سه راهکار برای جلوگیری از اعتیاد به فارکس

456 بازدید

اعتیاد به معامله

رک بگم. بسیاری از ما با دیدن تصویر درآوردن پول های کلان، و نیز وجود فرصتی خوب جهت تمرین ذهن و اراده، جذب دنیای معاملات فارکس شده‌ایم.

البته برای برخی، مورد دومی در رتبه دوم قرار می گیرد زیرا چشم انداز داشتن درآمد قابل توجه قاعدتا جذاب تر است.

سیستم ماهانه

در برخی موارد معامله‌گران فارکس فقط وارد این حیطه شده اند تا فقط برنده شوند که سبب می شود آنها تمرکز کمتری روی روند کار داشته و تمام ذهن خود را صرفاً متوجه سود می کنند.

اما چنین اولویت هایی می تواند منجر به اعتیاد شود که هم می تواند به حساب شما و هم به مغز شما آسیب برساند.

بگذارید داستان یک معامله گر ساعتی را برای شما بازگو کنم که برای سومین بار متوالی کل حساب خود را به باد داد.

با وجود این، او اصرار به انجام معاملات فارکس دارد چراکه چندی پیش مجدد یک حساب ریل دیگر باز کرد. او حتی سراغ شرکت‌های سرمایه گذاری و صندوق‌ها می رود تا با پول دیگران معامله کند، زیرا فکر می کند که همین “شوق” او برای معاملات فارکس به طور جادویی تبدیل به سود می‌شود.

بدتر از همه اینکه، این معامله گر ساعتی متاهل است و 2 فرزند هم دارد که باید خرج آنها را هم بدهد. هر قدر پول که در معاملات قبلی از دست داده بود برایش مهم نبود، کوچکترین گامی به عقب برنمی داشت تا بدرستی و بدقت بازارها را مطالعه کند یا در برنامه معاملاتی خود بازنگری کند. به جای آن، او دستش را در پس‌انداز خانواده‌اش می کرد تا حساب دیگری باز کند.

آیا او واقعاً «شوق» دارد یا آنچه او انجام می دهد صرفاً اعتیاد است؟ ببینید، اعتیاد به یک فعالیت خاص زمانی رخ می دهد که فرد کاملاً به آن وابسته شود.

این رفتار عموما توسط افرادی بروز می یابد که پیوسته دنبال انجام آن فعالیت می گردند، برای آنها مهم نیست که چنین کاری چقدر می تواند عواقب منفی به همراه داشته باشد. بدتر از آن اینکه افرادی که معتاد هستند، با اینکه آن فعالیت شروع به نابود کردن زندگی آنها کرده است اما بعید بنظر می رسد که بخواهند انجام فعالیت را متوقف کنند.

پس چگونه می توان فهمید که آیا به معاملات فارکس معتاد شده اید یا خیر؟ و تنها بواسطه شوق و علاقمندی نیست که به معاملات کشیده می شوید؟ در زیر چند سوال ارائه می گردد که ابتدا باید آنها را از خود بپرسید:

  • آیا اغلب می بینم که با اینکه به خودم گفتم معامله بس است، اما باز هم دارم معامله می کنم؟
  • آیا فضای معاملات در روابط من با افراد دیگر مشکلاتی را ایجاد کرده است؟
  • آیا معاملات برای من مشکلات مالی ایجاد کرده است؟
  • آیا تا به حال به من گفته شده که بیش از حد معامله می زنم و باید معامله زدن را متوقف کنم؟
  • آیا من خودم را فرد بزرگی در زمینه ریسک پذیری می دانم که بیشتر از آنچه باید، روی برخی معاملات شرط بندی می کنم؟
  • آیا سعی کرده ام از طریق افزایش سایز پوزیشن ضررهایم را جبران کنم؟
  • آیا مواقعی وجود دارد که فقط به دلیل اینکه حوصله ام سر رفته است معامله می کنم؟
  • آیا درد ناشی از ضرر و باخت را شدیدتر از حس شادی که ناشی از برنده شدن است را احساس می‌کنم؟

اگر به همه یا بیشتر پرسش های فوق پاسخ مثبت داده اید، نفس عمیقی بکشید و آرام باشید. دنیا به آخر نرسیده. چند روش امروز به شما معرفی می کنیم که با استفاده از آنها می توانید بر اعتیاد خود به معامله زدن غلبه کنید.

 

وقفه ای دهید و استراحتی کنید

 

از پشت میز و سیستم خود بلند شوید و مدتی آن را رها کنید و چند روزی، یا حتی چند هفته ای به سواحل خلیج فارس بروید و لب ساحل و در زیر آسمان آبی و بر روی شن‌های سفید از خود پذیرایی کنید و لذت ببرید.

همچنین می توانید یک ورزش انجام دهید، یا می توانید در خانه بمانید و اسنک و پاپ کورن گرفته و چندتا فیلم یا سریال تماشا کنید. هر کاری که انجام می‌دهید، فقط اطمینان حاصل کنید که به خودتان زمانی می‌دهید تا از نمودارها و معاملات فاصله بگیرید.

درست مثل یک ورزشکار نخبه، شما به استراحت هم نیاز دارید. این کار به ذهن شما زمان می‌دهد تا از شر استرس بازار خلاص شود و باعث می شود تا با طراوت و شادابی به صحنه معاملات بازگردید.

 

داشتن یک دفترچه یادداشت روزانه

 

هر چقدر بر این مورد تاکید کنم کم است. یعنی آنقدر که در دروس مدرسه سایت بر این مورد تاکید کردم باید چند عدد بیت کوین به من بدهند!

معاملات خود را در یک دفترچه ثبت کنید!

غالبا، کسانی که اعتیاد دارند از شرطی شدن خود خبر ندارند. با داشتن یک دفترچه ثبت معاملات روزانه که تمام ایده ها، افکار و اقدامات شما به تفصیل در آن نوشته شده است، برای شما آسان تر خواهد بود که ببینید آیا بیش از حد دارید معامله می کنید یا خیر.

 

حد خود را بدانید

 

حداکثر ضرر در معاملات را برای خود تعیین کنید. شاید بین 1 تا 3 درصد در روز بد نباشد. کافیست درصد مشخصی از حساب خود را به عنوان حد خود تعیین کنید که نباید از آن فراتر روید. این کار به شما کمک می کند تا بر معاملات خود تسلط داشته باشید. معامله گرانی که اعتیاد دارند افسار گسیخته معامله می زنند!

به یاد داشته باشید، اولویت اول شما حفظ سرمایه است تا اینگونه بتوانید یک روز دیگر زنده مانده و باز هم معامله کنید!

می دانم که معاملات می تواند گاهی کلافه کننده شود. روزهایی وجود دارد که بازار انگار غیرمنطقی است و احساس می کنید باید آن را شکست دهید.

با این حال، مراقب باشید. معامله کردن باید محلی برای تمرین نظم و انضباط شما باشد، نه ابزاری برای خود زنی!

5/5 - (1 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=8016
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
سید محمد تبادکانی
حدود 15 سال است که در بازار فارکس فعالیت دارم و درآمد اول من هست. معامله گری در فارکس یکی از شغلهای پر ریسک و پر خطر هست که بدون علم و دانش فقط یک قمار سراسر ضرر خواهد بود.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد سه راهکار برای جلوگیری از اعتیاد به فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1402