بررسی اقتصاد سوییس و عوامل تاثیرگذار بر فرانک

1740 بازدید

سوییس

در مقاله امروز از مجموعه مقالات آموزش فارکس، به یکی دیگر از اقتصادهای مهم جهان می پردازیم یعنی سوییس!

سوئیس در سال 1291 تاسیس شده است. این کشور در وسط اروپا واقع شده و بخش اعظم تاریخ و فرهنگ آن با آلمان، اتریش، ایتالیا و فرانسه پیوند خورده است.

اگرچه سوئیس درست در قلب اروپا واقع شده، اما عضو اتحادیه اروپا نیست.

اواسط دهه 1990 مذاکراتی بین اتحادیه اروپا و سوئیس در جریان بود، اما مردم سوئیس پیشنهاد عضویت در اتحادیه اروپا را رد کردند.

از آن زمان تا امروز سوئیس استقلال اقتصادی خود را حفظ کرده است.

راجر

سوئیس کشور کوچکی است، اما به شما اینطور بگوییم که جمع و جور است! جمعیت آن حدود 7.78 میلیون نفر است و در هر مایل مربع حدود 477 نفر جمعیت دارد.

سوئیس همچنین به بی طرف بودن شهره عام و خاص است زیرا این کشور از مشارکت در هر دو جنگ جهانی خودداری کرده است.

نقشه سوییس

 

سوئیس: آمار و ارقام، و ویژگی ها

 

همسایگان: آلمان، فرانسه، ایتالیا، اتریش

مساحت: 15940 مایل مربع

جمعیت: 7,954,700

تراکم: 477.4 نفر در هر مایل مربع

پایتخت: برن

رئیس کنفدراسیون سوئیس: گی پارملین

واحد پول: فرانک سوئیس (CHF)

واردات اصلی: ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، محصولات دارویی و پزشکی، سایر مواد شیمیایی، کالاهای تولیدی

صادرات اصلی: مواد شیمیایی، ساعت دیواری و ساعت مچی، مواد غذایی، ابزار آلات، جواهرات، ماشین آلات، دارو، فلزات گرانبها، منسوجات، رولکس، راجر فدرر

شرکای وارداتی: آلمان 26.19٪، ایتالیا 10.46٪، فرانسه 8.4٪، امریکا 6.08٪، چین 5.75٪، اتریش 4.4٪

شرکای صادراتی: آلمان 18.5٪، امریکا 11.61٪، ایتالیا 7.61٪، فرانسه 6.96٪، بریتانیا 5.67٪

مناطق زمانی: GMT + 1

وب سایت: https://www.myswitzerland.com/en-us/

 

بررسی اجمالی اقتصاد

 

سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان از نظر درآمد سرانه (یعنی کل تولید ناخالص داخلی تقسیم بر جمعیت کشور) است.

تولید ناخالص داخلی سوئیس در سال 2017 مبلغ 679 میلیارد دلار بود. البته با همان اندازه کوچک خود، تولید ناخالص داخلی آن 68060 دلار در ازای هر نفر است که رتبه هشتم در جهان را دارا می باشد.

شرکای اصلی تجاری آن آلمان، امریکا، فرانسه، ایتالیا، اتریش، روسیه و بریتانیا هستند. سوئیس نیز مانند ژاپن، به شدت به صادرات خود وابسته است بطوریکه صادرات حدود 308.3 میلیارد دلار تشکیل می دهد. بعارتی 58.2 درصد از تولید ناخالص داخلی آن از بخش صادرات است.

صنایع اصلی سوئیس عبارتند از ماشین آلات، مواد شیمیایی، منسوجات، ابزار دقیق و ساعت مچی. به آخرین مورد نخندید – در واقع مقدار قابل توجهی از بخش تولید سوئیس را شامل می شود! خب، وقت آن است که به چیزهای مهمتر بپردازیم!

 

سیاست پولی و مالی

 

بانک ملی سوئیس (SNB) که در حال حاضر ریاست آن بر عهده آقای توماس جردن است، کنترل سیاست های پولی کشور را از طریق دخالت در مواضع پولی و اعتباری کشور بدست دارد.

هیئت مدیره که وظیفه تعیین خط مشی های بانک را بر عهده دارد از 3 عضو رئیس، نایب رئیس و یک عضو سوم تشکیل شده است. درست است – فقط سه نفر هیئت مدیره هستند!

برخلاف اکثر بانک های مرکزی، بانک ملی سوییس یک محدوده هدف را برای نرخ بهره مورد نظر خود (که لیبور نیز نامیده می شود) تعیین می کند. بعبارتی یک رقم ثابت برای سه ماهه تعیین نمی کند.

بانک ملی سوییس علاوه بر هدف اصلی خود که کنترل مقدار عرضه پول کشور و دخالت در نرخ بهره است، نقش راحت تری نیز دارد و آن ثابت نگه داشتن ارزش فرانک است.

فرانک بیش از حد قوی می تواند باعث افزایش تورم شده و نیز به صادرات کشور آسیب بزند.

با توجه به اینکه پشت سوییس به صادرات خود گرم است، بانک مرکزی سوییس طرفدار فرانک ضعیف تر است و از مداخله در بازارهای فارکس برای تضعیف آن ابایی ندارد.

یکی از مهمترین سیاست های پولی بانک ملی سوییس هدف گذاری تورم است. تورم هدف بانک که پایش آن در گزارش CPI صورت می گیرد، زیر 2 درصد در سال است.

سپس بانک تلاش خواهد کرد تا از طریق عملیات بازار باز و با اصلاح و تعدیل نرخ لیبور، نرخ تورم واقعی کشور را کنترل کند.

در عملیات بازار باز، بانک از طریق معاملات بازخرید کوتاه مدت نرخ لیبور را کنترل می کند.

معاملات بازخرید کوتاه مدت عبارتست از فروش یک اوراق بهادار به صورت نقدی و توافق برای خرید مجدد همان اوراق در تاریخ بعدی.

اگر نرخ بهره در بازار باز بیش از محدوده مورد نظر بانک ملی سوییس افزایش یابد، بانک مرکزی نقدینگی بیشتری را از طریق عملیات بازخرید با نرخ‌های بازخرید پایین‌تر به بانک‌های دیگر عرضه می‌کند.

از سوی دیگر، بانک ملی سوییس می تواند با افزایش نرخ بازخرید، نقدینگی را کاهش داده و بدین ترتیب در نهایت نرخ لیبور را نیز افزایش دهد.

در بعد مالی، یکی از سیاست های مالی جذابی که سوئیس دارد این است که آنها یکی از پایین ترین نرخ های مالیاتی را در میان کشورهای توسعه یافته دارند. در واقع، اغلب از سوییس به عنوان یک کشور “بهشت مالیاتی” یاد می شود.

نرخ مالیات شرکت ها در سوئیس از 8.5٪ تا 10.0٪ است. این موضوع، در کنار قوانین قضایی بانکی آن، سوئیس را به یکی از تجارت دوست ترین کشورهای جهان تبدیل می کند.

 

آشنایی با فرانک

 

تا همین چندی پیش، فرانسه، بلژیک و لوکزامبورگ نیز ارزهای خود را فرانک می نامیدند… تا اینکه یورو را پذیرفتند که جذاب تر هم بود.

در حال حاضر، سوئیس تنها کشوری است که از واحد پول خود با نام فرانک یاد می کند.

 

به لطف بی طرفی سوئیس…

 

سوئیس به دلیل قوانین حقوقی بانکی خود از نظر سیاسی بی طرف محسوب می شود که همین سبب شده فرانک نیز بعنوان یک مامن دارایی محسوب شود. معمولاً در مواقع ابهام اقتصادی، سرمایه‌گذاران وجوه خود را به سوئیس منتقل می‌کنند و همین سبب افزایش ارزش فرانک می‌شود.

 

من هنوز در عهد زرق و برق گیر کرده ام!

 

سوئیسی ها نه تنها از پیوستن به «بچه های باحال» اتحادیه اروپا امتناع می ورزند، بلکه تنها کشوری هستند که همچنان به استاندارد طلا پایبند هستند.

پشتوانه حدود 25 درصد از پول این کشور ذخایر طلا است که سبب شده بین طلا و فرانک همبستگی 80 درصدی شکل گیرد. این بدان معناست که هر زمان که قیمت طلا افزایش یابد، فرانک نیز می تواند با آن همراه شود.

 

شاخص های مهم اقتصادی برای فرانک

 

تولید ناخالص داخلی – تولید ناخالص داخلی (GDP) معیار اندازه گیری ارزش کل همه کالاها و خدمات نهایی کشور است. این گزارش تغییر در تولید کل اقتصاد را نسبت به دوره قبل ارزیابی می کند.

خرده فروشی – گزارش سرفصل خرده فروشی تغییر ماهانه در ارزش کل فروش را در سطح خرده فروشی اندازه گیری می کند.

شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) – این گزارش تغییر در قیمت سبدی از کالا و خدمات را اندازه گیری می کند. این شاخص بدقت بوسیله بانک ملی سوییس رصد می شود، زیرا با استفاده از این گزارش به تحلیل و بررسی تورم می پردازد.

تراز تجاری – تراز تجاری کل تفاوت در ارزش بین کالاهای صادراتی و کالاهای وارداتی در کشور را اندازه گیری می کند. سوئیس صنعت صادرات بسیار نیرومندی دارد، بنابراین بازرگانان اغلب از تراز تجاری این کشور برای ارزیابی میزان سلامت اقتصاد آن استفاده می کنند.

 

چه چیزی فرانک را به حرکت در می آورد؟

 

قیمت طلا

 

همانطور که پیشتر هم اشاره شد، فرانک همبستگی 80 درصدی با قیمت طلا دارد، زیرا پشتوانه 25٪ از نقدینگی سوئیس ذخایر طلا می باشد.

وقتی قیمت طلا بالا می رود، فرانک نیز معمولاً بالا می رود. برعکس، زمانی که قیمت طلا کاهش می‌یابد، فرانک نیز کاهش می‌یابد.

 

تحولات منطقه یورو و امریکا

 

از آنجایی که سوئیس یک کشور وابسته به صادرات است، به شدت تحت تاثیر تحولات اقتصادی شرکای تجاری اصلی خود در منطقه یورو و امریکا است.

شرکای اصلی صادرات سوئیس در منطقه یورو عبارتند از آلمان (21.2%)، فرانسه (8.2%)، ایتالیا (7.9%) و اتریش (4.5%).

در این میان امریکا سهم حدود 8.7 درصدی از صادرات سوئیس دارد. عملکرد ضعیف اقتصادی در هر یک از این کشورها می تواند به معنای تجارت کمتر برای سوئیس باشد.

 

حل و فصل خرده شیشه ها

 

تنش سیاسی در همسایگان اروپایی سوییس، به ویژه در منطقه یورو، می‌تواند تجار را به سمت فرانک بعنوان ارز امنیت سوق دهد.

به یاد داشته باشید که منطقه یورو مجموعه ای از 16 کشور است که بانک مرکزی اروپا سیاست های پولی را برای کل این گروه اعمال و اجرا می کند.

با توجه به اینکه اقتصاد کشورهای عضو با سرعت‌های متفاوتی رشد می‌کنند، سیاست‌های بانک مرکزی اروپا گاهی برخلاف آنچه که یک کشور در آن زمان خاص به آن نیاز دارد، عمل می‌کند.

 

عامل ایکس

 

USD/CHF نیز تحت تاثیر نرخ ارزهای کراس مانند EUR/CHF قرار دارد. برای مثال، بالا رفتن ارزش یورو به دلیل افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا، می‌تواند سستی فرانک را بر سایر جفت ارزها مانند USD/CHF سرازیر کند.

 

فعالیت های ادغام و تملیک

 

صنعت اصلی سوئیس بانکداری و بخش مالی است. فعالیت های ادغام و تملیک یا خرید و فروش شرکت ها در آن بسیار متداول است.

این نکته چگونه می تواند بر قیمت نقدی فرانک تأثیرگذار باشد؟

به عنوان مثال، اگر یک شرکت خارجی بخواهد کسب و کاری در سوئیس راه اندازی کند، باید هزینه آن را به فرانک پرداخت کند. از سوی دیگر، برای مثال، اگر یک بانک سوئیسی بخواهد یک شرکت آمریکایی بخرد، باید فرانک خود را برای خرید دلار آمریکا در بازار خالی کند.

 

معامله USD/CHF

 

USD/CHF به دلار امریکا معامله می شود. هر لات استاندارد 100000 دلار است در حالی که هر مینی لات 10000 دلار است.

ارزش پیپ که بر حسب فرانک است، با تقسیم 1 پیپ (0.0001) بر نرخ USD/CHF محاسبه می شود.

سود و زیان به فرانک سوئیس است.

در ازای یک لات استاندارد، هر نوسان پیپ 10 فرانک ارزش گذاری می شود.

در ازای یک مینی لات، هر نوسان پیپ 1 فرانک ارزش دارد.

برای نشان دادن موضوع، اگر نرخ لحظه بازار USD/CHF 1.0600 باشد و بخواهید یک لات استاندارد معامله کنید، آنگاه یک پیپ معادل 9.4340 دلار خواهد بود.

محاسبات مارجین معمولاً به دلار است. با اهرم 100:1، برای مدیریت 100000 واحد USD/CHF به 1000 دلار مارجین نیاز دارید.

 

تاکتیک های معاملاتی USD/CHF

 

جفت‌ ارزهای فرانک (USD/CHF و EUR/CHF) معمولاً فقط در طول سشن معاملاتی اروپا فعال هستند.

هر دو جفت ارز در بیشتر مواقع در حالت رنج هستند. با توجه به این موضوع، آن‌ها بسیار مستعد شادوهای ناگهانی و شکست های کاذب هستند.

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، بانک ملی سوییس بسیار راغب است تا بر ارزش گذاری فرانک نظارت داشته باشد. این بانک به مداخله در بازار فارکس برای تضعیف فرانک به ویژه زمانی که به سطوح تکنیکال کلیدی می رسد مشهور و بدنام است.

به عنوان مثال، اگر USD/CHF به دلیل افزایش ریسک پذیری به پایین ترین حد سالانه خود بازگردد، کافیست بانک ملی سوییس در کمین باشد تا این جفت ارز را مجدد بالا اندازد.

شما همچنین می توانید با رصد مباحث بینادین اقتصادی شریک تجاری اصلی سوییس، یعنی منطقه یورو، به معامله فرانک بپردازید. هر گونه تنش اقتصادی یا سیاسی در منطقه یورو می تواند سرمایه گذاران را به سمت فرانک که امن است سوق دهد.

با توجه به این موضوع، از کراس های ارزی مانند EUR/CHF نیز می توان برای معامله استفاده کرد، به عنوان مثال USD/CHF. افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا که جفت ارز EUR/CHF را بالا می برد اثرات آن می تواند به USD/CHF نیز سرایت کند.

اسکی

5/5 - (6 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=6070
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
سید محمد تبادکانی
حدود 15 سال است که در بازار فارکس فعالیت دارم و درآمد اول من هست. معامله گری در فارکس یکی از شغلهای پر ریسک و پر خطر هست که بدون علم و دانش فقط یک قمار سراسر ضرر خواهد بود.
مطالب بیشتر

باکس دانلود

نظرات

1 نظر در مورد بررسی اقتصاد سوییس و عوامل تاثیرگذار بر فرانک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403