آیا در سال 2024 نقره در برابر طلا عملکرد بهتری خواهد داشت؟

135 بازدید

آیا در سال 2024 نقره در برابر طلا عملکرد بهتری خواهد داشت؟

با شروع سال 2024 و شکل گیری زمینه ها و روندهای گوناگون برای سرمایه گذاری، پیامدهای هر گونه تغییر بالقوه در سیاست پولی فدرال رزرو در خط مقدم نگرانی سرمایه گذاران قرار دارد چراکه آنها به دنبال سرمایه انداختن بر اساس کاهش احتمالی نرخ های بهره (معیار) فدرال رزرو هستند.

از جمله دارایی هایی که به شدت تحت رصد هستند، فلزات گرانبها همچون طلا و نقره هستند، چراکه می توانند از کاهش نرخ بهره منتفع شوند.

به باور برخی، نقره می تواند پس از چندین سال درجا زدن در سال 2024 عملکرد بهتری نسبت به طلا داشته باشد.

در چنین تحلیلی چه عواملی را باید در نظر گرفت؟ چرا نقره ممکن است در سال 2024 بهتر از طلا عمل کند و چگونه شما بعنوان معامله گر می توانید از این موقعیت نهایت استفاده را ببرید؟

 

طلا و نقره همبستگی مثبتی را با هم به نمایش می گذارند، اما نقره در زمان های رونق اقتصادی معمولا بهتر عمل می کند.

 

مقایسه عملکرد نقره و طلا از سال 1971

هر چند هر دو فلز معمولاً همجهت با هم حرکت می کنند (همبستگی مثبت)، اما نقره معمولا از طلا عقب می ماند. علاوه بر این، محدوده نسبت قیمت آنها به یکدیگر (در تصویر نسبت طلا به نقره نشان داده شده است)، در طول سال های گذشته نوسانی بوده است.

همانطور که در نمودار زیر می بینید، این نسبت از یک اونس طلا معادل 32 اونس نقره در نزول سال 2011 بوده است و یک انس طلا معادل 120 اونس نقره در طول همه گیری کرونا در سال 2020 نیز بوده است. پس این نسبت بسیار متغیر است. در حال حاضر، یک اونس طلا معادل حدود 90 اونس نقره معامله می شود.

نمودار ماهانه نسبت طلا به نقره

برخی از تحلیلگران، همچون اقتصاددانان ارشد و مدیر اجرایی گروه CME، اریک نورلند، معتقدند که این تفاوت ها بیشتر به دلیل استفاده های مختلف نقره در کاربردهای صنعتی همچون فتوولتائیک (P.V.)، خودروسازی و صنایع الکترونیک است خود که تا حد زیادی به شرایط کلی اقتصاد بستگی دارد.

بر اساس نظرسنجی جهانی نقره در سال 2023 که از طرف موسسه نقره انجام گرفت، سرمایه گذاری در شبکه 5G، تعداد خودروهای ساخته شده و آمار ساخت و ساز نیز تقاضای صنعتی برای نقره در سال 2022 را همچنان بالا نگه داشت و از سوی دیگر تولیدات مصنوعات و جواهرات نقره نیز همچنان بالا بود.

تقاضای جهانی نقره - بررسی جهانی نقره 2023

در مقابل، طلا بیشتر برای اهداف جواهرسازی و سرمایه گذاری در ایام شرایط اقتصادی کندتر، عدم اطمینان از وضعیت آینده، تلاطم بازارها یا تنش های ژئوپلیتیکی مورد توجه قرار می گیرد، و اهداف صنعتی زیادی ندارد.

عرضه و تقاضای جهانی طلا - شورای جهانی طلا

این بدان معناست که طلا در ایام سخت ‌تر معمولا عملکرد بهتری دارد و زمانی که اقتصاد رونق دارد عملکرد آن ضعیف ‌تر است، این در حالیست که نقره در زمان رونق اقتصادی عملکرد بهتری داشته و در ایام رکود اقتصادی معمولا ضعیف عمل می‌کند.

این پویایی بیانگر نقش های متفاوتی است که طلا و نقره اغلب در پرتفوی سرمایه گذاران در شرایط مختلف اقتصادی بازی می کنند.

طلا اغلب به عنوان یک دارایی امن در زمان بلاتکلیفی اقتصادی یا آشفتگی بازار مورد توجه قرار می گیرد، و زمانی که سرمایه گذاران از تلاطم بازارها، تورم یا خطرات ژئوپلیتیکی به آن پناه می برند، ارزش آن افزایش می یابد.

از همین رو، در طول رکود اقتصادی یا دوره‌ های بی‌ ثباتی اقتصادی، سرمایه‌گذاران ممکن است به سمت طلا به عنوان بهترین جای حفاظت از ارزش هجوم ببرند و قیمت آن را نسبت به سایر دارایی‌ها افزایش دهند.

برعکس، عملکرد نقره بیشتر با تقاضای بخش صنعت و رشد اقتصادی مرتبط است. در نتیجه، نقره معمولاً در دوره ‌های توسعه اقتصادی که تقاضای زیادی برای مصارف صنعتی و فناوری وجود دارد، رشد می‌کند.

زمانی که شرایط اقتصادی قوی است، صنایع، نقره بیشتری را برای اهداف تولیدی مصرف می کنند و باعث افزایش قیمت آن می شوند. با این حال، در طول رکود اقتصادی یا کاهش رشد، تقاضای صنعتی برای نقره ممکن است کاهش یابد و منجر به عملکرد ضعیف آن نسبت به طلا شود.

 

آیا در سال 2024 نقره بهتر از طلا عمل خواهد کرد؟

 

بر اساس تحقیقاتی که در 30 ژانویه توسط موسسه نقره منتشر شد، در نتیجه افزایش رشد صنعتی مورد انتظار، انتظار می ‌رود قیمت نقره در یک دهه اخیر به سطح بالای جدیدی برسد و تا حدود 30 دلار در هر اونس افزایش یابد.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که تقاضای جهانی نقره در صورت رسیدن به مقدار 1.2 میلیارد اونس در سال جاری (که محتمل و قابل پیش بینی است)، ممکن است به دومین سقف رکورد خود برسد. سیاست های تسهیلی فدرال رزرو نیز احتمالاً از قیمت نقره در سال 2024 و سال های آتی حمایت خواهد کرد.

جونی توز، تحلیلگر UBS انتظار دارد که قیمت طلا همچنان در حال افزایش باشد و تا پایان سال 2024 به 2200 دلار در هر انس برسد، زیرا فدرال رزرو در حال تسهیل سیاست های پولی خود است.

زمانی که فدرال رزرو نرخ بهره را کاهش می دهد، عموما هزینه فرصت نگهداری دارایی های نابارور همچون طلا را کاهش می دهد و طلا را نسبتاً جذاب تر می کند.

علاوه بر این، نرخ ‌های بهره پایین ‌تر می‌تواند ارزش دلار آمریکا را تضعیف کند و از آنجایی که طلا بر اساس دلار قیمت‌گذاری می‌شود، دلار ضعیف‌تر باعث می‌شود طلا برای سرمایه‌گذارانی که ارزهای دیگر نگهداری می کنند، گران‌تر شود و معمولا تقاضا برای طلا افزایش یافته و قیمت آن را بالاتر می ‌برد. با این حال، جدول زمانی برای اینکه فدرال رزرو دقیقا چه موقع کاهش نرخ بهره خود را آغاز خواهد کرد نامشخص است.

هر چند بیشتر مقامات فدرال رزرو همچنان سه بار کاهش نرخ بهره در سال جاری را پیش بینی می کنند، با این حال انتظار می رود که این کاهش نرخ ها دیرتر از آنچه فعالان بازار پیش بینی می کنند رخ دهد.

بیانیه های اخیر فدرال رزرو، خوش بینی بازار پیرامون کاهش احتمالی نرخ بهره در ماه مارس را کاهش داده است.

به گفته کارشناسان، این ابهام می‌تواند چالش‌ های کوتاه ‌مدت برای سرمایه‌گذاری در هر دو فلز گرانبها را ایجاد کند، اما زمانی که فدرال رزرو شروع به کاهش صندوق های خود کند، قیمت‌ها ممکن است افزایش یابد (بویژه نقره)، اما ممکن است به شرایط اقتصادیِ زمان کاهش نرخ‌ ها بستگی داشته باشد (اینکه توسعه اقتصادی باشد یا رکود اقتصادی).

محرک‌های قیمت طلا برای هر سناریوی بزرگ اقتصادی سال 2024 - شورای جهانی طلا

 

تصویری تکنیکال از طلا و نقره

 

اگرچه طلا در ماه گذشته از مرز 2065.93 دلار بالاتر نرفت، اما همچنان نزدیک به سقف بسته شدن خود معامله می شود و قیمت ها بالاتر از ابر ایچیموکو و تمامی خطوط مربوط به این اندیکاتور ژاپنی در نمودار ماهانه است.

در مقابل، قیمت نقره از سال 2021 همچنان زیر سطح 25 دلار باقی مانده است و اکنون کم کم داخل ابر دارد معامله می شود، ناحیه ای تعادلی، در حالیکه قیمت ها بین خطوط تنکان و کیجون قرار دارند.

اگر به فروش گرفتن روی فلزات گرانبها علاقه مندید، قیمت هر دو فلز را فقط روی تایم فریم های پایین تحلیل کنید.

اطلاعات ارائه شده به منزله تحقیق برای سرمایه گذاری نیست. این مطالب مطابق با الزامات قانونی برای ارتقای سطح تحقیقات سرمایه گذاری تهیه نشده است و به این ترتیب تنها باید به چشم یک مقاله یا نظر آن را دید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
https://irtrader.net/?p=17739
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
امیر پورتیمور
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد آیا در سال 2024 نقره در برابر طلا عملکرد بهتری خواهد داشت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1402