اندیکاتور مک کللان

183 بازدید

مک کللان

اسیلاتور مک کللان یک اندیکاتور تکنیکال است که با استفاده از آن می توان رفتار یک بازار (و نه رفتار یک جفت ارز یا یک دارایی) را تعیین نمود.

این اسیلاتور نخستین بار توسط شرمن و ماریان مک کللان برای استفاده در بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) ساخته و طراحی شد و در حال حاضر توسعه آن توسط پسرشان یعنی تام دنبال می شود.

این اندیکاتور اساساً نگاهی است به مومنتوم و قدرت و قواره نوسان بازار.

وقتی این اندیکاتور بالای صفر است، مومنتوم مثبت است. اگر اندیکاتور زیر صفر باشد یعنی مومنتوم منفی است.

از این اندیکاتور همچنین زمانی که به ترتیب به بالای 100+ یا زیر 100- می رسد، به عنوان یک اندیکاتور نشان دهنده شرایط اشباع خرید یا اشباع فروش نیز استفاده می شود.

در طول فصول تغییر روند بزرگ، این اندیکاتور اغلب به سطوح افراطی می‌رسد، سپس بازار واکنش نشان نمی‌دهد، که نشان‌دهنده تغییر در لحن بازار بوده و اینکه احتمال بیشتری وجود دارد که روند کلی در حال عوض شدن باشد.

اندیکاتور مک کللان

 

اندیکاتور مک کللان چگونه کار می کند؟

اندیکاتور مک کللان از طریق کسر کردن دارایی های در حال بالا رفتن از دارایی های در حال پایین آمدن در کل بازار محاسبه می شود تا اینگونه بتوان به خالص صعودها و نزول ها در بازار رسید.

مومنتوم

دو میانگین متحرک از این خالص رفتار بازار برگرفته می شود، یکی برای یک دوره 39 روزه و دیگری برای یک دوره 19 روزه.

مابه تفاوت این دو میانگین متحرک که با کم کردن میانگین 39 روزه از میانگین 19 روزه ایجاد می شود، اسیلاتور مک کللان را تشکیل می دهد.

  • هنگامی که اسیلاتور مک کللان مثبت است، صعودها در بازار غالب هستند.
  • هنگامی که این اسیلاتور منفی است، نزول ها غالب است.

معامله گران چنین چیزی را به عنوان سیگنالی برای مومنتوم کلی بازار در نظر می گیرند.

اشباع خرید / اشباع فروش

سیگنال‌های بیش از +100 یا -100 به ترتیب نشانه‌هایی هستند که بازار یا اشباع خرید شده یا اشباع فروش شده است.

  • اگر اسیلاتور از 100- یا پایین تر از آن به سمت اعداد مثبت حرکت کند، سیگنال خرید تولید می شود.
  • اگر اسیلاتور از 100 یا بالاتر از آن به سمت اعداد منفی حرکت کند، سیگنال فروش تولید می شود.

اسیلاتور مک کللان به شما چه می گوید؟

اندیکاتور مک کللان اندیکاتوری است بر اساس قواره بازار که تحلیلگران تکنیکال می توانند از آن در کنار سایر ابزارهای تکنیکال برای تعیین وضعیت کلی بازار سهام و ارزیابی قدرت روند فعلی استفاده کنند.

از آنجایی که این اندیکاتور بر اساس تمام سهام موجود در یک بورس طراحی شده است، این اندیکاتور با نوسانات قیمت شاخص هایی مقایسه می شود که آن بورس را منعکس می کنند یا با شاخص های اصلی مقایسه می شود مثل S&P 500.

مقادیر مثبت و منفی نشان می دهند که بیشتر سهام به طور میانگین در حال بالا رفتن هستند یا پایین آمدن. زمانی که میانگین متحرک نمایی 19 روزه بالاتر از میانگین متحرک نمایی 39 روزه باشد، این اندیکاتور مثبت است و زمانی که میانگین متحرک نمایی 19 روزه زیر میانگین متحرک نمایی 39 روزه باشد، منفی است.

یک اندیکاتور مثبت و صعودی حاکی از سفت بودن سهام در بورس است. یک اندیکاتور منفی و نزولی نشان دهنده قدرت فروش سهام است. معمولاً چنین چیزی روند فعلی شاخص را تأیید می کند.

تقاطع یا کراس از سمت مثبت به سمت منفی یا بالعکس، ممکن است نشان دهنده این باشد که جهت روند در شاخص تغییر کرده یا روند در حال دنبال شدن است. هنگامی که اندیکاتور یک نوسان بزرگ، معمولاً 100 پوینت یا بیشتر، از ناحیه منفی به مثبت انجام می دهد، به آن رانش می گویند. این بدان معناست که تعداد زیادی از سهام پس از یک حرکت نزولی به سمت بالا حرکت کردند. از آنجایی که بازار سهام بطور کلی و در طول زمان تمایل به افزایش دارد، این یک سیگنال مثبت است و ممکن است نشان‌دهنده این باشد که کف ها ساخته شده اند و در کل قیمت‌ها رو به افزایشند.

هنگامی که شاخص و قیمت در دو جهت مختلف حرکت می کنند، ممکن است نشان دهنده این باشد که روند فعلی شاخص فاقد قدرت باشد. واگرایی صعودی زمانی رخ می دهد که اسیلاتور در حال افزایش و شاخص در حال کاهش باشد. در چنین حالتی احتمالا نشان دهنده این است که شاخص به زودی می تواند بالاتر رود زیرا سهام بیشتری شروع به رشد کرده اند.

واگرایی نزولی زمانی است که شاخص در حال افزایش و شاخص در حال کاهش است. این بدان معنی است که تعداد سهام کمتری رشد را ادامه می دهند و ممکن است قیمت ها شروع به کاهش کنند.

محدودیت های استفاده از اسیلاتور مک کللان

این اندیکاتور تمایل دارد سیگنال های زیادی تولید کند. رانش ها، واگرایی و کراس ها همه با تکرر خاصی رخ می دهند، اما همه این سیگنال ها منجر به نوسان قیمت یا شاخص در جهت مورد انتظار نمی شوند. این اندیکاتور مستعد تولید سیگنال های اشتباه است و بنابراین از آن باید در کنار پرایس اکشن و سایر اندیکاتورهای تکنیکال استفاده شود.

این اندیکاتور می تواند کاملاً موج دار نیز باشد و به سرعت بین ناحیه مثبت و منفی حرکت کند. چنین عملی نشان‌دهنده یک بازار مواج است، اما تا زمانی که این اندیکاتور چندین بار نویز و دو طرفه نخورده باشد، این امر مشهود نیست.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
https://irtrader.net/?p=16749
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
امیر پورتیمور
از سال 1385 معامله زدن در بازارهای مالی بین الملل و فارکس را شروع کردم. در سال های ابتدایی با سرمایه کمی وارد بازار شدم و همانطور که پیش بینی می شد سرمایه را از دست دادم. ابتدا فکر کردم این صنعت چیزی جز قمار نیست اما به مرور متوجه شدم که با مطالعه، استفاده از فرصت ها، طمع نکردن و اندکی شانس می توان در فارکس به موفقیت رسید.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد اندیکاتور مک کللان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403