معامله کدام جفت ارز ها دشوارتر است؟

212 بازدید

معامله کدام جفت ارز دشوارتر است؟

هر راهنمای معاملاتی فارکس را که نگاهی بیندازید، توصیه شان این است که روی جفت ارزهای اصلی پوزیشن بگیرید. یا بهتر بگوییم حداقل تا زمانی که در معامله زدن روان شدید و سود لمس کردید توصیه بر این است. با این حال، بسیاری از آنها توضیح نمی دهند که جفت ارزهای اگزوتیک چه مشکلی دارند و چرا دقیقاً نباید سراغ آنها رفت.

هدف راهنمای حاضر دقیقاً همین نکته است. به عبارتی یک جفت ارز “نامطلوب” را انتخاب کنیم، و توضیح می دهیم که چه چیز آن بد است و استراتژی های معاملاتی موفق برای آن را نشان می دهیم البته در صورتی که وجود داشته باشد!

 

جفت ارزهای اگزوتیک

 

ویژگی جفت ارزهای اگزوتیک، نقد شوندگی پایین و علاقه کم معامله گران به آن است (به جز کشورهای دخیل در جفت ارز). بانک‌های مرکزی بر این بازارها حاکمیت دارند و از همین رو اغلب بسیار باثبات هستند. این نکته برای ما معامله گران چیز خوبی نیست!

 

EUR/CHF

 

یورو واحد پول اتحادیه اروپا است. با این حال، سوئیس از آن استفاده نمی کند. بلکه آنها فرانک سوئیس (CHF) خود را دارند که قبلاً به عنوان یک ارز پناهگاه یا مامن سرمایه عمل می کرد. با این حال، وقتی صحبت از معاملات فارکس می شود، کاملاً جواب نمی دهد.

مشکل اصلی جفت ارز EUR/CHF دوره های طولانی ثبات آن است که بعد از آن جهش های ناگهانی می آید. برخی از پوزیشن ها روی جفت ارز EUR/CHF ممکن است ماه ها باز بمانند به این امید که مثلا 2000 پیپ نوسان دهند. اخیرا، با توجه به موضوع برگزیت، وضعیت این جفت ارز مقداری بهبود یافته است، و همین موضوع مقداری نوسانات و تلاطم به این جفت ارز داده است.

نمودار ماهانه EUR/CHF.

همانطور که می بینید، پس از دوره های طولانی ثبات نسبی، کاهش یا افزایش های ناگهانی آمده است.

به طور کلی، EUR/CHF برای اسکالپ و یا سایر استراتژی های کوتاه مدت بازار که مستلزم داشتن نوسانات بالا هستند مناسب نیست. الگوهای پرایس اکشن را نیز به صورت جدی روی این جفت ارز نمی توان اجرا کرد زیرا الگوهای نموداری برای تایم فریم های هفتگی و ماهانه بسیار کم تعریف شده‌اند.

در حال حاضر، هیچ روش پیشنهادی واحدی برای معامله روی EUR/CHF وجود ندارد. موفقیت آمیز ترین مورد تا کنون، معامله روی روند جفت ارز است یعنی شکار یک روند در آغاز راه و پیاده شدن از آن پیش از پایان. گرچه این رویکرد هم خیلی سودآور نیست و با ریسک همراه است، اما اگر می‌خواهید روی EUR/CHF پوزیشن بگیرید بد نیست بدانید این تنها راه حل قابل اعتماد است.

 

EUR/TRY

 

دولت فعلی ترکیه کارآمد نیست، همانطور که می دانید در دو سال اخیر نیز رسوایی های سیاسی و مواضع پوپولیستی در دولت اردوغان اتخاذ شده که بسیار مشهود است. بنابراین جای تعجب نیست که لیر ترکیه به همین وضع رو به دره ادامه دهد. تا ژانویه 2018، این جفت ارز به شدت نزولی بود، اما تضعیف یورو به لیر ترکیه کمک کرد تا جایگاه خود را چند ماهی پس بگیرد. با این حال، از سپتامبر به بعد، لیر ترکیه مجدد در حال اصلاح است.

عکس 2

EUR/TRY در تایم فریم های بالا نسبتا خوب به نظر می رسد، اما در تایم فریم های پایین، نوسانات نامنظم و غیرقابل پیش بینی زیاد مشاهده می شود.

بزرگترین مشکل EUR/TRY عدم وجود سمت و سوی مرکزی است. بازار با الگوهای شناخته شده همخوانی ندارد زیرا هر لحظه ممکن است خبر دیگری منتشر شود که کلیت کار را تغییر دهد. چنین چیزی باعث می شود که استراتژی های مبتنی بر پرایس اکشن عملاً غیرقابل استفاده باشند.

با این حال، روش هایی برای معامله در EUR/TRY وجود دارد. استراتژی‌ های ساده ‌تر اسکالپ، مانند «رودخانه تنبل» (در درس بعدی معرفی خواهد شد) مفید هستند، و نوسانات قیمتی مناسب برای انجام معاملات روند وجود دارد. با این حال، ماهیت نامنظم بازار سبب می شود آنها بسیار ریسکی باشند.

 

جفت ارزهای مشتقه

 

EUR/USD و سایر جفت ارزهای اصلی به طور مستقیم و روان معامله می شوند اما با این حال، همیشه اینطور نیست. یک مجموعه کامل از جفت ارز وجود دارد که به دلیل کمبود نقد شوندگی از یک ارز واسط استفاده می کنند.

این باعث می‌شود که جفت ارز‌های مشتقه به دو اقتصاد، نه بلکه به سه مورد وابسته باشند. به عنوان مثال، زمانی که دلار آمریکا به شدت نوسان می کند، پوند/ین نیز متلاطم می شود حتی اگر در وهله اول، مستقیماً تحت تأثیر قرار نگیرد. این امر باعث می شود جفت ارز‌های مشتقه نوسانات ناسالم زیادی تجربه کنند و همین امر معامله آنها را بسیار دشوار می‌کند.

عکس 3

علیرغم اینکه ین یک ارز نسبتاً باثبات در سال گذشته بوده است، اما نمودار GBP/JPY تا حدودی گنگ است.

راه خوبی برای معامله روی جفت ارزهای مشتقه وجود ندارد. شما ناچار به دمدمی بودن روی دو بازار مختلف هستید و اغلب نوسانات قیمت آنها کاملاً غیرقابل توضیح است. معامله کردن روی روند بهترین استراتژی است، اما با توجه به بازار متلاطم، به ریسک آن نمی ارزد.

 

جمع بندی

 

دلایل خوبی وجود دارد که نشان می دهد بدترین جفت ارزها واقعا “بدترین” هستند. هر چند روش هایی برای معامله آن‌ها و به فنا نرفتن وجود دارد، اما خطرات و ریسک ها بسیار بیشتر از پاداش آن است. به خصوص برای دوستان تازه کار، که احتمالاً باید به ارزهای اصلی بچسبند.

علاوه بر این، برخی از بروکرها، معامله بر روی جفت ارزهای اگزوتیک یا مشتقه را با اسپردهای بالا عملا غیرممکن می سازند. اگر همچنان می‌خواهید آن‌ها را امتحان کنید، بهتر است در حساب های ECN Zero آنه را تست بزنید، که اصلاً اسپرد ندارند. هر چند برای هر معامله باید کارمزدی بپردازید اما شانس شما برای بستن سفارش با سود به شدت افزایش می یابد.

 

منبع:

What Currency Pair is the Most Difficult to Trade?

5/5 - (1 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=18195
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
امیر پورتیمور
از سال 1385 معامله زدن در بازارهای مالی بین الملل و فارکس را شروع کردم. در سال های ابتدایی با سرمایه کمی وارد بازار شدم و همانطور که پیش بینی می شد سرمایه را از دست دادم. ابتدا فکر کردم این صنعت چیزی جز قمار نیست اما به مرور متوجه شدم که با مطالعه، استفاده از فرصت ها، طمع نکردن و اندکی شانس می توان در فارکس به موفقیت رسید.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد معامله کدام جفت ارز ها دشوارتر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403