5 نکته که در زمان تغییر فاز استراتژی معاملاتی خود باید بیاد داشته باشید

318 بازدید

تغییر فاز استراتژی

اگر مدتی را در گروه ها و انجمن های فارکسی گذرانده باشید، احتمالاً یک یا دو معامله گر را حتما دیده اید که می گویند تنها با استفاده از یک سیستم معاملاتی همیشه پیپ های ثابتی برای خود دارند.

اما افراد دیگری را نیز دیده‌اید که به نظر نمی‌رسد با تنها یک سیستم معاملاتی عملکرد درخشانی را مدام تکرار کنند. در واقع، اغلب اوقات نیز چنین است.

نگران نباشید؛ دلیل آن این نیست که کاربر مذکور می خواهد روش سبز شدن درخت پول را به شما آموزش دهد! حداقل امیدوارم که چنین نباشد.

بلکه احتمالا به این صورت است که آن فرد استراتژی خود را در زمانی مورد استفاده قرار داده است که قوانین آن به خوبی با محیط معاملاتی مچ بوده اند.

تغییر فاز

معامله‌گران معمولاً زمان زیادی را صرف بررسی اندیکاتورها، تنظیمات و قوانین معاملاتی می‌کنند بدون اینکه بخواهند فکر کنند این موارد چه مدت جوابگو هستند.

به عنوان مثال یک بازی فوتبال را در نظر بگیرید.

تیم آبی با تحلیل آمار تک تک بازیکنان حریف (تحلیل بازی های همیشگی آنها) آماده شده است تا به مصاف تیم قرمز برود. آنها ارورها را نیز در نظر گرفته‌اند، اما عموماً انتظار دارند که در مجموع احتمالات به نفع آنها باشد.

برای پیروزی در برابر تیم قرمز باید سناریو هایی که آنها اجرا می کنند را شناسایی کرده و اصلاحات لازم را بدین منظور در سیستم بازی انجام دهند. نه در نیمه دوم، بلکه هر چه سریعتر.

به همین ترتیب، بهترین راه برای اینکه تیم قرمز گوش بزنگ بماند این است که به محض اینکه تیم قرمز دچار سناریو های تیم آبی شد، فاز بازیکنان و استراتژی ها را تغییر دهد.

در فارکس نیز همین اصل استوار است. اگر می خواهید سودآوری پایدار داشته باشید، باید بتوانید در شرایط معاملاتی مختلف سودآور باشید.

پس، چگونه می توان در هر محیط معاملاتی سودآوری داشت؟ در مقاله امروز چند نکته در این رابطه ارائه می گردد.

 

تا جایی که می توانید وقت خود را صرف مطالعه پرایس اکشن کنید.

 

هیچ چیز بالاتر از تجربه نیست. هر چند بک تست گیری تاثیر زیادی در نشان دادن همبستگی ‌های قوی و ضعیف بازار و اندیکاتوری دارد، با این حال تجربه شما در شناسایی اولین نشانه‌های تغییر در شرایط بازار نیز بسیار مفید خواهد بود.

آیا خریداران قدرت کافی برای پایان دادن به یک روند نزولی و برگرداندن آن را دارند؟ یا اینکه مثلا یک عامل بیرون از بازار الهام بخش ایجاد بریک اوت و خروج بازار از شرایط رنج است؟ آیا شکل گیری تقاطع روی میانگین های متحرک در اعلام تغییر روند درست عمل نکرده است؟

در استفاده از یک دفترچه معاملاتی تردید نکنید که می تواند کمک شایانی به یادآوری مشاهدات کند.

 

هم معاملات مصلحت گرایانه را امتحان کنید و هم مکانیکی را.

 

گرچه معاملات مکانیکی برای بسیاری از معامله‌گران جواب می دهد، با این حال باید توجه داشت که سیستم‌ها نیز فقط تا زمانی کار می‌کنند که شما از ابزار صحیح در محیط صحیح استفاده کنید.

اینجاست که معاملات مصلحت گرایانه وارد می‌شود. به یاد داشته باشید که سودآوری شما بستگی به این دارد که چقدر سریع شما می‌توانید خود را با تغییرات شرایط معاملاتی وفق دهید.

اما از آنجایی که در بسیاری از سیستم ها معمولا از اندیکاتورهای پسرو استفاده می شود، برای شناسایی و بهره برداری از تغییرات حادث شده در بازار، شما به تجربه و صلاحدید خود نیاز دارید.

 

استراتژی های معاملاتی مختلف را آزمایش کنید

 

هنگامی که متوجه تغییر در محیط معاملاتی شدید و آن را تایید کردید، باید به سرعت دنده را عوض کرده تا سیستم شما اصطلاحا 3 کار نکند. بدان معنی که شما همیشه باید بیش از یک “سناریو” در دفترچه حاوی دستورات معاملاتی خود آماده داشته باشید.

بک تست گرفتن از تایم فریم ها، اندیکاتورها و شرایط معاملاتی مختلف به شما کمک می کند بتوانید دفترچه حاوی دستورات معاملاتی خود را گسترده تر کنید.

مهمتر از آن، نتایج (موفق) حاصل از بک تست های قبلی، اعتماد به نفس شما را در مورد رفتن به سمت یک استراتژی دیگر بالا می برد و باعث می شود از اشتباهات مرتبط با روانشناسی معاملات نیز جلوگیری بعمل آید.

 

انعطاف پذیر باشید

 

فقط به این دلیل که یک استراتژی چند روزی است که سودهای خوبی را روانه جیب شما کرده است، به این معنی نیست که هفته های آتی نیز این کار را انجام خواهد داد.

آماده باشید تا به محض اینکه پارامترهای شما احساس نیاز کردند، استراتژی های خود را تغییر دهید.

 

مدیریت ریسک را تمرین کنید

 

همانطور که مربیان فوتبال نمی گذارند سیستم بازی مورد نظر آنها برای تیم حریف لو رود، به همین صورت شما هم نمی دانید که چه زمانی شرایط بازار تغییر خواهد کرد.

اما اگر عادت‌های مدیریت ریسک را در تک تک معاملات خود تمرین کنید، قادر خواهید بود پوزیشنی که در آن از یک استراتژی قدیمی استفاده شده در حالی که شرایط معامله در حال تغییر است، را باز نگه دارید.

فقط مطمئن شوید که در معاملات بعدی خود از استراتژی های متناسب استفاده می کنید!

به یاد داشته باشید که فارکس یک جنگل همیشه در حال تغییر است که تنها با داشتن یک مجموعه واحد از ابزارها نمی توان با موفقیت در آن مسیر خود را پیدا کرد.

اگر می‌خواهید به سودآوری پایدار برسید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که مجموعه‌ای واحد از قوانین همیشه جهت درست بازار را به شما نشان دهند. در برنامه خود استراتژی های مختلف را آماده داشته باشید و در استفاده از آنها نیز انعطاف پذیر باشید.

3/5 - (2 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=13421
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
امیر پورتیمور
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد 5 نکته که در زمان تغییر فاز استراتژی معاملاتی خود باید بیاد داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1402