دوست دارید اقبال معاملاتی شما برگردد؟ به این 3 مورد نگاهی اندازید.

227 بازدید

اقبال معاملاتی

افتادن روی دور باخت در دنیای فارکس اصلا غیر معمول نیست. همه معامله گران در یک مرحله ای از دوران معامله گری خود روی دور باخت افتاده اند. حتی سودآورترین معامله گران حرفه ای هم در باتلاق بازار خرابی می افتند!

بازار خرابی برای معامله گر می تواند با هر چیزی شروع شود. می تواند با یک ضرر سنگین شروع شود که هر چه سود کرده اید را به باد می دهد، یا می تواند یک سری ضرر های کوچک باشد.

ضرر معاملاتی

عرف این است که نه تنها حساب شما را سلاخی می کند، بلکه به روح و روان معاملاتی شما نیز آسیب می رساند. حتی ای بسا اقبال معاملاتی شما را نیز از شما بگیرد.

وقتی یک معامله گر روی دور باخت می افتد، منیت او ممکن است وسط پریده و در نتیجه معامله گر برای جبران ضرر دست به هر کاری می زند. معامله گر ممکن است به معاملات انتقام جویانه روی آورد، در چنین شرایطی آنها معمولا معتقدند تحلیل آنها درست است و بازار اشتباه می کند! بقیه نیز کم کم به این سمت می روند که داروندار خود را وسط می گذارند، زیرا تلاش می کنند همه ضررها را با زدن یک معامله آس برگردانند.

اما غالبا این موارد منجر به نتایج فاجعه آمیزی می شود. پس برای دوباره به دست آوردن اقبال معاملاتی خود چه کنیم؟

گام اول این است که معاملات خود را دقیق تر ببینیم و بیشتر به جزییات نگاه کنیم و کلیت بازار را در نظر داشته باشیم. دفترچه معاملاتی خود را باز کنید و معاملات گذشته خود را نگاه کنید. سوالات زیر را از خود بپرسید:

  • آیا چیزی هست که من آن را تغییر داده باشم؟ یا آن را دارم متفاوت با برنامه معاملاتی معمول خود انجام می دهم؟
  • آیا من طبق برنامه معاملاتی خود عمل می کنم؟
  • کجای کار من اشتباه است؟
  • آیا من چیزی را از قلم انداخته ام؟

طرح چنین پرسش هایی به شما کمک می کند بدانید که آیا در تمرین های عامدانه خود عقب هستید یا خیر و آیا شما را در مسیر صحیح برای بازگشت به اصل خود قرار می دهد یا خیر.

برت استین بارگر روانشناس معروف اظهار می دارد که باید به موارد زیر نگاه دقیق تری داشته باشیم:

 

شکست ها

 

به تمام پوزیشن هایی که گرفته اید نگاهی بیندازید تا ببینید کدام تحلیل هایتان به سود می نشینند و کدام ها خیر. بله، به تمام پوزیشن ها.

مرور و بررسی کل دفترچه معاملاتی زمان زیادی می برد تا بفهمید کدام معاملات برای شما جواب داده است و کدام ها نه. اما صبر کنید، صرف فقط چند ساعت هزینه بسیار کمی برای بازگرداندن اقبال معاملاتی است، نه؟

همینطور که معاملات گذشته خود را مرور می کنید، آمار و داده ها را به سشن های معاملاتی، جفت ارزها، پوزیشن های خرید یا فروش، استراتژی های معاملاتی و غیره تقسیم کنید. این کار به شما کمک می کند الگوهای برنده ای که معمولاً هنگام معامله زدن نمی بینید را بتوانید شناسایی کنید.

 

حد سودها و حد ضررها

 

معاملاتی که در آنها ضرر کرده اید را مرور کنید، زیرا یا حد ضرر خود را خیلی نزدیک گذاشته اید یا حد سود خود را خیلی دور گذاشته اید.

آیا تلاطم فعلی بازار را در نظر گرفتید؟ به خاطر داشته باشید که برخی از جفت ارز ها مستعد نوسانات بزرگ تر هستند. آیا قادر بودید تلاطم آن جفت ارز را نیز در نظر بگیرید؟

فقط به یاد داشته باشید که اگر از بازارها یا جفت ارزی که معامله می کنید انتظار تلاطم بیش از مقدار معمول را دارید، اطمینان حاصل کنید که حد ضرر خود را یک کمی دور تر گذاشته اید.

اما اگر تلاطم بازار کاهش یافته و بازارها خنثی یا ساید شده اند، در خصوص حد سودهای خود زیاد جاه طلب و طماع نباشید.

 

سایز پوزیشن

 

اگر روی دور باخت هستید، سایز پوزیشن خود را کاهش دهید و تا زمانی که به اصل خود برنگشته اید، کمتر ریسک کنید. نگران نسبت سود و زیان خود نباشید و بر روی فهمیدن قلق بازار و بازیابی ثبات معاملاتی خود تمرکز کنید.

وقتی به چنین درکی رسیدید، می توانید به تدریج دوباره شروع به افزایش سایز پوزیشن خود کنید.

«خوب، من مشخص کردم که کدام استراتژی‌های معاملاتی معمولاً بهتر جواب می دهند و اصلاحاتی که باید انجام دهم را نیز پی بردم. بعد چی؟»

خب، منتظر چه هستید؟ از این استراتژی ها استفاده کنید و اصلاحات را صورت دهید، صد البته! هر چه زودتر با بازارها هماهنگ شوید، بهتر است.

اگر تلاش کافی برای مرور دفترچه معاملاتی خود، انجام اصلاحات لازم و درک الگوهای معاملاتی که جواب می دهند را انجام داده اید، بدانید حساب شما قدردان شما خواهد بود.

اما به یاد داشته باشید که تا زمانی که اعتماد به نفس خود را بدست نیاورده اید و حساب خود را بازیابی نکرده اید، سایز پوزیشن خود را بالا نبرید. هر چند هیچ تضمینی وجود ندارد که معاملات شما به سود بنشیند، اما دست کم شما کنترل میزان ریسک در هر معامله را بدست دارید.

توجه داشته باشید که همانطور که روانشناس معروف برت استینبارگر گفته است، هدف “درمان آسیب روانی از طریق کنترل و کاهش ریسک است” است. حال بروید و اقبال معاملاتی خود را پس بگیرید!

3.7/5 - (3 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=10679
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
امیر پورتیمور
از سال 1385 معامله زدن در بازارهای مالی بین الملل و فارکس را شروع کردم. در سال های ابتدایی با سرمایه کمی وارد بازار شدم و همانطور که پیش بینی می شد سرمایه را از دست دادم. ابتدا فکر کردم این صنعت چیزی جز قمار نیست اما به مرور متوجه شدم که با مطالعه، استفاده از فرصت ها، طمع نکردن و اندکی شانس می توان در فارکس به موفقیت رسید.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد دوست دارید اقبال معاملاتی شما برگردد؟ به این 3 مورد نگاهی اندازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403