4 دام معاملاتی که می توانند حساب شما را به فنا دهند!

47 بازدید

دام های معاملاتی

پس از سالها معامله زدن در فارکس و نیز صحبت با سایر معامله‌گران، به این نتیجه رسیده ام که معامله‌گران تازه‌کار بسیار مستعد افتادن در 4 دام معاملاتی هستند.

امیدواریم پس از خواندن این مقاله، قادر باشید آنها را شناخته و پیش از اینکه حساب شما را نابود کنند، آنها را متوقف سازید.

بیایید نگاهی به این 4 دام انداخته و هر یک را به دقت بررسی کنیم.

 

عشق ثروتمند شدن

 

میل به ثروتمند شدن به طرق مختلف خود را نشان می دهد. که اصلی ترین آنها ترس و طمع است و ناگزیر منجر به وقوع مشکلات دیگر می شود.

نیکوی پولدار

اگر بیشتر فکر کنید، می بینید که بیشتر مشکلاتی که تازه واردها با آن دست و پنجه نرم می کنند ریشه آن در عشق ثروتمند شدن است. به عنوان مثال، اورتریدینگ و یا مدیریت سرمایه ضعیف را در نظر بگیرید.

فارکس در کوتاه مدت شما را ثروتمند نخواهد کرد. احتمالاً سالها طول خواهد کشید تا بتوانید به قدری خوب معامله بزنید که شغل کارمندی خود را ترک کنید.

فارکس یک شغل بلند مدت است و اگر در آن موفق شوید، می تواند زندگی بسیار با آرامشی را برای شما به ارمغان آورد.

اگر هفته گذشته فارکس را شروع کرده اید و پیش بینی می کنید می توانید 6 ماهه پول یک بوگاتی ویرون را درآورید و به همین دلیل می خواهید از کار کارمندی خود استعفا دهید، بهتر است به فکر حرفه دیگری باشید.

 

ترس از ضرر دادن

 

از همان دوران کودکی باور ما این شده است که موفقیت به معنی داشتن پول زیاد است. اینکه از دست دادن پول یعنی شکست خوردن! این به نوبه خود باعث می شود مردم نسبت به از دست دادن پول ترس داشته باشند.

برخی از معامله گران تازه‌کار حتی تا دو سال هم در حساب های دمو معامله می‌کنند و باز هم جرات باز کردن یک حساب زنده را ندارند. برخی از معامله‌گران مبتدی که حساب‌ زنده دارند، هر زمان که پوزیشن می گیرند دچار وحشت می‌شوند و تصمیمات عجولانه می‌گیرند.

من فکر می کنم از دست دادن مقداری پول در فارکس گاها مزایا دارد. درس های بسیار مهمی به شما می آموزد. آنچه مضر و آسیب زننده است ترس از دست دادن پول است.

اینگونه وقتی به آن فکر می کنید، این ریسک را افزایش می دهد که به جای اینکه تصمیم منطقی بگیرید، تصمیمی مبتنی بر احساسات بگیرید. بنابراین خود را از شر ترس ها و نگرانی ها رها کنید، آنها هیچ سودی برای شما ندارند.

حقیقت این است که شما در بازار ضرر خواهید داد، و این اجتناب ناپذیر است. تمام معامله گران حرفه ای هم ضرر داده اند. اینگونه نخواهد بود که تک تک معاملات شما سودآور باشند.

اینگونه نخواهد بود که بازار همیشه به نفع شما عمل کند! ایامی وجود دارد (به خصوص برای تازه کاران) که شما در سمت اشتباه معامله قرار می گیرید. اگر از قضا اولین حساب معاملاتی زنده خود را به فنا دادید .. اشکالی ندارد.. به درک.

تا زمانی که بتوانید خود را جمع و جور کرده و مجدد تلاش کنید، بدانید معامله گر بهتری خواهید شد. من خودم شخصا پیش از اینکه بتوانم به سودآوری برسم دو اکانت معاملاتی را به فنا دادم.

 

نیاز روانی به درست گفتن

 

توماس که از معامله زدن در فارکس لذت می‌برد، نرم افزار معاملاتی خود را باز می‌کند و یک پوزیشن خرید بی‌اساس و احمقانه می گیرد. او حد سود خود را 100 پیپ بالاتر قرار می دهد و 50 پیپ هم حد ضرر دارد. قیمت بلافاصله علیه پوزیشن او حرکت می کند.

ابتدا ده پیپ پایین می آید، بعد بیست پیپ و سپس سی پیپ. وقتی به چهل پیپ می رسد، توماس با خود می گوید که نه! دیگر نمی خواهد ضرر بدهد و حد ضرر خود را پایین تر می آورد.

قیمت همچنان در حال کاهش است و توماس هم به جابجا کردن استاپ خود ادامه می دهد.

100

120

150……

در نهایت توماس پوزیشن خود را می بندد و او بخش بزرگی از حساب خود را از دست می دهد.

توماس قادر نبود بپذیرد که پوزیشن ضررده گرفته است و تحلیل او اشتباه بوده است. او به امید اینکه قیمت بالاخره برگردد، استاپ خود را مدام پایین تر می آورد. نیاز روانی به درست گفتن، قاتل حساب است!

 

عدم داشتن انضباط

 

من این یکی را گذاشتم تا آخر بگم! اگرچه نداشتن انضباط یکی از رایج ترین و خطرناک ترین تله ها است، اما به ندرت در مورد آن صحبت می شود.

معامله گری که انضباط ندارد هرگز نمی تواند در فارکس موفق شود. و بسیاری از معامله گران به دلایل مختلف مقصر نداشتن انضباط هستند.

افرادی که در این زمینه باید بسیار مورد سرزنش قرار بگیرند کسانی نیستند جز آنهایی که من دوست دارم آنها را “جامپر” بنامم. جامپر ها معامله گرانی هستند که مدام در حال از این شاخه به آن شاخه پریدن و تغییر روش های معاملاتی خود هستند. آنها متوجه نیستند که یادگیری موثر و کارآمد یک سیستم معاملاتی زمانبر است.

جامپرها معامله گرانی هستند که فاقد انضباط لازم برای پایبندی به یک سیستم معاملاتی و یادگیری نحوه معامله کردن با آن هستند. آنها یک هفته یک سیستم را امتحان می کنند و وقتی جواب نمی دهد به سراغ سیستم یا روش بعدی می روند.

از اقدامات رایج معامله گران بی انضباط، کنار گذاشتن روش های معاملاتی بسیار خوب یا حتی تمام عیار است.

هر روش معاملاتی دوره هایی دارد که در طول آن دوره ها عملکرد معاملاتی آن پایین تر از حد میانگین است. یک روش هر چقدر هم که همه فن حریف باشد، باز هم نمی تواند در تمامی بازارها بالاترین بازدهی را داشته باشد. معامله گر واقعی چنان انضباطی دارد که در ایام سخت نیز به سیستم معاملاتی خود پایبند است.

2.6/5 - (5 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=10731
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
امیر پورتیمور
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد 4 دام معاملاتی که می توانند حساب شما را به فنا دهند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403