5 کتاب روانشناسی شخصیتی که هر معامله گری باید بخواند

183 بازدید

5 کتاب روانشناسی شخصیتی که هر معامله گری باید بخواند

اوقات بیکاری و معامله نزدن وقت خوبی است برای مطالعه کتب روانشناسی بازار و سرمایه گذاری روی خود. در مقاله امروز تلاش کرده ام برخی از کتاب های روانشناسی مورد علاقه خودم را به شما معرفی کنم که برای ایجاد یک ذهنیت معاملاتی خوب مفید هستند.

من جمله آثار کلاسیک آموزش روانشناسی در بازارهای مالی می توان به کتاب هایی همچون جادوگران بازار، معامله گری با ضمیر ناخودآگاه، یا کتاب مورد علاقه شخص خودم یعنی مربی معامله گری روزانه اشاره کرد اما توجه داشته باشید که فهرست حاضر حیطه کلی‌تری از کتاب‌های روانشناسی را پوشش می‌دهد که ای بسا در سایر جنبه‌های زندگی نیز مفید واقع شوند.

 

مقوایی بودن: جذبه شدید رفتار غیرمنطقی

 

نخستین اثر این فهرست یک یک کتاب شگفت انگیز در این ژانر است که توسط اوری و رام برافمن نوشته شده است. این کتاب به موضوعاتی می پردازد که مردم از آنها آگاه هستند، اما به نظر می رسد قادر به دوری جستن از آنها نیستند یا قدرت خلاص شدن از آنها را ندارند.

این کتاب مفاهیمی مانند سوگیری تشخیصی را مورد بحث قرار می‌دهد، این نوع سوگیری عبارت است از ناتوانی در دیدن فراسوی یک فرضیه اولیه علیرغم وجود شواهدی که خلاف آن را نشان می‌دهد، و یا اثر آفتاب‌پرست، که عادت فردی است که به ویژگی‌هایی که به او نسبت داده شده خو گرفته است.

معامله گران ممکن است در برابر این دام های روانی (که به شدت هم بر فرآیند تصمیم گیری آنها تأثیر می گذارد) آسیب پذیر باشند. جدای از آن، بررسی ها و حکایات ارائه شده در این کتاب به عوامل پنهان محرک (مرتبط با خطر و ریسک) نیز می پردازد، که هر دو اجزایی لاینفک از دنیای فارکس هستند.

 

هنر شفاف اندیشیدن

 

این کتاب نوشته رولف دوبلی و ترجمه اقای عادل فردوسی پور در بازار ایران موجود است. این کتاب کتاب پیچیده ای نیست و می توان آن را به شکل نکات کوتاهی هضم کرد و در دو تا سه صفحه از 99 خطای فکری که هر کسی در معرض آن است می توان آنرا خلاصه کرد.

برخی از برجسته‌ترین فصل‌های این کتاب عبارتند از: چرا تماشا کنیم؟ و انتظار، شکنجه است، چگونه میلیون‌ها نفر را تسکین دهیم، و اخبار را جدی نگیرید.

کتاب هنر شفاف اندیشیدن همچنین طیف گسترده‌تری از سیر سوگیری‌های معمول و خطاهای شناختی را نیز پوشش می‌دهد که معامله‌گران باید نسبت به آن‌ها آگاه باشند، خطاهایی نظیر سوگیری راحت الوصول بودن یا وزن دادن به اطلاعاتی که در دسترس تر هستند، سوگیری آینده‌نگر یا باور به اینکه می‌دانستیم رویدادی قرار است رخ دهد. و سوگیری نتیجه یا قضاوت در مورد کیفیت یک برنامه بر اساس نتیجه آن و نه بر اساس فرآیند تصمیم گیری.

 

دوباره فکر کن: قدرت دانستن چیزهایی که نمی دانید

 

این کتاب که توسط استاد روانشناسی آدام گرانت نوشته شده است، یکی از بهترین کتاب های مرجع من در مورد توسعه خودآگاهی به عنوان یک معامله گر است.

از این گذشته، به منظور تصمیم‌گیری واقع گرایانه تر در معاملات، این کتاب به کنترل احساسات (خواه منفی یا مثبت) کمک می‌کند.

«دوباره فکر کن» بر اهمیت پرسیدن از خود و تفکر مجدد تمرکز می‌کند، و آن هم نه فقط تصورات خودمان، بلکه بر مفاهیمی تمرکز دارد که دیگران به ما ارائه می‌دهند برای مثال تصویری که یک شخصیت معروف و یا رسمی از اوضاع دارد به ما ارائه می دهد یا حتی منابع خبری دارند به ما ارائه می دهند.

این کتاب همچنین بر اهمیت داشتن طرز فکر “رشد” که فرصت‌های یادگیری چیزهای جدید را بررسی می‌کند، تاکید می‌کند، حتی اگر این امر مستلزم اثبات اشتباه بودن باورهای اصلی ما باشد.

 

عادات با کارایی ممتاز

 

این کتاب که توسط یکی از پردرآمدترین مربیان عملکرد جهان، یعنی برندون برچارد، به نگارش درآمده است راهنمای مفیدی برای ساختن سیستم‌های مبتنی بر شواهد و مبتنی بر علم است که می‌تواند شما را به فردی بهره ور تر و هدفمند تر تبدیل کند.

بر اساس پژوهش های نویسنده بر روی افراد حرفه ای و با کارایی ممتاز در 190 کشور مختلف، راز موفقیت آنها را می توان در شش ویژگی اصلی مشترک برشمرد: جستجو و رسیدن به شفافیت، تولید انرژی، بالا بردن نیاز، افزایش بهره وری، ایجاد نفوذ و از خود شجاعت نشان دادن.

این گام‌های عملی می‌توانند در تبدیل لیست کارهایی که باید انجام دهید (بویژه در معاملات) و تبدیل آنها به عادات هدفمند تر که می‌توانند به ثبات سودآوری ختم شوند، کلیدی باشند.

 

رمز احساسات

 

آخرین کتاب فهرست حاضر کتاب رمز احساس است. این جواهر که توسط دکتر بردلی نلسون، پزشک کل نگر به قلم نگارش درآمده است به بررسی عملکرد درونی ذهن و ضمیر ناخودآگاه می پردازد.

اگرچه ممکن است برای برخی از دوستان جریان کمی بیش از حد متافیزیکی باشد، اما کتاب رمز احساس یا The Emotion Code می تواند درمانگر روحی شما باشد که همیشه در کتابخانه شما نشسته است، زیرا حاوی تمرینات ساده ای است که می تواند به کشف آسیب های روحی شما در گذشته کمک کند (چه در زندگی بطور کلی و چه در تصمیمات معاملاتی).

در تلاش برای باز کردن قفل و درک این “انرژی های به دام افتاده” که ممکن است مربوط به وضعیت ذهنی شما باشد، نویسنده قصد دارد تا نحوه فکر کردن شما را روشن و شفاف کند.

به این ترتیب، به جای اینکه اجازه دهید این واکنش ها رفتار کلی شما را دیکته کنند، می توانید نسبت به واکنش های منفی اولیه منتقدانه تر باشید. چنین چیزی برای برخورد با حرکات غیرمنتظره بازار و ضررهای معاملاتی، مفید به نظر می رسد، نه؟

دوست دارید کتاب‌های روان‌شناسی یا خودسازی دیگری را به این فهرست اضافه کنید؟ نظرات خود را بصورت کامنت با ما و دوستان خود در میان بگذارید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
https://irtrader.net/?p=18229
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
امیر پورتیمور
از سال 1385 معامله زدن در بازارهای مالی بین الملل و فارکس را شروع کردم. در سال های ابتدایی با سرمایه کمی وارد بازار شدم و همانطور که پیش بینی می شد سرمایه را از دست دادم. ابتدا فکر کردم این صنعت چیزی جز قمار نیست اما به مرور متوجه شدم که با مطالعه، استفاده از فرصت ها، طمع نکردن و اندکی شانس می توان در فارکس به موفقیت رسید.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد 5 کتاب روانشناسی شخصیتی که هر معامله گری باید بخواند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403