چگونه از کمین های بازار فارکس در امان باشیم؟

368 بازدید

کمین بازار

آیا تا به حال وارد معامله ای شده اید که پیش از ورود فکر می کردید برای هر سناریویی آماده هستید اما یک اتفاق غیرقابل پیش بینی شما را غافلگیر کرده است؟

اگر اینطور است، تو ای رفیق، بدان که از بازارها کمین خورده ای!

نگران نباشید، حتی مجرب ترین معامله گران هم گاهی در مواجهه با رویدادهای پیش بینی نشده هنگ می کنند.

معامله گر کمین خورده

در حقیقت، «کمین» خوردن از بازارها تقریباً یک اتفاق روزمره است.

با این حال، آنچه برنده را از بازنده متمایز می سازد، نحوه واکنش معامله گر به رویدادهای پیش بینی نشده است.

مطالعه نمودار ها و پرایس اکشن، الگوهای کندلستیک و الگوهای نموداری تنها تا حدی می تواند شما را برای غافلگیری های بازار آماده کند.

زمانی که با رویدادی روبرو می شوید که قبلاً با آن روبرو نشده اید یا انتظارش را نداشتید، مهم است که بتوانید به سرعت فکر کنید و تصمیمات حساب شده ای بگیرید، به خصوص در زمانی که پول زیادی از شما درگیر است.

مطمئناً اگر فقط به نمودارها نگاه کنید، نمی توانید ذهن خود را برای واکنش صحیح به ترس و شوک آموزش دهید. بعبارتی نمی شود گفت که چون دستورالعمل طبخ را خوانده اید قطعا غذای خوبی می پزید!

برای عادت به پاسخ دادن به رویدادهای غیرمنتظره، ابتدا باید منتظر آنها باشید.

هنرآموزان ورزش های رزمی معمولاً در طول تمرینات و در کلاس، ضربه مشت، ضربه پا و دفاع شخصی را بخوبی اجرا می کنند.

با این حال، در زمان مبارزه و مواجهه با یک حمله واقعی، بسیاری از آنها هنگ می کنند و قادر نیستند مطابق با آن واکنش نشان دهند.

در نتیجه، برخی از آنها با وجود علم به فنون دفاع شخصی، باز هم ضربه می خورند.

رویدادهای پیش بینی نشده فارکس نیز می توانند به همین راحتی در طول معاملات رخ دهند.

فرض کنید سفارشات خود را درست پیش از انتشار یک گزارش اقتصادی وارد سیستم کرده اید. آمار گزارش ناگهان چند دقیقه زودتر افشا می شود و قیمت آنقدر دیوانه وار نوسان می کند که سفارشات شما را فعال می کند.

از آنجایی که شما این سناریو را پیش‌بینی نکرده بودید و برای آن هم برنامه‌ریزی نکرده بودید، نمی‌دانید چگونه واکنش نشان دهید و چگونه پوزیشن خود را مدیریت کنید.

اگر نکته مشترکی در این دو مثال وجود داشته باشد، این است که ترس فرآیند عادی تصمیم گیری را مختل می کند. در هر دو مثال، عوامل غافلگیری، سرعت و فشار وجود داشتند و ما را در قضاوت و برنامه ریزی صحیح زمین گیر کردند.

همانطور که دکتر برت استین بارگر (یکی از بزرگترین روانشناسان) در کتاب خود به نام “معامله گر ارتقا یافته” اشاره می کند، “آنچه را که تصور نمی کنیم، نمی توانیم برای آن آماده شویم.”

اگر هنگام آموزش دیدن یا برنامه‌ریزی برای یک معامله، احتمالات غافلگیری های بازار را در نظر نگیرید، ممکن است در زمان رخداد آن با یک انسداد ذهنی مواجه شوید و هنگ کنید.

البته، امکان ندارد هر سناریویی که در بازار می تواند رخ دهد را بتوانیم پیش‌بینی کنیم و دقیقا مشخص کنیم که در هر مورد چگونه عمل کنیم، اما تلاش برای انجام این کار هم ضرری ندارد.

خلاصه اینکه، همه چیز به توانایی شما در کنترل خسارت برمی گردد. مطمئناً، بازار چیزی از خود رو کرد که بالقوه می تواند فاتحه معامله شما را بخواند، اما همیشه به این فکر کنید که چگونه می توانید ریسک خود را مدیریت کنید.

اگر قادر نیستید دقیقا مشخص کنید که چه چیزی در حال حاضر محرک بازار فارکس است، کافیست فقط پوزیشن های ضررده خود را ببندید یا به جای اینکه دست به دعا بنشینید و امیدوار باشید که بازار به جهت پوزیشن برگردد، بازار را ترک کنید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
https://irtrader.net/?p=8627
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
امیر پورتیمور
از سال 1385 معامله زدن در بازارهای مالی بین الملل و فارکس را شروع کردم. در سال های ابتدایی با سرمایه کمی وارد بازار شدم و همانطور که پیش بینی می شد سرمایه را از دست دادم. ابتدا فکر کردم این صنعت چیزی جز قمار نیست اما به مرور متوجه شدم که با مطالعه، استفاده از فرصت ها، طمع نکردن و اندکی شانس می توان در فارکس به موفقیت رسید.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد چگونه از کمین های بازار فارکس در امان باشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

رتبه بندی بهترین بروکرهای فارکس در سال 1403