چگونه ذهنیت یک معامله گر برنده را داشته باشیم؟

436 بازدید

ذهنیت برد و باخت

فرو رفتن در شکست آسان است، نه؟ استراتژی معاملاتی شما جواب نمی دهد. با وجود اینکه می‌دانید سیستم معاملاتی شما در بلندمدت جواب می دهد و به تمام قوانین آن نیز پایبند هستید، اما یکی پس از دیگری ضررها پشت سرهم می آیند.

اگر مراقب نباشید، این عوامل براحتی شما را دلسرد می کند، کاری می کند افکار منفی همچون تسلیم شدن، احساس شکست یا اینکه هرگز یک معامله گر موفق نخواهد شد، به روح شما رسوخ کند.

اشک نیکو

متأسفانه، چنین چیزی برای همگی ما اتفاق می‌افتد، بنابراین وقتی از شکست‌های روزمره دلسرد می‌شوید، بسیار مهم است که نگاه خود را روی کلیت بازار بگذارید: شاید در نبردها شکست بخورید، اما در نهایت در جنگ پیروز شوید.

بسیاری از معامله گران این اشتباه را مرتکب می‌شوند و اجازه می‌دهند نتایج معاملات روزانه احساسات ارزشمند آن‌ها را مشخص کنند.

با خود می گویند، “اگر بتوانم امروز و تمام روزهای این هفته سود بزنم، عالی میشه. اما اگر نتیجه کارم چیزی جز ضرر در بیشتر روزها نباشد، خیلی بد خواهد شد!”

این نوع تفکر ناشی از نگرش مردم به پاداش برای کار کردن است. مثل کار اداری که شما ساعت 9 صبح به اداره می روید و 5 عصر به خانه برمی گردید و دستمزد شما بر همان اساس محاسبه خواهد شد. حس خوبی هم خوبی دارید که در طول هفته مفید و خوب کار می کنید.

اما زمانی که در فارکس معامله می‌کنید، اینطور نیست که همیشه در ازای تلاش خود پاداش متناسب با آن دریافت کنید. در واقع بازی فارکس همیشه اینگونه بوده و همین است. وقتی به حد سودهایی که برای خود تعیین کرده‌اید نمی رسید، ممکن است احساس ‌کنید که به اندازه کافی در ازای تلاش‌های خود دستمزد دریافت نمی کنید.

بله. سخت خواهد بود، اما به عنوان یک معامله گر، باید از فکر کردن به این صورت سنتی و عامه پرهیز کنید. یک هفته بسیار شلوغ و پرکار ثبت معاملات روزانه در دفترچه معاملاتی یا تست کردن فلان سیستم شاید سودی برابر با صفر را به همراه داشته باشد.

وقتی تلاش می کنید به سطح مشخصی از درآمد در یک بازه زمانی تعیین شده برسید، به نوعی “اهداف عملکردی” برای خود تعیین می کنید که شاید نتوانید به آنها دست یابید.

نوع بهتری از تعیین هدف “هدف برای یادگیری” است.

شاید نتوانید به یک هدف عملکردی خاص در طول یک هفته تعیین کرده برای خود دست یابید. بعبارتی شاید همیشه نتوانید یک مقدار دلار خاص به جیب بزنید، اما می توانید یک هدف یادگیری خاص برای خود حاصل کنید.

هر روزی که معامله می کنید، تجربیات ارزشمندی راجع به نحوه رفتار با بازارها کسب می کنید. آرایش ها و الگوهای تکنیکالی مختلف را می بینید و یاد می گیرید که چگونه آنها می توانند (یا نمی توانند) به یک معامله سودآور ختم شوند. این تجربیات و درس ها را دست کم نگیرید.

شما هر روز به اهداف یادگیری خود می رسید. تلاش‌های روزانه شما شاید مستقیماً به سود منجر نشود، اما به طور غیرمستقیم، به گنجینه تجربیات شما افزوده و آن را غنی تر می سازد.

شاید شما اینجا و آنجا در نبردهای کوچک پیروز شوید، اما وقتی نبردهایی که پیروز می‌شوید را در بلندمدت جمع زنید، ببینید که در نهایت در کلیت بازار تبحر پیدا کرده اید و در جنگ پیروز شده اید.

اگر صرفاً روی مقدار پول و سودی که به عنوان یک معامله‌گر کسب می کنید تمرکز کنید و دیدگاه شما همچون درآمد حقوق بگیری باشد، هم خودتان به فنا خواهید رفت، و هم «حقوق» تعریف‌شده‌ی مورد انتظار خود را دریافت نمی کنید و در نتیجه احساس یاس می کنید!

اما اگر حقوق خود را به صورت غیر متعارف و غیر سنتی مثل مقدار تجربه ای که کسب می کنید برای خود تعریف کنید، پس از انجام یک سری معامله، چه سود و چه ضرر، احساس خواهید کرد که پاداش خود را کسب کرده اید و کاری را به انجام رسانیده اید.

و صرف نظر از میزان سودی که واقعاً به دست می آورید، شما کاری را به انجام رسانده اید: و آن چیزی نیست جز اینکه سطح کیفی مهارت های معاملاتی خود را ارتقا داده اید!

در یک اشل بزرگ، پیروزی در نبردهای جزئی و درس گرفتن از شکست ها به شما کمک می کنند بتوانید در جنگ پیروز شوید. در بازارها تبحر پیدا خواهید کرد و تبدیل به یک معامله گر مجرب و سودآور فارکس خواهید شد.

4.2/5 - (5 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=8357
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
امیر پورتیمور
از سال 1385 معامله زدن در بازارهای مالی بین الملل و فارکس را شروع کردم. در سال های ابتدایی با سرمایه کمی وارد بازار شدم و همانطور که پیش بینی می شد سرمایه را از دست دادم. ابتدا فکر کردم این صنعت چیزی جز قمار نیست اما به مرور متوجه شدم که با مطالعه، استفاده از فرصت ها، طمع نکردن و اندکی شانس می توان در فارکس به موفقیت رسید.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد چگونه ذهنیت یک معامله گر برنده را داشته باشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403