چگونه مثل یک شکارچی معامله بزنیم؟

392 بازدید

شکارچی

در بسیاری از کتاب‌های آموزش فارکس، اغلب می‌بینیم که بازار فارکس با جنگل مقایسه می‌شود. و واقعا چرا که نه؟

هر روز معامله گران با حیواناتی نظیر گاو (نماد بازار صعودی) و خرس (نماد بازار نزولی) و خوک (نماد بازار ساید)، شاهین و کبوتر (اشاره به سیاست های بانک های مرکزی)، و گرگ و کوسه و.. پنجه در پنجه می شوند.

بازارها می توانند غیرقابل پیش بینی، بی رحم و خطرناک باشند. زنده ماندن و رسیدن به پیروزی در بازارها نیازمند داشتن علم، مهارت و جرات است.

شکارچیان عصر حجر

احتمالاً به همین دلیل است که معامله گران دوست دارند خود را شکارچیان عصر نوین بنامند.

برخی می گویند که آنها همچون یوزپلنگ هایی هستند که طعمه خود را به لطف سرعت زیاد خود شکار می کنند، برخی دیگر هم خود را کروکودیل هایی می دانند که ساکت و آرام کمین می کنند و منتظر می مانند تا یک صید بزرگ و چاق خود را نشان دهد.

خلاصه برای تبدیل شدن به یک شکارچی موفق چه چیزی لازم است؟ و برای معامله گران، چه چیزی لازم است تا آنها بتوانند به طور مستمر پیپ شکار کنند؟

بیایید با هم نگاهی به اقداماتی بیندازیم که بهترین شکارچیان زمان شکار کردن انجام می دهند:

 

طعمه خود را بشناسید

 

وقتی شیری می خواهد یک گاومیش بخورد، به اولین گاومیشی که می بیند حمله نمی کند. شیر الگوهای رفتاری گله گاومیش ها را مطالعه و تحلیل می کند و به دنبال نقاط ضعف احتمالی آنها می گردد.

زمانی که شیر آماده حمله کردن است، پیشاپیش می داند که چه چیزی طعمه بودن گله را تایید می دهد، می داند از کجا باید حمله کند و چگونه می تواند چاق ترین گاومیش را با کمترین زحمت به دست آورد.

مثل مثال شیر، برای معامله گران هم ضروری است که قبل از حمله کردن، داده ها و اطلاعات را جمع آوری کنند.

برای مثال، پیش از باز کردن یک پوزیشن فروش بر روی EUR/USD، ابتدا باید بدانید که چه عواملی می‌توانند بر پرایس اکشن آن تأثیر بگذارند و کدام سطوح قیمتی بهترین نسبت‌های پاداش به ریسک را ارائه می‌دهند.

از خود سؤالاتی از این دست بپرسید: «این جفت ارز معمولاً به کدام گزارش یا آمار اقتصادی واکنش نشان می دهد؟ چه زمان هایی این جفت ارز بیشتر حرکت می کند؟ چه عواملی می تواند روند فعلی این جفت ارز را تغییر دهد؟»

داده ها و اطلاعات را جمع آوری کنید و آنها را به احتمالات تبدیل کنید.

 

منتظر بهترین فرصت برای حمله باشید

 

بمحض آنکه اطلاعات را در مورد طعمه خود جمع آوری کردید، با برنامه ریزی و حمله در بهترین موعدِ ممکن از فرصت به نفع خود استفاده کنید.

از این گذشته، شکارچیان معمولا فقط یک فرصت دارند. شما که نمی خواهید این همه تحقیقی که انجام داده اید را صرف شکار کوچکترین طعمه کنید، می خواهید؟

سودهای خود را به حداکثر برسانید و در عین حال زحمت و ریسک خود را به حداقل برسانید.

تفاوت بین یک شکارچی معمولی و یک شکارچی ماهر در این است که شکارچی ماهر منتظر می ماند تا کفه ترازوی احتمالات به نفع او سنگینی کند.

فرصت خود را با حمله به اولین الگوی خوب معاملاتی از دست ندهید. نسبت به سرنخ هایی که بازار می دهد حساس باشید و منتظر شکل گیری یک الگوی معاملاتی با بالاترین شانس موفقیت باشید.

 

اقدامات خود را طبق برنامه اجرا کنید

 

یک کروکدیل ثانیه ای که می خواهد طعمه خود را شکار کند در پریدن از آب تردید نمی کند. فقط نقشه خود را اجرا می کند.

در مورد معامله گران، زمان اینکه بخواهید بنشینید و با خود فکر کنید که چه شد و چه نشد و فکر سناریوی جایگزین باشید دیگر گذشته است. در این مرحله، فقط و فقط باید کاری را انجام دهید که لازم است انجام دهید.

در اجرای اقدامات خود سریع، قاطع، دقیق و با اعتماد به نفس باشید. اجازه ندهید ترس و طمع مانع عملکرد شما شود.

البته، اگر پیش از این استراتژی معاملاتی خود را تست کرده باشید و به این نتیجه رسیده باشید که در نهایت پوزیشن با سود بسته خواهد شد،  بسیار مفید خواهد بود.

 

رصد کنید و اصلاح کنید

 

هر روز با طلوع خورشید، یک پلنگ می‌تواند غزال چابکی را ببیند. این غزال می‌تواند روز او را تغییر دهد.

آیا پلنگ باید از روش دیگری استفاده کند؟ یا باید بی‌خیال برنامه خود شود و منتظر فرصت دیگری باشد؟

همانطور که در بالا گفتم، بازارها می توانند بی ثبات و بی رحم باشند.

فقط به این دلیل که AUD/USD همیشه واکنشی صعودی به افزایش نرخ بهره بانک مرکزی استرالیا داشته است، تضمین نمی‌کند که این ماه نیز همین کار را تکرار کند. اگر سناریوی معاملاتی واقعی با سناریویی که در ابتدا تصور می‌کردید متفاوت است، وقت آن است که اصلاحاتی را صورت دهید.

اولین گام این است که سراغ کتاب کار خود روید و استراتژی های جایگزینی که ممکن است از قبل نوشته باشید یا اجرا کرده باشید، را مرور کنید. بعد، نتایج گزینه های موجود خود را سبک سنگین کنید.

آیا باید جلوی ضررهای خود را سریعتر بگیرید یا اینکه باید به سودهای خود اجازه پیشروی دهید؟ آیا باید پوزیشن های خود را نم نمک سنگین تر کنید یا آن را ببندید و منتظر فرصت دیگری باشید؟

تصمیم شما هر چه باشد، به یاد داشته باشید که باید مسیر به حداقل رساندن ریسک و به حداکثر رساندن سود را در پیش گیرید.

 

یاد بگیرید و دنبال سود باشید

 

بهترین شکارچیان کسانی هستند که از تجربیات قبلی خود بیشترین درس ها را گرفته باشند. در جنگل به هر اندازه که می کشی می توانی بخوری. یک شیر یا کروکدیل اگر حواسش به طعمه نباشد از گرسنگی می‌میرد.

مثل جنگل، معامله گرانی که سودآوری پایدار دارند آنانی نیستند که بیشتر از همه معامله می زنند، بلکه کسانی هستند که از تجربیات قبلی خود درس گرفته اند و با هر معامله مهارت های خود را بهبود می بخشند.

یکی از راه‌های تسریع روند یادگیری، تمرین کردن عامدانه است. فرآیند روزانه نویسی، ثبت و بررسی و مرور معاملات گذشته، یک تجربه را به چندین درس تبدیل می کند و تصحیح اشتباهات را آسان تر می سازد.

زنده ماندن در جنگل فارکس به ابزارهای گران قیمت یا شرکت در یک دوره آموزشی شیک و خفن نیاز ندارد.

گاهی اوقات فقط کافیست فرآیندهای ساده ای مثل آنچه در بالا ذکر شد را از منظر بگذرانید، تا بتوانید به آرامی به سودآوری پایدار برسید.

5/5 - (1 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=12855
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
سید محمد تبادکانی
حدود 15 سال است که در بازار فارکس فعالیت دارم و درآمد اول من هست. معامله گری در فارکس یکی از شغلهای پر ریسک و پر خطر هست که بدون علم و دانش فقط یک قمار سراسر ضرر خواهد بود.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد چگونه مثل یک شکارچی معامله بزنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1402