معاملات سر به سر خوب هستند یا بد؟!

571 بازدید

معاملات سر به سر

در مقاله امروز از مجموعه مقالات آموزش روانشناسی بازار، قصد داریم نکات مهمی را در خصوص معاملات سر به سر به شما یادآور شویم.

هر معامله گر بازار فارکس می خواهد سودآوری داشته باشد، که اصلی ترین معیار برای سنجش آن محاسبه مقدار خالص سود و زیان است. و از همین رو، معمولا معامله گران به معاملات سر به سر خود توجهی نمی کنند.

آنچه بسیاری از معامله گران نمی دانند یا درک نمی کنند این است که جریان فقط ثبت صفر در دفترچه معاملات روزانه نیست! و موضوع فراتر از اینهاست.

اما بهتر است بی گدار به آب نزنیم، و ابتدا معاملات سر به سر را تعریف کنیم.

معامله گر سر به سر

در فرهنگ تخصصی مربوط به مفاهیم و اصطلاحات رایج بازار تعریف نقطه سر به سر چنین آمده است: سطحی که سودها با ضرر ها برابری می کند.

بنابراین، یک معامله سر به سر معامله ای است که نه برد است و نه باخت. چنین معامله ای در قیمت مشخصی بسته می شود و سود و زیان برابر صفر است.

مطمئناً چه از سمت دیگران (و چه خودتان) به ندرت به خاطر معاملات سر به سر تشویق می شوید. اما اهمیت آنها را کوچک نشمارید!

جذابیت معاملات سر به سر در این است که اگرچه موجودی حساب معاملاتی خود را با آنها افزایش نمی دهید، اما آنها شما را قادر می سازند تا بتوانید از سرمایه خود محافظت کنید.

البته، من کاملا درک می کنم که هیچ کس نمی خواهد صرفا یک معامله گر هی به هی باشد. با این حال، همانطور که در مقالات گذشته بار ها گفته ام، مسیر تبدیل شدن به یک معامله گر با سودآوری پایدار، آسان و مملو از معاملات برنده نخواهد بود. شما باید نحوه برخورد با ضرر ها و معاملاتِ با سودِ صفر را نیز بیاموزید.

برای کمک بیشتر به شما در خصوص معاملات بی سود، اجازه دهید دو نوع از معاملات سر به سر و روانشناسی پشت آنها را به شما آموزش دهیم.

ابتدا توضیح را با معامله سر به سری شروع می کنیم که می توانسته برنده باشد. آیا با چنین سناریوهایی تا به حال برخورد داشته اید؟

  • بازار در ابتدا به نفع شما حرکت می کند.
  • بازار بر می گردد ​​و شما به صورت دستی در نقطه سر به سر از معامله خارج می شوید یا، بازار حد ضرر تریل شده شما را می زند تا سر به سر خارج شوید.
  • بازار دوباره تغییر جهت می دهد و در نهایت حد سود شما را می زند.

گاهی اوقات، سناریوی فوق بواسطه نوسانات شدید قیمتی اتفاق می افتد و در مواقعی که یک خبر یا رویداد غیرقابل پیش بینی در بازار (که احتمالاً تحلیل بنیادی را نامعتبر می سازد) منتشر می شود، هوشمندانه تر خواهد بود که برای محافظت از سرمایه، در نقطه سر به سر از بازار خارج شد.

و بعد مواردی وجود دارد که ممکن است یک معامله گر به دلایل نادرستی معامله خود را سر به سر ببندد، مانند ترس از منفی شدن معامله ی به سود نشسته.

حال، بیایید نگاهی به آن دسته از معاملات سر به سر اندازیم که به نظر می رسیده اند بازنده باشند. داستان آنها اغلب به این شکل است:

  • بازار علیه شما حرکت می کند.
  • بازار بر می گردد ​​و شما در نقطه سر به سر خارج می شوید.
  • بازار دوباره بر می گردد و در نهایت حد ضرر اولیه شما را می زند.

همه ما تجربه نبستن پوزیشن بازنده را داشته ایم. گاهی اوقات، چنین کاری می تواند به نفع ما باشد. اما همیشه ی مواقع ایده خوبی نیست که به معاملات بازنده اجازه دهیم باز باشند و ضررها بیشتر شوند.

امید داشتن، یکی از عواملی است که می تواند یک معامله گر را به نبستن یک پوزیشن زیانده وا دارد (در حالی که در اصل چنین معامله ای پیشتر باید بسته می شد). آنچه باید توجه داشت این است که اشکالی ندارد اگر جلوی ضررها را زود بگیریم و چنین پوزیشن هایی را ببندیم.

گاهی اوقات، اگر داستان تغییر کند، بستن یک معامله در نقطه سر به سر بهترین کاری است که می توان انجام داد و این کار می تواند شما را از ضررهای بزرگ تر که لزومی هم ندارند، نجات دهد.

در مجموع، ثبت، رصد و مطالعه معاملات سر به سر بسیار مهم است، چراکه این دسته از معاملات اطلاعات خوبی در مورد نحوه کنترل احساسات در مواقع استرس برای شما فراهم می آورند.

بنابراین، دفعه بعدی که معامله خود را در نقطه سر به سر بستید، به عقب برگردید و برنامه معاملاتی خود را مرور کنید. از خود بپرسید که این صفر در ستون سود و زیان شما به چه معناست.

آیا معامله خود را کاملا مطابق با برنامه و سیستم خود اجرا کردید و بازار به جهت مورد نظر شما حرکت نکرد؟ یا عواملی نظیر ترس، حرص، طمع و/یا امید توانستند بر شما غلبه کنند؟

پاسخ شما هرچه که بود، به کارهایی که می شد جور دیگری انجام دهید، فکر کنید. اگر هم متوجه شدید که اجازه می دهید احساسات بر شما فایق آیند و باعث می شوند که معامله شما بر اساس ترس، حرص، طمع و/یا امید بسته شود، چندان به خود سخت نگیرید چراکه ممکن است سبب استرس و مشکلات ذهنی بیشتر برای شما گردد.

آن را به حساب تجربه گذاشته، برنامه ریزی معاملاتی خود را اصلاح کنید و به مسیر خود ادامه دهید.

دیگر مقلات ما

الپاری

روبو فارکس

اموزش فارکس

امارکتس

ارانته

فیبوگروپ

فارکس فکتوری

4/5 - (1 امتیاز)
https://irtrader.net/?p=5426
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
سید محمد تبادکانی
حدود 15 سال است که در بازار فارکس فعالیت دارم و درآمد اول من هست. معامله گری در فارکس یکی از شغلهای پر ریسک و پر خطر هست که بدون علم و دانش فقط یک قمار سراسر ضرر خواهد بود.
مطالب بیشتر

نظرات

1 نظر در مورد معاملات سر به سر خوب هستند یا بد؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. باسلام من ۴سال هست کار میکنم بطور پاره وقت اگر حد ضرر قبل از باز کردن پوزیشن انجام شود هیچ وقت سرمایه از دست نمیرود

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403