است، اما صد البته گفتن آن راحت است.

اولی ممکن است خلاف سیستم اعتقادی باشد که پیش از این عمیقاً در همه ما نهادینه شده است که: برای هر چیزی یک دلیل منطقی وجود دارد. از این رو ما با خود فکر می کنیم، “اگر سخت کار کنم و دلایلی را که بازار را به حرکت درآورده اند، کشف کنم، می توانم دست بالا را داشته باشم.”

مطمئن هستم قبلاً تجربه داشته اید، که بازارها می توانند غیرمنطقی باشند و تا مدتها هم غیرمنطقی باقی بمانند.

راه حل دوم، آماده سازی، پر واضح است که چیزی نیست جز سخت کار کردن. مثل سرآشپزی که ساعت 4 صبح از خواب بیدار می شود تا برای یک روز طولانی در رستوران آماده شود، شما نیز باید زمان برای نمودار خوانی، مطالعه متون اقتصادی، و/یا تحقیق و تست سیستم های معاملاتی در نظر بگیرید تا برای هر رخدادی که از بازار به سمت شما پرتاب می شود آماده باشید.

اما نگران نباشید، اگر بتوانید به مدت کافی در این بازی زنده بمانید، این عدم قطعیت بازار از طریق تجربه برطرف خواهد شد.

وقتی ضربه ای می خورید، سر خود را بالا بگیرید، روی ایجاد عادات معاملاتی خوب (نه سود) تمرکز کنید و دیری نمی پاید که خواهید گفت: «عدم قطعیت؟ عدم قطعیت اصلا چی هست؟ عدم قطعیت نمندی؟»

4/5 - (5 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=10642
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
امیر پورتیمور
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد چگونه از اینکه عدم قطعیت بازار سبب ترس و انفعال ما شود جلوگیری کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403