9 قانون برای معامله واگرایی ها

2267 بازدید

قوانین واگرایی

معامله گران از واگرایی استفاده می کنند تا تعیین کنند آیا روند در حال ضعیف شدن است یا خیر ، به عبارتی آیا برگشت روند قریب الوقوع است یا روند فعلی ادامه دارد.

قبل از اینکه بحث را باز کنیم و دنبال واگرایی های احتمالی بگردیم ، در زیر 9 قانون کاربردی برای معامله واگرایی ها ارائه می شود.

این قوانین را یاد بگیرید ، بخاطر بسپارید (یا هر چند بار شده به سایت ما برگردید تا آنها را مرور کنید) ، آنها را بکار بندید تا بتوانید تصمیم گیری بهتری در زمینه معاملات ، داشته باشید.

می توانید هم آنها را نادیده بگیرید و ورشکست شوید.

 

1. اطمینان حاصل کنید که عینک شما تمیز است!

 

برای بوجود آمدن واگرایی ، قیمت باید حتما یکی از موارد زیر را تشکیل داده باشد:

 • سقف بالاتر از از سقف قبلی
 • کف پایین تر از کف قبلی
 • سقف دوقلو
 • کف دوقلو

حتی اگر یکی از این چهار سناریو قیمتی اتفاق نیفتاده است ، به خود زحمت نداده و به اندیکاتور نگاه نکنید.

در این صورت ، بدانید شما یک واگرایی را معامله نمی کنید ، دوستان.

شما فقط چیزهایی را در تخیلات خود تصور می کنید. فوراً به بینایی سنجی مراجعه کرده و عینک جدیدی برای خود تهیه کنید.

کف و سقف شدید

 

واگرایی در بازار رنج نیست

 

2. روی سقف ها و کف های متوالی خطوط را بکشید

 

بسیار خوب ، حال که تکانی خورده اید (منظور تکان قیمتی) ، به ادامه بحث برویم. به یاد داشته باشید ، شما فقط یکی از چهار مورد زیر را مشاهده خواهید کرد: سقف بالاتر ، سقف فلت ، کف پایین تر یا کف فلت.

حالا از آن سقف یا کف به سقف یا کف قبلی یک خط رو به عقب بکشید. خط باید روی کف ها یا سقف های متوالی مهم (ماژور) قرار داشته باشد.

اگر بین دو سقف و یا کف اصلی ، برجستگی یا فرو رفتگی کوچکی مشاهده کردید ، مهم نیست ، کار خود را انجام داده و آن را نادیده بگیرید.

 

3. فقط سقف ها و کف ها را وصل کنید

 

اگر دیدید دو قله تشکیل شده اند ، سقف ها را وصل کنید.

اگر دو دره ایجاد شده اند ، کف ها را به هم متصل کنید.

فقط سقف ها یا کف های متوالی

 

بازارهای رنج واگرایی ندارند

 

4. چشم شما به قیمت باشد

 

پس شما دو سقف یا دو کف را با یک خط روند به هم متصل می کنید. حال به اندیکاتور تکنیکال مورد نظر خود نگاه کرده و آن را با نمودار قیمت مقایسه کنید.

از هر اندیکاتوری که استفاده می کنید ، به یاد داشته باشید که شما در حال مقایسه سقف ها یا کف های آن هستید.

برخی از اندیکاتور ها مانند MACD یا Stochastic دارای خطوط مضاعف روی هم هستند مثل هورمون های خشم جوانان. نگران کاری که این بچه ها می کنند نباشید.

بر کف و سقف تمرکز کنید

 

5. خطوط را کاملا مطابق با دره ها و قله های خود ترسیم کنید

 

اگر خطی می کشید که دو سقف روی نمودار قیمتی را به هم وصل می کند ، باید یک خط را نیز بکشید که آن دو سقف را روی اندیکاتور به هم وصل کند. ایضا برای کف ها نیز چنین است.

اگر خطی می کشید که دو کف روی نمودار قیمتی را به هم وصل می کند ، باید خطی نیز بکشید که آن دو کف را روی اندیکاتور به هم وصل کند‍!

هم روی نمودار قیمت و هم اندیکاتور

 

قیمت و اسیلاتور باید در راستای هم باشند

 

6. نوسانات قیمت و اندیکاتور را بصورت عمودی در یکراستا حفظ کنید

 

سقف ها و کف هایی که شما در اندیکاتور شناسایی می کنید باید آنهایی باشند که به طور کامل بصورت عمودی همراستا با کف ها و سقف های نمودار قیمتی هستند.

درست مثل وقتی که می خواهید به باشگاه بروید و باید انتخاب کنید چه بپوشید ، شما باید چیزی بپوشید که به آنجا بخورد!

هم راستایی عمودی نوسانات کف و سقف روی نمودار قیمتی را با نوسانات کف و سقف روی اندیکاتور بررسی کرده و حفظ کنید.

همراستا باشند

 

7. تمایلات و شیب ها را رصد کنید

 

واگرایی فقط در صورتی وجود دارد که شیب خط اتصال کف و سقف های اندیکاتور با شیب خط اتصال کف و سقف های قیمتی متفاوت باشد.

شیب یا باید: صعودی (افزایشی) یا نزولی (کاهشی) یا تخت (فلت) باشد.

شیب واگرایی ها متفاوت باشد

 

8. اگر کشتی حرکت کرده است ، کشتی بعدی را سوار شوید.

 

اگر واگرایی را شناسایی کردید اما قیمت پیش از این برگشته است و مدتی در یک جهت حرکت کرده است ، واگرایی را باید منقضی در نظر گرفت.

بله ، این بار قایق شما را جا گذاشت! حال تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که منتظر بمانید تا یک قله / دره دیگری شکل بگیرد و جستجو برای واگرایی را از ابتدا شروع کنید.

در معامله واگرایی دنبال قیمت نروید

 

9. یک گام به عقب بازگردید

 

معمولا سیگنال های واگرایی در بازه های بلند مدت تر صحیح تر می باشند. بعبارتی در اینگونه موارد سیگنال های کاذب یا جعلی کمتری دریافت می کنید.

گرچه این به معنای انجام معاملات کمتر است اما اگر ساختار معاملاتی خود را به درستی پی ریزی کنید ، در اینصورت پتانسیل سود آوری شما می تواند بسیار زیاد باشد.

واگرایی ها در بازه های زمانی کوتاه مدت گرچه بمراتب بیشتر رخ می دهند اما چندان مورد اعتماد نیستند.

توصیه ما اینست که فقط در نمودارهای 1 ساعته به بالا به دنبال واگرایی باشید.

برخی معامله گران از نمودارهای 15 دقیقه یا حتی کمتر استفاده می کنند. در چنین بازه های زمانی ، نویز (موارد کاذب) زیادی وجود دارد ، بنابراین بهتر است از این موارد چشم پوشی کنیم.

نویز

خب.. اینم خدمت شما!

9 قانونی که باید رعایت کنید ، اگر می خواهید معامله با استفاده از واگرایی ها را به طور جدی دنبال کنید.

به ما اعتماد کنید ، نباید این قوانین را نادیده بگیرید. در غیر اینصورت حساب معاملاتی شما بارها و بارها آسیب های جدی خواهد دید.

این قوانین را رعایت کنید ، تا شانس رسیدن به یک آرایش واگرایی منجر به معامله سودآور را به طور چشمگیری برای خود افزایش دهید.

حالا بروید نمودارها را به دقت بررسی کنید و ببینید آیا می توانید واگرایی هایی که در گذشته اتفاق افتاده اند را شناسایی کنید؟! این می تواند یک روش عالی برای بهبود مهارت واگرایی شناسی شما باشد!

دیگر مقلات ما

الپاری

روبو فارکس

امارکتس

ارانته

فیبوگروپ

فارکس فکتوری

4.2/5 - (19 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=3904
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
سید محمد تبادکانی
حدود 15 سال است که در بازار فارکس فعالیت دارم و درآمد اول من هست. معامله گری در فارکس یکی از شغلهای پر ریسک و پر خطر هست که بدون علم و دانش فقط یک قمار سراسر ضرر خواهد بود.
مطالب بیشتر

باکس دانلود

نظرات

4 نظر در مورد 9 قانون برای معامله واگرایی ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. با سلام و خسته نباشید
  ضمن تشکر از شما بابت آموزش های خوبتون❤️
  من یه درخواست داشتم ازتون اگه ممکنه مورد هشتم رو بیشتر توضیح بدین

  1. سلام دوست گرامی،
   منظور این هست که اگر یک واگرایی رو شناسایی کردید اما پیش از اینکه وارد معامله بشید برگشت اتفاق افتاد و شما از اون جا موندید اصراری نداشته باشید که حتی در جای نا مناسب وارد معامله بشید. صبر کنید و منتظر موقعیت بعدی باشید.

 2. سلام. خسته نباشید.نمیدانم با چه کلماتی از شما تشکر کنم. اینهمه زحمت صادقانه…با اگاهی و عشق …سخاوتمندانه….ممنونم .سپاسگزارم.یک سوال دارم که مدتهاست پاسخی نیافته ام از شما تقاضای محبت دارم.شاید مضحک بنظر بیاید اما مدتهاست مرا ازار میدهد.
  در معاملات اسپات در کف میخریم و در سقف میفروشیم.در معاملات اهرم دار بر عکس است یعنی با تشخیص نزولی بودن معامله ی فروش میگیریم و تارگت ما قیمت خیلی پایین تر است و درتشخیص صعودی بودن هم خرید میگیریم و تارگت ما خیلی قیمت بالاتر است.چطور امکان دارد چیزی را ارزانتر بفروشیم و سود کنیم و یا چیزی را گرانتر بخریم و سود کنیم.تمنا میکنم این مشکل مرا حل کنید از اینکه با هوش نیستم مرا ببخشید.بی صبرانه منتظر راهنمایی شما هستم.

  1. سلام دوست گرامی،
   ممنون از نظر لطف شما.
   به این مثال دقت کنید: فرض کنید قیمت انس طلا الان 1700 دلار هست و شما حدس می زنید که تا 1400 دلار قیمت نزول کنه پس تصمیم میگیرید که انس را بفروشید اما شما انس ندارید، پس 1 انس از بروکر قرض می گیرید و در قیمت 1700 دلار آن را می فروشید. وقتی قیمت به 1400 دلار رسید دوباره آن 1 انس طلا را می خرید و طلب بروکر را پس می دید و خودتون 300 دلار سود به جیب می زنید. در خرید هم دقیقا برعکس همین اتفاق رخ میده. امیدوارم خوب توضیح داده باشم.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403