درآمد فارکس در ایران چقدر است؟ درآمد ترید ارز دیجیتال چه مقدار است؟

770 بازدید
درآمد فارکس چقدر است؟ درآمد ترید چقدر است؟

درآمد فارکس چقدر است؟ آیا می‌توانم با درآمد ترید از شرِ شغل ثابت خود خلاص شوم و پس از استعفا یک لیوان قهوه پُر، روی لباسِ سفید رنگِ جنابِ رئیس خالی کرده و سپس با لبخند محل را ترک کنم ؟

این ها سوالات رایجی هستند که ابتدا در ذهن افراد شکل گرفته و سپس کنترل انگشتانِشان را بر عهده می‌گیرند و آنها را وادار می‌کنند که چنین سوالاتی را در موتور های جستجو تایپ کنند. حرفه معامله گری، به دلیل خصوصیت ها و ویژگی هایی که ارائه می‌دهد، حداقل از دنیای بیرون برای بسیاری از افراد جذاب می‌باشد.

 به راستی چه کاری می‌تواند لذت بخش تر از این باشد که در منزل یا هر جای دیگر مثل سواحل شمال یا جنوب و یا هر جای دنیا با استفاده از یک لپتاپ و اینترنت، نمودار های رنگارنگ قیمتی را رصد کرده و با کلیک کردن روی دکمه های خرید و فروش، ماهانه ده ها هزار دلار درآمد کسب کنیم؟ 

به همین دلیل است که ما با استفاده از منابعی که در اختیار داریم، به دنبال شواهدی می‌گردیم که درست بودن این فرضیه رویایی را اثبات کند و به ما بگوید: ” بله! خیالتان راحت باشد! شما کاملا می‌توانید با در آمد ترید، نیاز های مالی خود را برآورده کرده و هر شش ماه یک بار، یک ساعت رولکس جدید بخرید!”

اما واقعیت این است که ما نمی‌توانیم به این راحتی کشف کنیم که دقیقا درآمد فارکس و به طور کلی درآمد ترید چقدر است چرا که درآمد یک معامله گر مانند هر متخصص دیگری، به عوامل متعددی بستگی دارد و به قول معروف: ” هیچ جواب ساده ای برای این سوال وجود ندارد”. با این حال در این مقاله تلاش کرده ایم، با بررسی برخی از عوامل متعدد که در میزان درآمد یک تریدر دخیل اند و همچنین بررسی آمار و ارقام ارائه شده توسط بروکر ها و منابع معتبر، به  این سوال پاسخ دهیم.

مقدار درآمد ترید چقدر است؟

عوامل موثر در میزان درآمد ترید:

بسیار خب، بیایید دست به کار شویم! برای شروع، نگاهی به عوامل موثر در تعیین درآمد یک تریدر می‌اندازیم و چگونگی تاثیر گذاری آنها را بر عملکرد معامله گر بررسی خواهیم نمود:

میزان سرمایه ای که تریدر در اختیار دارد:

میزان سرمایه ای که تریدر در اختیار دارد

درآمد ترید، مستقیما به اندازه جیب معامله گر بستگی دارد! بدیهی است که هر چقدر موجودی حساب معامله گر بزرگ تر باشد، شانس و پتانسیل بیشتری (به صورت بالقوه) برای کسب درآمد های بالاتر برای او وجود دارد. به مثال زیر توجه کنید:

محمد و سپهر، هر دو به ترید فارکس مشغول هستند! از آنجایی که آنها معامله گری را همزمان و با استفاده از یک منبع آموزشی (سایت تریدر ایرانی) آموخته اند، از روش های معامله گری کاملا یکسان برای انجام معاملات خود استفاده می‌کنند و تنها تفاوت آنها، میزان سرمایه ای است که هر کدام در اختیار دارند. (موجوی اولیه حساب محمد 10000 دلار و موجوی حساب سپهر 1000 دلار است) آنها هر دو موفق شده اند به طور میانگین ماهیانه 5 درصد از بازار فارکس سود کسب کنند.

 پس از گذشت یک ماه موجودی حساب محمد 10500 دلار و موجودی حساب سپهر 1050 دلار می‌باشد که این اختلاف ناشی از تفاوت مقدار سرمایه این دو معامله گر می‌باشد.

تجربه معامله گر:

تنها سرچشمه دانش، تجربه است.

یکی از مهمترین عوامل تعیینِ بازدهی یک معامله گر، تجربه اوست. مانند هر شغل دیگری، موفقیت در حرفه معامله گری به شدت به تجربه وابسطه است. یک تریدر حرفه ای با هزاران ساعت تمرین و تجربه رویارویی با وضعیت های مختلف بازار، مهارت های فنی خود را تقویت نموده است. 

همچنین او به خوبی ویژگی ها، نقاط قوت و نقاط ضعف خود را می‌داند و به درجه خودشناسی رسیده است. بنابراین  او زندگی در بازار های مالی را یاد گرفته و ‌می‌داند چطور در این محیط گلیم خود را از آب بیرون بکشد و تعجبی نیست اگر نسبت به یک معامله گر تازه کار، بازدهی و درآمد ترید بیشتری داشته باشد. 

استراتژی های معاملاتی :

استراتژی های ترید

یگی دیگر از عوامل موثر در تعیین مقدار درآمد ترید، استراتژی معاملاتی ای است که تریدر برای تعیین نقاط ورود و خروج از آن استفاده می‌کند. استراتژی های مختلف با استفاده از قوانین مختلف ساخته می‌شوند و بازدهی آنها نیز می‌تواند با یکدیگر تفاوت داشته باشند. معامله گر جهت بهبود عملکرد استراتژی معاملاتی خود و در نتیجه افزایش درآمد، می‌بایست به تدریج آنرا بهینه سازی نماید. 

سپهر پس از مطالعه مقاله انواع استراتژی فارکس، تصمیم گرفت استراتژی مورد استفاده خود را تغییر دهد و پس از بکتست و بهینه سازی آن، اکنون توانسته است، به طور میانگین 7 درصد سود کسب کند و درآمد خود را افزایش دهد اما هنوز فاصله زیادی با محمد دارد! 

نکته قابل توجه در اینجا این است که یک معامله گر می‌تواند از نظر تئوری، بازدهی بیشتری نسبت به معامله گر دیگر داشته باشد اما در عمل درآمدش از او کمتر باشد. (محمد با 10000 دلار سرمایه و بازدهی 5 درصد ماهی 500 دلار درآمد دارد و سپهر با 1000 دلار سرمایه و بازده 7 درصد ماهیانه 70 دلار درآمد دارد)

قدرت کنترل احساسات و خویشتن داری:

برخی از ویژگی های مورد نیاز برای فعالیت در بازار های مالی، با غرایز انسان مطابقت ندارد. ترس و طمع در میان اجداد ما ویژگی هایی بوده اند که برای بقا لازم بوده است و اکنون نیز در بسیاری از جنبه های زندگی به آنها نیاز داریم. اما این احساسات نه تنها در معامله گری برای ما مفید نیستند، بلکه یکی از موانع اصلی عدم موفقیت در این حرفه محسوب می‌شوند. عمل کردن بر اساس احساسات می‌توان به ورشکستگی معامله گر منجر شود.

یکی از اساسی ترین قابلیت های یک تریدر موفق که توانسته است درآمد ترید خود را به صورت مستمر حفظ کند، این است که طی سالیان دراز تمرین و تجربه، تاثیر احساسات خود را از عملکرد معاملاتی خود تفکیک نموده است. ما به صورت غریزی در حین انجام معاملات دچار احساسات ترس ، طمع، خوشحالی و نا امیدی می‌شویم و این موضوع اجتناب ناپذیر است. واقعیت این است که ما نمی‌توانیم طبیعت خود را تغییر داده و کاری کنیم که دچار این احساسات نشویم اما می‌توانیم به کمک تمرکز و ذهن آگاهی تاثیر این احساسات را در عملکرد خود کاهش دهیم. درست مانند یک صخره نورد که از ارتفاع هراس دارد اما این ترس باعث نمی‌شود که او صخره نوردی نکند یا روی مهارت های صخره نوردی او تاثیر بگذارد.

تاثیر منفی ناشی از دخالت احساسات در تصمیمات معامله گری، یکی از عوامل کاهنده درآمد ترید و درآمد فارکس است. به عنوان مثال وقتی در پوزیشن خرید هستیم و قیمت به حد سودمان نزدیک می‌شود، تمام اعضای بدنمان فریاد می‌زنند:” حد سود را حذف کن و سود بیشتری از بازار بگیر”  اما یک معامله گر با تجربه گوشش به این حرف ها بدهکار نخواهد بود! او می‌داند که انجام دادن این کار شاید چندین بار هم به نفعش تمام شود ولی در طولانی مدت قطعا به ضررش خواهد بود.

مدیریت ریسک:

در هر زمینه ای که عدم قطعیت در آن جریان دارد، مهمترین کلید بقا، مدیریت ریسک می‌باشد. اندیشیدن تدابیر مختلف برای پیشامد های احتمالی، ما را از عواقب خطا های پیشبینی در امان نگه می‌دارد. پیشبینی کسی که می‌خواهد سوار موتور سیکلت شود، این است که سالم به مقصد می‌رسد و به احتمال زیاد هم همینطور خواهد بود اما او همچنین می‌داند که بسیاری از عوامل در رانندگی تحت کنترل و فرمان او نیستند بنابراین پیشبینی او می‌تواند اشتباه از آب در آید که در این صورت جانش در خطر خواهد بود. به همین دلیل با آغوشی باز، رنج استفاده از کلاه ایمنی را به جان می‌خرد که رنج جراحت یا مرگ را تجربه نکند.

در بازار های مالی احتمال پیشبینی اشتباه توسط تریدر، از احتمال وقوع تصادف برای یک موتور سوار بیشتر است. در واقع اکثر معامله گران تنها می‌توانند 40 تا 60 درصد مواقع رفتار آینده بازار را درست پیشبینی کنند بنابراین تریدر ها برای رسیدن به مقصد (کسب سود مستمر) به صد ها کلاه ایمنی و همچنین زره آهنی احتیاج خواهند داشت.

 مدیریت ریسک برای یک معامله گر از نان شب هم واجب تر است چرا که این موضوع مستقیما بر روی درآمد فارکس تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل است که معامله گران از روش ها و تکنیک های مختلفی نظیر سفارشات حد ضرر، پوزیشن سایزینگ، کم کردن میانگین، مارتینگل، خرید و فروش آپشن ها و غیره برای مهار کردن ریسک های خود استفاده می‌نمایند. در مثال زیر خواهیم دید که استفاده از مدیریت ریسک تا چه حد می‌تواند بر درآمد ترید موثر باشد.

 

این داستان، تریدرِ شجاع:

محمد در روز های ابتدایی شروع فعالیت خود، به اهمیت مدیریت ریسک واقف نبود و نه تنها از حد ضرر استفاده نمی‌کرد، بلکه حجم معاملات خود را نیز بسیار بزرگ تر از حد معمول در نظر می‌گرفت. او همیشه از توصیه های دوستِ محافظه کارِ خود سپهر راجع به استفاده از حد ضرر و تنظیمِ منطقی حجم معاملات چشم پوشی میکرد و می‌گفت ” تو زیاد از حد ترسو هستی! برای کسب سود درست و حسابی باید ریسک کرد!”. البته برای مدتی حق با او بود. محمد توانست طی دو هفته حساب 4000 دلاری خود را به 150,000 دلار تبدیل کند! بله درست می بینید صد و پنجاه هزار دلار! محمد غرق در شور و شعف این موفقیت بود و در تخیلات خود به حساب یک میلیون دلاری می اندیشید. برای رسیدن به این تخیل نیاز بود حجم معاملات خود را بیشتر کند، پس همین کار را انجام داد. از قضا مارکت چندان به تخیلات او اهمیت نداد و خلاف آن حرکت کرد. ظرف چند ساعت کل 150 هزار دلار دود شد و همراه تخیلات مجمد به آسمان رفت. (این یک داستان تخیلی نیست!! دقیقا در همین ایران خودمان و جلوی چشمانمان رخ داد).

در واقع اولین کاری که محمد می‌بایست انجام می‌داد این بود که از سفارش حد ضرر استفاده نماید که در صورت اشتباه بودنِ معامله و حرکت بازار بر خلاف جهت معامله او، ضرر هایش محدود باشد. همچنین او می‌بایست حجم معاملات خود را آنقدر کوچک در نظر می‌گرفت که اگر چندین بار پشت سر هم جهت آینده بازار را اشتباه پیشبینی کرد، باز هم بیش از حد انتظار ضرر نکند. درآمد محمد در طی این دو هفته 4000- دلار بود. 

لازم به ذکر است که سپهر هم در همین بازه زمانی مشغول معامله کردن بود. او نیز آماتور بود و بیشتر معاملاتش به حد ضرر برخورد کرده بود اما از آنجایی که به شدت به قوانین مدیریت ریسک خود پایبند بود، توانست طی این دو هفته 3 درصد از بازار سود کسب کند.

ابزار های معاملاتی :

ابزار های مورد استفاده تریدر برای انجام معاملات

از دیگر موارد حائز اهمیت در تعیین درآمد ترید، ابزار هایی است که توسط معامله گر استفاده می‌شوند. به حرفه ای ترین ستاره فوتبال یک جفت کفشِ تنگ بدهید، در کنار زمین بایستید و کاهش چشمگیر بازدهی و عملکرد بازیکن را نظاره کنید. همچنین می‌توانید ناسزا های جدیدی بیاموزید!

مهمترین ابزار کار یک تریدر عبارت اند از پلتفرم معاملاتی و بروکر مورد استفاده که اگر تریدر بازار رمز ارز ها باشید بروکر جای خود را به صرافی می‌دهد. معامله گر نیاز دارد تا دستورات او، سریع و به موقع اجرا شوند تا بتواند از استراتژی خود، دقیقا همانطور که طراحی شده است استفاده کند.

 همچنین مقدار هزینه های معاملاتی نظیر اسپرد و کمیسون های دریافتی توسط بروکر، اگر از قبل بررسی نشوند می‌توانند بازدهی تریدر را تا حد زیادی کاهش دهند. علاوه بر آن عملکردِ نامناسب بروکر و پلتفرم، از لحاظ روانی نیز روی معامله گر تاثیر منفی گذاشته و این امر می‌تواند آثار مخربی روی درآمد ترید معامله گر داشته باشد.

به عنوان مثال، محمد در ابتدای کار از بروکر نامناسبی استفاده می‌نمود که در آن صرفا از پلتفرم معاملاتی MT4 پشتیبانی می‌شد. گاهی اوقات سفارشات تعیین شده توسط محمد دیر اجرا می‌شد و همچنین او اسپرد های زیادی را به بروکر پرداخت می‌کرد. سرانجام او پس از مطالعه مقاله بهترین بروکر فارکس تصمیم گرفت سرمایه خود را از بروکر قبلی خارج کرده  و محیط بهینه تری برای انجام معاملات انتخاب کند. محمد بعد از مدتی متوجه شد که درآمد فارکس او، 2 درصد افزایش یافته است. 

محل زندگی معامله گر:

محل زندگی معامله گر در درآمد او تاثیر می‌گذارد

منظورمان از محل زندگی معامله گر، کشوری است که در آن زندگی می‌کند. همانطور که می‌دانید کشور های مختلف، قوانین مالیاتی متفاوتی دارند (مالیات بر درآمد) و در محاسبه درآمد یک تریدر، مالیات کسر شده از آن را می‌بایست در نظر گرفت.

 خوشبختانه در کشور ما ایران معامله گران در ازای درآمد خود، مالیاتی پرداخت نمی‌کنند! پس هرچند ممکن است به دلیل تحریم ها امکان معامله با برخی بروکرهای بزرگ یا بعضی پلتفرم ها را نداشته باشیم، اما از نظر مالیات فعلا که خیلی دستمان جلو هست.

فاکتور های دیگر:

میزان درآمد فارکس و به طور کلی درآمد ترید به عوامل دیگری نیز بستگی دارد که همه آنها می‌بایست در کنار عوامل گفته شده مورد بررسی و بهینه سازی قرار گیرند.

مهمترین این عوامل عبارت اند از چگونگی استفاده از اهرم ها، سبک های معاملاتی (سویینگ، اسکلپ، پوزیشن تریدینگ و غیره)، انظباط معامله گر و غیره که همه موارد کم و بیش می‌توانند روی مقدار درآمد معامله گر تاثیر مثبت یا منفی بگذارند. 

چگونگی عملکرد اکثر معامله گران (درآمد ترید):

قدم اول برای کشف حدود درآمد ترید، این است که بدانیم که وضعیت کلی تریدر های فعال در بازار های فارکس و ارز دیجیتال چگونه است. همانطور که می‌دانید، معامله گری یک بازی مجموع صفر (Zero Sum  Game) است و برای اینکه یک معامله گر 1 دلار سود کسب کند، معامله گر دیگری می‌بایست 1 دلار ضرر متحمل شود. بنابراین نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که بیش از 50 درصد معامله گران فعال در بازار سود ده باشند. در حقیقت طبق آمار و گزارشات، وضعیت حتی از این هم بدتر است. به طور میانگین 71.6 درصد معامله گرانِ فعال در بازار های مالی، ضرر ده هستند! 

همه بروکر ها طبق قوانین رگوله ها، موظف اند هر چند وقت یک بار گزارشاتی راجع به درصد معامله گرانِ ضرر ده، منتشر کنند و این گزارشات نشان می‌دهند که اکثر معامله گران در کسب سود مستمر از بازار ناتوان اند و این ترسناک ترین و تلخ ترین واقعیتی است که می‌توان راجع به بازار های مالی دانست. 

 

گزارشات و آمار عملکرد معامله گران در بروکر های مختلف:

در جدول زیر اسامی برخی از بروکر های مطرح دنیا و درصد معامله گرانِ بازنده فعال در آنها بیان شده است. 

بروکر درصد معامله گران بازنده
AvaTrade 71 درصد
FXCM 67 درصد
Pepperstone 72.2 درصد
eToro 68 درصد
Oanda 78.3 درصد
Saxo Bank 67 درصد
XTB 72%
CMC Markets 73 درصد
Interactive Brokers LLC 66 درصد
IC Markets 74.32 درصد
forex.com 73 درصد
Tickmill 66 درصد
FxPro 71.58 درصد
InstaForex 76.08 درصد
Windsor Brokers 80.6 درصد
LiteForex 80 درصد

همچنین آمار نشان می‌دهد که در بروکر های Offshore  که در آنها معمولا از اهرم های بزرگ (1000) استفاده می‌شد، درصد معامله گران بازنده بیشتری نسبت به میانگین وجود دارند. این نرخ در بروکر های آفشور 81.83 درصد است که از میانگین 14.24 درصد بیشتر می‌باشد. این اطلاعات نشان می‌دهد که استفاده از اهرم های بالا لزوما مفید نیستند. بلکه حتی می‌توانند بازدهی معامله گران و درآمد ترید را کاهش دهند.

علاوه بر آن، درصد معامله گران بازنده، در صرافی هایی که صرفا معامله گران حرفه ای می‌توانند از آنها استفاده کنند، به مراتب نسبت به میانگین پایین تر هستند. به عنوان مثال، نرخ معامله گران بازنده در بروکری که فقط به معامله گران حرفه ای خدمات می دهد 58 درصد است که 19 درصد از میانگین پایین تر می‌باشد. این موضوع ثابت می‌کند که تجربه و مهارت، در عملکرد معامله گران موثر واقع می‌شود.

درآمد فارکس بر اساس آمار و ارقام:

همانطور که اشاره کردیم، مقدار درآمد فارکس و ارز دیجیتال به عوامل متعددی بستگی دارد. بنابراین غیر ممکن است که بتوانیم یک عدد مشخص یا حتی یک بازه مشخص را برای درآمد ترید مشخص کنیم و به عنوان مثال بگوییم: “یک تریدر فارکس ماهانه X دلار درآمد دارد”. برای اینکه بتوانیم جواب صحیح تری به سوال “درآمد ترید چقدر است؟” بدهیم می‌بایست از درصد ها استفاده نماییم و بگوییم “یک تریدر به صورت میانگین ماهانه X درصد از موجودی اولیه، درآمد کسب میکند”.

از طرفی دیگر، همانطور که اشاره شد، 70 تا 90 درصد معامله گران خرد (Retail Traders) درآمد منفی دارند. در نتیجه برای سادگی کار باید صرفا راجع به تریدر های موفق صحبت کنیم که برآیند معاملاتشان در طولانی مدت سود ده بوده است. 

بسیاری از منابع بر این باورند که اکثر تریدر های موفق ماهانه 1 الی 10 درصدِ موجودی حساب خود، سود کسب می‌کنند اما از آنجایی که هیچ کس نمی‌تواند آینده شغلی خود را به آمار گفته شده در وبسایت ها گره بزند، در ادامه با انجام کمی تحقیق و محاسبه، درستی این آمار را بررسی می‌نماییم.

 

بررسی عملکرد قهرمانان ترید جهان:

یکی از وبسایت های مورد علاقه سپهر worldcupchampionships می‌باشد که در آن مسابقات جهانی ترید در بازار های مختلفی نظیر فارکس، فیوچرز، سهام، آپشن ها و غیره انجام می‌شود. معامله گران مختلف با استراتژی ها و سبک های مختلف در این مسابقات شرکت کرده و بهترین بازدهی ها در بازه های زمانی مختلف نشان داده می‌شوند. این پلتفرم از سال 1983 فعال بوده است و قهرمان های ترید و مقدار بازدهی سالانه آنها در بازار های مختلف مربوط به سال های گذشته قابل مشاهده است.

 نکته جالب این است که در سال 1987 لری ویلیامز (Larry Williams) تریدر مشهوری که خالق اندیکاتور لری ویلیامز نیز هست، با بازدهی باور نکردنی 11376 درصد، قهرمان معامله گری در بازار آتی (Futures) شد. لازم به ذکر است که مسابقات فارکس در این پلتفرم با حداقل موجودی حساب 5000 دلار و حد اکثر اهرم 200:1 انجام می‌گیرد.

سپهر از آنجایی که همه تصمیمات خود را محافظه کارانه اتخاذ می‌کرد، قبل از ورود به حرفه معامله گری، برای آنکه بداند آیا واقعا کسب درآمد فارکس امکان پذیر است، لیست تمام برندگان مسابقه ترید فارکس در سال های مختلف را در جدول زیر ثبت کرده و میانگین سود ماهانه هر معامله گر را محاسبه نمود.

جدول بررسی درآمد ترید در طی 14 سال:

سال نام معامله گر بازدهی سالانه بازدهی میانگین ماهانه
2004 Tim Rayment 63 درصد 5.25 درصد
2006 John Holsinger 18 درصد 1.5 درصد
2007 Michael Cook 104 درصد 8.6 درصد
2009 Tim Rayment 44 درصد 3.6 درصد
2010 Andrea Unger 240 درصد 20 درصد
2011 Tim Rea 104 درصد 8.6 درصد
2014 Andreas Wirz 164.8 درصد 13.7 درصد
2015 STORM LLC 107.8 درصد 9 درصد
2016 Luke Lewandowski 157 درصد 13 درصد
2017 Stefano Serafini 100.3 درصد 8.35 درصد
2018 Arthur Teregulov 200.6 درصد 16.7 درصد
2019 Jan Smolen 113.6 درصد 9.4 درصد
2020 Jan Smolen 113.9 درصد 9.5 درصد
2021 Lorenzo Misino 405.5 درصد 33.8 درصد

همانطور که مشاهده میشود، میزان بازدهی این تریدر ها بین 18 درصد تا 405 درصد در سال نوسان می‌کند. سپهر ، میانگین بازدهی سالانه همه این تریدر های قهرمان را محاسبه نمود و به عدد 138 درصد رسید. این یعنی معامله گرانِ مورد مطالعه ما، به طور متوسط در گذشته 138 درصد در سال بازدهی داشته اند. همچنین این تریدر ها به طور میانگین توانسته اند هر ماه 11.5 درصد از بازار سود کسب کنند. 

البته نباید فراموش کرد که این نرخ مربوط به تریدر های قهرمان است که توانسته اند بازدهی بهتری نسبت به هزاران رقیب داشته باشند. اما حداقل اکنون می‌دانیم که افرادی بوده اند که توانسته اند ماهیانه بین 1.5 درصد تا 33 درصد از بازار فارکس درآمد داشته باشند و اکنون، آن آمار گفته شده توسط سایت ها (بین 1 تا 10 درصد) برای ما که قهرمان نیستیم، غیر ممکن به نظر نمی آید. بنابراین شاید بتوانیم انتظار داشته باشیم که که پس آنکه جای خود را در میان معامله گران موفق باز کردیم، مقدار درآمد ترید ما عددی بین 1 تا 10 درصد باشد.

محاسبه درآمد فارکس با بازدهی ها و سرمایه های اولیه مختلف:

با توجه به محاسبات و آمار به دست آمده اگر یک تریدر 1000 دلار سرمایه اولیه و ماهیانه 10 درصد بازدهی داشته باشد، می‌تواند ماهیانه 100 دلار از بازار درآمد کسب کند.

این مقدار شاید برای بسیاری از افراد آنقدر جذاب نباشد که بخواهند به خاطرش مسیر شغلی خود را تغییر دهند. مخصوصا برای افرادی که مانند مثلا بالا، سرمایه اولیه اندکی در اختیار دارند، این مبلغ به اندازه کافی اغوا کننده نخواهد بود. اما جای نگرانی نیست! روشی وجود دارد که افراد با استفاده از آن می‌توانند درآمد فارکس خود را چندین برابر کنند. اگر معامله گر کمی صبوری پیشه کند، درآمد های ماهیانه خود را از حساب خارج نکند و اجازه بدهد که سود ها به سرمایه اولیه اضافه شوند، می‌تواند از جادوی اثر مرکب بهره ببرد. 

اگر معامله گر هر ماه سود های خود را برداشت کند، پس از یک سال موجودی حساب اولیه همان 1000 دلار است. علاوه بر آن معامله گر 12 تا 100 دلار یعنی 1200 دلار نیز از بازار درآمد کسب کرده که به تدریج در طول سال آن را برداشت کرده است. اما اگر معامله گر کمی صبوری پیشه کند و اجازه دهد سود های هر ماه به سرمایه اولیه اضافه شود نتایج حیرت انگیز است. 

موجودی حساب او پس از یک سال 3138 دلار خواهد بود و این یعنی معامله گر با استفاده از یک حساب 1000 دلاری توانسته است در طول یک سال 2138 دلار درآمد کسب کند. بنابراین تریدرِ ما، صرفا با صبر کردن درآمد خود را دو برابر نموده است. در ادامه خواهیم دید که اگر تریدر بتواند این صبر را برای چند سال ادامه دهد، چه تاثیری روی بازدهی معاملاتی او خواهد گذاشت.

جدول بررسی درآمد ترید با استفاده از سود مرکب (بازدهی ماهیانه 2 درصد):

همانطور که اشاره کردیم، معامله گر می‌بایست میانگین بازدهی ماهانه خود را عددی بین 1 تا 10 درصد درنظر بگیرد. در جدول زیر درآمد ترید معامله گر در بازه های زمانی یک ساله، دو ساله، سه ساله و پنج ساله بررسی شده است. (در این جدول فرض بر این است که معامله گر به طور متوسط ماهیانه 2 درصد سود کسب می‌کند و سود های خود را از حساب خارج نمی‌کند)

سرمایه اولیه بازدهی یک ساله بازدهی دو ساله بازدهی سه ساله بازدهی پنج ساله
1000 دلار 268 دلار 608 دلار 1039 دلار 2281 دلار
2000 دلار 536 دلار 1216 دلار 2080 دلار 4562 دلار
5000 دلار 1341 دلار 3042 دلار 5200 دلار 11405 دلار
10000 دلار 2682 دلار 6084 دلار 10400 دلار 22810 دلار

جدول بررسی درآمد ترید با استفاده از سود مرکب (بازدهی ماهیانه 5 درصد):

در جدول زیر درآمد ترید را برای معامله گری که به طور متوسط ماهیانه 5 درصد از بازار سود کسب می‌کند، مشاهده می‌شود.

سرمایه اولیه بازدهی یک ساله بازدهی دو ساله بازدهی سه ساله بازدهی پنج ساله
1000 دلار 795 دلار 2225 دلار 4791 دلار 17679 دلار
2000 دلار 1591 دلار 4450 دلار 9583 دلار 35358 دلار
5000 دلار 3980 دلار 11125 دلار 23960 دلار 88396 دلار
10000 دلار 17958 دلار 22251 دلار 47918 دلار 176791 دلار

جدول بررسی درآمد ترید با استفاده از سود مرکب (بازدهی ماهیانه 10 درصد):

سرمایه اولیه بازدهی یک ساله بازدهی دو ساله بازدهی سه ساله بازدهی پنج ساله
1000 دلار 2138 دلار 8850 دلار 29912 دلار 303481 دلار
2000 دلار 4277 دلار 17700 دلار 59825 دلار 606963 دلار
5000 دلار 10692 دلار 44248 دلار 149563 دلار 1517408 دلار
10000 دلار 21384 دلار 88497 دلار 299126 دلار 3044816 دلار

نکته مهم در بررسی درآمد ترید معامله گران موفق:

لازم به ذکر است که بازدهی تمام تریدر های موفق، بین 1 تا 10 درصد در ماه نیست و همانطور که در لیست تریدر های قهرمان مشاهده کردیم، ممکن است موارد کمیابی وجود داشته باشند که نسبت به دیگر معامله گران، نتایج بسیار مناسب تری ارائه دهند. حتی برخی از آنها تبدیل به سلبریتی های معروف و محبوبی می‌شوند و احترام تمام فعالان صنعت معامله گری را به دست می‌آورند (در این مقاله برخی از این معامله گران افسانه ای را معرفی خواهیم کرد). اما برای کسب درآمد فارکس نه لازم است نابغه باشیم و نه سلبریتی! 

صرفا باید تلاش کنیم با کسب سود مستمر، در یکی از خانه های جدول بالا قرار بگیریم. اگر یک معامله گر بتواند به بازدهی ماهیانه 1 تا 10 درصد برسد و خود را این بازه حفظ کند، بخشِ سختِ مسیر را پشت سر گذاشته است و حتی اگر سرمایه اولیه زیادی نداشته باشد، بسیاری از افراد برای شراکت با او، سر و دست خواهند شکست!

درآمد ترید در بازار ارز های دیجیتال:

بازار ارز های دیجیتال به طور کلی نسبت به بازار فارکس دارای نوسان و تلاطم بیشتری است. رفتار بازار فارکس مانندِ راه رفتن یک فرد بزرگسال است که در شرایط عادی به آرامی حرکت می‌کند و وقتی عجله دارد کمی سریعتر حرکت می‌کند. او به ندرت می‌دود، مگر اینکه زلزله یا آتش سوزی ای رخ داده باشد. اما رفتار بازار کریپتو مانند کودکی بازیگوش است که از این طرف به آن طرف می‌دود، گاهی جهت حرکت خود را عوض می‌کند و گاهی به محرک ها بیش از حد واکنش نشان می‌دهد. درست است که این ویژگی بازار رمز ارز ها پتانسیل بیشتری برای کسب سود های بزرگ تر را فراهم میکند اما فراموش نکنیم که سود و ضرر دو دوست قدیمی یکدیگر هستند و جایی که پتانسیل سود زیاد است، احتمالا ضرر های بالقوه هم زیاد هستند و این دو همدیگر را خنثی می‌کنند. بنابراین از لحاظ مقدارِ سود و ضرر، برای یک تریدر (نه سرمایه گذار) شاید تفاوت چندانی نداشته باشد که معاملات خود را در بازار کریپتو یا در بازار فارکس انجام دهد.

 البته نمی‌توان از این واقعیت چشم پوشی کرد که در بازار کریپتو، احتمال وجود فرصت های معاملاتی با سود های شگفت آور، نسبت به بازار فارکس بیشتر است اما  از آنجایی که این فرصت ها موردی و تصادفی هستند، معامله گر نمی‌تواند حسابی روی آن باز کند.

 ممکن است کلنگِ یک معدنچی هنگام کار به توده ای عظیم از طلا برخورد کند و سرنوشت او را دگرگون سازد اما هیچ کس نمی‌تواند به امید رویداد های تصادفی به یک حرفه روی آورد. بنابراین بازدهی یک تریدر موفق در حالت عادی، چه در بازار فارکس فعالیت کند و چه در بازار ارز های دیجیتال، باید بین 1 تا 10 درصد (ماهیانه) در نظر گرفته شود.

محاسبه درآمد ترید فارکس و ارز دیجیتال (کمی دقیق تر!):

در بخش های پیش چندین بار اشاره کردیم که مقدار سود ماهیانه به صورت میانگین محاسبه می‌شود. از آنجایی که رفتار بازار در زمان های مختلف می‌تواند متفاوت باشد، استراتژی های معامله گری نیز در شرایطِ مختلف بازار نتایجی متفاوت را رقم می‌زند. به عنوان مثال، یک استراتژی معامله در روند (Trend Trading Strategy) در ماه هایی که بازار روند های بیشتری را تجربه کرده است بازدهی بهتری از خود نشان می‌دهد و در ماه هایی که بازار آرام تر است، ممکن است حتی با بازدهی منفی مواجه شویم.

 بنابراین در عمل برای محاسبه درآمد ترید، در انتهای سال، مقدار سود های به دست آمده را بر 12 تقسیم می‌کنیم تا میانگین بازدهی ماهانه به دست آید. نتایج واقعی یک معامله گر و نحوه محاسبه درآمد او، احتمالا چیزی مانند جدول زیر می‌باشد.

در جدول زیر، بازدهی ماهانه معاملات سپهر در سال 1401 به صورت دقیق (نه میانگین)، ثبت شده است. موجودی حساب سپهر در ابتدای سال 1000 دلار بوده است. توجه داشته باشید که سپهر در ماه هایی که حسابش سود ده بوده است، درآمد خود را از حساب خارج می‌کند (بنابراین او از سود مرکب بهره نمی‌برد).

جدول بررسی دقیق درآمد ترید:

ماه بازدهی معاملات در طول یک ماه سود کسب شده در پایان ماه
فروردین 3 درصد 30 دلار
اردیبهشت 5 درصد 50 دلار
خرداد -2 درصد -20 دلار (اکنون موجودی حساب برابر با 980 دلار می‌باشد)
تیر 7 درصد 48 دلار (موجودی حساب به 1000 دلار بازگشت)
مرداد 1 درصد 10 دلار
شهریور 10 درصد 100 دلار
مهر 4 درصد 40 دلار
آبان -5 درصد -50 دلار (موجودی حساب 950 دلار)
آذر -2 درصد -19 دلار (موجودی حساب 931 دلار)
دی 8 درصد 5 دلار (موجودی حساب 1000)
بهمن 9 درصد 90 دلار
اسفند 4.5 درصد 45 دلار

بنابراین سپهر با استفاده از یک حساب معاملاتی با موجودی 1000 دلار، توانست در طول سال 1401 ، 418 دلار درآمد کسب کند و حساب خود را به انداره 41.8 درصد رشد دهد (ماهیانه میانگین 3.5 درصد)

تریدر های افسانه ای:

در دنیای بازار های مالی، برخی از معامله گران در میانگین ها و آمار و ارقام ما نمی‌گنجند. آنها نمونه های کمیابی هستند که نتایجی حیرت انگیز رقم زده اند و نام آنها می‌بایست در کنار انیشتین ها، رونالدو ها و بتههون ها  قرار گیرد. در ادامه برخی از معامله گران مشهور در بازار های مالی را معرفی خواهیم نمود.

پاول تودر جونز (Paul Todor Jones):

قهرمان بازی در نیاورید! غرور را کنار بگذارید! همیشه خود و توانایی های خود را زیر سوال ببرید و احساس عالی بودن نداشته باشید ! به محض اینکه اینکار را انجام دهید، مرده محسوب می‌شوید!

پاول تودر جونز یکی از موفق ترین تریدر های فارکس

به راحتی می‌توان گفت که پاول تودر جونز یکی از ثروتمند ترین و موفق ترین معامله گران فارکس است که ثروت او 8.1 میلیادر دلار تخمین زده شده است. او  تریدر 69 ساله ای است که بنیان گذار هج فاند Tudor Investment Corporation می‌باشد و به معاملات عظیم الجثه اش معروف می‌باشد. یکی از موفقیت های او، پپیشبینی ریزش بازار در روز دوشنبه سیاه سال 1987 بود که با ورود به پوزیشن فروش (Short)، توانست 100 میلیون دلار سود کسب کند. به این می‌گویند درآمد فارکس!

گفته می‌شود که پاول برای تحلیل و بررسی بازار و یافتن فرصت های معاملاتی، از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کند و شدیدا به ابزار های نموداری مانند میانگین های متحرک و خطوط روند، ایمان دارد.

لازم است بدانیم که در کتاب جادوگران بازار (Market Wizards) با این تریدر افسانه ای مصاحبه شده است.

جورج سوروس (George Soros):

من صرفا به این دلیل ثروتمند هستم که اشتباهات خود را می‌دانم.

جورج سوروس افسانه ای

جورج سوروس، سرمایه گذار، مدیر هج فاند و تریدر فارکس 93 ساله ای است که 6.7 میلیارد دلار ثروت دارد. البته او بیشتر ثروت خود را به موسسات خیریه بخشیده است. او در سال 1969، اولین هج فاند خود را با نام Double Eagle تاسیس نمود که بعد ها نام آن به  Quantum Fund تغییر نمود. همچنین او در سال 1970 دومین هج فاند خود را با نام Soros Fund Management احداث کرد.

جورج سوروس در سال 1992 با یک پوزیشن فروش روی پوند انگلستان بیش از یک میلیارد دلار سود کسب کرد و پس از آن به “مردی که بانک انگلستان را ورشکست کرد” ملقب شد. از آنجایی که او در همین یک معامله درآمد فارکس زیادی کسب کرد، احتمالا پس از آن به هیچ فرصت معاملاتی دیگری احتیاج نداشت!

استنلی دراکنمیلر (Stanley Druckenmiller):

گاهی وقتِ پول درآوردن است و گاهی وقتِ پول از دست ندادن. اگر تفاوت این دو را نمی‌دانید، نابود خواهید شد!

استنلی دراکنمیلر از معامله گران پر سود بازار فارکس

از دیگر تریدر های موفق بازار مالیِ فارکس می‌توان استنلی دراکنمیلر را نام برد. تریدر 70 ساله ای که ثروتی معادل 6.2 میلیارد دلار دارد. او به علت نتایج پر سود و رضایت بخشی که رقم زده بود، توسط جورج سوروس استخدام شد و به مدت 12 سال، هج فاند Quantum را مدیریت نمود. 

او بار ها بیان کرده است که استراتژی معاملاتی اش بر پایه بهره برداری حداکثری از معاملات سود ده و محدود سازی شدید معاملات ضرر ده می‌باشد. لازم به ذکر است که این معامله گر موفق یکی از افرادی است که در کتاب جادوگران بازار نوین (New Market wizards) با او مصاحبه شده و او در این مصاحبه تجارب و دیدگاه های ارزشمند خود را با خوانندگان به اشتراک می‌گذارد.

بیل لیپشاتس (Bill Lipschutz):

اگر معامله گران یاد بگیرند که بیشتر مواقع هیچ کاری نکنند (ترید نکنند)، احتمالا درآمد بیشتری خواهند داشت.

بیل لیپشاتز معمله گر مطرح فارکس

کامل شدن لیست تریدر های افسانه ای، بدون بیل لیپشاتز غیر ممکن است! معامله گر 67 ساله ای که یک بار در دوران جوانی توانست 12000 دلار را به 250000 دلار تبدیل کند اما به دلیل اتخاذ یک تصمیم اشتباه، کل این سرمایه بر باد رفت! 

بیشتر افراد پس از چنین تجربه ای، دیگر حتی نزدیک چارت ها هم نمی‌روند و بازار های مالی را برای همیشه وداع می‌گویند اما بیل شاتزِ سر سخت، به حرفه معامله گری ادامه داد و بعد ها چند صد برابر سرمایه از دست رفته را بازگرداند. او به Salomon Brothers پیوست و سالانه 300 میلیون دلار بازدهی داشت. همچنین او به همراه یکی از همکلاسیان سابقِ خود، در سال 1995 شرکت Hathersage Capital Management  را تاسیس کرد که این شرکت موفقیتش را مدیون لیپشاتز است.

 

سخن آخر:

حرفه معامله گری با بازار های مالی سروکار دارد و در بازار های مالی تنها قطعیتی که می‌توان یافت، عدم قطعیت است! بنابراین شاید بتوان گفت که تنها افرادی می‌توانند در این محیط دوام بیاورند که با عدم اطمینان برای همیشه صلح کنند و اگر بخواهیم صادق باشیم، این کار به هیچ وجه ساده نیست.

 علاوه بر آن همانطور که در آمار ها مشاهده شد، درصد زیادی از معامله گران قادر به کسب سود مستمر نیستند و برای اینکه بتوانیم درآمد فارکس داشته باشیم، می‌بایست با تلاش فراوان خود را در آن قشر 20 الی 30 درصدیِ معامله گران موفق قرار دهیم.

 البته کسب تجربه و دانش مورد نیاز برای نیل به این هدف ممکن است مدت زیادی به طول بیانجامد اما به محض اینکه معامله گر توانست به طور مستمر از بازار فارکس یا ارز دیجیتال سود کسب کند، می‌تواند پس از در اختیار گرفتن مقادیر سرمایه کافی، شغل های دیگر خود را رها کرده و پیراهن ها و کت و شلوار های رسمی خود را طی مراسمی با شکوه به آتش بکشد و به کمک درآمد ترید، امرار معاش کند!

4.9/5 - (14 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=15615
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
تیم تولید محتوا
مطالب بیشتر

باکس دانلود

نظرات

2 نظر در مورد درآمد فارکس در ایران چقدر است؟ درآمد ترید ارز دیجیتال چه مقدار است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. باسلام ممنون از آموزش بسیار خوبتون لطفا فایل pdf این درس رو در سایت بارگزاری میکنید ممنون

    3