آنچه می بینید را معامله کنید نه آنچه فکر می کنید!

500 بازدید

معامله کنید آنچه می بینید

داشتن گرایش یا سوگیری عادی است همچون نفس کشیدن و غذا خوردن. قضاوت های شخصی (منطقی یا غیر منطقی) در فعالیت های روزانه ما جا باز کرده است.

به عنوان مثال شما از سوگیری خود استفاده می کنید تا یک رستوران انتخاب کنید، یا در یک قرار ملاقات از گرایشات خود استفاده می کنید. حتی هنگام انتخاب مدرسه فرزند خود نیز از گرایشات خود استفاده می کنید.

در معاملات، از گرایشات یا سوگیری خود برای یافتن فرصت های معاملاتی استفاده می کنید. تیتر یک سر مقاله را می خوانید یا شایعه ای را می شنوید و بعد تصمیم می گیرید که برای تایید فرضیه خود به دنبال نشانه های تکنیکال بگردید. و بدین ترتیب یک آرایش تکنیکال دوست داشتنی هم به آن اضافه می کنید! و بفرمایید..رسیدیم به یک ایده معاملاتی!

اعتماد به سوگیری در مدیریت ریسک نیز مهم است. به هر حال، زمانی که بازار بهترین شرایط را برای شما رقم نمی زند، باید دارای سطحی از اطمینان باشید تا بتوانید به برنامه معاملاتی خود پایبند باشید.

اگرچه استفاده از سوگیری یا گرایشات در جستجوی آرایش های تکنیکال مشکلی ندارد، اما چسبیدن کورکورانه و غیرمنطقی به آنها نیز می تواند برای شما دردسرساز باشد.

اثر موهبت

در اوایل دهه 1970 ، اقتصاددان مطرح ریچارد تالر نظریه “اثر برخورداری” (اثر موهبت) را ارائه داد. طبق این نظریه ما گرایش داریم که چیزهایی که متعلق به خودمان است را بیشتر ارزش گذاری کنیم.

یک مطالعه مشهور نشان داد که گروهی از دانشجویان که به آنها لیوان هایی اعطا شد (به طوری که صاحب آن ها شدند) لیوان ها را بسیار بیشتر از گروه دیگر قیمت گذاری کردند که مالک لیوان ها نبودند.

پژوهشگران بر این باورند که اگر مالک چیزی باشیم، صرف نظر کردن از چیزی که متعلق به خودمان هست حس ضرر کردن را به ما می دهد و انسان ها به طور کل موجوداتی هستند که ضرر کردن را دوست ندارند.

تمایل در اثر برخورداری، همچنین می تواند شامل عقاید نیز باشد. در چنین مواقعی ما تمایل داریم ارزش بالاتری برای عقاید خود قائل شویم زیرا صاحب آنها هستیم. به عنوان مثال، ماتیوس تمایل دارد در جلسات حضوری عقاید کسب و کار خود را مطرح کند و از آنها دفاع کند، اما مارال معمولا وارد بحث ها و مناظرات داغ سیاسی در فیس بوک می شود.

تفاوت بین داشتن سوگیری در ایده تجاری یا تمایلات سیاسی و معاملات فارکس در این است که در معاملات فارکس پاسخ های درست و غلط وجود دارد.

برای معامله گران، بازار قاضی، هیئت منصفه و رئیس است. گذاشتن سفارش بر اساس یک فرضیه، هر چقدر هم قانع کننده باشد، تضمین نمی کند که قیمت مطابق میل شما حرکت کند.

به همین دلیل مهم است که در مورد سوگیری های معاملاتی خود انعطاف پذیر باشید.

مگر اینکه برای تمام سناریوهایی که ممکن است در معامله شما اتفاق بیفتد آمادگی داشته باشید، در غیر اینصورت همیشه باید آماده باشید تا برای محافظت از سود خود اصلاح و تعدیلات لازم را روی معامله و پوزیشن خود انجام دهید.

اگر به تغییر مکرر سوگیری های خود عادت ندارید، در این مقاله قصد داریم چند تمرین به شما معرفی کنیم که با انجام آنها می توانید تا حد زیادی در این کار موفق شوید:

 

از زوایای مختلف به ایده معاملاتی خود نگاه کنید.

 

شما می توانید با مطالعه و بررسی دقیق تر ایده خود کار را شروع کنید.

دادن وزن بیشتر به نکاتی که سوگیری شما را تایید می کنند آسان تر است، اما اگر اطلاعاتی را نیز در نظر بگیرید که می تواند کفه ترازو را علیه شما سنگین تر کنند، در بلند مدت سودآورتر خواهید بود.

 

سوگیری های خود را مرتباً از نو بررسی کنید.

 

مبحث برنامه ریزی برای معاملات با گذاشتن سفارش پایان نمی یابد. بمحض اینکه سفارشات فعال شدند، وظیفه شما این است که همچنین حواستان به سناریوهایی باشد که ممکن است در مراحل آماده سازی پیش از معامله آنها را در نظر نگرفته باشید.

چنین چیزی به ویژه در بازارهای فارکس که در آن فعالان بزرگ بازار می توانند خیلی سریع و به دفعات موضع خود را تغییر دهند، بیشتر صدق می کند. آخرین اخبار را بخوانید، نمودارهای خود را دو بار بررسی کنید و با معامله گرانی که نظرات مخالفی دارند صحبت کنید.

پس از هر رویداد خبری مهمی، باید از خود بپرسید: “آیا این مورد ایده اصلی معامله من را بی اعتبار می کند؟” اگر پاسخ شما بله است، وقت آن است که اصلاحات و تعدیلاتی روی ایده معاملاتی خود انجام دهید. در غیر این صورت، شما دارید فقط قمار می کنید (یا عبادت می کنید)، در واقع معامله نمی کنید.

 

از دفترچه ثبت معاملات روزانه استفاده کنید.

 

موثرترین روش برای تمرین انعطاف در معاملات استفاده از دفترچه ثبت معاملات روزانه است.

ورود به متن مراحل معاملاتی خود، می تواند بینش ارزشمندی را فراهم آورد. برای مثال اینکه معمولا پژوهش و بررسی خود را در کدام بخش ها انجام می دهید، نحوه واکنش شما در برابر عواملی که ایده معاملاتی شما را بی اعتبار می کنند چگونه است و یا در صورت عدم انعطاف در سوگیری ها ، معمولاً چه مقدار سود کرده یا متحمل ضرر می شوید.

داشتن سوگیری، به منزله بلند شدن بوی الرحمن از معاملات نیست! در حقیقت، شروع خوبی برای کشف یک ایده معاملاتی است. کافیست فقط انتظار نداشته باشید که نظر شما تنها گزینه برای بازارها باشد.

این عادت که علی رغم وجود شواهد متناقض در پرایس اکشن یا مباحث بنیادی بخواهیم به سوگیری یا گرایش خود ادامه دهیم، می تواند به آرامی برای حساب معاملاتی شما عذاب آور باشد.

فراموش نکنید که در بازار ها، باید آنچه که می بینید را معامله کنید و نه آنچه معتقدید بازارها باید انجام دهند!

5/5 - (1 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=5045
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
سید محمد تبادکانی
حدود 15 سال است که در بازار فارکس فعالیت دارم و درآمد اول من هست. معامله گری در فارکس یکی از شغلهای پر ریسک و پر خطر هست که بدون علم و دانش فقط یک قمار سراسر ضرر خواهد بود.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد آنچه می بینید را معامله کنید نه آنچه فکر می کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403